AktuálněPlus


pondělí, 17 květen 2021 18:48

Pražské jaro dnes svědectvím o době před sto lety

mhghPražské jaro dnes večer nabídne koncert pojatý jako svědectví o první polovině 20. století, o době turbulentních společenských proměn a neméně radikálního vývoje v hudbě. Zazní Zemlinského Sinfonietta, jejíž světová premiéra se uskutečnila roku 1935 v Praze, Stravinského hudba k baletu Hra v karty, který měl roku 1937 premiéru v Metropolitní opeře, a Klavírní koncert č. 1 od tehdy dvacetiletého Sergeje Prokofjeva, který měl premiéru v roce 1912 a je tak nejstarším dílem tohoto programu. Zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který povede Ilan Volkov, sólistou bude klavírista Jan Bartoš. Koncert  je tentokrát bez publika, ze Smetanovy síně pražského Obecního domu ho v přímém přenosu od 20 hodin odvysílá ČRo Vltava, půjde na webových stránkách Pražského jara a crosspostovat ho bude také KlasikaPlus.cz na svém facebooku.


pondělí, 17 květen 2021 17:09

Soutěže Broumovská klávesa se zúčastnilo na 30 pianistů

Broumovsk-klvesa-foto-Michal-SedlekMezinárodní soutěže Broumovská klávesa se o víkendu v jejím jedenáctém ročníku zúčastnily tři desítky mladých klavíristů ze tří zemí – z České republiky, Slovenska a Polska. V kategorii do 11 let se o první místo dělí Nora Lubbadová a Viktorie Kozánková, na dalších dvou jsou Matěj Korytář a Jaroslav Skalka. V kategorii do 13 let první cena udělena nebyla, druhý je Wiktor Pelc a třetí Tereza Neužilová. Věkovu kategorii do 15 let vyhrála Ana Maria Urzedowska, za ní skončily Magdaléna Pallasová a Adéla Mužíková. V kategorii do 17 let byl nejlepší Michal Basista s druhou cenou. O výkonech rozhodovala odborná porota vedená Janem Simonem. Uměleckým ředitelem soutěže je Ivo Kahánek. Soutěž se uskutečnila jako jedna z prvních akcí po částečném rozvolnění protiepidemických opatření prezenční formou. Vítěze čeká živé vystoupení na slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu v říjnu 2021 a předtím už na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska. Představí se také za doprovodu Západočeského symfonického orchestru Mariánské lázně v rámci jeho sezóny.


pondělí, 17 květen 2021 07:08

Divadelní svět Brno zahájí ve čtvrtek 20. května naživo

612 Mezinárodní festival Divadelní svět Brno získal výjimku a otevře svá působiště. Od 20. do 25. května se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci pořadatelé souběžně plánují i online podobu festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům ve virtuálním prostoru. „Dlouhé a náročné jednání se vyplatilo a Ministerstvo zdravotnictví se nám rozhodlo udělit výjimku z platných epidemiologických opatření, čímž festivalu coby jednomu z pilotních projektů rozvolňování umožnilo jeho plnohodnotnou realizaci už od prvního dne. Naše velké poděkování za podporu patří i vedení Ministerstva kultury, které vnímá význam festivalu Divadelní svět Brno,“ vysvětluje ředitel Národního divadla Brno a festivalu Divadelní svět Brno Martin Glaser. Pořadatelé doplňují, že tématem celého festivalu je Nová perspektiva, která se prolíná programovou skladbou a diváckými možnostmi, jak celý festival prožít i virtuálně. Vzhledem k dlouhodobému uzavření divadel bude festivalový program tvořit i řada premiér. Veškeré informace jsou k dispozici zde.


sobota, 15 květen 2021 10:42

Klavírista Zukal získal v soutěži Pražského jara druhou cenu

PJ-klavrPrvní cenu z mezinárodní hudební soutěže, kterou pořádá festival Pražské jaro, si v oboru hry na klavír odváží Lee Dongha z Korejské republiky. Druhou cenu rozdělili porotci mezi zbylé dva finalisty, jimiž byli Lee Jaeyoung z Korejské republiky a Matouš Zukal z České republiky, student AMU ze třídy Ivo Kahánka. Třetí cena udělena nebyla, čestné uznání získal Vojtěch Trubač. Finále se uskutečnilo v pátek večer v Rudolfinu za doprovodu Pražských symfoniků. Do letošní klavírní soutěže se přihlásilo 160 mladých hudebníků z celého světa. První kolo se uskutečnilo online, mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů pro druhé kolo. Toho se pak soutěžící v sólových výkonech zúčastnili už osobně v Praze. Semifinalisté hráli pak komorní repertoár – klavírní kvintety. Letošní 72. roční mezinárodní interpretační soutěže měl jako druhý obor smyčcové kvarteto. V něm vyhrál Arete String Quartet z Korejské republiky. Druhou cenu porota neudělila, o třetí se dělí Selini Quartet z Rakouska a Kukal Quartet z České republiky.


sobota, 15 květen 2021 07:09

Štěpán Filípek & Friends dnes ve streamu

webNepravidelný cyklus komorních koncertů Štěpán Filípek & Friends pokračuje dnes jako živý stream. S brněnským violoncellistou a skladatelem vystoupí houslistka Olga Šroubková a slovenský klavírista a dirigent Ondrej Olos. Program koncertu zavede posluchače jak na „vídeňskou kávu“, a to prostřednictvím Tria č 2 Franze Schuberta, tak do poválečného Brna, které připomene Klavírní trio z dílny skladatele Miloslava Ištvana. Současnou hudební tvorbu bude reprezentovat Filípkův Sen o Gabrielovi, skladba pro klavír z roku 2012. Cyklus vznikl jako letní open-air akce konající se pod hlavičkou festivalu Léto na staré radnici. Postupně se však osamostatnil a nakonec vyprofiloval do série reprezentativních setkání špičkových hudebníků, kteří společně hrají jak díla brněnských autorů, tak světovou tvorbu. „První ročníky byly klasikářsko-punkovými setkáními, dnes už spíše jde o exkluzivní klubovku. Co se týká dramaturgie, tak v minulých letech jsme se s kamarády pokoušeli mapovat hlavně komorní tvorbu Františka Emmerta, letos se zaměříme více na Miloslava Ištvana,“ uvedl Štěpán Filípek. „Jsem šťastný, že koncert můžeme alespoň streamovat,“ dodal pod dojmem ze zastavení živého kulturního dění v důsledku protiepidemických opatření. Přenos zajišťuje přes svůj Youtube kanál platforma NOWA – new open ways of art  ZDE. 


pátek, 14 květen 2021 09:52

Kukalovo kvarteto je v soutěži Pražského jara třetí

kvarteto-2Vítězem 72. mezinárodní hudební soutěže, kterou pořádá festival Pražské jaro, se v kategorii smyčcových kvartet stal soubor Arete String Quartet z Korejské republiky. Druhou cenu porota neudělila, o třetí se dělí Selini Quartet z Rakouska a Kukal Quartet z České republiky. Finalisté se utkali ve čtvrtek na koncertě streamovaném z Rudolfina. V oboru klavír se koná finále soutěže dnes večer, také je ke sledování ve streamu. O pořadí a laureátské tituly budou soupeřit Lee Dongha a Lee Jaeyoung z Korejské republiky a Matouš Zukal z České republiky, a to za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Do klavírní soutěže se přihlásilo 160 mladých hudebníků z celého světa. První kolo proběhlo online, mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů pro druhé kolo. Toho se pak soutěžící zúčastnili už osobně. Do středečního semifinále postoupilo pět klavíristů... Loňskou soutěž, která se měla konat v oborech fagot a klarinet, Pražské jaro v březnu kvůli pandemii zrušilo. Nejprve se zdálo, že bude až v roce 2025 a 2026, ale pak se podařilo jednáními zajistit, že ji bude možné vzít tak, jak je – i s porotou, s vybranými skladbami a s účastníky, kteří postoupili do čtvrtfinále – a přesadit ji kompletně do roku 2022.


čtvrtek, 13 květen 2021 18:26

Alexander Liebreich dnes podepsal angažmá ve Valencii

18524322835559401645118207030988128716015620nAlexander Liebreich dnes stvrdil svoje příští angažmá ve španělské Valencii. Na tiskové konferenci města oficiálně podepsal smlouvu, podle které se stává šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Orquestra de València do roku 2026 a uměleckým poradcem Palau de la Música de València. "Je mi ctí sloužit a spolupracovat s tímto tělesem," uvedl na sociálních sítích. Alexander Liebreich stanul před Orquestra de València už několikrát, vždy s velkým úspěchem u publika i kritiky. Ve vedoucí funkci od nové sezóny vystřídá Ramóna Tebara, který ale neodchází úplně a zůstane po dva roky hlavním hostujícím dirigentem a zástupcem uměleckého ředitele. Liebreich odchází do Španělska po tříleté spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, jehož šéfdirigentem a uměleckým ředitelem je od září 2018 a u kterého zůstává ještě příští sezónu. Od roku 2012 do jara 2019 také zastával stejnou funkci u Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích. Také byl uměleckým ředitelem festivalu Katowice Kultura Natura, Festivalu Richarda Strausse v Garmish-Partenkirchenu nebo prezidentem Společnosti Richarda Strausse, kterou před ním vedly takové osobnosti jako Wolfgang Sawallisch a Brigitte Fassbaenderová.


čtvrtek, 13 květen 2021 16:30

Klavírista Matouš Zukal ve finále soutěže Pražské jaro

Zukal-PrjaroDo finále mezinárodní interpretační soutěže, kterou pořádá festival Pražské jaro, postoupili v oboru klavír tři mladí pianisté - Lee Dongha a Lee Jaeyoung z Korejské republiky a Matouš Zukal z České republiky. Soutěžící v semifinále postoupili od sólového vystupování ke komorní hře, hráli se Zemlinského kvartetem. Finále se koná v pátek vpodvečer za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Soutěžními skladbami jsou k výběru klavírní koncerty od Beethovena, Čajkovského, Dvořáka, Chopina a Rachmaninova. Už dnes se v Rudolfinu koná finále soutěže v oboru smyčcové kvarteto. Finalisté mají na výběr díla Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena. Jsou jimi po druhém kole, které se konalo online, tři soubory: Arete String Quartet z Jižní Koreje, Kukal Quartet z České republikySelini Quartet z Rakouska. Soutěžní vystoupení je možné sledovat online ve streamech.


středa, 12 květen 2021 15:47

David Pokorný zahraje v premiéře Kučerův Houslový koncert

KueraKarlovarský symfonický orchestr streamuje ve čtvrtek večer koncert, v jehož programu je Šostakovičova Devátá symfonie. Dílo z roku1945 překvapivě nepatetickým způsobem reaguje na konec druhé světové války. Zazní také premiéra Houslového koncertu od Jana Kučery. Sólistou bude David Pokorný, primárius souboru Epoque Quartet a člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kučera, dosavadní šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru, skladatel, pianista a aranžér, provedení řídí. Jde o koncert, který se měl uskutečnit už v dubnu, ale musel být zrušen kvůli protipandemickým vládním opatřením. Nedávný rozhovor s Janem Kučerou, který na svou pozici po šesti letech solidárně rezignoval poté, co vedení města počátkem roku bez udání důvodů odvolalo ředitele orchestru Petra Polívku, čtěte ZDE.


úterý, 11 květen 2021 08:35

Šance pro kulturu dnes na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze

201 Dnes se na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze uskuteční pilotní koncert s názvem Šance pro kulturu, a to s počtem až 2 500 diváků. Na akci, která začne v 19:30 hodin, konané při rozvolňování opatření proti koronaviru zahrají skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a hosté. Cílem je ukázat, že koncerty jsou bezpečným místem, pokud se dodrží všechna doporučená opatření. Návštěvníci musejí doložit, že jsou déle než dva týdny po ukončeném očkování, nebo že mají maximálně 72 hodin starý negativní výsledek PCR nebo nanejvýš 48 hodin starý antigenní test, a to z profesionálních pracovišť. Další možností je dodání písemného potvrzení lékaře, že maximálně před 90 dny od data koncertu prodělali onemocnění covid-19. Koncert se uskuteční za oficiální podpory Ministerstva kultury a Ministerstva průmyslu a obchodu. „Část vstupenek na koncert jsme se rozhodli věnovat lidem z první linie, to je zdravotníkům, záchranářům, hasičům, prodavačům a dalším profesím, kterým tím chceme poděkovat za jejich nasazení v době pandemického stavu. Chceme ukázat lidem i Vládě, že kultura je bezpečná a Česká republika je připravená zahájit kulturní akce tak, jak to sledujeme i v zahraničí,“ uvádí Viliam Ďuriš ze společnosti, která se na koncertě spolupodílí.


pondělí, 10 květen 2021 16:59

Rozvolňování v kultuře začne 17. května

F-SychrovČeská vláda v rámci rozvolňování protiepidemických opatření rozhodla, že venku už bude možné pořádat od 17. května kulturní akce, a to s kapacitou až sedmi set lidí. Podmínky, za kterých to půjde, jsou buď absolvování testu, nebo odstup nejméně 14 dnů od očkování či maximálně devadesát dnů od prodělání nemoci covid-19. Podmínkou bude i ochrana dýchacích cest. Pokud bude pokračovat příznivý trend snižování počtu nově nakažených, tak o týden později, tedy od 24. května, bude zřejmě možné pořádat i kulturní akce uvnitř v uzavřených prostorách. Kapacita bude omezena na nejvýše pět set lidí, respektive na padesát procent míst k sezení. Venku by pak na kulturních akcích mohlo být až tisíc lidí. Podmínky, to znamená test, očkování, nebo maximálně devadesátidenní odstup od prodělané nemoci, by zůstaly, stejně jako rozdělení prostor na dva sektory. Pražské Národní divadlo v té souvislosti hned oznámilo, že zahajuje předprodej vstupenek na červen. Vládní návrhy dále zmiňují, že by se pak od 14. června mohlo akcí venku zúčastnit až 2000 lidí a uvnitř tisíc, ovšem nadále jen s padesátiprocentním využitím kapacity. Od 1. července by se patrně mohlo na venkovních akcích scházet až 5000 lidí a uvnitř 2000. Bez omezení kapacity auditorií by se kultura, pokud to situace dovolí, mohla obejít teprve od 1. září.


pondělí, 10 květen 2021 07:04

V druhém kole soutěže Pražské jaro se utká deset pianistů

Sout-IISedm účastníků z Korejské republiky, jeden z Japonska a dva z České republiky. To je sestava, která postoupila v klavírním oboru do druhého kola interpretační soutěže, kterou pořádá mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Mladí hudebníci se utkají během dneška na Akademii múzických umění, a to v sólových vystoupeních. České barvy hájí zatím v soutěži Vojtěch Trubač a Matouš Zukal. Pro semifinále jsou na 12. května předepsány – ve spolupráci se Zemlinského kvartetem – klavírní kvintety od Brahmse, Dvořáka, nebo Schumanna. Finále, do kterého postoupí tři adepti, se pak uskuteční 14. května v Rudolfinu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK; soutěžními skladbami jsou k výběru klavírní koncerty od Beethovena, Čajkovského, Dvořáka, Chopina a Rachmaninova. O den dříve se v Rudolfinu koná finále soutěže v oboru smyčcové kvarteto. Finalisté mají na výběr díla Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena. Jsou jimi po druhém kole, které se konalo online, tři soubory: Arete String Quartet z Jižní Koreje, Kukal Quartet z České republiky a Selini Quartet z Rakouska. Soutěžní vystoupení je možné sledovat online ve streamech.


neděle, 09 květen 2021 07:26

Dnešní koncert Slovenského komorního orchestru s diváky i online

112 Dnes od 16 hodin se v Koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční koncert Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem. Během hudebního podvečera zazní Adagio a fuga c moll, K 546 Wolfganga Amadea Mozarta, Komorní symfonie, op. 110a Dmitrije Šostakoviče a ve verzi pro orchestr SKO přednese slavný Smyčcový kvartet F dur, op. 96 Americký Antonína Dvořáka. Do sálu budou moci za dodržení schválených epidemiologických opatření i diváci, přesto však bude živý online přenos tradičně k vidění na stream.filharmonia.sk. Pořadatelé vystoupení uspořádali při příležitosti včerejšího výročí ukončení druhé světové války v Evropě a zároveň k dnešnímu Dni Evropy.


sobota, 08 květen 2021 10:07

Sezónu v Mariánských Lázních dnes zahájí Západočeský symfonický orchestr

178521541 Po boku Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně se v dnešním online přímém přenosu od 19:30 hodin představí houslista Václav Hudeček a klavírista Ivan Klánský. V jejich podání zaznějí díla Wolfganga Amadea Mozarta, který v letošním roce slaví výročí jak od narození, tak od úmrtí. Hudební večer, který bude řídit Martin Peschík, se ponese na vlně i dalších výročí. Koncert orámují dvě kompozice Antonína Dvořáka, u kterého si připomínáme sto osmdesát let od jeho narození. A v neposlední řadě si připomene své narozeniny i samotný orchestr, jehož datum vzniku sahá až do roku 1821. Těleso tedy slaví úctyhodných dvě stě let. V úvodu koncertu budou pořadatelé ze záznamu vysílat slavnostní žehnání pramenům na kolonádě, které proběhne dnes v poledních hodinách za přítomnosti Tomáše Holuba, biskupa římskokatolické plzeňské diecéze.


pátek, 07 květen 2021 08:51

MET zítra uvede wagrnerovské pěvce v živém streamu z Wiesbadenu

201 Metropolitní opera ve spolupráci s Hesenským státním divadlem ve Wiesbadenu přichystaly na sobotu 8. května živý stream komorního koncertu s wagnerovskými pěvci. Od 19 hodin našeho času vystoupí za doprovodu amerického klavíristy Craiga Terryho sopranistky Christine Goerke, Elza van den Heever, tenorista Andreas Schager a barytonista Michael Volle. Přednesou úryvky z Wagnerových oper Tannhäuser, Parsifal, Lohengrin, Bludný Holanďan, Zlato Rýna nebo Valkýra. Dále zazní ukázka ze Straussovy Ženy bez stínu (Die Frau ohne Schatten) a dojde i na písňovou tvorbu, Straussovu i Wagnerovu, z té dramaturgie vybrala kompletní Písně Mathildy Wesendonckové (Wesendonck Lieder). V koprodukci s Královskou operou ve Versailles pak chystá MET další koncert v sobotu 22. května. V něm se představí sopranistky Ailyn Pérez, Nadine Sierra a mezzosopranistka Isabel Leonardo, které doprovodí rumunský dirigent a klavírista Vlad Iftinca.


středa, 05 květen 2021 20:48

Vláda projedná podmínky rozvolňování v kultuře

respiČeská vláda bude ve čtvrtek jednat o rozvolňování dosavadních protiepidemických opatření v kultuře, v pondělí by měla rozhodnout o jasném stanovení nových podmínek. Vyplynulo to z dnešního jednání vysokých představitelů resortu kultury, zdravotnictví a obchodu a průmyslu a zástupců kulturních odvětví. Směřuje se k tomu, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty. „Ministr Zaorálek byl konečně přítomen a kultury se velmi zastal,“ informoval na sociálních sítích houslista Pavel Šporcl, který za jednáními s vládními činiteli stojí v posledních dnech nejviditelněji z tuzemských hudebníků. Vyjádřil se o schůzce jako o „velkém průlomu“ a o debatovaných návrzích jako o „kroku správným směrem“. Základní premisa je podle něj taková, že se Česko přiblíží k rakouskému modelu a 17. 5. se začne kultura otevírat. „Pokud vše schválí vláda, mohlo by být v květnu ve vnitřních prostorách 500 lidí, venku 1000. V červnu 1500 uvnitř, venku 3000,“ uvedl Šporcl. To vše by se podle něj mělo dít v maximální obsazenosti 50 procent. „Testů a respirátorů se ale zatím bohužel nezbavíme...,“ upozornil.  


úterý, 04 květen 2021 17:29

Další tři změny na Pražském jaru

pozadiprazskejaroNěkolik aktuálních změn muselo ve svém programu udělat blížící se Pražské jaro. Zatím první se se týká koncertu 20. května. Místo původně ohlášeného houslisty Ray Chena vystoupí slovenský houslista a koncertní mistr Vídeňských symfoniků Dalibor Karvay. Pod taktovkou Iona Marina uvede Introdukci a Rondo capriccioso Camilla Saint-Saënse. Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu byl nucen zrušit své pražské vystoupení 21. května, a to z důvodu protiepidemických opatření na německé straně. A neuskuteční se ani 28. května koncert Mahler Chamber Orchestra, který musel zrušil své evropské turné. Namísto tohoto programu festival do programu zařadil vystoupení Českého filharmonického sboru Brno. Poslední upřesnění je naopak potěšující - sólistou závěrečného koncertu bude tenorista Petr Nekoranec. Za doprovodu České filharmonie a pod taktovkou Marka Wiggleswortha v jeho podání zazní Brittenův písňový cyklus Les Illuminations. Aktualizovaný program festivalu Pražské jaro zatím čítá na dvě desítky koncertů. Jejich přímé přenosy budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách festival.cz, vybrané pak zprostředkují Česká televize a Český rozhlas. Čtyři festivalové koncerty se v rámci pilotního projektu iniciovaného Ministerstvem kultury ČR uskuteční s obecenstvem v sále.


úterý, 04 květen 2021 09:11

ARD-Klassik jako nová platforma pro milovníky vážné hudby

1000 Německá veřejnoprávní televize ARD otevřela nový portál pro hudbymilovné návštěvníky. Od konce března publikuje web ard-klassik.de bezplatně starší i novější záznamy koncertů a medailonků, které jsou dostupné i u nás. Nabídka je skutečně široká – od staré hudby po filmové melodie, a to zejména v podání nejlepších německých orchestrů s dirigenty zvučných jmen. Jsou zde i historické nahrávky, záběry pěvců či instrumentalistů. „Všem nám velmi bolestivě chybí síla hudby kvůli uzavřeným koncertním sálům. Zároveň ARD nabízí každý den velký výběr svých zvukových děl a pořady spojené s kulturou. Chceme ukázat tuto rozmanitost také na ARD-Klassik s obsahem, který uživatelé – alespoň částečně – najdou pouze tady,“ uvedla ředitelka Bayerischer Rundfunk Katja Wildermuthová. V podobném duchu spustil na platformě HbbTV, takzvané virtuální červené tlačítko, také Český rozhlas, kde lze zhlédnout projekty SOČRu. Naše čtenáře jsme o tom informovali zde.


pátek, 30 duben 2021 12:57

Pražské jaro čtyřikrát za přítomnosti publika

5111738412149b39cbfd3kČtyři z koncertů letošního mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se uskuteční za přítomnosti obecenstva v sále. Budou součástí pilotního projektu iniciovaného ministerstvem kultury, jehož součástí jsou přísná opatření stanovená ministerstvem zdravotnictví. Všichni diváci musí povinně absolvovat PCR test ve smluvních laboratořích, nutné bude spárování jejich vstupenky s výsledkem. V průběhu pobytu v budově bude povinné nosit respirátor. Počet diváků je značně omezen, pořadatelé osloví posluchače v pořadí podle data zakoupení vstupenky. Do tohoto zkušebního režimu je zařazen zahajovací koncert Collegia 1704 ve středu 12. května, jeho repríza o den později, debut Pražského jara 26. května s dirigentem Františkem Mackem a závěrečný koncert České filharmonie a Marka Wiggleswortha 3. června. V rámci projektu by se mělo historicky poučené provedení Smetanovy Mé vlasti Václavem Luksem stát příkladem toho, jak při respektu k epidemické situaci uskutečnit koncerty s účastí publika – a i to podle ředitele festivalu Romana Bělora činí, spolu s umělecky jedinečným uchopením ikonického díla, dva vstupní programy výjimečnými. Ministr kultury Lubomír Zaorálek se nechal slyšet, že bude ještě raději, až se podobné kulturní akce budou konat, za určitých hygienických podmínek, již pravidelně. „Půjde-li to dobře, mohli bychom se jich ve venkovních prostorách dočkat už na konci května,“ uvedl. Zmíněné čtyři a všechny další koncerty Pražského jara bude možné sledovat ve streamu, vybrané zprostředkuje také Česká televize a Český rozhlas.


pátek, 30 duben 2021 11:57

Slovenská filharmonie dnes a v neděli Slovenský komorní orchestr online

300 Slovenská filharmonie přichystala další streamy svých koncertů. Dnes od 19 hodin po boku předního slovenského orchestru vystoupí Slovenský filharmonický sbor, který připravil sbormistr Jozef Chabroň, a dále sólisté – sopranistka Mariana Sajko, tenorista Pavol Bršlík a basista Peter Mikuláš. Večer bude řídit Rastislav Štúr a zazní Beethovenova předehra k baletu Stvoření Prométheova, op. 43 a jeho jediné oratorium Kristus na hoře Olivetské, op. 85. Dnešní živě vysílaný koncert můžete sledovat na stream.filharmonia.sk, stejně jako ten nedělní, který však bude ze záznamu a od 16 hodin v něm vystoupí Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem. Zahrají Divertimento F dur, K 138 Wolfganga Amadea Mozarta, Čajkovského Serenádu C dur, op. 48 a Divertimento č. 1, op. 20 maďarského skladatele Leó Weinera, současníka Bély Bartóka.


pátek, 30 duben 2021 11:13

Jakub Hrůša s Josefem Špačkem v Curychu

2555 Dirigent Jakub Hrůša uvede po čtvrtečním hostování u Orchestru curyšské Tonhalle ještě znovu i dnes Dvořákovu a Sukovu hudbu. Sólistou je houslista Josef Špaček a Tonhalle Orchester Zürich streamuje program v 18:30 ZDE. Oba mezinárodně uznávaní čeští umělci vystoupí s tělesem v Curychu během dvou dnů celkem čtyřikrát. Vzhledem k aktuálním omezením platným ve Švýcarsku kvůli koronaviru může být totiž v sále s kapacitou 1500 míst přítomno vždy jen padesát posluchačů. Koncerty byly hned vyprodány. Na programu je Dvořákův Koncert a moll a Pohádka Josefa Suka. Lidé v sále jsou účastníky „Ochranného konceptu“. Musí mít roušky, zachovávat rozestupy, nejen vstupenky, ale i programy jsou pouze v digitální podobě. Koncerty jsou bez pauzy a bez možnosti odložit věci v šatně. Využívá se nejmodernější klimatizační technika a řada dezinfekčních opatření. Podrobnosti o bezpečnostních opatřeních v Tonhalle zachycuje video.

 


čtvrtek, 29 duben 2021 07:32

Dnešní online premiéra Spící krasavice Národního divadla na YouTube

784 Baletní soubor Národního divadla připravil na dnešek online českou premiéru baletu Spící krasavice. Dílo hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy, komponované na motivy pohádky Charlesa Perraulta, mělo premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky. Tančit  budou Alina Nanu, Dmytro Tenytskyy, Patrik Holeček, Radka Zvonařová, Jiří Kodym, Tereza Podařilová, Mathias Deneux, Monika Hejduková, Ayaka Fujii, Alexandra Pera, Kristýna Němečková, Evgeniya Victory Gonzalez, Jonáš Dolník, Federico Ievoli, Matěj Šust, Paul Tudor Moldoveanu, Jakub Rašek, Gaia Finetto, Theodora Lehu, Roger Cuadrado, Olga Bogoliubskaia, Paul Irmatov, Morgane Lanoue a Rebecca Mabin. Hudební záznam pořídil Santiago de Chile Philharmonic Orchestra. Snímek této inscenace natočené na jevišti Státní opery bude zveřejněn v 19 hodin a sledovat ho bude možné sedm dní, do 5. května, a to zdarma. Balet Národního divadla se tímto připojuje k oslavám Mezinárodního dne tance 2021.


středa, 28 duben 2021 20:05

Zubin Mehta slaví, popřál mu i Pražský filharmonický sbor

190915DPMehta26cPetraHajskaDirigent Zubin Mehta slaví ve čtvrtek 29. dubna 85. narozeniny. Mezi gratulanty se zařadil i Pražský filharmonický sbor, který pod jeho taktovku absolvoval od roku 1963, především v zahraničí, stovku symfonických koncertů. Zubin Mehta stál celé půlstoletí v čele Izraelské filharmonie, která mu přiznala doživotní post hudebního ředitele. Jako jeden z předních dirigentů současnosti během dlouhé kariéry opakovaně řídil všechny významné světové orchestry od Newyorské a Losangeleské filharmonie po Berlínské a Vídeňské filharmoniky. Po léta stál v čele festivalu Maggio Musicale Fiorentino ve Florencii. Je podepsán i pod komerčně mimořádně úspěšným záznamem římského koncertu „tří tenorů“Luciana Pavarottiho, Plácida Dominga a Josého Carrerase – z roku 1990. Pražský filharmonický sbor byl v roce 2019 iniciátorem návrhu na cenu „Artis Bohemiae Amicis“, udělovanou Ministerstvem kultury ČR. Mehta byl v sezóně 2019/2020 čestným patronem sezóny tělesa. Ocenění převzal během poslední návštěvy Česka v rámci festivalu Dvořákova Praha. Studoval ve Vídni. Oslnivou uměleckou dráhu zahájil po vítězství v dirigentské soutěži v Liverpoolu v roce 1958. Jeho otec byl zakladatelem orchestru v Bombaji, kde se Mehta narodil.


středa, 28 duben 2021 10:44

Český filharmonický sbor Brno nabídne Rossiniho mši

2345Další online abonentní koncert nabídne zítra Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Dějištěm bude Besední dům a zazní Slavnostní mše, Messe solennelle, italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Jako sólisté vystoupí Patricia Janečková, Monika Jägerová, Aleksander Kruczek, David Szendiuch a klavíristé Michal Bárta a Lukáš Michel. Za harmonium usedne Jakub David Smešný. Dirigentem koncertu bude Paolo Gatto. Online premiéra koncertu začne na webových stránkách, facebooku a YouTube kanálu sboru 29. dubna v 19 hodin.


středa, 28 duben 2021 09:36

Cappella Mariana zítra konečně na Pardubickém hudebním jaru

300 Koncert souboru Barocco sempre giovane s názvem Dialog varhan a smyčců nahradil 8. dubna původně plánovaný stream pojmenovaný Requiem za Viléma k výročí pěti set let od úmrtí Viléma II. z Pernštejna, který nebylo možno uskutečnit v původním termínu z důvodu karantény účinkujících z ansámblu Cappella Mariana. Soubor je však už v pořádku a pořadatelé nabídnou zítra, 29. dubna, od 19 hodin poslední plánovaný stream prvního pololetí, a sice z kostela svatého Jana Křtitele v Pardubicích. Requiem Jeana Richaforta, který žil zhruba v letech 1480 až 1547, přednesou členové ansámblu – sopranistka Barbora Kabátková, tenorista a umělecký vedoucí Vojtěch Semerád, tenoristé Tomáš Lajtkep a Ondřej Holub, barytonista Marek Šulc a basista Ulfried Staber. Videostream bude možné sledovat zde, na stránkách festivalu, kde jsou k dispozici už odvysílané koncerty, a také na jeho sociálních sítích. Slavnostní závěrečný koncert komplikovaného ročníku festivalu se uskuteční na podzim, snad už s publikem, stejně tak i některé další nerealizované projekty.


úterý, 27 duben 2021 12:23

Pardubická filharmonie ruší zbytek sezóny a vrací předplatné

202 Také Komorní filharmonie Pardubice se rozhodla zrušit zbývající koncerty abonentní sezóny. Divákům vrátí peníze za jednotlivě koupené vstupenky i poměrnou část ceny abonentních řad A, B, C i D na jejich účty. Stačí vyplnit formulář na www.kfpar.cz/abonentky. Fyzicky zakoupené lístky bude možné vrátit v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích, až se znovu otevře. „Máme velkou radost z podpory našeho publika, jehož značná část si nepřeje vracet vstupné,“ dodává ředitel orchestru Pavel Svoboda (Podrobněji o současné době jsme s ním mluvili v RozhovoruPlus). Zároveň se obává, že ani nadcházející 53. sezona se neobejde bez omezení a filharmonie tak nebude moci zaplnit plnou kapacitu hlediště. Připravuje proto i variantu se dvěma koncerty v jeden den, aby i s rozestupy nabídla podobnou kapacitu jako před pandemií. Orchestr zatím sice nekoncertuje, ale natáčí pro hudební vydavatelství a rozhlasové i televizní stanice a pracuje na příští sezoně. Některé projekty si můžete připomenout ZDE a ZDE.


neděle, 25 duben 2021 18:47

Christa Ludwig (1928-2021)

Christa-Ludwig-WarnerVe věku 93 let se uzavřel život německé mezzosopranistky Christy Ludwig, jejíž hlas je zachycen v řadě špičkových nahrávek operních, oratorních, písňových i symfonických děl. Její aktivní dráha pokrývá období od konce čtyřicátých do pozdních devadesátých let dvacátého století. Podstatnou část profesní kariéry spojila s Vídeňskou státní operou, kde za půlstoletí ztvárnila přes čtyři desítky operních rolí ve více než sedmi stech představení. Zpívala také v newyorské Metropolitní opeře v New Yorku, kde účinkovala do roku 1993 ve stovce představení v patnácti různých úlohách. Hostovala v La Scale i v Covent Garden a na dalších světových scénách i na festivalech v Bayreuthu a Salcburku. Proslavila se jako Cherubín v Mozartově Figarově svatbě, později jako interpretka postav v operách Richarda Strausse, ale také jako Bizetova Carmen, Beethovenova Leonora nebo Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi či Amneris v Aidě. Výrazná byla i jako wagnerovská pěvkyně. S Českou filharmonií a Václavem Neumannem natočila Mahlerovu 3. symfonii. Debutovala v roce 1946 v Opeře ve Frankfurtu ve Straussově Netopýrovi. Narodila se 16. března 1928 v Berlíně, její rodiče byli profesionální pěvci. Zemřela 24. dubna 2021 v Klosterneuburgu. 


neděle, 25 duben 2021 09:31

Collegium 1704 s Galuppiho Dixit Dominus v pondělí na UNIVERSO 1704

335 Před časem barokní orchestr Collegium 1704 na svém webu vytvořil novou online platformu s názvem UNIVERSO 1704. Na té uvádí premiéry vlastních videokoncertů, které vznikaly v průběhu podzimních měsíců minulého roku a začátkem toho letošního na působivých místech v České republice a v Německu. Premiéru šestého videokoncertu na UNIVERSO 1704 spustí pořadatelé zítra, v pondělí 26. dubna. Zazní v něm jedno ze zhudebnění žalmu Dixit Dominus italského skladatele Baldassare Galuppiho, které těleso natočilo v prostorách Trojského zámku. Sólistkami budou sopranistky Tereza Zimková, Pavla Radostová, Kamila Zbořilová a altistka Aneta Petrasová. Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 řídil umělecký vedoucí Václav Luks.


sobota, 24 duben 2021 09:47

Pražská konzervatoř slaví dnes online

503 Ke dvoustému desátému výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři a k deseti letům od otevření Koncertního sálu přichystali organizátoři na dnešek dva online programy. V první třetině dubna došlo k natáčení instrumentálního koncertu posluchačů konzervatoře, kteří představili nové nástroje školy, a zároveň bude dnes na stránkách instituce zveřejněn i pořad z Divadelního sálu, který nabídne ukázky z inscenace Čapkova Politikária hudebně dramatického oddělení, ze Sekretářek populárního oddělení i z operního představení s názvem Promořená nevěsta. Oba programy škola následně vydá a budou k dispozici na flash disku, který bude letošní výročí připomínat. Podrobněji jsme o dnešní události psali zde.


sobota, 24 duben 2021 07:35

Od aprílu k máji zítra online z Nového zámku

500 Pořadatelé na neděli 25. dubna přichystali poslední díl druhé série online komponovaných pořadů Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Majitel zámku František Kinský v pořadu tradičně připomene mezinárodní dny, svátky a zvyky v době od 1. dubna do 1. května. Matyáš Novák přednese například Vážné variace, op. 54 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho či Furiant z cyklu Poetické nálady, op. 85 Antonína Dvořáka. Dojde také na klavíristovu vlastní fantazii, tentokrát na lidové písně, které se pojí s tradicemi vítání jara. Premiéru závěrečného dílu pořadatelé pojmenovali Od aprílu k máji v Novém zámku hrají a bude k vidění od 14 hodin na Facebooku KINSKÝ Art Media, Matyáš Novák Pianist, Nový zámek Kostelec nad Orlicí nebo na YouTube pořadatele. O počátku končící řady jsme psali zde a o předchozím dílu zde. Další řadu plánují autoři na podzim.


pátek, 23 duben 2021 11:37

Doležalovo kvarteto dnes večer z Gröbeho vily

901 Druhý koncert festivalu Qu@rtet+ nabídne dnes večer z Gröbeho vily Doležalovo kvarteto. Kvůli současné pandemické situaci se opět odehraje online. K vidění bude od 19 hodin na Youtube kanálu souboru, přes odkaz na webové stránce souboru a na stránkách Městské části Praha 2. Na koncertě zazní raný kvartet A dur Josefa Myslivečka a poutavý Kvintet C dur se dvěma violoncelly Franze Schuberta. Hostem večera bude violoncellista Jean-Guihen Queyras. “Máme radost, že můžeme přivítat na našem festivalu osobnost takového formátu! Vždyť Jean-Guihen patří v současnosti k nejlepším světovým violoncellistům. A jak nám ukázalo společné zkoušení, tak není jen výborným cellistou, ale i skvělým člověkem”, říkají členové Doležalova kvarteta. Další koncerty jsou v plánu 30. září v obřadní síni Libeňského zámku a 19. listopadu v Sále Martinů na pražské HAMU. Nový festival komorní hudby pod názvem Qu@rtet+ pořádá od letošního roku Doležalovo kvarteto u příležitosti blížícího se 50. výročí založení souboru. Přehlídka nabízí čtyři koncerty, které se konají v tradičních i méně běžných lokalitách Prahy. Ambicí festivalu je totiž zároveň dostat hudbu i na místa, kde nezaznívá tak běžně. Hosty Doležalova kvarteta budou postupně klavíristé Ivo Kahánek a Jan Bartoš a violoncellista Jean-Guihen Queyras. Vedle světového repertoáru zazní i kvartety Josefa Myslivečka, které soubor nahrál v roce 2020 poprvé na CD pro Supraphon.


pátek, 23 duben 2021 09:30

Krása varhan a zpěvu zítra na Pardubickém hudebním jaru online

201 Na sobotu 24. dubna v 19 hodin přichystalo Pardubické hudební jaro online streamovaný koncert z kostela svatého Jakuba Staršího v Přelouči. Název Krása varhan a zpěvu předurčuje, o jakou hudbu půjde. Na varhany, které zhotovil Abraham Starck z Lokte v roce 1692 a rozšířil je Pavel František Horák v roce 1800, zahraje sólově a doprovodí pěvce Jaroslav Tůma. V programu s hudbou Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Josefa Ferdinanda Norberta Segera, Roberta Schumanna, Adama Václava Michny, Huga Wolfa a dalších vystoupí společně s Jaroslavem Tůmou sopranistka Petra Alvarez a tenorista Rafael Alvarez. Videostream bude možné sledovat zde, na stránkách festivalu, kde jsou k dispozici už odvysílané koncerty, a také na jeho sociálních sítích.


čtvrtek, 22 duben 2021 09:42

Nové Studio Múza nabízí zkušebny pro hudebníky ve Skautském institutu v centru Prahy

200 Hudební Studio Múza je začínající projekt, jehož primárním cílem do budoucna je poskytování prostorů pro hudebníky ke cvičení. Druhotným cílem je vytvořit v online i offline světě místo, kde budou hudebníci moci sdílet své úspěchy, postřehy a názory se svými vrstevníky. Budování kreativní, umělecké a přátelské komunity v rámci příjemného, inspirativního prostředí považují zakladatelky, studentky a hudebnice Johana Matunová a Mahulena Vondrášková za základ úspěchu všech začínajících umělců. Obě společně čerstvě domluvily pět zkušeben, a to ve Skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí. Prostory jsou k dispozici od středy do neděle a dvě z nich dokonce celý víkend. Na jeden vstup můžou mladí umělci cvičit až tři hodiny za symbolický startovací poplatek padesát korun. Rezervační systém je nově spuštěn zde. „Protože je provoz zatím zkušební, výbava v místnostech je mírně omezená. Každá má ale stojan na noty, stůl, židle, teplo, světlo a wifi! Máme také jedny klávesy, které budou ve třídě Benjamín. Klavíristy jimi zatím neuspokojíme, věříme ale, že v budoucnu vyhovíme i vám!“ vzkazují Johana Matunová a Mahulena Vondrášková.


středa, 21 duben 2021 16:20

Třetí výzva dotačního programu Covid kultura

covid-kultura-33Podnikatelé a firmy v oblasti kulturního a kreativního průmyslu mohou ode dneška do 30. června žádat o podporu z dotačního programu Covid kultura. Pro již třetí „výzvu“ má ministerstvo průmyslu a obchodu připraveno 800 milionů korun. Jeden žadatel může dostat až deset milionů korun. Jde o podnikatelské a neziskové subjekty, jejichž dlouhodobou a hlavní činností je pořádání a zajištění hudebních, hudebně dramatických, tanečních a divadelních programů; to znamená jak o organizátory festivalů, majitele klubů, firmy zajišťujících akce po technické stránce, tak o soubory, pořadatele, agentury, divadla a ticketingové společnosti. A jde i o nevládní neziskové organizace v kultuře či o kolektivní správce práv. Třetí výzvu dotačního programu Covid kultura vyhlásil stát počátkem února. Nejprve ji otevřel pro osoby samostatně výdělečně činné. O jednorázový podpůrný příspěvek 60.000 korun mohou do 30. dubna žádat jednotlivci v uměleckých a umělecko-technických profesích, na které nejvíce dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru.


úterý, 20 duben 2021 10:00

Zítřejší online komorní koncert cyklu Musica Orbis Bohemia s hudebním mládím

700 Na zítřek od 19:30 hodin připravili organizátoři cyklu Musica Orbis Bohemia online koncert, ve kterém se představí mladí umělci ze smyčcového kvarteta s názvem Ševčík Quartet, které vzniklo v roce 2020. Jedná se o studenty posledního ročníku Pražské konzervatoře – první housle Pavla Tesařová, druhé housle Michael Foršt, viola Matouš Hasoň a violoncello Martin Houdek. Kvarteto se rozvíjí od vedením Radka Křižanovského, Pavla Vernera a dalších předních hráčů české komorní hudby. Na programu budou Smyčcový kvartet č. 21 D dur Wolfganga Amadea Mozarta, Smyčcový kvartet e moll „Z mého života“ Bedřicha Smetany a Kvartetní věta Franze Schuberta. Uskupení nese jméno mezinárodně uznávaného houslisty a pedagoga, s jehož houslovou školou se setkali a dodnes setkávají všichni smyčcoví hráči. Kvarteto se zaměřuje na klasickou hudbu, do budoucna se ale nebrání ani jazzu a alternativě.


neděle, 18 duben 2021 15:38

Czech Brass dnes nabídne starší mistry

Bez-nzvuDalší stream připravil na dnešní večer festival Pardubické hudební jaro. V kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě vystoupil soubor žesťových nástrojů Czech Brass složený z předních sólistů a hráčů našich orchestrů. Uměleckým vedoucím je Marek Zvolánek. Spolu s ním hrají na trubky Stanislav Masaryk a Ondřej Jurčeka, na pozouny Lukáš Moťka a Stanislav Penk, na bastrombón Pavel Debef a na tubu Karel Malimánek. Program sestavili z hudby 17. a 18. století. Zazní výběr ze známých děl od Bacha, Händela, Vejvanovského, Charpentiera a Mozarta. Koncert bude k vidění na Facebooku a Instagramu, na webu festivalu a na YouTube. Pardubické hudební jaro zatím nabídlo online, včetně dnešního, šest koncertů. Dva jsou ještě naplánovány na příští sobotu a na poslední dubnový čtvrtek. Zbývajících deset koncertů letošního programu a čtyři koncerty z ročníku loňského je zatím vzhledem k epidemiologické situaci odloženo.


pátek, 16 duben 2021 16:25

Olga Jelínková v Lipsku ve zkratce Wagnerova Prstenu

Loriots-Ring-Oper-LeipzigLipská opera ohlásila na sobotu jako stream Wagnerův Prsten Nibelungův, a to v podobě projektu Der Ring an einem Abend – tedy „v jednom večeru.“ Pod taktovkou Ulfa Schirmera bude hrát Gewandhausorchester Leipzig, na zkratce operní tetralogie se podílí přes dvacet pěvců. Je mezi nimi i česká členka souboru Olga Jelínková. V hlavních rolích se mají objevit proslulí wagnerovští interpreti jako americká sopranistka Lise Lindstrom, skotský basbarytonista Iain Paterson či tenoristé Magnus Vigilius a Jonathan Stoughton, s nimi Daniela Köhler, Iréne Theorin, Tuomas Pursio, Thomas Mohr, Michael Weinius a další. Provedení celého Prstenu ve čtyřech večerech zabírá patnáct hodin čistého hudebního času, operní zkratka s vypravěčem má tři hodiny. Hrála a hraje se jako alternativní program v řadě německých divadel. Autorem propojovacího textu, vytvořeného v 90. letech, je režisér a populární herec, původně karikaturista Vicco von Bülow (1923-2011), známý jako Loriot.


pátek, 16 duben 2021 10:27

Robert Jindra s Essenskými filharmoniky dnes online na přání

200 Essenští filharmonikové v čele s dirigentem Robertem Jindrou přichystali na dnešek od 20:15 online koncert na přání publika. Příležitost hlasovat o programu se naskytla v létě loňského roku. I přes omezení související s koronavirovou krizí mnoho lidí tuto příležitost využilo a nakonec se rozhodlo pro následující díla: předehru k opeře Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, předehru-fantazii Romeo a Julie Petra Iljiče Čajkovského, Koncertní předehru ke Snu noci svatojánské Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a symfonickou báseň Les Préludes Franze Liszta. Večerem bude provázet německý hudebník, zpěvák a bývalý televizní moderátor Götz Alsmann. U příležitosti dnešního koncertu lze Essenské filharmonii zaslat příspěvek ve prospěch Corona-Nothilfefonds der Deutschen Orchester-Stiftung – fondu pro mimořádné události pro hudebníky na volné noze.


čtvrtek, 15 duben 2021 18:10

Ceny časopisu BBC Music Magazine Awards pro Fatmu Said

Fatma-SaidObjevem roku 2020 je podle britského časopisu BBC Music Magazine třicetiletá egyptská sopranistka Fatma Said. Podle cen, které prestižní médium každoročně na základě hlasování veřejnosti uděluje, je její loňské podzimní debutové album nazvané El Nour také nejlepším počinem v kategorii vokálního umění. Na CD jsou písně francouzských, španělských a egyptských autorů i lidové písně z oblasti Blízkého východu a s pěvkyní se na něm podíleli klavírista Malcolm Martineau a několik dalších komorních hráčů. Nahrávkou roku je album souboru The Tallis Scholars s duchovní hudbou Josquina des Prez, které získalo i cenu ve sborové kategorii. V kategorii orchestrální hudby zvítězil orchestr Sinfonia of London s Johnem Wilsonem nahrávkou symfonických básní Ottorina Respighiho; v koncertantní hudbě jsou nejlepšími houslistka Antje Weithaas, violoncellista Maximilian Hornung a NDR Radiophilharmonie s dirigentem Andrew Manzem se snímkem Schumannových a Brahmsových koncertů; operní cenu získala nahrávka díla The Dancing Master od Malcolma Arnolda v nastudování Johna Andrewse, cenu v komorní hudbě obdržela houslistka Tasmin Little s klavíristou Piersem Lanem za sonáty britských autorů. Ocenění v kategorii Instrumental Award má pianista Steven Osborne za Prokofjevovy sonáty, jako nejlepší premiérová nahrávka se umístil titul s violoncellovými skladbami Johna Tavenera v podání Stevena Isserlise a nejlepším DVD se stala Wagnerova Valkýra z Královské opery Covent Garden.


středa, 14 duben 2021 15:38

Griegova klavírní soutěž odsunuta na rok 2022

Grieg-Trolhaugen-soutSedmnáctý ročník Mezinárodní klavírní soutěže Edvarda Griega přesunuli norští pořadatelé o další rok, na září 2022. Přihlášky je proto možné posílat až do dubna příštího roku. Soutěžit mohou mladí pianisté narození mezi lety 1987 až 2005, tedy i ti, kteří už počítali s účastí v letošním roce. Umělecké klání silně těží z genia loci, staví na možnosti fyzické přítomnosti účastníků v Griegově domě na Troldhaugenu na okraji Bergenu a na inspirativnosti společenských setkání. Organizátoři proto vědomě vyloučili možnost, že by se soutěž konala online, tedy distančně. Situace s koronavirem je v Norsku, stejně jako i ve zbytku světa, doposud vážná. Není jasné, kdy budou zrušena omezení, kolik lidí už bude očkovaných, ani za jakých podmínek bude možné přicestovat a zda by finalisté mohli vůbec vystoupit s velkým orchestrem… "A také chceme, aby se účastníci i naši místní, často dobrovolní spolupracovníci cítili bezpečně," zdůvodňuje nelehké rozhodnutí ředitel soutěže Christian Grøvlen.


úterý, 13 duben 2021 17:34

Zaorálek zatím nechce opustit kulturu

ZaoralekLubomír Zaorálek zatím nechce přejít z ministerstva kultury do čela resortu diplomacie, který už před lety vedl. Umělci a další kulturní pracovníci ho sice dlouhodobě kritizovali, že pro kulturu v době koronakrize dělá málo, ale v poslední době s ním několikrát vyjednávali o krocích, které by jasně vedly k obnově kulturního sektoru silně poškozeného opatřeními proti pandemii. Obávají se, že by změna ministra započatý slibný proces zničila, a jeho setrvání na ministerstvu by proto přivítali. Zaorálek dnes řekl, že je ho třeba, tam kde je. Navíc se mu nelíbí, že ministerstvo zahraničí už nemá některé kompetence, zejména koordinaci agendy členství v EU; ta je teď na úřadu vlády přímo pod premiérem. Nehledě na to, i opozice považuje nepřipravenou změnu v Černínském paláci za nezodpovědnost a neuvěřitelný hazard. Dosavadní ministr zahraničí Tomáš Petříček byl ze dne na den odvolán, když neuspěl na sjezdu sociálních demokratů v souboji o předsednickou funkci. Lidé aktivně zapojení do obnovy kulturního života v té souvislosti odmítají, aby se jejich resort stal obětí vnitrostranických bojů a předvolebních strategií.


úterý, 13 duben 2021 08:14

Kulturní obec proti rošádě v čele resortu

Collage-2021-04-13-081754Ministr kultury Lubomír Zaorálek se má teď dopoledne vyjádřit ke svému případnému návratu do čela resortu zahraničí. Kulturu má v takovém případě vést bývalý sportovec, nyní poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Proti stranické rošádě ostře protestují mnozí zástupci kulturní obce. Argumentují zejména tím, že v době uzavření kulturního sektoru už rok se Zaorálkem vyjednávají o podpoře a pravidlech rozvolňování a obávají se toho, že člověk, který přijde zvenčí a nový, nebude mít za sebou patřičné zkušenosti. Zároveň poukazují, stejně jako politická opozice, že Jan Birke není kompetentní a kulturou se nikdy nezabýval, ani nemá tímto směrem vzdělání. Také odmítají, aby se resort kultury stal obětí vnitrostranických bojů a předvolebních strategií půl rok před volbami. Zamýšlená záměna ministrů vznikla v souvislosti s víkendovým sjezdem sociálních demokratů, během kterého neuspěl v souboji o vedení strany dosavadní ministr zahraničí Petříček. Lubomír Zaorálek dosud plánovanou výměnu pozastavil s tím, že se necítí připraven opustit ministerstvo kultury. Jan Birke chce případně na svého předchůdce navázat a nechal se slyšet, že Zaorálka považuje za excelentního ministra kultury. Současně oznámil, že pozici starosty si chce v případě nástupu do čela kultury ponechat, není to podle něj v rozporu s výkonem funkce ministra a nebojí se, že by obě činnosti časově nezvládal.


neděle, 11 duben 2021 19:15

Nominace na Cenu Anděl mají v klasice Hrůša s Bartošem, Dohnal a Semerádová s Traxlerem

cena-andl-ronaTřicátý ročník cen Anděl, udělovaných Českou hudební akademií, se uskuteční 29. května v přímém přenosu České televize. V klasice získala nominaci tři alba – Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Jakubem Hrůšou a pianistou Janem Bartošem za nahrávku Klavírního koncertu a básně Toman a lesní panna od Vítězslava Nováka, Karel Dohnal za CD s českou hudbou pro klarinet a flétnistka Jana Semerádová s cembalistou Erichem Traxlerem za desku Chaconne pro princeznu s Händelovou a Leclairovou hudbou. Favoritkou cen Anděl za rok 2020 je zpěvačka Lenka Dusilová, která albem Řeka zaujala ve čtyřech různých kategoriích. Po třech nominacích mají Tata Bojs a Jaromír Nohavica, po dvou mladá písničkářka Amelie Siba a rappeři Viktor Sheen a Yzomandias… Z prvního kola, ve kterém v patnácti kategoriích hlasovalo na konci ledna 379 akademiků, se do nominací dostalo celkem dvaatřicet různých nahrávek. "I v roce, který byl pro živou kulturu obzvlášť těžký, vznikla řada výjimečných alb," konstatovali pořadatelé z České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Druhé kolo hlasování se uskutečnilo koncem března. Průběh předávání cen se podobně jako v loňském roce přizpůsobí aktuální epidemiologické situaci. Ceny Anděl se udílejí od roku 1991. Tradičně jsou nominováni a oceňováni interpreti v hlavních, osobnostních a žánrových kategoriích. Akademii tvoří osobnosti z řad hudebních producentů, novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Ceny od roku 1997 symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.


sobota, 10 duben 2021 09:15

Zítřejší online koncert Slovenského komorního orchestru

200Členové Slovenského komorního orchestru, jejichž uměleckým vedoucím je Ewald Danel, zvou ke sledování zítřejšího online živého koncertu z Koncertní síně Slovenské filharmonie, který se uskuteční v 16 hodin na stream.filharmonia.sk. V úvodu zazní Serenáda D dur Serenata notturna, KV 239 Wolfganga Amadea Mozarta, kterou vystřídá pro smyčcový orchestr upravený Smyčcový kvartet č. 2 Alexandra Borodina. Ten skladatel věnoval své ženě Jekatěrině jako připomenutí jejich dvacetiletého výročí seznámení v německém Heidelbergu. „V roku 1887 Antonín Dvořák zaranžoval niektoré z piesní cyklu Cypřiše pre sláčikové kvarteto. Táto verzia Cypřišov vyšla tlačou až v roku 1921 v revízii Josefa Suka – Dvořákovho zaťa a oddaného obdivovateľa. Titul sa v tejto inštrumentálnej úprave stal veľmi obľúbeným dielom. Svedčí o tom aj úprava pre sláčikový orchester,“ uzavírá svou pozvánku Slovenský komorní orchestr.


čtvrtek, 08 duben 2021 11:05

Gabriela Beňačková a Jakub Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka

316 Za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí získali Cenu Antonína Dvořáka za roky 2019 a 2020 sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša. Převezmou ji v přímém přenosu na koncertě České filharmonie, který se bez publika koná 14. dubna v pražském Rudolfinu. Cenu uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel festivalu Dvořákova Praha. Gabriela Beňačková obdržela ocenění mimo jiné za ztvárnění Dvořákovy Rusalky. Byla například její vůbec první interpretkou v Metropolitní opeře v New Yorku. Jakuba Hrůšu ocenila Rada akademiků za prosazování skladeb českých autorů u světově proslulých orchestrů, například Berlínských a Vídeňských filharmoniků nebo Newyorské filharmonie, za jeho aktivity v roli šéfdirigenta Bamberských symfoniků i za kompletní natáčení děl Josefa Suka s ČF. S ní, za Hrůšova řízení, se ve středu představí Lisa Batiashvili, a to ve 3. houslovém koncertu Camilla Saint-Saënse. V druhé části večera zazní Brahmsova a Dvořákova hudba. „Gabriela Beňačková i Jakub Hrůša udělali pro českou hudbu velmi mnoho. O to víc mne těší, že jim cena bude předána v průběhu koncertu orchestru, se kterým oba laureáti vystoupili mnohokrát na koncertech doma i v zahraničí a pořídili řadu nahrávek,“ uvedl ředitel ČF David Mareček.


čtvrtek, 08 duben 2021 09:17

Dnešní Dialog varhan a smyčců Pardubického hudebního jara online

1 Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro bude dnes od 19 hodin vysílat online koncert souboru Barocco sempre giovane s názvem Dialog varhan a smyčců. Tento koncert nahradí původně plánovaný stream pojmenovaný Requiem za Viléma k výročí pěti set let od úmrtí Viléma II. z Pernštejna, který není možno uskutečnit v původním termínu z důvodu karantény účinkujících z ansámblu Cappella Mariana. V Dialogu varhan a smyčců ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích zazní hudba Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna, Wolfganga Amadea Mozarta, Jana Křtitele Vaňhala a Williama Ralpha Driffilla. Po boku souboru Barocco sempre giovane vystoupí varhaníci Pavel Svoboda a Adam Suk a dalším hostem bude violista Jiří Kabát. Videostream bude možné sledovat zde, na stránkách festivalu, kde jsou k dispozici už odvysílané koncerty, a také na jeho sociálních sítích. Další plánovaný stream festivalu se má uskutečnit za týden, 15. dubna, a vystoupit má opět Barocco sempre giovanne s hosty – houslistou Janem Talichem a opět s violistou Jiřím Kabátem, a to v čistě dvořákovském programu.


středa, 31 březen 2021 21:33

Jadwiga Wysoczanská (1927-2021)

Jadwiga-WVe věku nedožitých 94 let zemřela sopranistka Jadwiga Wysoczanská-Štrosová. Od roku 1960 až do přelomu 80. a 90. let byla sólistkou souboru pražského Národního divadla. Zpívala hlavní role v českých operách, jako byly Mařenka, Milada, Jenůfa, Anežka, Blaženka, Vendulka, Hedvika i Libuše, a stejně tak některé hlavní úlohy ve světovém operním repertoáru, například Aidu, Taťánu, Donnu Elvíru a Donnu Annu nebo Mimi. Účinkovala v opožděné světové premiéře Janáčkovy opery Osud v Brně v roce 1958. V tehdejším Státním divadle tam byla angažována v letech 1954 až 1960; předtím působila také v operách v Liberci a Opavě. Na počátku 60. let vzbudila pozornost na Holland Festivalu jako Dvořákova Rusalka pod taktovkou dirigenta Jaroslava Krombholce a po boku pěvců Ivo Žídka a Eduarda Hakena. V paměti zůstala rovněž její koncertní vystoupení v Beethovenově Deváté symfonii nebo v jeho Misse solemnis. Narodila se 24. května 1927 v Praze, zemřela v Praze 31. března 2021.


úterý, 30 březen 2021 07:32

FOK vrací vstupné až do konce 86. sezóny. Online projekty zachová

100 Vedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se rozhodlo vracet veškeré vstupné a abonmá na koncerty 86. sezóny, a to vzhledem k současné pandemické situaci, která až do konce pololetí neumožní uskutečnit žádné z plánovaných projektů. Vstupné se vrací online, od 6. dubna pak také v pokladně FOK v Obecním domě. Pražští symfonikové však budou nadále pokračovat v online aktivitách jako doposud a podle aktuální epidemiologické situace případně plánovat živé koncerty. „Protože aktuální sezóna Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se v podstatě rozpadla a začíná být také jasné, že k naší velké lítosti ani část původně plánovaných koncertů nebude možné beze změn zrealizovat, zahajujeme vracení vstupného za všechny abonentní i jednotlivé vstupenky na sezónu 2020/2021,“ vyjádřil se k situaci ředitel FOK Daniel Sobotka. Podrobnosti k vracení vstupného a přesný návod, jak postupovat, naleznou držitelé vstupenek na webu www.fok.cz/vracenivstupneho.


sobota, 27 březen 2021 15:32

Světový den divadla a výzva naplánovat otevírání kultury

ITI-pressphotos"Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu," říká herečka Helen Mirren v poselství k letošnímu Světovému dni divadla, slavenému od roku 1962 vždy 27. března. Letos se stal současně podnětem k požadavku vytvoření jasného plánu pozvolného otevírání kulturních odvětví, aby se do lidských životů mohla vrátit slova jako radost, krása, fantazie. "Masivní testování a postupující očkování musí přinést do společnosti naději a nádech normálnosti a rozumně a s respektem umožnit fungování kultury," píše se ve výzvě, kterou zveřejnilo pražské Národní divadlo. Součástí textu je i žádost o vytvoření plánu pro divadelní a taneční školství, aby studenti nemuseli žít v obavách o svou profesní budoucnost. Apel stanovuje nezbytnost zahájení odkládaných konzultací s experty Ministerstva zdravotnictví tak, aby co nejdříve bylo možné veřejnosti říci, kdy a za jakých podmínek umělec opět potká svého diváka a student svého učitele. „Doba pandemická nesmí paralyzovat naši schopnost dívat se do  budoucnosti a hledat perspektivy. Je nejvyšší čas přemýšlet o tom, co bude za týden, za měsíc, v létě,“ stojí ve výzvě, ve které se připomíná, že divadlo a umění jsou nezbytnou součástí regenerace společnosti: Dokud nebude zdravá kultura, nebude zdravá společnost. Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní institut, nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO. Tento den je každým rokem příležitostí zamyslet se nad rolí divadla jako umělecké formy a upozornit na význam divadla vlády, politiky a instituce, které zatím neuznaly jeho hodnotu pro lidská společenství i jednotlivce a jeho potenciál pro ekonomický růst.


pátek, 26 březen 2021 21:59

Jaroslav Šaroun (1943-2021)

arounVe věku nedožitých 78 let se uzavřel život pianisty Jaroslava Šarouna. Byl dlouholetým pedagogem Hudební fakulty AMU v oddělení klavírní spolupráce. Od roku 1976 do roku 2012 byl také hráčem klávesových nástrojů v orchestru České filharmonie. Spolupracoval jako klavírní doprovazeč při koncertech s řadou instrumentalistů a pěvců, včetně Dagmar Peckové a Bernardy Fink, a byl pravidelným korepetitorem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Jaroslav Šaroun také komponoval, mimo jiné existují nahrávky jeho Symfonie, Sonáty pro violu a klavír, Písní na slova Torquata Tassa a skladby Světla. Byl rovněž autorem skladby mužů pro spartakiádu v roce 1980. Kompozici studoval u Miloslava Kabeláče, Emila Hlobila a Václava Dobiáše. Narodil se 22. červenec 1943 v Dobrušce a zemřel 26. března 2021 v Dobřichovicích. Ve volném čase se zabýval včelařstvím.

Strana 1 z 32