středa, 30 listopad 2022 18:15

ČtenářiPlus: Bendova Ariadna na Naxu komorně

Autor:

„Dramatický příběh nevyzněl o nic méně přesvědčivě než originál.“

„Perfektní souhra obou instrumentalistek udržovala potřebné napětí.“

„Název cyklu naznačuje spíše odlehčenou hudební nadílku, ale publiku se tu dostává závažných a zajímavých témat.“

 

2022-24-11-Ariadna-komorn-01

 

Nápaditost Moniky Knoblochové při vytváření dramaturgie programů „Hudebního salónu Café créme“ získala v průběhu let zaslouženě svou popularitu i publikum. Svědčí o tom i koncert, konaný již tradičně v bývalém pražském kostele svatého Vavřince 13. listopadu tohoto roku. Původně orchestrální podoba melodramu Jiřího Antonína Bendy „Ariadna na Naxu“ zazněla tentokrát v citlivé úpravě pro dva recitátory, flétnu a cembalo.

Předcházela mu stylově přesvědčivě provedená dvě další díla: Sonáta e moll pro flétnu a basso continuo Františka Bendy a Sonáta G dur pro flétnu a obligátní cembalo Jiřího Antonína Bendy.

Hlavní částí programu byl dramatický příběh Ariadna na Naxu. I když ochuzený o orchestrální aparát, nevyzněl o nic méně přesvědčivě než originál Bendovy partitury. Jak studenti DAMU Iveta Hlubučková a Jan Roháč, tak obě instrumentalistky, flétnistka Clara Nováková a cembalistka Monika Knoblochová, tlumočili obsah dramatického díla s maximální přesvědčivostí. Perfektní souhra obou instrumentalistek, reagujících dokonale na přednášený text, udržovala potřebné napětí do vrcholu melodramu. Svědčily o tom závěrečné ovace přítomného obecenstva. Přes šaramantní název tohoto koncertního cyklu, který naznačuje spíše odlehčenou hudební nadílku, dostává se tu publiku závažných a zajímavých témat z hudební historie, a to až po současnost, v dokonalém provedení.                                                                

Jiří Teml

 

2022-24-11-Ariadna-komorn-04

 

2022-24-11-Ariadna-komorn-02

 

2022-24-11-Ariadna-komorn-08

 

Foto: Café Créme 

ČtenářiPlus

V rubrice ČtenářiPlus vydáváme vaše názory. 

Přispívat může zkusit kdokoliv. Podmínkou je seriózní obsah a forma textu. Jde o prostor určený pro ty z vás, kteří nejsou profesionály v oblasti klasické hudby, ale rádi píší a mají zájem se vyjadřovat ke kulturnímu dění nebo události. Vítané jsou texty, které spadají do kategorií REFLEXE, REPORTÁŽ, GLOSA, ÚVAHA a pod. 

Své texty nám posílejte na mail WEB@KLASIKAPLUS.CZ
Do předmětu uveďte heslo ČtenářiPlus.
Nezapomeňte napsat také své jméno a příjmení, popř. pár informací o sobě.

Těšíme se na vaše příspěvky!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.