SouvislostPlus

Prostor, který nejsilněji odráží Plus v našem názvu. Snoubí přesahy ze světa klasické hudby s dalšími rovinami a úhly pohledu, jak ji vnímat, poslouchat, díky ní se inspirovat a propojovat ji s jinými oblastmi života. Přinášíme souvislosti historické, místopisné, duchovní, generační, žánrové nebo umělecké.


2023-11-27-Stanislava-Souckova-vyroci-01

„V Hudebním divadle v Karlíně vystoupila spolu s legendárním Oldřichem Novým sto padesátkrát, v populární operetě Mam'zelle Nitouche.“

„V Jihočeském divadle zpívala od roku 1961 často i mimo svůj pěvecký obor, dokonce i Libuši! Nicméně přiložená dokonalá nahrávka závěru Rusalky s Vilémem Přibylem z roku 1983 hovoří za vše.“

„Tradicí se pro profesorku S. Součkovou staly koncerty na zámku ve Stráži nad Nežárkou, místě epilogu života Emy Destinnové.“

Dne 27. listopadu by se dožila sta let přední česká sopranistka Stanislava Součková. Představuje takzvanou zlatou éru české opery, jak zpětně rádi nazýváme dobu operní interpretace od konce války do začátku sedmdesátých let minulého století. Stanislava Součková působila úspěšně v Praze a v Českých Budějovicích. Proč nastal zajímavý posun od úspěšné kariéry v Praze na český jih? To se čtenář také dozví v tomto článku. Paní Součkovou jsem osobně dobře znal, stejně tak jejího manžela, operního dramaturga a režiséra Jaroslava Ryšavého. Pokusím se vyjádřit jejich autentické názory, postoje, vzpomínky, jak jsem byl řadu let svědkem.

 

2023-11-25-JD-ve-Vidni-05

Jihočeské divadlo ve středu 22. listopadu prezentovalo svou činnost v prostorách Českého centra ve Vídni. Hlavní myšlenkou prezentace bylo téma Kultura jako nedílná součást cestovního ruchu. Prezentace vznikla ve spolupráci s agenturou Czech Tourism. Cílem snažení je zvýšení povědomí o projekty vznikající na letní scéně Otáčivého hlediště v prostředí barokní zahrady zámku Český Krumlov. S těmito kroky je samozřejmě úzce spojena i podpora cestovního ruchu. Součástí výstupu byly i České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 a jižní Čechy jako turistická destinace. Setkání se zúčastnil velvyslanec České republiky v Rakouské republice Jiří Šitler.

 

2023-11-18-Strauss-muzeum-01

Přímo v domě, kde rodina Straussových pořádala honosné bály pro vídeňskou smetánku, se nyní otevřelo muzeum. Na přípravě expozice o skladatelské dvojici otce a syna se podíleli i potomci Straussů, audioprůvodce například namluvil pra-pra-pravnuk Johanna Strausse staršího.

 

2023-11-17-ICMA-nominace-00

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí nominovali na ceny ICMA 2024 (International classical music awards). Mezi nominovanými jsou i Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor či Jakub Hrůša. Vítězové letošního ročníku budou oznámeni 18. ledna 2024.

 

2023-11-16-MfO-vyjadreni-ke-slouceni-03

Téma slučování Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc, nastolené s cílem zefektivnit fungování obou institucí, nabírá konkrétnější obrysy a současná politická reprezentace směřuje k rozhodnutí. Statutární město Olomouc, zřizovatel obou diskutovaných institucí, si nechalo zhotovit odbornou analýzu. Své kritické vyjádření k ní dnes poskytl ředitel orchestru Jonáš Harman. Vypočítává mimo jiné rizika, která mohou ohrozit kvalitativní úroveň poskytované veřejné služby.

 

2023-11-16-Asops-vyzva-01

Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů vyzvala otevřeným dopisem ministra kultury Martina Baxu, aby se zasadil o dostatečný rozpočet pro dotčené oblasti kultury. Cílem je, aby rozpočet Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů zůstal aspoň na úrovni letošního roku a nesnižoval se. Na své pravidelné Valné hromadě Asociace také zvolila staronové vedení. V čele asociace zůstává dosavadní předsedkyně Lenka Kavalová, která je ředitelkou Plzeňské filharmonie, ve funkcích zůstávají i členové výboru.

 

2023-11-16-Igor-Levit-01

„Rušný rok završí na Silvestra vystoupením v drážďanské Semperově opeře.“

„Přesto si Igor Levit našel čas, aby vyjádřil podporu Izraeli tím, co umí nejlépe. Svojí hrou.“

„Ačkoli sem dopadají střely vyslané ze severu Hizballáhem, usedl Levit ke křídlu ve vstupní hale a ‚vystřihl‘ improvizovaný recitál, kterým chtěl podpořit morálku a odhodlání přítomných.“

Když za známých potíží vznikal roku 1948 stát Izrael, přijel ho na několik týdnů osobně podpořit Leonard Bernstein. V roce 1967 vyjádřil zemi sužované válkou podporu Daniel Barenboim. A o šest let později hrál a zpíval Leonard Cohen izraelským vojákům přímo v Negevské poušti. Dvěma narychlo zorganizovanými koncerty na ně nyní navázal šestatřicetiletý Igor Levit, jehož webovým stránkách nikoli náhodou vévodí tři slova, jimiž se stručně charakterizuje. Občan, Evropan, klavírista.

 

2023-11-13-Nadace-zivot-umelce-30-let-01

Je tomu již 30 let, co Nadace Život umělce předala první ocenění Senior Prix určené pro výjimečné osobnosti, které se zasloužily svým celoživotním úsilím o rozvoj české kulturní scény. Třetí dekádu Nadace završí v neděli 10. prosince v Kině Lucerna a název Senior Prix se mění na Master Prix.

 

2023-11-08-Prvni-skola-Zizkov-01

Před 150 lety byla na pražském Žižkově otevřena první škola. Nechal ji postavit tehdejší starosta a stavitel Karel Hartig. V její budově dnes sídlí Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy, které je jedinou školou tohoto typu v České republice. V pátek 10. listopadu v pátnáct hodin se uskuteční společenské setkání za účasti osobností z oblasti kultury, vzdělávání i politiky spojené s výstavou a s veřejným koncertem v sále školy. Hudební gymnázium na ní zároveň představí své nové logo, které vzešlo ze soutěže jeho studentů.

 

2023-11-06-PSO-vyroci-01

„První koncert Pražského symfonického orchestru byl anoncován na 15. října 1933 pod dirigentem Karlem Marchhartem.“

„Protože se představení na Vinohradech konalo od 19:30 a zahajovací koncert Pražského jara začínal ve 20:30 ve Smetanově síni, vidíme praxi přetrvávající u některých těles dodnes: totiž dva koncerty ve stejnou dobu na různých místech pod hlavičkou stejného tělesa.“

„Pražský symfonický orchestr byl veden během protektorátu Antonínem Mariou Nademlejnským, známým doprovazečem Emy Destinnové.“

Název Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je od r. 1952 tak dobře zavedené jméno v českých zemích, že souběžná existence původně dvou orchestrů, tedy Pražského symfonického orchestru a Orchestru F. O. K., trvající minimálně až do r. 1946, je poměrně neznámá. Situaci navíc ještě komplikuje skutečnost, že se dnešní pražský orchestr pro zahraniční zájezdy vyhýbá složitému názvu a v cizině používá anglický nebo německý název Prague Symphony Orchestra, resp. Prager Symphoniker.

 

2023-11-06-Janacek-Brno-slavnostni-predstaveni-programu-00

„Martin Glaser a šéf opery Jiří Heřman připravili velké entrée ministru kultury Martinu Baxovi, aby společně, před zraky publika, stvrdili podpisem Memorandum o spolupráci.“

„Na jevišti seděli členové orchestru Janáčkovy opery a čekali na svoji příležitost se konečně ukázat v záři reflektorů, zatímco jindy jsou bezpečně ukryti v příšeří orchestřiště.“

„Zdá se, že Festival Janáček Brno 2024 má dobře našlápnuto a je se na co těšit, ta smršť světových Janáčkovských inscenací v hvězdném provedení, to v Brně ještě nebylo!“

Festival Janáček Brno je bienále, které bude realizováno v listopadu roku 2024, tedy v roce České hudby. Jeho „nastartování“ koncertem už v sobotu 4. listopadu 2023 však mělo své důvody. Byla odtajněna dramaturgie festivalu a jednotlivé tituly jdou již do prodeje a představitelé Národního divadla v Brně, kteří jsou organizátory, dostali dar od Ministerstva kultury – memorandum o spolupráci pro rok 2024 i 2026 a zajištěné financování. Tohle velkorysé startovné přijel stvrdit ministr kultury osobně.

 

2023-11-06-Sf-Janacek-kniha-Osud-a-Broucek-01

Osud a Výlety páně Broučkovy je název novinky muzikologa Jiřího Zahrádky. Kniha navazuje na předchozí Příběh Janáčkovy Její pastorkyně, dílo stejného autora vloni ve Velké Británii ověnčené cenou Prestomusic Awards v kategorii kniha roku. Zahrádkův nový počin s podtitulem Opery Janáčkových nadějí a zklamání se zabývá operami na „Jenůfu“ navazujícími a leckdy přehlíženými.

 

2023-11-03-Leos-Janacek-vzpominky-01

Paměti Marie Stejskalové, dlouholeté hospodyně v rodině Leoše Janáčka, sepsala koncem padesátých let minulého století podle jejího vypravování publicistka Marie Trkanová. Knížka nazvaná U Janáčků byla poprvé vydána roku 1959, poté ještě dvakrát v letech 1962 a 1998, a pokaždé se setkala s velkým ohlasem a oblibou u čtenářů nejen z řad milovníků Janáčkovy hudby. Energická „Mářa“ pracovala u Janáčků více než čtyřicet let, a byla tak přímým svědkem radostí i strastí jejich soužití, Janáčkova pracovního nasazení, okolností vzniku a premiér jeho děl i stoupajících skladatelských úspěchů. Po celou dobu byla oddanou součástí rodiny, především Janáčkově manželce Zdence byla vždy oporou.

 

2023-10-26-Callas-zrusene-koncerty-01

Slavnostní koncert ke 100. výročí narození operní divy Marie Callas, který se měl uskutečnit 1. listopadu 2023 ve Smetanově síni Obecního domu, se pro tento termín ruší a předběžně odsouvá na podzim roku 2024.

 

úterý, 24 říjen 2023 17:00

Hrajme soudobou operu

Autor:
2023-10-24-moderni-opery-00

„Mnoho významných operních děl, která vznikla v tomto století (a je jich už pěkná řádka), tak náš divák vůbec nezná.“

„Skladatel je jeho prvním režisérem.“

„Operu českého skladatele Ondřeje Adámka Ines uvede ve světové premiéře 16. června 2024 Opera v Kolíně nad Rýnem, kde ji nastuduje dnes velice žádaný dirigent François Xavier Roth.“

Každoročně se setkávají šéfové opery se svými dramaturgy, aby vytvořili plán oper, které budou hrát v následující sezoně, příp. v sezonách budoucích. Když si uvědomíme, že opera vznikla okolo roku 1600 a že skladatelé stále píší nová a nová díla, je opravdu z čeho vybírat. Oper za více než čtyři století vznikly tisíce a je skutečně těžké určit ty pravé tituly (v našich divadlech zpravidla čtyři) pro tu kterou sezonu.

 

čtvrtek, 19 říjen 2023 10:57

Půlstoletí ikonické stavby Opery v Sydney

Autor:
2023-10-19-Sydney-Opera-House-vyroci-03

„Zřejmě se očekávalo, že provoz otevře nějaké známější dílo, ale tehdejší hudební ředitel Ted Downes vybral Prokofjevovu operu Vojna a mír se sedmdesáti postavami.“

„Řeč britské královny, v níž zazněla naděje, že bude tato architektura patřit mezi divy světa, sledovalo 300 milionů televizních diváků.“

„Původní rozpočet sedmi milionů australských dolarů se po desetiletém průtahu vyšplhal až na 102 milionů.“

Před padesáti lety, 20. října 1973, otevřela britská královna Alžběta II. budovu Opery v Sydney. Od začátku budování, které se bezprecedentně protáhlo a prodražilo, uplynulo v ten den čtrnáct let, sedm měsíců a osmnáct dnů. Bylo však naprosto jasné, že nevzniklo jen tak ledajaké divadlo, ale jedinečná stavba světového významu, budova pro jedenadvacáté století.

 

2023-10-16-Thielemann-oprea-Pod-lipami-00

„Vyniká především jako nadšený interpret německé klasické, romantické a pozdně romantické hudby a jako jeden z nejlepších znalců díla Richarda Wagnera.“

„Zkušený Thielemann není pro berlínskou Staatskapelle žádnou neznámou a mezi oběma stranami prý panují vzájemné sympatie a respekt.“

„Bezesporu nadaný dirigent s pověstnou nápadně dlouhou taktovkou a osobitým, leč efektivním stylem má zároveň pověst jaksi poměrně složitějšího naturelu, ostatně svého času opustil Berlín i Mnichov nikoli zrovna harmonicky.“

Když před dvěma lety saská ministryně kultury Barbara Klepsch oznámila, že Drážďany šéfdirigentovi Saské Staatskapelle Christianu Thielemannovi neprodlouží smlouvu poté, co regulérně vyprší v červenci 2024, vyvolalo to poprask a mnoho spekulací jak o důvodech, tak o jeho dalším možném angažmá. Nyní je už jasné, že čtyřiašedesátiletý rodilý Berlíňan se z Florencie na Labi, jak se Drážďanům přezdívá, vrátí domů, ke Sprévě. Od září 2024 totiž na pozici generálního hudebního ředitele Státní opery Pod Lipami vystřídá Daniela Barenboima, který počátkem letošního roku na tento post rezignoval kvůli vleklým zdravotním problémům.

 

2023-10-12-Olomouc-debata-06

V úterý 10. října se konala panelová diskuze s názvem „Specifika provozu a fungování profesionálních symfonických orchestrů v kontextu prostředí ČR a jejich role v oblasti poskytování veřejné kulturní služby v místě svého působiště – města, kraje. Historie, současnost, potenciál pro budoucnost, modely fungování u nás versus v zahraničí.“ Za tímto složitým, až krkolomným názvem se však skrývala diskuze s tématem prostým, leč velmi závažným – zvažovaným spojením Moravské filharmonie a Moravského divadla Olomouc.

 

2023-10-05-Hraju-forte-03

Přes sto padesát hudebníků a sboristů z celé republiky společným koncertem na Hlavním nádraží v Praze 8. října poukáže na nesplněné sliby vlády v kultuře. Pořádající iniciativa Nenechme kulturu utichnout svou kampaní pod heslem Hraju forte! upozorňuje, že vláda se s plánem dát v příštím roce do kultury 0,64 procenta výdajů státního rozpočtu nedrží svého slibu přibližovat se k hranici jednoho procenta. Neřešeny zůstávají podle představitelů iniciativy i platy v kultuře a riziková podoba návrhu zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře.

 

2023-10-01-Josef-klic-vitez-soutez-01

Josef Klíč, koncertní mistr violoncell Národního divadla v Brně, vyhrál Mezinárodní skladatelskou soutěž Unsigned Only Music Competition, která je odnoží prestižní světové soutěže svého druhu International Songwriting Competition v americkém Nashvillu. Druhou cenu získal Tamer Quarrain z Jordánska. Třetí udělena nebyla. Mezi porotci usedli osobnosti jako Robert Smith, Zbigniew Preisner, Kenny Barron a další. Soutěž je rozdělena do několika kategorií a je tříkolová.

 

2023-09-29-Kulturni-centrum-Luzern-vyroci-02

„Stavělo se tři roky a 18. srpna 1998 dechberoucí koncertní sál slavnostně otevřel Lucernský symfonický orchestr pod vedením Vladimira Ashkenazyho. Hned druhý den se konal zahajovací koncert festivalu s Claudiem Abbadem a Berlínskými filharmoniky.“

„Na multifunkční skvost jsou místní náležitě hrdí a jubileum KKL oslavili ve velkém stylu.“

„Na oslavách samozřejmě nechyběl sám Jean Nouvel, který, s černou kšiltovkou na hlavě, jako kdyby chtěl nepozorovaně splynout s davem.“

Atraktivní, jedinečné, nepřehlédnutelné. Trefných přívlastků by se pro KKL, tedy Kulturní a kongresové centrum (Kultur- und Kongresszentrum Luzern) stojící jen pár metrů od Lucernského jezera, našlo zajisté více. Multifunkční objekt s nejmodernějšími technologiemi a nádherným designem pod jednou impozantní střechou kombinuje funkční prostory pro kulturní akce, konference a gastronomii. Jeho srdce, koncertní sál, dílo slavného francouzského architekta Jeana Nouvela a amerického akustika Russella Johnsona, jeden z nejlepších na světě, byl otevřen před pětadvaceti lety.

 
Strana 1 z 26