*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

99

Od poslední zkoušky Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy dělí jeho členy dlouhých sedm měsíců a od setkání s publikem uběhla ještě delší doba. „Tento čas společným aktivitám nepřeje, zpěvu o to méně, avšak s blýskáním se na lepší časy pro vás máme hned dvě vlaštovky, které vám snad (a nám jistojistě) zpříjemní závěr jara,“ uvádí soubor s tím, že ví, že živý koncert je nenahraditelný a online prostor je v současné době zahlcen streamy a jinými uměleckými aktivitami.

 
51164363820443fae0216k

„Josquin Desprez byl vizionářem.“

„Ohlssonův vřelý vztah k Praze začal festivalovým debutem v roce 1973.“

„Je znám Volkovův doslova ´všežravý´ zájem o experimenty ve vážné hudbě.“

Desítku kompozic Josquina Desprez přivezl pro dnešní hostování na festivalu Pražské jaro renomovaný soubor Huelgas Ensemble, který na mezinárodní scéně staré hudby působí už pět desetiletí. Koncert uskutečněný bez publika v Pražské křižovatce, někdejším kostele sv. Anny, streamuje Pražské jaro večer na webu a přenos je možné sledovat na sociálních sítích, včetně facebooku portálu KlasikaPlus.cz. Josquin Desprez, ústřední postava franko-vlámské školy, patří mezi nejzajímavější renesanční skladatele. Od jeho úmrtí uplyne v létě rovných pět set let. 

 

PJ-klavrPrvní cenu z mezinárodní hudební soutěže, kterou pořádá festival Pražské jaro, si v oboru hry na klavír odváží Lee Dongha z Korejské republiky. Druhou cenu rozdělili porotci mezi zbylé dva finalisty, jimiž byli Lee Jaeyoung z Korejské republiky a Matouš Zukal z České republiky, student AMU ze třídy Ivo Kahánka. Třetí cena udělena nebyla, čestné uznání získal Vojtěch Trubač. Finále se uskutečnilo v pátek večer v Rudolfinu za doprovodu Pražských symfoniků. Do letošní klavírní soutěže se přihlásilo 160 mladých hudebníků z celého světa. První kolo se uskutečnilo online, mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů pro druhé kolo. Toho se pak soutěžící v sólových výkonech zúčastnili už osobně v Praze. Semifinalisté hráli pak komorní repertoár – klavírní kvintety. Letošní 72. roční mezinárodní interpretační soutěže měl jako druhý obor smyčcové kvarteto. V něm vyhrál Arete String Quartet z Korejské republiky. Druhou cenu porota neudělila, o třetí se dělí Selini Quartet z Rakouska a Kukal Quartet z České republiky.

webNepravidelný cyklus komorních koncertů Štěpán Filípek & Friends pokračuje dnes jako živý stream. S brněnským violoncellistou a skladatelem vystoupí houslistka Olga Šroubková a slovenský klavírista a dirigent Ondrej Olos. Program koncertu zavede posluchače jak na „vídeňskou kávu“, a to prostřednictvím Tria č 2 Franze Schuberta, tak do poválečného Brna, které připomene Klavírní trio z dílny skladatele Miloslava Ištvana. Současnou hudební tvorbu bude reprezentovat Filípkův Sen o Gabrielovi, skladba pro klavír z roku 2012. Cyklus vznikl jako letní open-air akce konající se pod hlavičkou festivalu Léto na staré radnici. Postupně se však osamostatnil a nakonec vyprofiloval do série reprezentativních setkání špičkových hudebníků, kteří společně hrají jak díla brněnských autorů, tak světovou tvorbu. „První ročníky byly klasikářsko-punkovými setkáními, dnes už spíše jde o exkluzivní klubovku. Co se týká dramaturgie, tak v minulých letech jsme se s kamarády pokoušeli mapovat hlavně komorní tvorbu Františka Emmerta, letos se zaměříme více na Miloslava Ištvana,“ uvedl Štěpán Filípek. „Jsem šťastný, že koncert můžeme alespoň streamovat,“ dodal pod dojmem ze zastavení živého kulturního dění v důsledku protiepidemických opatření. Přenos zajišťuje přes svůj Youtube kanál platforma NOWA – new open ways of art  ZDE. 

500

Janáčkova filharmonie Ostrava uzavřela svou dosud nejtěžší sezónu a přichází s novou, v pořadí už osmašedesátou. Orchestr v ní povedou dirigentské osobnosti jako Christian Arming, Andrej Borejko, Lionel Bringuier, Kaspar Zehnder a v neposlední řadě také jeho šéfdirigent Vasilij Sinajskij a hlavní hostující dirigent Petr Popelka. Rezidenčním sólistou zůstává klavírista Lukáš Vondráček. Do Ostravy dále dorazí například klavírista Daniel Ciobanu, houslistka Aljona Bajeva, violoncellista Danjulo Ishizaka a Grigorij Sokolov – podle ředitele JFO Jana Žemly současný světový klavírista číslo jedna.

 
1167

Čtvrtý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby zahájí pořadatelé zítra, 16. května, a potrvá až do 30. září. Letošní řada koncertů je věnována památce bývalého starosty Rožmitálu pod Třemšínem Josefa Vondráška, který skonal po krátké nemoci v prosinci minulého roku. Tématem festivalu bude Rybovo hudební dílo v souvislostech první vídeňské školy a hudby dvacátého a jednadvacátého století. V rámci bohatého programu vystoupí nejen renomovaní umělci Barbara Maria Willi, Apollon Quartet, Roman Hoza, Martina Bačová, Tomáš Šelc nebo Bennewitzovo kvarteto, ale i umělci mladí, například sopranistka Markéta Böhmová, mezzosopranistky Bella Adamova a Marie Svobodová, tenorista Ondřej Holub, klavírista Vojtěch Červenka nebo dirigent a varhaník František Macek. Zítřejší Zahajovací koncert z Galerie Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem bude od 18 hodin k vidění jako online stream na facebookovém profilu festivalu.

 
100

Vyhlašujeme deset výherců CD Jany Bouškové.

Vlastnoruční úpravy erbovních skladeb českých skladatelů pro sólovou harfu jako vyznání lásky k vlasti a k největším osobnostem, které utvářely českou hudební krajinu – to je nové CD Jany Bouškové, které 14. května vydává Supraphon. Album má příhodný název - Má vlast a posluchačům nabídne známé melodie od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Zajímavé je, že ani jeden z nich nic pro sólovou harfu nenapsal.

 

kvarteto-2Vítězem 72. mezinárodní hudební soutěže, kterou pořádá festival Pražské jaro, se v kategorii smyčcových kvartet stal soubor Arete String Quartet z Korejské republiky. Druhou cenu porota neudělila, o třetí se dělí Selini Quartet z Rakouska a Kukal Quartet z České republiky. Finalisté se utkali ve čtvrtek na koncertě streamovaném z Rudolfina. V oboru klavír se koná finále soutěže dnes večer, také je ke sledování ve streamu. O pořadí a laureátské tituly budou soupeřit Lee Dongha a Lee Jaeyoung z Korejské republiky a Matouš Zukal z České republiky, a to za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Do klavírní soutěže se přihlásilo 160 mladých hudebníků z celého světa. První kolo proběhlo online, mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů pro druhé kolo. Toho se pak soutěžící zúčastnili už osobně. Do středečního semifinále postoupilo pět klavíristů... Loňskou soutěž, která se měla konat v oborech fagot a klarinet, Pražské jaro v březnu kvůli pandemii zrušilo. Nejprve se zdálo, že bude až v roce 2025 a 2026, ale pak se podařilo jednáními zajistit, že ji bude možné vzít tak, jak je – i s porotou, s vybranými skladbami a s účastníky, kteří postoupili do čtvrtfinále – a přesadit ji kompletně do roku 2022.

801Benedikt-Dinkhauser

V pátek 18. června se uskuteční jedna z nejznámějších vídeňských hudebních událostí roku. Bude to tradiční Letní noční koncert Vídeňských filharmoniků v zámeckém parku Schönbrunn a i letos se ponese ve znamení protiepidemických opatření. Jako pojítko letošního ročníku vybrali organizátoři touhu po vzdáleném světě – „Fernweh“.

 
Dennis-Russell-Davies-2archiv-Filharmonie-Brno-

Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka pro letošek připravili patnáct koncertů, které se budou konat v šesti městech Moravskoslezského kraje. Všechny akce se uskuteční v souladu s nově zveřejněnými protiepidemickými opatřeními a organizátoři jsou připraveni je realizovat. Velkou část programu přesunuli do venkovních prostor, které lépe odpovídají současnému stavu. Festivalové koncerty se uskuteční v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a na Hukvaldech, a to v termínu od 27. května do 1. července.

 
Strana 1 z 250