*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

2023-06-05-NdM-Revitalizace-01

Ostrava zažívá druhou etapu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona (DJM). Ta obnáší modernizaci hlediště a jevištních technologií, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku DJM s technickým zázemím. Revitalizaci Národní divadlo moravskoslezské vysoutěžilo letos v dubnu. Čerstvě jsou práce architektů, včetně vítězného návrhu Szymona Rozwałky a jeho týmu, k vidění na výstavě ve foyeru divadla. Druhou etapu rekonstrukce DJM včetně úprav vnitrobloku je však možné realizovat až po opravě pavilonu G na ostravské Černé louce a přesunutí produkcí.

 
2023-06-05-VUS-UK-75-let-01

Nejstarší český akademický pěvecký sbor oslaví 75. výročí od svého založení dvěma koncerty. První z nich bude vedle pocty k 150. výročí narození Sergeje Rachmaninova věnován Orffově kantátě Carmina Burana ve verzi s klavírem a bicími nástroji. K tomuto koncertu těleso přizvalo i dva spřátelené sbory – Pražský smíšený sbor a Collegium Technicum z Košic. Sólisty budou sopranistka Zuzana Koś Kopřivová, tenorista Ondřej Benek a barytonista Jakub Hliněnský. Koncert, který povedou Ondřej Kunovský a Jakub Zicha, se koná v Betlémské kapli v pátek 9. června od půl osmé večer. Níže citujeme text čestného předsedy Unie českých pěveckých sborů, Jiřího Koláře.

 
2023-06-05-Konzervator-a-FHK-01

Koncertní sál Pražské konzervatoře pohostí čtyři studenty šestého ročníku školy – klarinetistku Gabrielu Matouškovou ze třídy Milana Poláka, houslistu Filipa Kubitu ze třídy Pavla Kudeláska, a mladé dirigenty Františka Lodera a Jáchyma Svobodu, které připravili Miriam Němcová a Jaroslav Brych. Spolu se studenty vystoupí Filharmonie Hradec Králové. Koncert se koná ve čtvrtek 8. června od sedmi hodin večer.

 
2023-06-05-NDB-Salome-01

Národní divadlo Brno uvede premiéru Straussovy opery Salome podle hry Oscara Wilda. V úterý 6. června se od šesti hodin večer návštěvníci Janáčkova divadla seznámí s inscenačním týmem a sólisty. Vstup je zdarma. Dílo, které má premiéru v sobotu 17. června, divadlo uvede v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće. V hlavních rolích se představí Jaroslav Březina, Eva Urbanová, Linda Ballová a Birger Radde.

 
2023-06-04-FKH-CK-2023-01

Dramaturgie jihočeského festivalu komorní hudby v Českém Krumlově se tradičně zaměřuje na uvádění skladeb s prokazatelnými vazbami k regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů krumlovského panství. Letošní sedmatřicátý ročník navíc akcentuje hudební vlivy španělské a latinskoamerické kultury. Tento programový prvek se odvíjí od opery, jejíž zkrácenou verzi představí ansámbl Capella Regia Praha v rámci Barokní noci. Půjde o dílo Una cosa rara, ossia Bellezza ed onestà, které zkomponoval španělský skladatel Vicente Martín y Soler. Řada koncertů se koná od 26. června do 9. července.

 
2023-PFS-spiritualy-02

A cappella koncert na závěr své 88. sezóny připravil Pražský filharmonický sbor. Přímo pro tuto příležitost vybral hlavní sbormistr a dirigent koncertu Lukáš Vasilek dvanáct amerických spirituálů. Večerem posluchače provede ředitel Pražského filharmonického sboru i České filharmonie David Mareček a vstup na koncert, který je určen širokému publiku, je zdarma. Jazzové spirituály zaznějí ve středu 7. června od dvaceti hodin ve Valdštejnské zahradě, kam se Pražský filharmonický sbor vrátí po šedesáti letech. Klavírní doprovod zajistí Jan Dušek.

 
2023-06-04-FOK-Darrell-Ang-01

Singapurského dirigenta Darrella Anga čeká pražský debut. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK jím řízený uvede díla francouzských skladatelů. Zaznějí Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, Berliozova suita Romeo a Julie a Violoncellový koncert Édouarda Lala, ve kterém se představí významný německý violoncellista Julian Steckel. Koncerty se konají ve středu 7. a ve čtvrtek 8. června od půl osmé večer ve Smetanově síni Obecního domu.

 
sobota, 03 červen 2023 12:30

Festival Jakuba Jana Ryby pošesté

2023-06-03-Rybuv-fest-2023-01

Šestý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby začne ve čtvrtek 8. června koncertem v Rožmitále pod Třemšínem ve farním kostele Povýšení sv. Kříže obnoveným provedením Rybovy Mše a moll, N 381. Festival letos nabídne hudbu z Rybova cyklu duchovní tvorby Cursus sacro harmonicus a dále sedm koncertů vokálně-instrumentální, symfonické a komorní hudby, ve kterých se představí renomovaní i mladí umělci.

 

2023-06-03-Cirkulum-LHomme-01 Ostrava bude již posedmé v rámci festivalu Cirkulum hostit umělce z celého světa. Mezinárodní projekt nového cirkusu a pouličního divadla promění předhradí v poetickou cirkusovou vesnici. Návštěvníci se mohou těšit na provazochodecké umění vysoko nad jejich hlavami, komediální, akrobatická, adrenalinová a hudební vystoupení. Hlavní hostem bude švýcarský cirkusový virtuóz David Dimitri s představením L´Homme Cirque. Uměleckou událost mezinárodních kvalit Cirkulum bude od středy 7. do neděle 11. června hostit areál Slezskoostravského hradu a podhradí, kde vystoupí také umělci z Venezuely, Itálie, Argentiny, Španělska, Maďarska, Česka i Slovenska.

sobota, 03 červen 2023 08:43

Lobkowicz Trio s Fišerem a Čmejlou

2023-06-03-Lobkowicz-trio-Cmejla-01

Na závěrečném koncertě Komorního cyklu, který pořádá orchestr PKF – Prague Philharmonia, vystoupí Lobkowicz Trio, které reprezentují houslista Jan Mráček, violoncellista Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Ti si na koncert, který se v barokním refektáři Profesního domu MFF UK koná v pondělí 5. června od půl osmé večer, pozvali hosty Jana Fišera, jenž se tentokrát ujme violy, a klavíristu Jana Čmejlu.

 
Strana 1 z 523