AktuálněPlus


úterý, 23 únor 2021 20:00

V čele karlovarského orchestru končí Petr Polívka a na protest i Jan Kučera

3568708418193161881114006899592063096979456oPetr Polívka skutečně končí na postu ředitele Karlovarského symfonického orchestru. Vedení města ho dnes i přes veškeré protesty a nesouhlasná stanoviska odvolalo. V reakci na to vzápětí ohlásil odchod i šéfdirigent Jan Kučera. "Vzhledem k dnešnímu bezprecedentnímu odvolání ředitele s okamžitou platností rezignuji," oznámil na sociálních sítích. Petr Polívka, který vedl orchestr od roku 2015, dlouhodobě odmítal vyhovět městu a propustit velkou část členů orchestru – informovali jsme o tom ZDE, ZDE a ZDE. Podle opozice i odborné veřejnosti řídil Polívka instituci dobře a úspěšně jak po manažerské, tak po umělecké stránce. Městská rada dnes odvolala také ředitele Kanceláře architektury města Karlovy Vary Petra Kroppa. I proti jeho sesazení se postavili zaměstnanci, architekti i opozice. Na podporu obou odvolaných manažerů vznikají otevřené dopisy. Z řad odborné veřejnosti a umělců se zvedá mohutná vlna odporu a varování, že jde o mnohem větší problém, než se může na první pohled zdát: obzvlášť v této době by takto politici jednat neměli a zakládají tím nebezpečný precedens. Vedení města protesty odmítá a nechalo se slyšet, že na pozice ředitelů obou městských organizací vyhlásí otevřené výběrové řízení.


úterý, 23 únor 2021 12:46

Karlovarský symfonický orchestr je proti odvolání ředitele Polívky

11999793734140467053049996886385764891069230oKarlovarský symfonický orchestr vyzval vedení města, aby v nejisté době koronakrize ustoupilo od uvažovaného odvolání ředitele Petra Polívky. Soubor by považoval takový krok za jednoznačnou destabilizaci organizace, protože se většina světa nachází v bezprecedentní „době temna“, kdy se i kulturní instituce snaží přežít nastalý výpadek všech letitých jistot. „V troskách jsou abonentní cykly, pečlivě plánované výchovné koncerty pro tisíce dětí z celého kraje nebo péče o kulturní zážitky (…) našich babiček a dědečků…,“ píše se v oficiálním stanovisku orchestru. Symfonici připomínají, že v době koronakrize prokázali obrovskou loajalitu vůči městu a jeho obyvatelům, mimo jiné hraním pod okny panelových domů nebo před nemocnicí či na Tržní kolonádě, streamy, programy pro děti… i aktivitami v charitě. Že od vedení města dosud nezazněla žádná pochvala ani podpora těchto aktivit, nevadí; že se však nyní město snaží orchestr jednoznačně poškodit, hudebníkům podle jejich vyjádření jedno není a nemůže být. V případě odvolání ředitele žádají o zdůvodnění takového kroku, který může znamenat „naprostou katastrofu“, a požadují garanci, že nový ředitel nebude vystaven požadavku snižovat počet členů orchestru. „Žádáme o garanci, že vedení největšího lázeňského města v republice chce mít symfonický orchestr, v našem případě jeden z nejstarších v Evropě (…) a jediný živý umělecký soubor v krajském městě,“ píší. Nekončící boj o to, zda má existence orchestru pro město smysl, nebo ne, a zda by se neměl zredukovat na komorní těleso, je podle nich „potupný a nedůstojný“. Čtěte také Jak zničit jeden z nejstarších symfonických orchestrů v Evropě a Petr Čech: Zredukování Karlovarského symfonického orchestru by bylo devastující a barbarské


pondělí, 22 únor 2021 07:38

Smrtihlav 2020 Lukáše Sommera ve světové premiéře na CD

1000V tomto týdnu bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín nahrávat skladbu Lukáše Sommera Smrtihlav 2020. Mladý český kytarista a skladatel napsal symfonickou báseň, inspirovanou stejnojmennou povídkou anglického romantického básníka a prozaika Edgara Allana Poea, na objednávku přímo pro zlínskou filharmonii. Dílo mělo být ve světové premiéře uvedeno  letos 14. ledna, ale v důsledku koronavirové krize nebylo možné koncert uskutečnit. Nahrávka se stane součástí nového CD Lukáše Sommera nazvaného Smrtihlav 2020. Zároveň se rodí druhý díl Sommerovy kytarové učebnice s názvem Chci být kytaristou. „Ten bude už pro pokročilejší malé kytaristy a bude obsahovat kolem třiceti skladeb. Malý dárek pro děti a kolegy do časů distančních – ‚Zimní haiku‘. Naučte se ho, než sleze sníh…,“ píše na svém facebookovém profilu autor.


neděle, 21 únor 2021 07:34

Pátý ročník skladatelské soutěže Mauricio Kagel Kompositionswettbewerb

1111Univerzita hudby a múzických umění ve Vídni (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) vypsala pátý ročník skladatelské soutěže nesoucí jméno argentinsko-německého hudebního skladatele, filmového režiséra a hudebního pedagoga Mauricia Kagela. Zúčastnit se mohou skladatelé do čtyřiceti let, kteří napíší klavírní skladby pro děti a mládež. V mezinárodní porotě zasednou Michael Jarrell, Elena Mendoza, Isabel Mundry, Marco Stroppa a náš Miroslav Srnka. Hlavní cenou je finanční částka ve výši 6.000 eur, druhé místo je ceněno výší 4.000 eur a třetí 3.000 eur. Institut Ludwiga van Beethovena pro klavír v hudební pedagogice vytvoří a digitálně zprostředkuje zvukový záznam s oceněnými díly a vydavatelství Universal Edition je vydá. Uzávěrka přihlášek je 3. září. Více o soutěži najdete zde. O akci informovalo Rakouské hudební fórum.


sobota, 20 únor 2021 09:41

Kněžíková a Cukrová zítra z Berlína online

102Sopranistka Kateřina Kněžíková a mezzosopranistka Markéta Cukrová, která zaskočila za Janu Sýkorovou, si můžou i přes uzavření hranic splnit další velký hudební sen. Obě se zúčastní natáčení a přenosu jednoaktové rozhlasové opery Slzy nože od Bohuslava Martinů, a to s Deutsches Symphonie-Orchester v Berlíně. Třetí sólistkou bude americká transgender barytonistka Lucia Lucas. Původně se měla opera odehrát pouze koncertně v berlínském sále Philharmonie. Lockdown způsobil, že je z projektu studiové natáčení. Pod taktovkou britského dirigenta s italskými kořeny Robina Ticciatiho vystoupí všechny tři pěvkyně v online přenosu zítra, v neděli 21. února, na internetovém rádiu Deutschlandfunk Kultur. Na Martinů naváže stanice vysíláním skladby Sinuous Voices českého autora žijícího v Berlíně Ondřeje Adámka. Obě skladby jsou zároveň součástí filmového projektu režiséra Frederica Wake-Walkera. Závěr hudebního pořadu bude patřit opět hudbě Bohuslava Martinů, a sice jeho První symfonii, kterou v květnu roku 2018 dirigoval Sir Roger Norrington.


středa, 17 únor 2021 07:20

Duo Affettico v prvním online koncertu Koncertního klubu z Domu U Minuty

1102V prostorách Skautského institutu v Domě U Minuty na pražském Staroměstském náměstí se v sobotu 20. února od 16 hodin uskuteční online koncert mladého Dua Affettica, které reprezentují absolventka Akademie múzických umění v Praze – houslistka Ludmila Pavlová a kytarista Filip Kudelásek, který na stejné škole právě studuje. Ti společně zahrají úpravy skladeb Antonia Vivaldiho, Franze Schuberta, Dmitrije Šostakoviče a dalších. O průvodní slovo se postarají Marie Rydlová a John Tregellas, který stojí za koncertním cyklem Musica Orbis Bohemia a za festivalem Musica Orbis Prague Festival. Tregellasovy aktivity si můžete připomenout například zde. Koncert bude ke zhlédnutí zdarma.


pondělí, 15 únor 2021 11:46

Dnešní online Kytarové gala Lukáše Sommera k 10. výročí znovuotevření Národního technického muzea

1111Národní technické muzeum slaví právě deset let znovuotevření po generální rekonstrukci. Ta dokončila prvorepublikový plán na výstavbu budovy určené výhradně pro muzejní účely a je jedním z mezníků v historii NTM. Dnes, přesně po deseti letech, si toto výročí instituce připomene uvedením speciálního hudebního pořadu, kterým provede herec a moderátor Petr Vacek a kytarista a skladatel Lukáš Sommer zahraje v jednotlivých vybraných expozicích muzea. Koncert se uskuteční od 19 hodin online na stránkách NTM a také na YouTube kanálu a facebookovém profilu muzea. Virtuální hudební setkání je součástí cyklu koncertů Hudba mezi lokomotivami, na kterém spolupracuje s Národním technickým muzeem houslista Pavel Šporcl, který jako patron koncert zahájí, a to spolu s druhým patronem, generálním ředitelem muzea Karlem Ksandrem.


pondělí, 15 únor 2021 07:25

Interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů má své laureáty

03627814Loňský ročník interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů se během festivalu Dny Bohuslava Martinů nemohl uskutečnit. Pořadatelé tedy klání uspořádali uplynulý víkend, a to za zvláštních prostorových a hygienických opatření. Soutěžili hráči na flétnu, klarinet, trubku a cembalo. V oboru dechové nástroje bylo první místo uděleno trumpetistovi Walteru Hofbauerovi, získal však i Cenu Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby ve svém oboru a také Cenu Přemysla Pražáka pro nejúspěšnějšího účastníka své kategorie. O druhé místo se pak dělily flétnistky Klára Jasenčáková s Eliškou Hejhalovou. Cena za hru na klarinet udělena nebyla. V oboru cembalo zvítězil Jiří Havrlant, kterému porota udělila ještě Cenu Nadace Život umělce pro nejúspěšnějšího účastníka soutěže. Na druhém místě se umístila Barbora Zonová a třetí místo obsadil Ondřej Bernovský. Ten je zároveň držitelem Ceny Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby v oboru Cembalo. Čestné uznání v této kategorii patří Vendule Galdové a majitelkou Ceny Zorky a Jaroslava Zichových se stala Daria Savvateeva. Včerejší Koncert vítězů byl zaznamenán a bude zveřejněn na webu Nadace Bohuslava Martinů, která soutěž i festival pořádá už šestadvacet let s cílem propagovat dílo slavného poličského rodáka.


sobota, 13 únor 2021 11:39

Tři kola soutěže Concertino Praga od března do září

CP-rozhlasSólová kategorie 55. ročníku rozhlasové mezinárodní interpretační soutěže Concertino Praga, do které je možné se hlásit do konce února, je otevřena pro čtrnáct nástrojových oborů. Nahrávky bude pak na konci března posuzovat pětičlenná mezinárodní porota, kterou pro první kolo tvoří litevský klavírista a pedagog Justas Dvarionas, japonská houslistka Shizuka Ishikawa spojená celoživotně s českým hudebním prostředím, klavírista Karel Košárek, klarinetista Karel Dohnal a klavíristka a hudební režisérka Markéta Janáčková. Také v druhém kole, do kterého postoupí 25 účastníků, budou hodnoceni soutěžící anonymně, to znamená na základě zaslaných nahrávek... V druhé kategorii, pro komorní soubory, je lhůtou pro podání přihlášek 31. březen. Porotci pro druhé kolo (jimiž jsou německý pianista Jacques Ammon, hobojistka Jana Brožková, slovenský redaktor Peter Ferenčík, trumpetista Vladimír Rejlek, německý violoncellista Eckart Runge, klavírista Miroslav Sekera a polský houslista Bartosz Bryla) rozhodnou o čtyřech nejlepších sólistech a současně hned i o čtyřech komorních souborech pro podzimní finále. Veřejnost se dozví až jména finalistů, protože teprve třetí kolo soutěže je veřejné – má jít v září v Rudolfinu o koncert v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Tam o vítězích rozhodne devítičlenná mezinárodní porota. Pořadatelem soutěže jsou Český rozhlas a Akademie klasické hudby.


sobota, 13 únor 2021 08:02

Výchovný e-koncert „MUSICAL versus MUZIKÁL“ ze Zlína

500Filharmonie Bohuslava Martinů bude ve čtvrtek 18. února od 10 hodin živě přenášet z Velkého sálu Kongresového centra Zlín v pořadí druhý výchovný e-koncert s názvem Musical versus Muzikál. Ten je určen dětem každé věkové kategorie, především však žákům druhého stupně základních škol a studentům středních škol. Do světa rozmanité muzikálové tvorby s díly jako Miss Saigon, Hello Dolly, Dracula či Noc na Karlštejně zasvětí publikum orchestr pod taktovkou Viktora Kozánka, slovem i písněmi budou provázet herci zlínského divadla Petra a Radovan Královi. „Koncert streamujeme živě prostřednictvím Facebooku a našich webových stránek. Ke zhlednutí jej zpřístupníme až do konce února na obou zmíněných kanálech i na YouTube,“ uvádějí pořadatelé. Orchestr si v lednu připomněl deset let od přestěhování z bývalého Domu umění do Kongresového centra. Odehrál za tu dobu v novém sídle téměř 800 koncertů, které vidělo na 450.000 diváků. "Z příležitostných posluchačů se stále častěji stávají naši stálí abonenti, což nás těší ze všeho nejvíce," komentuje to vedení fllharmonie. Celý tento proces bohužel zastavila pandemie. 


úterý, 09 únor 2021 10:04

Zítra prozatím poslední varhanní recitál z Norwiche online

102Náš portál v posledních týdnech informoval o zajímavých koncertech z katedrály v anglickém městě Norwich. Řada varhanních online recitálů se prozatím uzavírá, a to zítřejším vystoupením hudebního ředitele místního stánku. Ashley Grote zahraje opět od 15:30 hodin našeho času, program však představí osobně v přímém přenosu. Grote před dvěma týdny přednesl slavné duchovní dílo Oliviera Messiaena La Nativité du Seigneur, o němž jsme přinesli informace v článku Ondřeje Valenty. Než byl jmenován hudebním ředitelem katedrály v Norwichi, odkud spustil řadu varhanních koncertů, působil na pozici varhanního asistenta ve Westminsterském opatství v Londýně a v katedrále v Gloucesteru. Poté, co byl v roce 2014 jeho dceři diagnostikován nádor na mozku, pravidelně soutěžil v londýnském maratonu, aby získal finanční prostředky pro nemocnici Great Ormond Street Hospital. Nemocnice sídlící v samém srdci Londýna je největším centrem dětské chirurgie ve Spojeném království.


pondělí, 08 únor 2021 07:25

Ščedrinova Lolita na cestě z Prahy přes Petrohrad do Moskvy

lolita-NDOpera Lolita od Rodiona Ščedrina, jak ji připravila slovenská režisérka Sláva Daubnerová v Mariinském divadle v Petrohradu, je nominována na prestižní celoruské divadelní ocenění Zlatá maska. Soubor, vedený uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Valerijem Gergijevem, s ní dnes hostuje na scéně Velkého divadla v Moskvě. Inscenace, na které se podílel také slovenský scénograf Boris Kudlička, měla premiéru v říjnu 2019 v pražském Stavovském divadle. Dirigentem byl tehdy Sergej Neller. Gergijev v Mariinském divadle operu v této podobě, včetně stejného obsazení titulní role, nastudoval pak v únoru loňského roku. Sopranistka Pelageya Kurennaya má nyní za své ztvárnění Lolity také nominaci na Zlatou masku, a to v kategorii Nejlepší pěvkyně. Opera vznikla před čtvrtstoletím na motivy stejnojmenného knižního bestselleru rusko-amerického autora Vladimira Nabokova o vášnivém vztahu vzdělaného čtyřicátníka k nezletilé dívce. O inscenaci pražského Národního divadla, která byla českou premiérou díla, jsme psali v roce 2019 ZDE a ZDE.


sobota, 06 únor 2021 07:20

Collegium 1704 je v neděli v Lucembursku

coll-1704-Vzlet-zkoukaCollegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se chystá na nedělní vystoupení v městečku Lintgen severně od hlavního města Lucemburska. Na přehlídce staré hudby Rencontres Musicales de la Vallée de l'Alzette uvedou za řízení Václava Lukse v místním kostele v komorním obsazení díla Antonia Caldary a českých barokních skladatelů Jana Dismase Zelenky a Františka Ignáce Antonína Tůmy. Cyklus koncertů se pořádá v obcích v údolí řeky Alzette už dvacet let. V jubilejním roce se pořadatelé i přes nepříznivou situaci, související s celosvětovým problémem s koronavirem, nechtějí vzdát; od ledna do března je ohlášeno konání celkem devíti koncertů. Jak zmiňují, umělci a organizátoři i hudbymilovná veřejnost se musejí v těžké době prosazovat. „I když si musíme držet fyzický odstup, spojuje nás stejná vášeň pro hudbu. Chceme v tomto období především jednu věc: dotknout se duše a srdce lidí sdílením okamžiků velkých emocí,“ uvádějí na svých stránkách. Na přehlídce se vedle českého barokního orchestru a sboru postupně vystřídají soubory staré hudby z různých zemí – Les Gots, Ensemble la Chimera,  Ensemble le Caravansérail, Capella de la Torre, L´Arpa Festante, Le Concert Lorrain a Ad libitum. 


pátek, 05 únor 2021 12:43

Filharmonie Brno natáčí symfonii, kterou inspiroval horolezec

DaviesFilharmonie Brno s šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem natáčí pro Český rozhlas Symfonii č. 3 „A Line Above the Sky“ současného rakouského skladatele Thomase Larchera. Dílo napsané na společnou objednávku orchestrů ze šesti evropských zemí mělo mít světovou premiéru loni v květnu v Amsterdamu, v Brně mělo být na programu už v listopadu. Nakonec zní vůbec poprvé až teď. Název skladby se překládá jako „Čára nad oblohou“. Odkazuje k trase v Dolomitech, kterou v tehdejší nejvyšší lezecké obtížnosti vytvořil v roce 2015 Tom Ballard – horolezec, který zemřel před dvěma lety při pokusu o výstup na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Symfonie se snaží vyjádřit touhu po prozářeném životě ve světle, ale je také „o tom, jak obrovské hory pozorují naše nepochopitelné šílené činy“, a o tom, „jakou hodnotu má život člověka nejen pro něj samého, ale i pro ostatní“. Autor, který prý sám několikrát unikl v horách smrti, užívá pro vyjádření potřebné atmosféry mnohé nezvyklé nástroje – bicisté hrají na desítky bubnů, tympánů, činelů, zvonků, zvonů a etnických nástrojů, ale také na prázdné barely, pečící papír, flexatony, bouřkové plechy nebo dřevěné špalíky. Ve skladbě zní také cimbál, akordeon a hluboký klarinet a navíc se v ní uplatňují čtyři waterphony, kovové nádoby naplněné vodou, po jejichž čnějících hrotech se jezdí smyčcem. Larcherovu hudbu vnímá šéfdirigent jako "velkorysou, inovativní, spontánní, ale přitom velmi disciplinovanou".


čtvrtek, 04 únor 2021 15:05

Živá kultura z obecních rozhlasů v podání La Putyka

1000Obecní rozhlasy po celém Česku ovládne v sobotu 6. února soubor Cirk La Putyka. Místním lidem nabídne živě písničky, pohádky a povídky, a to mezi 14. a 17. hodinou. Na každém místě zahrají vždy zhruba 15 minut a vyrazí na další štaci. Umělci tak chtějí v době koronavirových opatření přinést živou kulturu do domácností jiným způsobem. Do projektu se zatím zapojily obce Suchá Lhota ve východních Čechách, Týn nad Vltavou, Vodňany, Strážkovice a Komařice na jihu, Dobříš, Slaný, Lidice, Třebušice, Unhošť a Úholičky ve středních Čechách... a další přibývají. Herci a muzikanti se rozdělí do několika týmů, ve kterých vystoupí třeba Anna Schmidtmajerová, Dan Komarov, Iby Pop, Rosťa Novák starší i jeho syn, principál souboru Rosťa Novák mladší, Andrej Rády, Jiří Kohout, Ondřej Ruml, Zbyněk Šporc, Veronika Linhartová nebo David Mikula. Cirk La Putyka byl jedním z prvních, kdo nabídl svá představení na internetu po začátku koronakrize. A vedle Oživených obecních rozhlasech připravuje i další netradiční projekty, třeba Oživené výlohy, které upozornily na zavřené obchody a podniky.

 


středa, 03 únor 2021 11:03

Zemřela sopranistka Libuše Domanínská

DomannskVe věku nedožitých 97 let zemřela Libuše Domanínská, emeritní sólistka opery pražského Národního divadla, nositelka Ceny Thálie z roku 1997 za celoživotní mistrovství v oboru opera. Vynikala v rolích lyrického a mladodramatického sopránového oboru. Nejčastěji zřejmě zpívala Jitku ve Smetanově Daliborovi. Od roku 1945 působila deset let v tehdejším Státním divadle Brno. Své první pěvecké vystoupení tam absolvovala v roli Blaženky ve Smetanově Tajemství, posledním představením byla Dvořákova Rusalka. Angažmá v Národním divadle otevřela na zájezdu souboru do Moskvy v roce 1955, kdy ztvárnila postavu Jenůfy v Její pastorkyni od Leoše Janáčka. Na české první scéně vytvořila na padesát rolí a působila tam aktivně do roku 1990. Při cestách do zahraničí účinkovala často nejen jako Jenůfa, ale i jako Janáčkova Káťa Kabanová. Tu  zpívala nejen po Evropě, ale i v Buenos Aires. Ve vídeňské Volksoper vystoupila ve stovce představení Abigail ve Verdiho opeře Nabucco. Jako dívka zpívala v Lánech prezidentu T. G. Masarykovi. Byla absolventkou brněnské konzervatoře. Vlastním jménem byla Libuše Klobásková, provdaná Vyčichlová. Umělecké jméno si zvolila podle Domanína na jižní Moravě, rodiště svých rodičů a místa, kde se vdala.


středa, 03 únor 2021 08:04

Hong Kong Arts Festival spustil registrace. Účinkovat bude Janáčkova opera

111Brněnská Janáčkova opera se znovu zúčastní mezinárodního Hong Kong Arts Festivalu, který se letos vzhledem k pandemické situaci uskuteční virtuálně, a to prostřednictvím záznamů a live streamů. Národní divadlo Brno místo původně plánované nabídky Řeckých pašijí Bohuslava Martinů uvede dva záznamy inscenací, které vznikly ve spolupráci s Českou televizí v rámci mezinárodního operního projektu Opera vision. Budou to opery Její pastorkyňa a Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka a soubor nabídne také záznamy několika koncertů z festivalu Janáček Brno 2020. Hong Kong Arts Festival se letos koná po devětačtyřicáté. Více o účinkování NdB a ostatních projektech na chystané asijské přehlídce jsme psali zde.


úterý, 02 únor 2021 18:21

Ingeborg Radok Žádná dnes jmenována rektorkou AMU v Praze

101V listopadu minulého roku se uskutečnilo shromáždění Akademické obce Akademie múzických umění v Praze, aby na něm své podklady pro funkci rektora či rektorky představili dvě kandidátky a dva kandidáti – Daniela Jobertová, Ingeborg Radok Žádná, Vlastimil Mareš a Filip Suchomel. Akademický senát AMU přijal návrh na jmenování Ingeborg Radok Žádné, kterou právě dnes do funkce uvedl prezident České republiky Miloš Zeman. Nová rektorka vystřídá ve funkci svého předchůdce Jana Hančila na čtyři roky. Stane se tak první ženou na tomto postu. Vystudovaná profesionální hráčka na violoncello a violu da gamba na AMU dosud působila jako prorektorka pro mezinárodní vztahy a uměleckou činnost a také vyučuje na Katedře hudební produkce Hudební a taneční fakulty AMU.


úterý, 02 únor 2021 08:00

Zítra a příští středu opět varhanní recitály z Norwiche

200Následující dvě středy, 3. února a 10. února, zaznějí opět varhanní online recitály z katedrály v anglickém městě Norwich. Oba koncerty začnou v 15:30 hodin našeho času a budou v přímém přenosu k zhlédnutí na YouTube kanále katedrály. Prvního vystoupení se ujme pomocný varhaník George Inscoe a druhého hudební ředitel místního anglikánského chrámu Ashley Grote. Program obou koncertů slibuje instituce zveřejnit zde. Ashley Grote minulý týden přednesl slavné duchovní dílo Oliviera Messiaena La Nativité du Seigneur, u nás známé pod názvem Narození Páně – skladbu, o které jsme přinesli informace v článku Ondřeje Valenty. Grote před jmenováním hudebním ředitelem katedrály v Norwichi v roce 2012 působil jako varhanní asistent ve Westminsterském opatství v Londýně a také v katedrále v Gloucesteru. Poté, co byl v roce 2014 jeho dceři diagnostikován nádor na mozku, pravidelně soutěžil v londýnském maratonu, aby získal finanční prostředky pro nemocnici Great Ormond Street Hospital.


pondělí, 01 únor 2021 07:41

Haydn a Mozart Smyčcového kvarteta PKF dnes online

101PKF – Prague Philharmonia přichystala na dnešní den od 17 hodin poslední z koncertů online komorní řady. V podání Smyčcového kvarteta PKF zazní Smyčcový kvartet č. 62 C dur op. 76, č. 3 „Císařský“ Josepha Haydna a Divertimento F dur KV 138 Wolfganga Amadea Mozarta. Těleso hraje ve složení Roman Hranička – první housle, Alena Kubátová – druhé housle, Martina Englmaierová – viola a Judita Škodová – violoncello. Všechny koncerty této řady se uskutečnily v prostorách, v nichž mají své sídlo příznivci nebo sponzoři orchestru. „Umělce, které mám moc rád, jsme dosud vítali v krásných palácích a vždycky to byl velký zážitek. Dnes mohu část PKF přivítat u sebe. A je to pro mě velký svátek,“ uvedl mecenáš a hostitel večera Julius Prüger.


neděle, 31 leden 2021 11:55

Zemřel skladatel a kapelník Ladislav Štaidl

taidl-wikipVe věku 75 let zemřel dnes skladatel, kapelník a také textař Ladislav Štaidl, autor nejméně dvou stovek vesměs popových písní, ale také hudby k osmi desítkám filmů a seriálů. Studoval hru na klavír a kompozici. Kariéru začal v 60. letech jako kytarista se skupinou Crazy Boys, v klubu Olympic, v Karlínském kulturním kabaretu a v divadlech Semafor a Apollo. Po rockových začátcích se v průběhu normalizace zařadil svou tvorbou ke střednímu proudu. V čele Orchestru Ladislava Štaidla doprovázel Karla Gotta, pro kterého napsal řadu dnes už klasických hitů. Psal také pro Helenu Vondráčkovou, Hanu Zagorovou, Jiřího Korna, Dalibora Jandu, Daru Rolins a Ivetu Bartošovou. Stal se držitelem diamantové desky za deset milionů prodaných nosičů. Po roce 1989 ukončil profesionální hudební činnost a podnikal.


neděle, 31 leden 2021 09:24

Poslední online koncert Kultury v srdci Prahy

117Osmý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, pořádaný spolkem Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, se uskutečnil formou online koncertů z Koncertního sálu Pražské konzervatoře. Poslední koncert je na téma Hudební most Praha – New York. Pořadatelé tak odkazují na spolupráci Pražské konzervatoře a New York University Steinhardt, která trvá už přes deset let, přičemž obě instituce navíc historicky spojuje jméno Antonína Dvořáka. Online video představí žáky smyčcových oborů – violoncellisty Josefa Matěje Švece, Davida Pěrušku, Adama Klánského, předního českého hráče a pedagoga Petra Nouzovského a také houslistu Kristiana Mráčka za klavírního doprovodu Jany Vychodilové. „Těšit se můžete i na populární sestavu čtyř violoncell ve skladbách Adagio legendárního Samuela Barbera i vtipném kvartetu Romana Haase, který variuje témata Antonína Dvořáka, Fryderyka Chopina, Bély Bartóka i slovenskou státní hymnu. Závěrečný koncert je pod záštitou Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze,“ zvou ke sledování organizátoři koncertů.


neděle, 31 leden 2021 06:51

Lucie Kaňková vyhrála online operní soutěž Nomea

KakovSopranistka Lucie Kaňková získala v sobotu první cenu v online pěvecké soutěži Nomea, organizované z Neapole. Přihlásilo se do ní na 230 mladých operních pěvců. Česká interpretka byla nejlepší z desítky finalistů z Jižní Koreje, Jihoafrické republiky, Itálie, Německa, Ruska, Ukrajiny, USA a Mongolska. Další ceny obdrželi Nikita Ivasechko, Francesca Di Sauro, Nombulelo Yende, Carolina López Moreno a Sejin Park, čestná uznání pak Alina Nikolajeva, Kyounghan Seo, Logan Tanner a Ochirsaikhan Erdenee. Koncert vítězů by se měl uskutečnit někdy později v letošním roce v historické budově neapolské konzervatoře. Laureáti by také měli mimo jiné vystoupit na hudebním festivalu Mimas na ostrově Procida nedaleko Neapole, vyhlášeném italskou metropolí kultury. Kaňková je nositelkou první ceny z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2016. O rok později obsadila druhé místo v soutěži American International Czech & Slovak Voice Competition v USA a pak získala druhou cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze. V roce 2019 si odnesla třetí cenu z mezinárodní pěvecké soutěže v Bologni a vyhrála soutěž Opernspiele Munot ve Švýcarsku.


středa, 27 leden 2021 12:17

Česká filharmonie do dubna jen na sociálních sítích a v televizi

Labeque-FČeská filharmonie zrušila symfonické koncerty plánované na únor, březen a duben. Plánuje však jejich náhradu na televizních obrazovkách a sociálních sítích. Ve čtvrtek 4. února večer v pražské Dvořákově síni zahraje Skotskou symfonii Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert pro dva klavíry a orchestr od současného amerického skladatele Bryce Dessnera. Diriguje Semjon Byčkov, hrají Katia a Marielle Labèqueovy, pro které dílo vzniklo. Koncert odbaví orchestr ze svého televizního studia v Rudolfinu jako první samostatný stream pod značkou Czech Phil Media. Jako vysílací platforma poslouží výhradně sociální sítě: vedle Facebooku britského soukromého rádia Classic FM a dalších partnerů by to měly být také sociální sítě koncertních domů ve Vídni, Paříži, Bruselu, Amsterodamu a Londýně, ve kterých měla filharmonie začátkem února koncertovat. Evropské turné k jejímu 125. výročí bylo však kvůli opatřením proti pandemii zrušeno… Od začátku koronavirové krize v březnu 2020 do Nového roku 2021 ČF živě odvysílala 11 koncertů. V České televizi je vidělo 666.000 lidí, na Facebooku téměř 1,5 milionu posluchačů z celého světa. Počet fanoušků ČF na Facebooku se v roce 2020 zvýšil na téměř 35.000 a na začátku prosince stránka překonala hranici 10 milionů zobrazení. Na Instagramu měl orchestr už přes dva miliony impresí. Zásadní růst zaznamenala ČF na svém YouTube kanále a rostou i počty sledujících na Twitteru.


úterý, 26 leden 2021 07:45

Messiaenovo Narození Páně s Ashley Grotem z norwichské katedrály online

102Zítra se uskuteční další online hudební setkání z řady varhanních koncertů z katedrály v anglickém městě Norwich a bude patřit hudebnímu řediteli místního anglikánského duchovního stánku: Ashley Grote od 20:30 hodin přednese slavné duchovní dílo Oliviera Messiaena La Nativité du Seigneur, u nás známé pod názvem Narození Páně. Skladba, o které jsme přinesli informace v článku Ondřeje Valenty, bude k zhlédnutí na YouTube stránkách katedrály. Detaily o nadcházejících streamovaných koncertech budou zveřejněny zde a bude o nich informovat i náš portál.


pondělí, 25 leden 2021 15:34

Olga Jelínková jako Gilda a Královna noci

Olga-Jelnkov-Portret-Foto-Anna-KonkovNárodní divadlo připravuje novou inscenaci Verdiho Rigoletta. V živém televizním přenosu ze Státní opery v Praze na ČT art vystoupí v sobotní premiéře v roli Gildy sopranistka Olga Jelínková. Stálá členka souboru Opery v Lipsku by se měla vracet do Prahy během sezóny opakovaně, a to nejen jako Gilda, ale také jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně. To je role, se kterou má opětovné pozvání do Komické Opery v Berlíně. V Opeře v Lipsku,  která je teď ovšem nejméně do konce února zcela mimo provoz,  je Kouzelná flétna v plánu rovněž. A vedle toho role, jako jsou Verdiho Traviata, Donizettiho Lucia di Lammermoor či Adina v  opeře Nápoj lásky stejné autora; tu by měl režijně připravit pěvec Rollando Villazón. Do Lipska přišla Jelínková po úspěšné loňské sezoně, kterou zahájila debutem ve vídeňské Volksoper a ozdobila ji hostováním v Komické opeře a v Opeře v Chemnitz. V Saarbrückenu, v tu dobou ještě domovském, vytvořila role Violetty, Markétky, Hraběnky, Musetty a Královny noci. Rigolettovu dceru Gildu, která se obětuje kvůli svému idolu, lehkomyslnému vévodovi, zpívala Olga Jelínková už v Liberci a v Olomouci. „Určitě patří k nejzásadnějším rolím mého oboru,“ říká. Rigoletta teď chystá Národní divadlo v režii Barbory Horákové Joly. Titulní roli zpívá Daniel Luis de Vicente, diriguje Vincenzo Milletarì.


čtvrtek, 21 leden 2021 13:42

Hrůša a Kopatchinskaja dnes ve streamu z Bamberku

PatriciaKopatchinskaja-creditMarcoBorggreveBamberští symfonikové dnes večer hrají v online streamu ve své koncertní síni Dvořákovu, Brahmsovu a Bartókovou hudbu. Účinkují pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Hrůši, sólistkou je moldavsko-rakousko-švýcarská nekonformní umělkyně Patricia Kopatchinskaja, které je svěřen part 2. houslového koncertu Bély Bartóka. O houslistce se hovoří jako o interpretce, která se nekompromisně oddává naplno danému okamžiku a jejíž projev je plný silných protikladů. Staví se za moderní hudbu, a to víc než za standardní běžný repertoár. Během večera zazní také Šestá symfonie Antonína Dvořáka a výběr z Uherských tanců jeho vídeňského přítele Johannesa Brahmse. Koncert je možné sledovat na www.bamberger-symphoniker.de a na www.medici.tv.


čtvrtek, 21 leden 2021 11:14

Zemřel skladatel Pavel Blatný (1931-2021)

Blatn-2V 89 letech se 20. ledna uzavřel život skladatele Pavla Blatného, výrazné osobnosti brněnského kulturního dění, umělce tvořícího nejčastěji na pomezí klasické hudby a jazzu, aktivního také na poli literárním. Spolupracoval často s televizí a rozhlasem. Jeho skladby řazené k takzvanému třetímu proudu nacházely ohlas i v zahraničí. Od 80. let se začal radikálně vracet ke klasicko-romantické tradici a k tonalitě. Typickými jsou pro něj kantáty na Erbenovy verše. Sám uvedl, že výrazným impulsem pro něj kdysi byla 4. symfonie Bohuslava Martinů, že „nejvíce napodoboval“ Prokofjeva, že za největšího skladatele století pokládá Stravinského a za nejoriginálnější zjev Janáčka… Jeho otec, skladatel a varhaník Josef Blatný, byl žákem Leoše Janáčka a pedagogem na brněnské konzervatoři a na JAMU. Pavel Blatný by se letos 14. září dožil devadesáti let.


čtvrtek, 21 leden 2021 08:00

Festival Talentinum FBM Zlín uzavírá přihlášky pro další ročník

103Mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum je hudebním setkáním sólistů a dirigentů s profesionálním orchestrem, které se koná od roku 1972 a každé dva roky v jarních měsících obohacuje kulturní život města Zlína i Filharmonie Bohuslava Martinů. Pořadatelé mají za cíl pomáhat sólistům a dirigentům v začátcích jejich umělecké kariéry. Bienále tak dává interpretům možnost zahrát si s velkým symfonickým tělesem. Příští, šestadvacátý ročník Talentinum 2022 chce vybraným účastníkům napomoci i větší publicitou. Zúčastnění mladí hudebníci budou vystupovat v rámci abonentních koncertů Filharmonie Bohuslava Martinů v dubnu a květnu příštího roku a budou uvedeni v programové publikaci filharmonie i ve významných českých hudebních časopisech. „Vyzýváme tedy mladé sólisty do pětadvaceti let (u dirigentů do třiceti let), kteří se chtějí účastnit dalšího ročníku Talentina 2022, aby zaslali své přihlášky (s uměleckým životopisem, programovým návrhem a zvukovou nahrávkou) na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 31. ledna 2021. Písemné vyrozumění o účasti obdrží všichni přihlášení do konce měsíce března 2021,“ vzkazují pořadatelé.


středa, 20 leden 2021 16:13

Přihlášky do soutěže Pražského jara posunuty na 26. února

41925748082f77bcec2e1kUzávěrka přihlášek do Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro je nově stanovena na pátek 26. února. Důvodem k prodloužení termínu jsou přetrvávající omezení vyvolaná celosvětovou pandemií koronaviru. Patří k nim i uzavřená nahrávací studia při školách nebo nemožnost mezinárodní dopravy a ubytování v Praze. Pořadatelé nyní doufají, že koncem února už bude situace jasnější. Letošní 72. ročník soutěže se má uskutečnit od 6. do 15. května v oborech klavír a smyčcové kvarteto. Předsedou klavírní poroty má být americký pianista Garrick Ohlsson, na Pražském jaru častý host; kvartetní porotě by měl předsedat violoncellista Michal Kaňka, člen Pražákova kvarteta a pedagog pražské AMU. Součástí soutěže budou také masterclass Alexandra Pavlovského a Garricka Ohlssona. Povinné skladby, které zazní během druhých kol soutěže, napsali Jana Vöröšová a Slavomír Hořínka.


úterý, 19 leden 2021 08:23

Další online díl Kapitol z pražského hudebního života Aleny Hönigové

100Cembalistka a hráčka na klávesové nástroje Alena Hönigová pokračuje v řadě online kapitol o pražském hudebním životě kolem roku 1800, zejména o životě a díle skladatele, kapelníka a klavírního virtuosa Johanna Josepha Röslera, který žil v letech 1771 až 1812. Díl, který bude k zhlédnutí 28. ledna od 20 hodin, je věnován výročí úmrtí českého skladatele, který právě v tento den zemřel. Alena Hönigová se zaměří na životy dvou skladatelů, jejichž příjmení bývala často zaměňována a měla různé podoby, jako Rösler, Rössler, Rößler, Rossler, Rosler, Růžička či Rosetti. O minulém dílu pořadu jsme psali zde.


sobota, 16 leden 2021 08:43

ČT art oslaví osmdesátiny Plácida Dominga

104Světový tenorista a na sklonku své kariéry barytonista, průběžně také dirigent, Plácido Domingo, oslaví 21. ledna osmdesátiny. Umělci vzdá hold Česká televize na programu ČT art, a hned dvakrát. V pondělí 18. ledna od 20:15 hodin bude vysílat koncert, ve kterém si pěvec připomněl své půlstoleté účinkování ve Veronské aréně scénami z Verdiho oper Nabucco, Macbeth a Simon Boccanegra, v nichž ztvárnil titulní postavy. Orchestr a sbor proslulé plenérové scény řídí Jordi Bernàcer. Pořad vznikl v roce 2020, a půjde tak o premiéru na českých obrazovkách. Britský hudební dokument z roku 2009 v režii Chrise Hunta s názvem Plácido Domingo: Mé největší role bude ČT art vysílat přímo v den pěvcových narozenin, opět od čtvrt na devět večer. O tom, jak ředitel Národního divadla Jan Burian vzpomíná na umělce, který naši zemi mnohokrát navštívil, si můžete přečíst v rozhovoru, který jsme publikovali včera.


středa, 13 leden 2021 09:45

Lhůta pro podání přihlášek do sólové kategorie Concertina Praga prodloužena

301Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky vzhledem k přetrvávajícím omezením výuky sólových nástrojů a komplikacím spojeným s probíhající koronavirovou pandemií nově prodloužila termín přihlášek do sólové kategorie, a to až do 28. února. Letos je soutěž otevřena pro nástrojové obory housle, violoncello, klavír, cembalo, harfa, akordeon, flétna, hoboj, klarinet, saxofon, fagot, lesní roh, trubka a trombon. Soutěžící posuzuje mezinárodní odborná porota ve třech kolech. V prvním a druhém kole porota hodnotí soutěžící anonymně na základě zaslaných nahrávek. Třetí kolo je veřejné a bude mít formát koncertu, který proběhne v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2021 v Rudolfinu. Lhůta pro podání přihlášek pro komorní uskupení zůstává v platnosti, termín je 31. března. Pořadatelem je Český rozhlas společně s Akademií klasické hudby. Laureáty minulého ročníku si můžete připomenout zde.


pondělí, 11 leden 2021 13:51

Simon Rattle povede Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu

RattleŠestým šéfdirigentem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, působícího od roku 1949 v Mnichově, bude Sir Simon Rattle. Jeho pětiletý kontrakt začne v sezóně 2023/2024, kdy mu bude osmašedesát. V letech 1980 až 1998 řídil City of Birmingham Symphony Orchestra, mezi lety 2002 až 2018 působil jako šéfdirigent Berlínských filharmoniků a v roce 2017 se stal hudebním ředitelem a šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru. V Mnichově byli jeho předchůdci Eugen Jochum, v letech 1961 až 1979 Rafael Kubelík, poté Sir Colin Davis, Lorin Maazel a Mariss Jansons, který zemřel v roce 2019. „Kubelíkův“ světoznámý orchestr slyšel Simon Rattle poprvé v roce 1970 v rodném Liverpoolu a zážitek z jejich koncertu přispěl k tomu, že se rozhodl stát dirigentem. Nabídku mnichovského angažmá, která pro něj bude za dva roky znamenat ukončení práce v Londýně, přijal nejen z uměleckých, ale i z rodinných důvodů: s Magdalenou Koženou a jejich třemi malými dětmi žije v Evropské unii, v Berlíně. 


pondělí, 11 leden 2021 07:33

Novoroční koncert Moravia Brass Band online

101Třicetičlenné těleso Moravia Brass Band, složené pouze z hráčů na žesťové a bicí nástroje, ve své nové epoše působí od roku 2017. Členové tělesa pocházejí z Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dnes je každý z nich členem nějakého profesionálního uskupení. Včera Moravia Brass Band publikoval na YouTube Novoroční koncert, ve kterém pod taktovkou svého šefdirigenta Chuheie Iwasakiho nabízí posluchačům skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johna Williamse a Paula Lovatt-Coopera. Koncert zahajuje Bachova notoricky známá Toccata a fuga d moll, ovšem v aranžmá Ondřeje Moťky. Ten pro toto nástrojové obsazení upravil i následující Summon the Heroes Johna Williamse, ikony filmové hudby, který tuto jednovětou orchestrální skladbu napsal pro letní olympijské hry 1996 v Atlantě. Závěr streamu patří skladbě Fire in the Blood současného anglického perkusionisty a skladatele Paula Lovatt-Coopera.


neděle, 10 leden 2021 11:27

Online pozvánka na Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby

600České muzeum hudby na svých stránkách publikovalo interaktivní online pozvánku na výstavu s názvem Hudební zvěřinec. Vtipně a lákavě, zejména pro mladší generaci, ji připravili Markéta Kabelková, Olga Vít Krumpholzová, Mariana Lebedová, Eva Paulová a Tomáš Slavický, se kterými spolupracovali Veronika Karfusová, Petra Caltová a František Tymr. Sedmiminutové video, které lze ovládat po krocích se zvukem či s textem po straně obrazových dokumentů, pro online prostor připravil Jakub Šedivý. „Pojďte s námi pootevřít dveře do kouzelného světa hudby a zvířat. Prozkoumáme, kde se zvířata ukrývají v hudebních nástrojích. K poslechu budou populární písničky, slavné skladby, ale i skutečné zvuky přírody,“ zvou organizátoři výstavy.


sobota, 09 leden 2021 08:01

Městská knihovna se sálem pro kulturní a vzdělávací akce na Petřinách

402V polovině letošního roku chce Městská knihovna v Praze začít stavět novou pobočku na pražských Petřinách. Bude se jednat o dvoupatrový prostor, kde bude možné relaxovat, studovat nebo pořádat různé akce, zejména kulturní, vzdělávací a komunitní, a to v komorním sále. Knihovna bude mít volně přístupnou zahradu a terasu a uvnitř budovy se bude nacházet i malá kuchyně k přípravě vlastního občerstvení. „Rok 2021 bude rokem, kdy bude zahájena stavba nové budovy knihovny Petřiny a z papíru se akce konečně přesune na stavební parcelu. Moderní stavba do několika let nahradí stávající objekt, který již stavebně i technologicky přesluhuje,“ uvádí k projektu, který vznikl zhruba před osmi lety, Lenka Hanzlíková z Oddělení komunikace knihovny s tím, že se budou nadále rozvíjet služby e-knihovny. Kromě rozšiřování nabídky titulů se instituce zaměří i na výzkum. Předmětem zájmu je webový formát e-knih a jeho možnosti využití v činnosti online čtenářských komunit. Další projekt, který je připraven a čeká jen na zlepšení pandemické situace, se věnuje přiblížení výhod čtení knih ve čtečce seniorům.


pátek, 08 leden 2021 08:52

První premiéra ve zrekonstruované Státní opeře na ČT art

101Budova Státní opery v Praze byla po tříleté rekonstrukci znovu otevřena v lednu minulého roku. První premiéru bylo však možné naplánovat až na 30. ledna roku letošního. Bude jí opera Rigoletto Giuseppe Verdiho a od 20 hodin ji bude v přímém přenosu bez publika vysílat Česká televize na programu ČT art. Titulní roli nastudovali gruzínský barytonista Nikoloz Lagvilava a španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente. V roli Gildy se budou alternovat sopranistky Marie Fajtová a Olga Jelínková a Vévodu mantovského ztvární čínský tenorista Long Long a korejský tenorista Kyungho Kim. Maddalenu ztvární mezzosopranistky Jana Sýkorová a Kateřina Jalovcová a Sparafucile bude patřit basistům Zdeňku Plechovi a Ivu Hrachovcovi. V inscenaci je doprovodí členové Sboru a Orchestru Státní opery pod vedením mladého italského dirigenta Vincenza Milletarì. „Režie díla se tentokrát ujala česká rodačka Barbora Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Awards 2018 v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pro neprestižnější operní domy v Evropě,“ představují režisérku pořadatelé.


čtvrtek, 07 leden 2021 10:24

Národní divadlo oslaví Mozartovo výročí narození na ČT art

103Národní divadlo uspořádá v den výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, které připadá na středu 27. ledna, tradiční slavnostní koncert, a sice ve Stavovském divadle. Kvůli přetrvávajícím vládním nařízením se hudební večer uskuteční bez účasti publika, avšak bude živě přenášen Českou televizí, a to na programu ČT art od 20:15 hodin. „Na programu koncertu budou například ukázky ze skladatelových oper Idomeneo a La clemenza di Tito. S Orchestrem Národního divadla program nastuduje německý dirigent Karsten Januschke, těšit se můžete na české i zahraniční sólisty: Michaelu Zajmi, Arnheidur Eiriksdottir, Kateřinu Kněžíkovou, Alžbětu Poláčkovou, Miloše Horáka a Benjamina Brunse,“ zve divadlo ke sledování přímého přenosu.


středa, 06 leden 2021 16:27

Pardubická filharmonie s Mozartem dnes na stanici D dur

Pardubice-tilecKomorní filharmonie Pardubice natočila v prosinci s dirigentem Markem Štilcem mozartovský koncertní program, který dnes vpodvečer v 18:30 v premiéře vysílá Český rozhlas D-dur. Tříkrálový koncert obsahuje dvě desítky hudebních čísel – předehry, árie a duetta z oper Wolfganga Amadea Mozarta. Zpívají sopranistka Michaela Šrůmová, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Jiří Rajniš, dalším sólistou je cembalista Filip Dvořák. "Miluji, miluji Mozarta! Tak se vyznal ze svého obdivu k rodákovi ze Salcburku slavný básník Jaroslav Seifert a já nemohu než souhlasit. Také miluji Mozarta. Každé setkání s jeho tvorbou je pro mne mimořádným svátkem,“ uvedl při této příležitosti Marek Štilec, který koncertem pro vysílání také provází slovem. A dodal: „Pošetilost mocných, nemoci, války, vše pomine, ale Mozartova hudba zde bude stále. V časech dobrých i v časech zlých. A to není málo.“ Nedávný rozhovor s dirigentem o jeho dalších nahrávacích aktivitách s pardubickou filharmonií i jinými tělesy, týkajících se českých autorů Fibicha a Nováka a Čechů působících na přelomu 18. a 19. století ve Vídni, čtěte pod titulkem Ve středoevropském prostoru se to těžkými vahami mezi skladateli hemží.


středa, 06 leden 2021 11:01

Tříkrálový koncert Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni online

1001Na dnešní den Tří králů přichystalo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni online Tříkrálový koncert, který je dostupný na YouTube. Ve videu účinkují sbor a orchestr DJKT a sólisté – sopranistka Ivana Veberová, tenorista Tomáš Kořínek, basista Jan Hnyk a barytonisté Dalibor Tolaš a Miroslav Bartoš. Na programu jsou Vivaldiho moteto pro soprán, dva sbory a orchestr Domine ad adiuvandum me festina a Offertorium solenne (Slavnostní ofertorium) Josefa Antonína Sehlinga. Všechny umělecké složky řídí dirigent a sbormistr DJKT Jakub Zicha, který ve videu provází slovem, seznamuje diváky se skladbami a uvádí je do souvislostí.


pondělí, 04 leden 2021 10:07

Romantický večer Judity Škodové a Kateřiny Ochmanové v Rudolfinu online

200V rámci cyklu klavíristy Ivo Kahánka s názvem Romantické večery v Rudolfinu je od Silvestra k vidění online stream komorního koncertu violoncellistky Judity Škodové a klavíristky Kateřiny Ochmanové. „Program jsme sestavily z našich nejmilejších skladeb a doufáme, že udělají radost i Vám,“ zve ke sledování diváky Judita Škodová s tím, že na koncertě zazněly skladby Pohádka pro violoncello a klavír Leoše Janáčka, Kol Nidrei Maxe Brucha, Balada a Serenáda Josefa Suka a program završily Variace na slovenskou lidovou píseň Bohuslava Martinů. Obě umělkyně spolu působí v duu Folie à deux, kde Judita vystupuje jako zpěvačka českých a francouzských šansonů a Kateřina hraje na klavír či akordeon. Spolu s houslistkou Marií Hasoňovou tvoří obě také komorní Quasi Trio, a to od roku 2014.


neděle, 03 leden 2021 16:58

Národ tobě! Podcastový kanál Národního divadla

ND-ProdanPražské Národní divadlo spustilo od ledna nový formát komunikace s publikem: audio podcasty „přímo do uší“, ve kterých ve virtuálním prostoru hodlá představovat novinky, seznamovat s inscenacemi a umělci a dávat možnost nahlížet do tvůrčího procesu i do zákulisí. Pořady K jádru věci se budou týkat opery, činohry, baletu i Laterny magiky. První čtyři zveřejněné si všímají Čajkovského Labutího jezera, dramatizace románu Kouzelná země od Jáchyma Topola, tanečně vizuální inscenace Zahrada a Smetanovy Prodané nevěsty. Operou provází v půlhodinové koláži slova a hudby dramaturg Ondřej Hučín. Jak říká, Prodaná nevěsta "...bude na repertoáru Národního divadla vždy…" Od roku 1866 je hitem, ikonou české národní hudby, zakladatelským činem české národní opery. Je ovšem podle něj zároveň "...těžší a těžší ji inscenovat, protože v tuzemských podmínkách, v nichž je toto dílo ´klenotem´, si inscenátoři zdaleka nemohou dovolit vše, co ti zahraniční." Tam totiž lze zacházet s Prodanou nevěstou jako s každou jinou operou… Dramaturg prozrazuje, že se po inscenaci Magdaleny Švecové, hrané od roku 2008, chystá nová, jedenadvacátá. Měla by ji režírovat Alice Nellis. „Není to jen idyla, ale dobrá věc se podařila, věrná láska zvítězila…,“ parafrázuje Ondřej Hučín závěrečný sbor opery, když uzavírá procházku Prodanou nevěstou, v níž sám vidí a slyší nejen velký lidský rozměr čistých vztahů, ale i grotesku, legraci, nadsázku a dokonce prvky „montypythonovského“ humoru. Podcastový kanál Národního divadla, který doprovází kampaň Národ tobě!, je možné odebírat na Spotify, Apple Podcasts a všech ve všech dalších podcastových aplikacích.


neděle, 03 leden 2021 09:50

Vídeňští filharmonikové na Nový rok 2022 s Barenboimem

veb-BarenboimNovoroční koncert Vídeňských filharmoniků má 1. ledna 2022 řídit Daniel Barenboim. V listopadu stejného roku pak slaví osmdesátiny. S orchestrem spolupracuje světoznámý argentinsko-izraelský umělec jako pianista od roku 1956 a jako dirigent od roku 1989. Při těchto kultovních koncertech stál v čele tělesa ve Zlatém sále Musikvereinu už v letech 2009 a 2014. Barenboim je od rou 1992 šéfdirigentem berlínské Státní opery. V roce 1999 byl spoluzakladatelem Orchestru Západovýchodní divan, majícího sídlo v Seville a složeného převážně z mladých izraelských, palestinských a španělských hudebníků. Právě s ním byl 17. prosince 2020 protagonistou hlavního koncertu uspořádaného k 250. jubileu Ludwiga van Beethovena, a to ve skladatelově rodném Bonnu. Záznam je k vidění na youtube do poloviny letošního února. 


sobota, 02 leden 2021 10:00

Mimořádná cena Classic Prague Awards 2020 pro Pražské jaro na ČT art

102Kvůli mimořádným opatřením se Classic Prague Awards ve své obvyklé podobě tentokrát neuskutečnily. Organizátoři se však přesto rozhodli udělit mimořádnou cenu, a sice Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Pražské jaro. „Ocenění je udělováno již od roku 2016 a vzhledem k tomu, jak bohatá a kvalitní je česká scéna klasické hudby, ceny Classic Prague Awards dokazují, že mají stále pevnější místo,“ uvádějí k ocenění pořadatelé s tím, že za pomoci mnoha profesionálů z celého světa umění byl vytvořen koncept, který oslovuje širokou veřejnost – nejen profesionální hudebníky, ale i milovníky hudby a posluchače – a představuje jí to nejlepší, co v našich končinách může vidět a slyšet. Ceny se udělují každoročně v několika kategoriích. Do soutěže se může přihlásit každý umělec, který má v daném roce prokazatelnou aktivní činnost v rámci stanovených kategorií. Včerejší vysílání České televize, které uvádí Jiří Vejvoda, lze zhlédnout zde.


sobota, 02 leden 2021 08:20

Vídeňská opera s online představeními

101Státní opera ve Vídni nabízí online představení, která jsou dostupná v dané dny od sedmé hodiny večerní, a to po dobu čtyřiadvaceti hodin. Po silvestrovském a novoročním streamu Straussovy operety Netopýr bude dnes k zhlédnutí Wagnerova opera Zlato Rýna z ledna roku 2016, ve které zpívali pěvci jako Tomasz Konieczny, Norbert Ernst, Jochen Schmeckenbecher, Herwig Pecoraro, Michaela Schuster a orchestr řídil Ádám Fischer. V neděli bude zpřístupněn stream Rossiniho opery Italka v Alžíru z dubna 2015, kterou řídil Jesús López Cobos a v níž zpívali například Anna Bonitatibus, Ildar Abdrazakov, Edgardo Rocha, Aida Garifullina či Paolo Rúmetz. Pondělí pak bude patřit Čajkovského baletu Louskáček. Půjde o představení z prosince roku 2017, kde v choreografii Rudolfa Nureyeva tančili Natascha Mair, Robert Gabdullin, sólisté a sbor baletu Vídeňské státní opery.


pátek, 01 leden 2021 09:34

Film o Beethovenovi a Lazebník sevillský na ČT art i online

102Česká televize na ČT art v noci z prvního na druhého ledna odvysílá reprízu německo-českého koprodukčního životopisnému filmu s názvem Ludwig van Beethoven z roku 2020 v režii německého filmového režiséra Nikiho Steina. V premiéře byl k vidění v neděli 27. prosince a lze ho zhlédnout i online ještě po tři dny. Tvůrci snímku tak připomínají výročí Beethovenova narození, které se průběžně slavilo po celý rok 2020 napříč světovou uměleckou obcí. V sobotu čtvrt hodiny po osmé večer potom bude na ČT art k vidění slavná opera Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský, a to z Théâtre des Champs-Élysées v Paříži z roku 2017. Zpívat budou tenorista Michele Angelini, barytonista Florian Sempey, sopranistka Catherine Trottmann, basbarytonisté Péter Kálmán a Robert Gleadow a další. Sbor divadla a Orchestr Le cercle de l’Harmonie řídí Jérémie Rhorer. Scény, kostýmů a režie se ujal Laurent Pelly. Představení lze sledovat i online.


pátek, 01 leden 2021 06:50

Karneval zvířat a Malá noční hudba z La Scaly na Nový rok v live streamu

101Dnes od jedenácté hodiny dopolední bude k vidění živý online přenos, který přichystal slavný milánský operní stánek La Scala. Vzhledem k datu, programu a denní době zamýšlejí pořadatelé program především pro děti. V první části zazní Karneval zvířat Camille Saint-Saënse a poté slavná Serenáda G dur – Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta. Podle divadelních stránek lze předpokládat, že obě díla budou ztvárněna nejen hudebně, ale i scénicky. Orchestr La Scaly bude řídit jihokorejská dirigentka Eun Sun Kim a vypravěčem bude italský herec a komik Gioele Dix.


pátek, 01 leden 2021 00:00

*** PF 2021 ***

PF-LOGO-21---male
 

LEPŠÍ A PLODNĚJŠÍ ROK 2021 NAPLNĚNÝ CO NEJVĚTŠÍM MNOŽSTVÍM "ZBYTNÝCH" A TVOŘIVÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ PŘEJE ČTENÁŘŮM CELÝ TÝM PORTÁLU KLASIKAPLUS.CZ!
TĚŠÍME SE, ŽE SE ZAS BUDEME VÍDAT V SÁLECH A DIVADLECH. 


čtvrtek, 31 prosinec 2020 16:20

Silvestr u PKF - Prague Philharmonia

Dvojkoncert7Naposledy v tomto roce připravila PKF - Prague Philharmonia online koncert. Silvestrovský podvečer odvysílá na své webové stránce od 17 hodin a k vidění bude i na youtube orchestru. Pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zahrají klavíristé Ivo Kahánek a Jan Simon. Společně přednesou Mozartův Koncert č. 10 Es dur pro dva klavíry a orchestr a po něm pak zazní ještě jedna z raných symfonií pro smyčcové nástroje Felixe Mendelssohna - Bartholdyho č. 7 d moll. Program vznikl jako náhrada za jeden z neuskutečněných koncertů abonentní řady A.

Strana 1 z 31