čtvrtek, 18 srpen 2022 16:16

FOK debutuje v Labské filharmonii v Hamburku

01 Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí 22. srpna v rámci Šlesvicko-holštýnského festivalu v hamburské síni Elbphilharmonie. Po více než dvouleté pauze způsobené covidem jde o první zahraniční zájezd a navíc o debut Pražských symfoniků v tomto prestižním sále. Pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera zazní program úzce spojený s tvorbou a vlivy Johannesa Brahmse, který se v Hamburku narodil a kterému je letos věnován celý festival. Jako sólistka se představí mladá ruská violoncellistka Anastasia Kobekina. Zazní Brahmsova Akademická slavnostní předehra, Violoncellový koncert Antonína Dvořáka, jehož byl Brahms na počátku jeho dráhy významným patronem, a večer zakončí První symfonie Maxe Brucha nesoucí podtitul „Věnováno v přátelství Johannesu Brahmsovi“. Koncert v ikonickém sále Labské filharmonie je podle Braunera před novou, již 88. sezónou obrovským impulsem. Covidové roky připravily FOK o americké, britské, španělské a japonské turné i o řadu kratších výjezdů. Šlesvicko-holštýnský festival je jednou z největších přehlídek klasické hudby v Evropě. Koná se v letních měsících každoročně od roku 1986 na řadě míst, a to nejen ve spolkové zemi Schleswig-Holstein, ale také v Hamburku a v jižním Dánsku. FOK účinkoval na jednom z prvních ročníků v roce 1989, a to se svým tehdejším šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.


středa, 17 srpen 2022 20:29

Jakub Hrůša na záskok na Lucernském festivalu

Jakub-HraPhoto--Peter-Fischli-Lucerne-FestivalJakub Hrůša přijal bez zkoušky, doslova z hodiny na hodinu, záskok na koncertu Lucernského festivalového orchestru. Za Riccarda Chaillyho převzal 17. srpna mahlerovský program – První symfonii zvanou Titan a Písně potulného tovaryše se sólistou Andrè Schuenem. Na festival do Lucernu se vydal zkoušet jiný program ve dnech, kdy řídí sérii představení Janáčkovy opery Káťa Kabanová na Salcburském festivalu. Ráno se dozvěděl, že jeho dirigentský kolega – hudební ředitel milánské La Scaly a zároveň hudební ředitel unikátního lucernského mezinárodního orchestrálního tělesa – nemůže ze zdravotních důvodů večer vystoupit. Festivalový orchestr je složen z nejlepších sólistů a komorních hudebníků i členů předních evropských těles. Existoval už za Artura Toscaniniho, znovu ho pak vzkřísil Claudio Abbado. Jádro tehdy tvořili hráči Mahlerova komorního orchestru… S dílem Gustava Mahlera má Hrůša své zkušenosti, s První symfonií se dokonce před několika lety uvedl na inauguračním koncertu u Bamberských symfoniků, jejichž se stal šéfdirigentem. Právě s nimi se Hrůša v září na Lucernský festival vrátí. Provedou předehru k Wagnerově opeře Tristan a Isolda a se sopranistkou Joélle Harvey písně Almy Mahlerové a Mahlerovu Čtvrtou symfonii. A už tento pátek 19. srpna se v Lucernu koná první plánovaný Hrůšův koncert. Zazní na něm Sukovo Fantastické scherzo a od Antonína Dvořáka Novosvětská symfonie a Houslový koncert v podání Augustina Hadelicha.


středa, 17 srpen 2022 07:34

V doprovodných programech akademie v Kroměříži noční cembalové soirée

VIT4253Na Letní hudební akademii Kroměříž patří středa, večer po skončení výuky, vystoupením studentů. Nejprve v naplánovaném programu, nazvaném Budoucí mistři III., v kině Nadsklepí vystoupí sólisté i smyčcový orchestr sestavený ze studentů. Pod taktovkou Tomáše Netopila zazní mimo jiné Bartókovy Rumunské lidové tance a dvě části ze suity Za časů Holbergových od Edvarda Griega. Po něm přidali pořadatelé ještě mimořádné noční Cembalové soirée, které se uskuteční na chodbách Konzervatoře P. J. Vejvanovského, v romantické atmosféře dokreslené svíčkami. Začne kolem půl desáté a vedle mladých účastníků akademie se představí také lektoři – cembalistka Barbara Maria Willi a houslista Fedor Rudin – a ředitelka kroměřížské ZUŠ Ivona Křivánková. Vybrali Bachovu, Händelovu a Couperinovu hudbu. Koncertům odpoledne přechází veřejná přednáška o dávném hudebním životě na kroměřížském zámku a o jeho unikátním hudebním archivu. Vedle Barbary Marie Willi budou hovořit ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal a kurátorka a správkyně hudebního archívu Arcidiecézního muzea Kroměříž Kateřina Fajtlová.


neděle, 14 srpen 2022 06:41

Vítězkou Hudečkovy akademie v Luhačovicích houslistka Klára Klánská

Klnsk-29881279011565844415643739121173667887285398nAkademie Václava Hudečka v Luhačovicích rozdala ceny. Letošní vítězkou je osmnáctiletá studentka Pražské konzervatoře Klára Klánská. Předloni obdržela třetí a loni druhou cenu. Druhý je Richard Kollert a jako třetí se umístil Matej Pčolinský. Kurzů se od 1. srpna zúčastnilo osmnáct houslistů a houslistek ve věku od 13 do 22 let. Laureáti 26. ročníku před publikum předstoupili do 12. srpna v luhačovickém lázeňském divadle při celkem třech absolventských koncertech. Při zahájení se po boku Václava Hudečka na koncertě posluchačům naopak představil loňský vítěz Marek Pavlica. O tomto koncertě jsme psali ZDE.


úterý, 09 srpen 2022 12:24

Smetanova Má vlast ve středu na festivalu v Salcburku

3 Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany zazní ve středu 10. srpna na slavném Salcburském festivalu, a to od 21 hodin ve Velkém festivalovém domě. Dílo přednese West-Eastern Divan Orchestra v čele s dirigentem Danielem Barenboimem. Ještě je k mání několik vstupenek. Mou vlast uvedlo toto mezinárodní těleso mladých už letos v květnu na festivalu Pražské jaro, tehdy však Barenboima narychlo nahradil mladý dirigent Thomas GuggeisArgentinsko-izraelský dirigent Daniel Barenboim a palestinsko-americký literát Edward Said založili v roce 1999 Západovýchodní díván jako těleso, ve kterém se k pravidelným koncertním projektům, a to až demonstrativně nekonfliktně, scházejí převážně izraelští, palestinští a arabští hráči – tedy příslušníci národů, které jsou jinak aktéry roky trvajícího blízkovýchodního napětí. Byl to idealistický čin hlásící se k mírovému úsilí, mající nicméně díky Barenboimově náročnosti a pracovitosti i jasné umělecké klady. Jde o zajímavé těleso, regulérně vystupující na nejlepších světových pódiích zdaleka ne pouze kvůli politickému poselství, jehož je nositelem, ale i pro své vynikající interpretační kvality... V neděli 7. srpna se na festivalu v Salcburku konala premiéra Janáčkovy opery Káťa Kabanová, kterou dirigoval Jakub Hrůša. ReflexiPlus Petra Vebera si můžete přečíst zde. Chystáme pro Vás i reflexe z úterního koncertu ORF Radio-Symphonieorchester Wien s dirigentkou Marin Alsop, na kterém mimo jiné zazní Janáčkova Sinfonietta, a pak během srpna i z několika operních představení.


pondělí, 08 srpen 2022 08:11

Edita Keglerová a Hana Fleková zahrají ve čtvrtek v Březnici

001 Ve čtvrtek 11. srpna v prostorách Městského muzea a Galerie Ludvíka Kuby v jezuitské koleje v Březnici od 19 hodin vystoupí cembalistka Edita Keglerová a hráčka na violu da gamba Hana Fleková. Společně v cyklu Březnické hudební večery přednesou skladby Maraise, Couperina, Corelliho, Dollého a Frobergera. Dále organizátoři společně se správou místního zámku připravují koncert Bennewitzova kvarteta v březnické synagoze, který se bude konat v úterý 30. srpna.


sobota, 06 srpen 2022 12:26

Pražský filharmonický sbor rozšiřuje své řady ve všech hlasových skupinách

005 Pražský filharmonický sbor vyhlašuje konkurz do všech hlasových skupin. Odehraje se ve dvou kolech, a sice 21. září od 15 hodin a 27. září od 14:30 hodin v sídle PFS, Melantrichova 970/17b, Praha 1. Do prvního kola si kandidáti připraví dvě stylově odlišné árie či písně podle vlastního výběru, z toho alespoň jednu z období romantismu. Dále bude prověřen hlasový rozsah a zpěv z listu. V druhém termínu porota vyslechne sborové party „Virgo virginum“ ze Stabat Mater Antonína Dvořáka a závěrečnou fugu „Libera me“ z Verdiho Requiem. Součástí druhého kola konkurzu bude i osobní pohovor. Termín nástupu bude dohodou. Jedná se o celé úvazky. Přihláška a notový materiál jsou ke stažení zde. V případě zájmu o účast v konkurzu zašlete vyplněnou přihlášku e-mailem, nejpozději do 14. září.


sobota, 06 srpen 2022 08:00

MHF Český Krumlov v sobotu zakončí Operní gala

02 Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dnes, v sobotu 6. srpna, vyvrcholí v Pivovarské zahradě od 20:30 hodin Operním gala s hudbou Mozarta, Verdiho, Pucciniho, Smetany a dalších. V dojemných i rozverných áriích se představí pěvci Jana Šrejma Kačírková, Boris Prýgl a Pavel Černoch. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Petera Valentoviče zakončí poslední galavečer i celý čtyřtýdenní festival slavný duet Prince a Rusalky ze stejnojmenné opery Antonína Dvořáka. „Příhodně se tak po zahajovacím koncertu, který se odehrál na hladině zámeckého jezírka, opět vrátíme do vodní říše, kde se festival uzavře,“ uvádějí pořadatelé.


pátek, 05 srpen 2022 11:12

Štěpán Rak v neděli zahraje na Cvilíně

4000 Kytarista Štěpán Rak, skladatel a profesor Akademie muzických umění, se opět vrátí na své oblíbené místo, do kostela Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení sv. Kříže v Krnově na Cvilíně. Koncert je v neděli 7. srpna od 17 hodin. Rak považuje poutní místo na Cvilíně za jedno z nejkrásnějších a velmi rád se tam vrací. V jeho úpravě pro kytaru v programu zazní například hudba renesančních a barokních tabulatur a významná vlastní díla. Štěpán Rak je známý také pořádáním benefičních koncertů, kdy často celý výtěžek koncertu včetně honoráře věnuje na pomoc potřebným. Takto i poutnímu kostelu na Cvilíně opakovaně přispěl finančním darem na opravu fresek. Koncert pořádá Římskokatolická farnost v Krnově a Hudební sdružení Krnov v rámci festivalu Setkání s duchovní hudbou s podporou Města Krnova. Jaké období teď Štěpán Rak prožívá, si můžete přečíst v RozhovoruPlus.


čtvrtek, 04 srpen 2022 18:20

Mansurjan a Janáček online do pátku

9008 Poslední dva dny je ke zhlédnutí záznam koncertu, který Filharmonie Brno odehrála na letošním Mendel Festivalu. U příležitosti 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela zazněla Janáčkova Glagolská mše, které přeházela světová premiéra skladby Tigrana Mansurjana Hymnus – Dobrý kapitán. Tento arménský skladatel ji zkomponoval na objednávku festivalu a filharmonie, pro dané místo, daný čas a kombinaci s Janáčkem, kterého obdivuje. Koncert se streamoval před baziliku na Starém Brně, uvnitř ho sledovalo asi 550 lidí, venku pak dalších bezmála osm stovek. Na záznam je možné se podívat do pátku 5. srpna na tomto linku. Koncert si také můžete připomenout v naší ReflexiPlus.