*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

O tři, respektive o čtyři roky dříve se mohou příznivci i zájemci těšit na odloženou Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v oborech fagot a klarinet. Pražské jaro oznámilo, že klání uspořádá už v roce 2022, s tím, že podrobnosti oznámí brzy. Soutěž v těchto oborech se měla konat letos, ale kvůli opatřením proti koronaviru byla zrušena a příští pravidelný termín jejího konání by tak v těchto oborech vycházel až na roky 2025 a 2026. Divákům, kteří si už na letošní soutěž a její koncerty nebo mistrovské kurzy zakoupili vstupenky, bude vstupné vráceno – podrobnosti najdou na stránkách festivalu. Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro byla připravena přijmout tento rok pět desítek mladých hudebníků v oboru fagot a čtyřicet osm v oboru klarinet. Dvaasedmdesátý ročník interpretační soutěže se měl konat od 8. do 14. května a mělo se ho zúčastnit 98 mladých hudebníků z 23 zemí. V souvislosti s omezeními jsou pro letošek zrušeny i mistrovské kurzy s Nicholasem Coxem a Ole Kristianem Dahlem.

O 1,5 miliardy korun chce vládu požádat ministr kultury Lubomír Zaorálek. Peníze mají pomoci kompenzovat ztráty kulturních projektů a institucí. Stát také slibuje úpravu grantů, které poskytuje, a pomůžou zřejmě i některé úlevy nebo půjčky připravené pro osoby samostatně výdělečné činné. Dnes jsou to přesně tři týdny, kdy vláda zahájila opatření proti šíření koronaviru. Omezení významně ovlivnila českou kulturu od velkých divadel až po nezávislé tvůrce. Tři desítky státních institucí hlásí výpadek 40 milionů korun denně. Soukromé kulturní organizace a umělci se ocitají na hranici existence, protože jsou závislí na tržbách z odehraných produkcí. Zavřená divadla částečně nahrazují program streamy představení, pokud to umožňuje počet herců na scéně s ohledem na vládní nařízení, a vysílají přes internet starší úspěšné inscenace. On-line se snaží být ve spojení s lidmi i muzikanti. Mnozí přesunuli naplánované koncerty na nové termíny nebo je zatím odložili na neurčito. Někteří vracejí vstupné, jiní vyčkávají. Většina diváků ale peníze nechce a počítá s tím, že půjde na pozdější termín.

úterý, 31 březen 2020 12:31

Plácido Domingo už je doma z nemocnice

Plácido Domingo už je opět doma z nemocnice. Španělský tenorista se nakazil koronavirem a o víkendu musel být hospitalizován, vybral si nemocnici v mexickém Acapulcu, na kterou má letité vazby. Včera večer ale vzkázal na svém Facebooku, že byl propuštěn do domácího ošetřování a jeho zdravotní stav není vážný: "Naštěstí jsem od prvního příznaku byl pod lékařským dohledem, jak je běžné vzhledem k mému věku a dalším potížím. Teď pokračuji v léčbě a odpočinku. Jsem doma a cítím se dobře," píše 79letý pěvec a dodává: "Myslím teď na ty, kdo trpí, a na všechny, kdo obětavě zachraňují životy. Děkuji všem za přízeň a znovu vám doporučuji, abyste zůstávali raději v bezpečí doma." Domingo oznámil, že byl pozitivně testován, 22. března. Naskočily mu horečky a trápil ho kašel. 

c

Vyhlašujeme soutěž o CD.
Dosud neznámá díla Jana Dismase Zelenky vycházejí v těchto dnech na novém CD souboru Collegium 1704. Jednotlivé samostatně zkomponované části mešního ordinária z pera největšího génia české barokní hudby sestavil dirigent a umělecký vedoucí souboru Václav Luks do podoby imaginární mše. Nahrávka, na které je kromě Missy 1724 ještě Salve Regina, vznikla v srpnu 2018 v Kostele Sv. Anny – Pražské křižovatce.  Pokud se zmírní omezení kolem koronaviru a bude se konat festival Pražské jaro, Collegium 1704 dílo uvede spolu s Dixit Dominus G. F. Händela v pondělí 18. května od 20 hodin v Dvořákově síni Rudolfina.

 

I dnes večer vám na Facebooku KlasikaPlus.cz nabídneme stream - tentokrát záznam známé hudební show Vivaldianno, a to v nové verzi VIVALDIANNO RELOADED. Nový vizuální koncept překonal původní úspěšný projekt hudebníka a skladatele Michala Dvořáka, člena skupiny LUCIE. Propojuje hudbu, 3D videa, tanec, světelnou show a lasery v příběhu barokního skladatele Antonia Vivaldiho. Příběh vypráví hlas agenta 007 Pierce Brosnana Michael Dvořák, kterého na pódiu doplní přední mladí hudebníci, např. koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, violoncellistka Terezie Kovalová a další čeští i zahraniční sólisté, smyčcové kvarteto, elektrické a akustické kytary, perkuse nebo etnické a bicí nástroje. Přenos, který nabízí MALL.TV v rámci platformy #kulturažije, nabídneme pomocí crosspotingu od 20 hodin.

43

Česká filharmonie uspořádala dnes v pražském Rudolfinu benefiční komorní hudební večer. Pro potřeby tří pražských a dvou brněnských mimořádně exponovaných nemocnic, jejichž zaměstnanci se v první linii podílejí na boji proti pandemii, se během přímého televizního přenosu vybralo téměř 4,7 milionů korun. Finanční prostředky je možné posílat prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz ještě do příštího pátku. Devadesátiminutový program sestavený z hudby českých klasiků a J. S. Bacha zahráli v setmělé, zcela prázdné Dvořákově síni, s nezvyklým dozvukem a bez potlesku, Jana Boušková, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Jan Mráček, Václav Petr, Miroslav Sekera, Josef Špaček, Ivan Vokáč a Jiří Vodička. Vystoupil s nimi jako klavírista také generální ředitel ČF David Mareček. Facebook portálu KlasikaPlus.cz byl jedním z pěti kanálů, na nichž bylo možné program sledovat. Záznam je dále k vidění v Creatorstudio na našem Facebooku. Připravujeme také podrobnější reflexi koncertu.   

 
f

Česká televize dnes v přímém přenosu odvysílá koncert, který v Rudolfinu pořádá Česká filharmonie. Začne ve 20 hodin na ČT art. Komorní benefiční koncert je určen pro pražské a brněnské nemocnice, jejichž lékaři, zdravotní sestry a ostatní zaměstnanci pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19. Stream bude on-line přenášet i KlasikaPlus.cz na svém Facebooku prostřednictvím crosspostingu. 

Zazní Dvořákova Humoreska ve verzi pro housle a harfu, Smetanova Vltava v úpravě pro sólovou harfu a Bachova Suita c moll pro sólové violoncello. Účinkují houslista Josef Špaček, violoncellista Václav Petr a harfistka Jana Boušková. Jiří Vodička s Martinem Kasíkem pak zahrají Smetanova dua Z domoviny. Následují Romantické kusy Antonína Dvořáka, které nabídnou Josef Špaček a Miroslav Sekera a Smetanovo Trio g moll, které nachystali Jan Mráček, Ivan Vokáč a Lukáš Klánský, tedy Lobkowicz trio. Dvořákovu skladbu Klid pro violoncello a klavír zahraje Václav Petr s ředitelem Davidem Marečkem u klavíru.

 

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně odvysílá dnes večer na internetu záznam svého koncertu při zahájení lázeňské sezóny v roce 2019. S tělesem řízeným šéfdirigentem Martinem Peschíkem tehdy vystoupili tři houslisté - Václav Hudeček, koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a vítězka Akademie Václava Hudečka 2018 Marie Hasoňová. Na programu je Bachův Koncert pro troje housle a hudba Antonia Vivaldiho, Pabla de Sarasate, Camilla Saint-Saënse a Johanna Strausse. Orchestr zve ke sledování na osmou večer. Vysílá přes webové rozhraní poprvé. Koncert je možné sledovat ZDE .

pátek, 27 březen 2020 11:02

Zemřel režisér Zdeněk Kaloč

Ve věku 81 let zemřel divadelní režisér Zdeněk Kaloč (10. 12. 1938 – 26. 3. 2020). Po desítky let byl spjatý zejména s činohrou Národního divadla Brno, ale je podepsán i pod řadou operních inscenací. V Brně to byly především tři významné janáčkovské projekty – opery Z mrtvého domu, Káťa Kabanová a Její pastorkyňa, ale také Straussova Salome a jako poslední Čajkovského Evžen Oněgin. V pražském Národním divadle režíroval opery Trojí přání Bohuslava Martinů, Verdiho Sílu osudu nebo Pucciniho triptych Il trittico, v Plzni například Musorgského Borise Godunova. Rodák z Ostravy vyrůstal ve Frýdku-Místku, vystudoval DAMU v Praze. V roce 1961 nastoupil do svého prvního angažmá v tehdejším Divadle Julia Fučíka na brněnském výstavišti. V polovině 60. let zakotvil v Mahenově činohře, která je dnes součástí Národního divadla Brno. Často inscenoval ruské autory, ale věnoval se hodně i českému klasickému repertoáru a soudobým hrám. 

Krátká hudební videa posílá posluchačům na svůj Facebook Karlovarský symfonický orchestr. Kromě toho nabízí i možnost si o hudbě popovídat po telefonu. "Na Facebook posíláme sólová vystoupení, o hudební dua manželů Pitrových a Ondráčkových, hraní s dětmi, nejpočetnější je kvartet manželů Rothbauerových a jejich dětí. V hraní s dětmi je zase velmi aktivní hráčka na lesní roh Petra Meierová, která poslala už osm krátkých skladeb pro trio lesních rohů, které tvoří se svými syny. Orchestr na facebooku také sdílí domácí koncertování svého šéfdirigenta, skladatele a klavíristy Jana Kučery," uvedl mediální zástupce orchestru Lev Havlíček. A jeho ředitel Petr Polívka zase rozeslal dopisy abonentům a nabídl jim možnost telefonických rozhovorů nejen o hudbě. "Můžeme si popovídat třeba o našich koncertech, můžete nám dát tipy na skladby, autory, umělce, které byste rádi slyšeli, vyprávět nám o dávno minulých koncertech našeho orchestru, které jste zažili," doplnil Polívka.

Strana 1 z 140