Festival Rudolfa Firkušného se sedmi klavíristy
Jedenáctý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného konaný od 4. do 9. listopadu přivítá sedm klavíristů, z toho dva naše. Koncerty se odehrají ve Dvořákově síni Rudolfina kromě jednoho v Sále Bohuslava Martinů na HAMU.

Festival otevřou nizozemští bratři Lucas a Arthur Jussenovi s programem od Mozarta, Schuberta, Ravela a Stravinského, pokaždé s repertoárem pro dva klavíry. Po pěti letech se na festival vrací klavírista s polsko-maďarskými kořeny Piotr Anderszewski, aby představil díla Karola Szymanowského a Bély Bartóka orámovaná Bachem ve francouzském stylu. Znovu po dvou letech – v roce 2021 bylo publikum odkázáno na streamovací služby; ze známých důvodů nemohlo být přítomno přímo v Anežském klášteře, kde se vystoupení společně se skladatelem a klarinetistou Jörgem Widmannem odehrálo – zamíří na Firkušného festival klavírista Denis Kožuchin s programem nazvaným Ďábelské a božské, jenž kombinuje díla Franze Liszta a György Ligetiho; hrána bude též virtuosní Ligetiho etuda Ďáblovo schodiště. Klavíristovo dva roky staré vystoupení je ke zhlédnutí stále k dispozici zde.

Domácí klavírní interpretaci budou reprezentovat Ivan a Lukáš Klánští, kdy první polovina večera bude patřit Ivanu Klánskému a hudbě Ludwiga van Beethovena, po přestávce přednesou otec a syn Klánští čtyřručně Dvořákovy Slovanské tance.

Novinkou v roce 2023 bude koncert věnovaný mladým talentům. V Praze vystoupí dvaatřicetiletáletá Anna Geniušene, ruská klavíristka žijící v Litvě, která loni získala druhou cenu na Van Cliburnově soutěži v americkém Texasu. Zajímavostí jejího recitálu, který proběhne v Sále Martinů na HAMU, je první polovina programu složená výhradně z opusů č. 1 – jedná se o prvotiny skladatelů Clementiho, Čajkovského, Weinberga, Chopina a Schumanna.

Foto: archiv festivalu, Marco Borggreve
Příspěvky redakce
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
Více z této rubriky
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové