Barokní večer v Rousínově s varhanním triem
Olga Arribas Quintana, Daniela Hřebíčková a Štěpán Filípek. Tato trojice protagonistů se v neděli 8. září od sedmnácti hodin představí v kostele sv. Václava v Rousínově. Návštěvníkům zahraje barokní a barokem inspirované skladby.

Mezinárodně etablovaná trojice hudebníků, houslistka Olga Arribas Quintana, varhanice Daniela Hřebíčková a violoncellista Štěpán Filípek, se v letošním roce představila na společných koncertech ve Španělsku. Jediné české vystoupení čeká toto neformální trio v neděli 8. září v Rousínově. V tamním svatováclavském kostele umělci uvedou převážně barokní program zahrnující díla Georga Philippa Telemanna, Arcangela Corelliho, Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha. K nim mladí hudebníci v Martinelliho svatostánku postaveném v druhé dekádě osmnáctého století navíc dvě Fantazie na témata Georga Fridricha Händela, Sarabandu a Pasacaglii od Johana Halvorsena.

Trio Quintana/Hřebíčková/Filípek je novým souborem české hudební scény. Houslový part v něm zastává Olga Arribas Quintana, rozená Šroubková, která absolvovala magisterská studia v Hannoveru. Po jejich absolvování pravidelně spolupracuje s předními českými tělesy a etabluje se i na evropské hudební scéně. Dva roky působila také jako hostující koncertní mistr a zástupce koncertního mistra u Belgického národního orchestru a Antverpské filharmonie. Arribas Quintana se v září v České republice představí ještě na dvou koncertech za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery, a to 10. září v Trmicích a o pět dní později v Rakovníku.

Varhanice Daniela Hřebíčková je laureátkou Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka Brno 2022, působí jako koncertní i chrámová varhanice a současně studuje na JAMU u prof. Zdeňka Nováčka. Ne zcela obvyklé obsazení tria doplňuje violoncello v podání Štěpána Filípka. Tento violoncellista a skladatel je díky své všestrannosti častým hostem hudebních festivalů, vystupuje v několika komorních sestavách, věnuje se ovšem i sólové hře a komponování.

Foto: z archivu tria, Mona Martinů, Michal Sedláček, Martina Schneiderova
Příspěvky redakce
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
Více z této rubriky
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové