-- redakce --
Tři významné umělecké osobnosti z různých koutů světa vystoupí poprvé s Janáčkovou filharmonií v Ostravě na nadcházejícím Jarním koncertě, na kterém bude kapacita Vesmíru poprvé rozšířena o místa pro stání. Brahmsův Dvojkoncert pro housle s violoncellem i Schumannova první symfonie, kterou její autor zvládl napsat za pouhé čtyři dny a do měsíce ji měl hotovou včetně partů pro orchestr, zaznějí v podání Janáčkovy filharmonie pod taktovkou amerického dirigenta Lawrence Fostera, moldavské houslistky Alexandry Conunové a maďarského violoncellisty Istvána Várdaie, držitelů cen mnoha mezinárodních soutěží. Koncert se bude konat ve čtvrtek 30. března od devatenácti hodin v ostravském Vesmíru.
Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie vyhlašuje, v pořadí již třetí ročník skladatelské soutěže pro mladé skladatele do pětatřiceti let. Po dvou úspěšných ročnících se soutěž rozšiřuje, kromě slovenských skladatelů se nyní mohou zúčastnit i skladatelé čeští. Cílem je iniciovat vznik a provedení nových skladeb a vytvořit nové generační vazby mezi skladateli a interprety. Členy poroty jsou skladatelé Adrián Demoč, Jevgenij Iršai, Lukáš Borzík, Jaroslav Šťastný, dále norský houslista Nils Økland, violoncellista Jozef Lupták, klavíristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič. Uzávěrka přihlášek je 31. května a výsledky porota vyhlásí 15. července. Veškeré informace o soutěži a přihlášku naleznete na adrese www.konvergencie.sk.
Brněnský soubor Ensemble Opera Diversa letos oslavuje dvacet let oficiální působení. Každý z plánovaných koncertů komorního orchestru proto obsahuje skladbu na objednávku od spřízněného komponisty, čímž soubor navazuje na dlouhodobé úsilí o iniciování a provádění nových děl. Nejinak tomu bude v případě projektu Lamento, jímž orchestr zahajuje koncertní provoz diversního jara 2023. Koncert pod vedením Gabriely Tardonové se bude konat ve středu 29. března od devatenácti hodin v sále Konventu Milosrdných bratří v Brně.
V posledním březnovém týdnu jsou v New Yorku odborníci z Národního muzea, včetně Emanuela Gadalety, ředitele Českého muzea hudby, kteří návštěvníky několikrát v Českém centru provádějí výstavou Slavní čeští skladatelé. Veronika Vejvodová, vedoucí Muzea Antonína Dvořáka, připravila přednášku Neznámá korespondence Antonína Dvořáka, která se bude konat právě dnes. V přednášce zájemce seznámí s dosud nepublikovanou korespondencí skladatele. Dále Czech Center New York uvede doprovodný koncert k výstavě. Vystoupí klavíristka Isabel Keleti a violoncellista Tomáš Jamník, kteří zahrají díla všech čtyř skladatelů, kterým je výstava věnovaná, tedy Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka i Bohuslava Martinů, a to ve čtvrtek 30. března, den před koncem výstavy, o které jsme psali zde.
Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v pondělí 27. března odstartuje jarní turné. Během něho uvede osm koncertů ve Štýrském Hradci, ve Vídni, v Budapešti, v Záhřebu, v Udine, v Milánu a v Aix-en-Provence. V milánském Teatro alla Scala Česká filharmonie vystoupí poprvé od roku 1962, kdy v tomto sále hrála pod taktovkou Karla Ančerla. Na Velikonočním festivalu v Grand Théâtre de Provence vystoupí orchestr úplně poprvé. Na turné Česká filharmonie přichystala dva programy. První vyplní Šestá symfonie Gustava Mahlera, kterou orchestr znovu provede na konci května v Lipsku a pak v červnu v Praze, program druhý bude představovat trojice skladeb od Bély Bartóka, Igora Stravinského a Thierryho Escaicha, jež zněly v Rudolfinu před týdnem.
Hudební festival Koncertní umění, který na začátku března vstoupil do třiatřicáté sezóny, pořádá v pondělí 3. dubna koncert k poctě violisty Lubomíra Malého, dlouholetého dramaturga projektu. V Sále Martinů Hudební fakulty AMU v Praze, vystoupí od půl osmé Wihanovo kvarteto, violista Karel Untermüller, klavírista Karel Vrtiška a varhaník Pavel Svoboda. O dalších dvou koncertech festivalu informujeme níže.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá klavíristu Lukáše Vondráčka na společných koncertech k oslavě výročí Sergeje Rachmaninova. Při této příležitosti umělci pokřtí Vondráčkovo nové CD Rachmaninovových klavírních koncertů, které s orchestrem nahrál. Pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera dále zazní Mahlerova Symfonie č. 5. Koncerty se uskuteční ve středu 29. a ve čtvrtek 30. března od půl osmé večer ve Smetanově síni Obecního domu.
Pašije podle Jana od současného skladatele Radka Rejška zazní dnes v rámci cyklu Dobříšské večery hudby. Koncert se koná tradičně od 19 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši a pořádá ho tamní Římskokatolická farnost. Vystoupí Vepřekův smíšený pěvecký sbor z Příbrami pod vedením regenschoriho svatohorského kůru Pavla Šmolíka a jako sólistka se představí Kateřina Falcníková. Radek Rejšek je pedagog, carillonér neboli hráč na zvonkohru, varhaník, hudební režisér a skladatel.
Dramaturgie osmnáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska zvolila téma „Dech jako fenomén“. Hlavní těžiště hudebního programu bude spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců. „Dýchat“ budou i nedávno zrekonstruované varhany v kostele svatých Petra a Pavla. Festival nabídne komorní i orchestrální díla rezidenčního skladatele letošního ročníku Jana Kučery, na objednávku vznikne skladba Halali pro skupinu lesních rohů i premiéra písňového cyklu mapující broumovskou tématiku. Tím pořadatelé naváží na minulé realizace rezidenčních skladatelů Kryštofa Marka a Tomáše Illeho.
Národní divadlo Brno nabídne Předpremiérové kukátko k nové operní inscenaci Falstaff. Publikum se tak seznámí s inscenačním týmem a sólisty této opery od Giuseppe Verdiho. Dílo uvedeme v režii Ondřeje Havelky a v hudebním nastudování Ondreje Olose. Kukátko se uskuteční v pondělí 27. března v šestnáct hodin v Janáčkově divadle za přítomnosti inscenačního týmu a sólistů. Vše můžete sledovat i online.