AktuálněPlus


pátek, 01 červenec 2022 14:59

Drahomíra Drobková (1935-2022)

DrobkovVe věku 87 let se uzavřel život pěvkyně Drahomíry Drobkové, v letech 1966 až 1983 členky ostravského operního souboru a v letech 1984 až 1994 sólistky opery pražského Národního divadla. Barevným hlasem a technicky vytříbeným projevem vynikala ve velkých mezzosopránových a altových rolích. Účinkovala v českém repertoáru (Marfa v Dimitriji, Děčana v Braniborech v Čechách, Martinka v Hubičce, Panna Róza v Tajemství, Radmila v Libuši, Ludmila i Háta v Prodané nevěstě, Ježibaba v Rusalce, Kabanicha v Kátě Kabanové…), ale významné byly i úlohy ve Verdiho, Pucciniho, Mozartových, Wagnerových nebo Straussových operách. Podílela se na řadě kompletních operních nahrávek, včetně Neumannovy Rusalky po boku Gabriely Beňačkové, ale proslavila se i jako koncertní, oratorní a písňová pěvkyně. S Českou filharmonií interpretovala zejména díla českých skladatelů. Její hlas je tak i na Mackerrasově snímku Glagolské mše… Zpěv vystudovala na brněnské konzervatoři a kariéru zahájila v 60. letech v divadle v Banské Bystrici. Byla držitelkou Ceny Thálie z roku 1993 za roli Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi. Drahomíra Drobková se narodila 28. 2. 1935 v Čáslavi, zemřela 30. 6. 2022 v Ostravě.


pátek, 01 červenec 2022 12:33

K českému předsednictví v EU zazní česká hudba v Litomyšli, Praze a Bruselu

0004 Prvním červencovým dnem začíná historicky druhé české předsednictví v Radě Evropské unie. Česko přebírá tuto roli po Francii a za půl roku ji předá Švédsku. Už dnes, kdy se koná společné zasedání české vlády a Evropské komise v Litomyšli, zazní k převzetí předsednictví hudba. Česká filharmonie na festivalu Smetanova Litomyšl zahraje s Jakubem Hrůšou Smetanu, Suka a Dvořáka. Na konci léta se pak v Praze na plovoucí scéně na Vltavě rozezní 2. září v podání tohoto orchestru a Semjona Byčkova hudba od Smetany, Dvořáka a Janáčka. Už na 8. července je k českému předsednictví ohlášen koncert PKF-Prague Philharmonia, která v Rudolfinu uvede vedle Dvořáka také novou skladbu Silnější než včera od Tomáše Kača a pod taktovkou Jana Kučery i jeho vlastní kompozici Zrození. V úpravě pro orchestr tam zazní rovněž píseň Modlitba pro Martu od Jindřicha Brabce. PKF-Prague Philharmonia potom s obdobným programem jede 21. září do Bruselu do kulturního centra Bozar, kde mají jako sólisté vystoupit pianisté Tomáš Kačo a Lukáš Vondráček. České ministerstvo kultury deklarovalo své politické priority předsednictví: zaměří se na kulturu jako zdroj kreativity, na kulturní dědictví jako pilíř budoucí kreativity a obecněji na kulturu a její role ve společnosti. Vznikající Pracovní plán EU pro kulturu bude čtyřletý, na roky 2023 až 2026, a měl by se propojit s programem Kreativní Evropa 2021–2027.


čtvrtek, 30 červen 2022 07:48

Manhattan International Music Competition s úspěchy českých hudebníků

002 Na letošní soutěži Manhattan International Music Competition se naši hudebníci umístili na předních příčkách speciálních cen. Zlatou medaili v nejvyšší kategorii všech strunných nástrojů obdržel houslista Miroslav Ambroš. V kategorii Wind Virtuoso excelovala naše klarinetistka Anna Paulová, klavírista Jan Schulmeister dostal nejvyšší ocenění v kategorii Piano Young Artist a zpěvačka Tereza Štěpánková získala zlatou medaili v sekci Voice Virtuoso. V kategorii Komorní hra se nejvýše umístil náš Epoque Quartet, který tak dostal nabídku ke koncertování na Manhattanu. Soutěž, jejímž čestným prezidentem je klavírista Ivo Pogorelich, se konala pošesté a online. Kompletní výsledky speciálně udělených cen jsou zde. Výsledky základních kategorií soutěže si můžete prohlédnout zde.


čtvrtek, 30 červen 2022 07:40

Blanka Kulínská (1935-2022)

KulnskVe věku 87 let se uzavřel život Blanky Kulínské, dlouholeté sbormistryně Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu a v letech 1973 až 2011 sbormistryně Bambini di Praga, nositelky Ceny České hudební rady za celoživotní přínos rozvoji dětského sborového zpěvu. Se sborem tehdejšího Československého rozhlasu byla spjata od roku 1945. Nejprve jako jeho členka, od roku 1954, kdy se provdala za jeho sbormistra Bohumila Kulínského (1910-1988), jako sbormistryně. Vedle práce s tělesem, včetně mnoha zahraničních turné, připravovala také pravidelné vysílání hudební výchovy pro základní školy a podílela se na přípravě rozhlasového natáčení současné tvorby. Za normalizace, kdy jim rozhlas ukončil spolupráci, uvedli manželé v život vlastní sbor Bambini di Praga, kam postupně přešla většina členů. V roce 1990 založila Blanka Kulínská Školu sborového zpěvu při Bambini di Praga, a to se synem Bohumilem Kulínským mladším (1959-2018), kterému postupně předala vedení sboru. Sama od roku 1992 do roku 2015 působila jako hlavní sbormistryně rozhlasového dětského sboru, který po ní převzali Lukáš Jindřich a Věra Hrdinková. Činnost Bambini di Praga skončila v roce 2011 v důsledku odsouzení Kulínského ze zneužívání sboristek. Všechny sbory, které Blanka Kulínská vedla, se vyznačovaly vysokou uměleckou úrovní, hlasovou kulturou a kultivovaností projevu. Narodila se 11. ledna 1935 a zemřela 29. června 2022.


úterý, 28 červen 2022 15:31

Cecilia Bartoli dnes debutuje ve Vídeňské státní opeře

001 Vídeňská státní opera hostí dvě představení a jedno „Gala“ Opery Monte-Carlo, a to od 28. června. Hlavním lákadlem je účinkování slavné koloraturní mezzosopranistky Cecilie Bartoli, která v prvním rakouském operním stánku vystoupí v Rossiniho operách Popelka, Turek v Itálii a v koncertu složeném z hudby jmenovaného autora. Všechny večery doprovodí orchestr Les Musiciens du Prince-Monaco, který samotná Bartoli založila, a hudebně je povede Gianluca Capuano. Kromě Bartoli v představeních a na koncertě vystoupí také například Plácido Domingo, Rolando Villazón, Ildebrando D'Arcangelo, Alessandro Corbelli, Pietro Spagnoli či Edgardo Rocha. „Rossiniovská mánie“ ve Vídni potrvá do 8. července.


pondělí, 27 červen 2022 15:38

Vladimír Kroupa (1973-2022)

clenove-kroupaVe věku 49 let se uzavřel život violisty Vladimíra Kroupy, hráče Symfonického orchestru Českého rozhlasu a člena Českého noneta a multižánrového smyčcového kvarteta Epoque Quartet. V roce 1999 byl ve čtveřici jedním ze zakládajících členů. Soubor, který s ním tvořili David Pokorný, Vladimír Klánský a Vít Petrášek, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový ansámbl, zvaný ke spolupráci s řadou hudebníků z různých odvětví muzikantské branže. V roce 2020 byla kompilační deska „20 let Epoque Quartet“ ohodnocena jako nahrávka roku v kategorii crossover v rámci udílení cen Classic Prague Awards. Vladimír Kroupa byl na Pražské konzervatoři žákem Jaroslava Ruise a na AMU Lubomíra Malého. Působil jako člen Talichova komorního orchestru a dva roky v České filharmonii. Od roku 1991 hrál ve smyčcovém kvartetu Apollon. V roce 2003 nastoupil do SOČR, kde se stal vedoucím skupiny viol. Členem Českého noneta byl od roku 2007. 


pondělí, 27 červen 2022 09:20

Nadace Stadler-Trier pořádá koncert k výročí Jana Stadlera

StadlerNedožité sté narozeniny česko-švýcarského muzikologa Jana Stadlera připomene 27. června večer koncert, který v Praze pořádá Hudební nadace Stadler-Trier Music Foundation. Soubor Kukal Quartet a violoncellista Tomáš Jamník zahrají Pět kusů pro smyčcové kvarteto od Erwina Schulhoffa a Kvintet C dur Franze Schuberta. Nadace vznikla před dvěma roky na základě závěti Jana Stadlera (1922-2019). Jejím posláním je podpora mladých talentovaných hudebníků, studentů i profesionálů, spojená se snahou přispět rovněž k rozvoji dalších složek, které vedle talentu ve výsledku pomáhají formovat výjimečnou uměleckou osobnost. Nadace vlastní dům, palác Hrzánů z Harasova v Celetné ulici 12 v Praze na Starém Městě, který je před rekonstrukcí. Hodinu po poledni budou do dlažby před sídlem nadace položeny dva pamětní kameny, Stolpersteine. Mají připomínat Františka Stadlera a Martu Trier, rodiče zakladatele nadace, kteří zahynuli v koncentračním táboře v Lodži v roce 1942. Při aktu rovněž zahraje Tomáš Jamník.


pondělí, 27 červen 2022 08:00

Akordeonové léto Litomyšl začíná ve čtvrtek

6000 Akordeonové léto Litomyšl je letní akce pro malé i velké akordeonisty z celé republiky, jejich učitele i rodiče. V samém srdci historického města se mohou těšit na sólové lekce, komorní hudbu, hru v akordeonovém orchestru i bohatý doprovodný program. Akce začíná ve čtvrtek 30. června a končí 5. července. Pořadatelé chystají koncert účastníků kurzů na festivalu Smetanova Litomyšl, návštěvu jednoho z festivalových koncertů, výše zmíněné lekce, přednášku o fenoménu „tango“, workshop na téma První krůčky do světa improvizace a koncert uskupení Tango Quartetto Re Campo. Lektory jsou Jakub Jedlinský, Petr Zámečník a Radek Škeřík. Podrobný program najdete zde.


čtvrtek, 23 červen 2022 09:55

Wagnerův Lohengrin ve čtvrtek zakončí sezónu Státní filharmonie Košice

0008 Třiapadesátá sezóna Státní filharmonie Košice vyvrcholí ve čtvrtek 23. června koncertním provedením výběru scén z Wagnerovy opery Lohengrin, a to v 19 hodin v místním Domě umění. Koncert se bude konat pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindry. Postavu Lohengrina zazpívá Aleš Briscein, Elsu von Brabant představí Jolana Fogašová, Ortrudu Maida Hundeling a Friedricha von Telramud ztvární Károly Szemerédy.


středa, 22 červen 2022 20:46

Cenu Jiřího Bělohlávka získal tenorista Petr Nekoranec

0001 Petr Nekoranec se stal čtvrtým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka. Ocenění určené umělcům do třiceti let převzal na závěrečném koncertu České filharmonie z rukou Anny Fejérové, choti zesnulého dirigenta. Spolu s možností vystoupit na příštím open air koncertu České filharmonie získává peněžitou odměnu ve výši třicet tisíc korun a diplom v podobě grafického listu od malíře Jiřího Vovse, Bělohlávkova blízkého přítele a autora jeho náhrobku na Vyšehradském hřbitově. „Ceny Jiřího Bělohlávka si nesmírně vážím a troufám si říct, že je to opravdu nejvyšší moment mé kariéry, “ říká Petr Nekoranec, který je nositelem mnoha ocenění, jako první Čech byl přijat do Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře a v minulých letech působil v Bavorské státní opeře a Státní opeře Stuttgart. Od sezóny 2021/22 je sólistou Opery Národního divadla v Praze.


středa, 22 červen 2022 20:42

Václav Luks držitelem francouzského ocenění za zásluhy v oblasti kultury

2000 Dirigent Václav Luks převzal na Francouzském velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Alexise Dutertra Řád umění a literatury v hodnosti rytíře. Řád uděluje francouzský ministr kultury za významné zásluhy na poli umění a literatury. Působení barokního orchestru Collegium 1704, jehož je Václav Luks zakladatelem a uměleckým vedoucím, je provázáno s francouzskou hudební scénou od svého vzniku. První turné po Francii soubor absolvoval už v roce 2007. Od té doby má na svém kontě spolupráci s operními domy ve Versailles, Caen, Rennes, Dijonu nebo Lille, rozhlasovými i televizními stanicemi. Nahrávky Collegia 1704 získaly několik prestižních ocenění francouzské hudební kritiky Diapason d´Or.


středa, 22 červen 2022 07:31

Podoby lásky v písních českých autorů

1112 Písňový večer nazvaný "Podoby lásky" uvede ve středu 22. června spolek Lieder Society. Dramaturgie chce přiblížit lásku očima českých skladatelů a skladatelek dvacátého století. Dvorská láska zazní v Písních renesančních Luboše Sluky, ve folklórním duchu se ponese cyklus Láska prostých srdcí Miroslava Pelikána, z lidové poezie vychází i texty Františka Halase z antologie Láska a smrt zhudebněné Karlem Pexidrem, vroucným vyznáním citů ke své nastávající jsou Ebenovy Písně nejtajnější a v nostalgických Písních rozchodu Jaroslava Křičky zaznívá bolest z jejich konce. Něžné a velmi ženské jsou písně O lásce na vlastní texty Slávy Vorlové a mladistvá energie Vitky Kaprálové se silnými jazzovými vlivy probíjí cyklem Jablko s klína i slavnou rozlučkovou Sbohem a šáteček. Interprety budou sopranistka Tamara Morozová, altistka Monika Jägerová a klavíristé Vojtěch Červenka a Filip Martinka. Koncert začíná v 19 hodin v sále Jana Drtiny na konzervatoři Jana Deyla.


úterý, 21 červen 2022 09:31

Čechomor a MFO v pátek a v srpnu Jugoprolog Lednicko-valtického hudebního festivalu

114 Pořadatelé Lednicko-valtického hudebního festivalu oznamují, že dvakrát přesunutý koncert Čechomoru a Moravské filharmonie Olomouc letos bude. Večer v prostředí krásné architektury se bude konat v pátek 24. června v 19 hodin v prostorách jízdárny zámku Valtice. Součástí koncertu je ve Španělské konírně, přiléhající k jízdárně valtického zámku, od 18 hodin setkání s malířem Antonínem Vojtkem. „Dva měsíce po koncertu Čechomoru s Moravskou filharmonií Olomouc začne letošní sedmý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu, a to dvoudenní oslavou pravé balkánské dechové hudby, tzv. Jugoprologem!“ uvádějí pořadatelé. Na dvou open air koncertech věnovaných balkánskému temperamentu, energii a vášni vystoupí český HarMálek Orchestr, bosenská kapela Divanhana a srbský Bojan Ristić Brass Band. Budou se konat 26. a 27. srpna v Hlohovci a Charvátské Nové vsi.


neděle, 19 červen 2022 17:30

Lucie Kaňková je první v soutěži festivalu Mimas na ostrově Procida

Lucie-Kakovfoto-archivSopranistka Lucie Kaňková zvítězila na mezinárodní pěvecké soutěži Mimas Music Festival, organizované na ostrově Procida u Neapole, prohlášeném za hlavní město italské kultury roku 2022. Mladá česká sólistka vyhrála kategorii profesionálních zpěváků určenou pro umělce od 31 do 38 let. Soutěžila nahrávkami árií Královny noci z Mozartovy Kouzelné flétny, Philine z opery Mignon Ambroise Thomase a Gildy z Verdiho Rigoletta. Cenou je živé vystoupení na festivalu na ostrově Procida a na různých galakoncertech i automatická účast ve finálních kolech několika mezinárodních pěveckých soutěží. Důsledkem budou rovněž nabídky na předzpívání i na konkrétní role v některých evropských operních divadlech. Kaňková letos debutovala jako Královna noci v Praze a pak mimo jiné narychlo a s mimořádným ohlasem zaskočila jako debutující Gilda v belgickém Lutychu (Liège). V červenci se ve vlasti představí na Hudebním festivalu Znojmo v Haydnově scénickém oratoriu Návrat Tobiáše. Soutěž Mimas Music Festival se koná každoročně v oborech klavír, housle a operní zpěv. Jako druhá za Lucií Kaňkovu skončila sopranistka Cressida Sharp, interpretka především barokní operní literatury, a jako třetí se umístila sopranistka María Martín González, členka operního souboru v Brémách.


neděle, 19 červen 2022 09:26

Plzeňská společnost představuje a uvádí mladé skladatele

00006Koncert, který pořádá v úterý 21. června Společnost skladatelů a interpretů soudobé hudby Zelí-Potkan, představí jednoho mladého skladatele. Od půl osmé zazní v Domě hudby v Plzni v premiéře Symfonie a Koncertní předehra plzeňského autora Václava B. Špírala narozeného v roce 1996. První skladba je z roku 2020, druhá vznikla o rok později. Premiéru pod taktovkou autora uvede početný ansámbl Zelí-Potkan Orchestra, který v rámci aktivit společnosti vznikl v roce 2019. Těleso interpretuje výhradně hudbu českých a světových moderních skladatelů. Většina členů orchestru patří mezi studenty konzervatoře. Společnost skladatelů a interpretů soudobé hudby Zelí-Potkan tvoří pedagogové, studenti a především velcí nadšenci soudobé hudby. Od roku 2016 sdružuje mladé hudebníky a pořádá semináře, workshopy a koncerty zaměřené na soudobou hudbu. Zaznívají tak díla v Čechách běžně neuváděných autorů. Primárním působištěm společnosti je Konzervatoř Plzeň, programy ale postupně šíří i v dalších městech. Více informací o její činnosti najdete ZDE.


pátek, 17 červen 2022 13:14

Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech v neděli zahájí Heroldovo kvarteto

003 Zahajovací koncert letošního, už pátého ročníku cyklu Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech bude v neděli 19. června v režii Heroldova kvarteta. Soubor reprezentují houslisté Petr Zdvihal a Jan Valta, violista Karel Untermüller a violoncellista David Havelík. Od 18 hodin v kapli svaté Máří Magdaleny na zámku Dolní Břežany zaznějí Kvartetní věta c moll, D 703 Franze Schuberta a Smyčcový kvartet G Dur, op. 106 Antonína Dvořáka. Heroldovo kvarteto bylo založeno na podzim roku 1998. Významným oceněním jeho kvalit bylo získání prestižní Ceny Českého spolku pro komorní hudbu pro rok 2001. Svým jménem vzdává hold významné osobnosti české interpretační historie – Jiří Herold byl violistou světově proslulého Českého kvarteta.


pátek, 17 červen 2022 07:59

Filharmoniště v neděli – Jak se Honza učil muzikantem

001 Studio Itaka v Korunní ulici na Praze 2 bude v neděli 19. června od 16 hodin místem hudební pohádky pro malé diváky od tří do sedmi let s rodiči. Pořádá ji spolek Filharmoniště a má název Jak se Honza učil muzikantem. Pořadatelé líčí příběh: „Líný Honza touží po snadném živobytí. A tak se vydá do světa, aby se stal muzikantem. Cestou vyzkouší mnoho nástrojů flétnu, klarinet, housle, buben, a dokonce i saxofon! Naučí se ale nakonec Honza na něco doopravdy hrát? Pozná, že bez práce nejsou koláče? To se diváci dozví v pohádce.


pátek, 17 červen 2022 07:01

Ostravský muzikálový soubor dnes večer v Litomyšli

Litomyl-Ostrava-muziklMuzikál Národního divadla moravskoslezského připravil pro festival Smetanova Litomyšl gala program. Oblíbené muzikálové melodie v podání sólistů, company a orchestru ostravského souboru se na zámeckém nádvoří v auditoriu pro tisícovku diváků rozezní už dnes večer. Scénický koncert, který režírovala šéfka souboru Gabriela Petráková, je průřezem tvorby z celého uplynulého desetiletí. Jde o ukázky z inscenací Marguerite, Evita, Pět let zpět, Děj se co děj, Sunset Boulevard, Rebecca, Thrill Me, Květiny pro paní Harrisovou, Producenti, Osvobozená, Edith a Marlene, West Side Story, Kočky a Jesus Christ Superstar – rockové opery, kterou na festivalu v Litomyšli v roce 2019 už hráli celou. V Ostravě jsou třemi pilíři repertoáru souboru klasický muzikál, soudobý světový muzikál superlativů a původní tvorba. Posledních deset let soubor podle Michaela Prostějovského dokazuje prakticky každou svou novou inscenací, že patří na špičku české scény. Prezentuje se pravidelně i v rámci festivalu Ostrava v Praze. A získává opakovaně Ceny Thálie. 


čtvrtek, 16 červen 2022 19:09

Páteční premiéra a Gábor Boldoczki v Jihlavě

maxresdefaultJeden z vrcholů letošního programu uvede zítra festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2022. Jeho hlavním protagonistou bude světově uznávaný trumpetista Gábor Boldoczki. Představí se v premiéře nové verze koncertu pro trubku a smyčcový orchestr Sylvie Bodorové "Canti colorati" a v Koncertu pro trubku a orchestr F dur Jana Křtitele Vaňhala. Společně s ním vystoupí nový klasicistní orchestr Wranitzky Kapelle, který povede dirigent Marek Štilec. Vedle obou koncertů pak zazní ještě Symfonie D dur Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie d moll „Lamentazione“ Josepha Haydna. Záznam koncertu bude následně uvádět vídeňská internetová platforma ViennaArtNetwork. Koncert se koná v pátek 17. června od 18 hodin v Gotické síni radnice v Jihlavě.


čtvrtek, 16 červen 2022 09:09

V Janáčkově divadle v Brně má v pátek premiéru Verdiho Otello

1111 Opera Otello od Giuseppe Verdiho se vrací na brněnské jeviště po více než třiceti letech. Inscenační tým vytvořili režisér Martin Glaser, dirigent Robert Kružík a výtvarníci Pavel Borák a Markéta Sládečková. V roli Otella se představí jihokorejský tenorista Sung Kyu Park, kterého už tuzemské publikum zná z inscenací oper La Gioconda či Turandot, a americký tenorista Harold Meers, jehož původně plánovanou účast na Řeckých pašijích přerušila pandemie. Desdemona patří k oblíbeným rolím sopranistek Pavly Vykopalové a Jany Šrejma Kačírkové. V roli Jaga se představí srbský barytonista Dragutin Matić a Gruzínec Giorgi Mtchedlishvili. Přípravy sboru se ujala Zuzana Kadlčíková. Premiéra se bude konat v pátek 17. června v Janáčkově divadle od 19 hodin. Po čtyřech představeních v Brně čeká novou inscenaci Otella hned v červenci uvedení na Thurn und Taxis Schlossfestspiele festivalu v německém Regensburgu. RozhovorPlus s režisérem inscenace a současně ředitelem Národního divadla Brno Martinem Glaserem si můžete přečíst zde.


středa, 15 červen 2022 11:09

Nový festival Brno Brass Fest od pátku do pondělí

0004 Klasika, jazz, swing, „balkán“, dechovka a řada dalších žánrů v podání předních žesťových hráčů od nás i ze zahraničí. To proklamuje nový festival Brno Brass Fest, který se bude konat od pátku 17. do pondělí 20. června. Zahajovací koncert se bude konat v pátek na Špilberku od 19 hodin a vystoupí tam Moravia Brass Band pod vedením Heika Mathiase Förstera. Den s dechovou hudbou na brněnském Náměstí Svobody je naplánován na sobotu 18. června a v průběhu celého dne tam budou účinkovat soubory Mistříňanka, Túfaranka, Skaličané, Šarovec a žákovské dechové hudby. V neděli dopoledne popluje jazzový parník na brněnské přehradě a poveze Old Steamboat Jazz Band Lumíra Rataje s hostem Mojmírem Bártkem. Místní kostel Nanebevzetí Panny Marie bude od 17 hodin místem souboru Prague BRASStet. Závěrečný pondělní koncert festivalu se bude konat od 20 hodin na Špilberku. Pořadatelé tam pozvali mezinárodně uznávaný rakouský soubor Mnozil Brass, o jehož posledním brněnském koncertě jsme psali zde.


úterý, 14 červen 2022 13:25

Karlovarský symfonický orchestr s Beethovenem Jiřího Vodičky ve čtvrtek

2222 Karlovarský symfonický orchestr s dirigentem Stanislavem Vavřínkem ve čtvrtek 16. června v 19:30 hodin vystoupí v místním Grandhotelu Pupp. V první půlce koncertu zazní Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur, v němž se sólového partu ujme Jiří Vodička. Vrcholem večera pak bude Symfonie d moll Césara Francka. Akce se koná v rámci závěrečného koncertu letošního festivalu Beethovenovy dny.


úterý, 14 červen 2022 10:13

King's College London Symphony Orchestra ve čtvrtek na Dobříši

20000 Pořadatelé zvou na čtvrtek 16. června od 19 hodin na koncert pořádaný v rámci cyklu Dobříšské večery hudby do Zrcadlového sálu dobříšského zámku. Představí se King's College London Symphony Orchestra, který se prosadil na hudební scéně Londýna a stal se jedním z nejlepších studentských orchestrů ve Velké Británii. Orchestr sdružuje nejlepší členy z mnohých londýnských institucí i ze samotné domovské univerzity. Zaznějí skladby Sibelia, Reineckeho, Vaughana Williamse, Elgara, Bizeta a dalších. Dirigovat bude Phoebus Kyriakoudis.


úterý, 14 červen 2022 07:40

Miloslav Nekvasil (1930-2022)

2010Dostavenicko-s-operou02Ve věku 91 let se uzavřel život operního režiséra Miloslava Nekvasila, který vytvořil v ostravském angažmá během třiceti sedmi let více než šest desítek inscenací světového i domácího repertoáru. Poprvé se samostatné režie ujal roku 1960 při nastudování Pucciniho opery Tosca. Na začátku 90. let se stal na dva roky uměleckým šéfem operního souboru. Naposledy v Ostravě nastudoval operu Broučci skladatele Ladislava Matějky, napsané podle stejnojmenné knihy Jana Karafiáta, na které se podílel také jako autor libreta. Jako tvůrce stál nejen za inscenacemi Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, ale také v divadlech v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Olomouci, Opavě, Košicích, Brně a Banské Bystrici. Hostoval rovněž ve Finsku a v Lotyšsku a spolupracoval s ostravským studiem Československé televize. Od roku 1993 žil v Praze, kde ve Státní opeře režíroval svou poslední inscenaci. Tou se stal v roce 1997 Čajkovského Evžen Oněgin. Miloslav Nekvasil absolvoval v roce 1955 konzervatoř v oboru sólového zpěvu a v Ostravě začínal jako sólista zpívající menší barytonové role. Za svého života byl pedagogem ostravské konzervatoře a pražské Hudební a taneční fakulty AMU. V seniorském věku působil jako laický kazatel a farář Českobratrské církve evangelické. Narodil se 6. 11. 1930 v Praze, zemřel v Praze 12. 6. 2022.


neděle, 12 červen 2022 09:47

Schulhoffovy Plameny dnes ve Státní opeře, na podzim i v Brně

MNG-22-06-01plameny-klav-generalka-c-Zdenk-SokolO8A0988Na jevišti pražské Státní opery se dnes večer koná premiéra české verze surrealistické opery Plameny od Erwina Schulhoffa. Zazní poprvé od světové premiéry v Brně v roce 1932. Netradičně pojatý donjuanovský příběh hudebně nastudoval Jiří Rožeň. Calixto Bieito se ve své režijní koncepci otevřeně hlásí k okouzlení španělským surrealismem, především filmovou tvorbou Louise Buñuela. Schulhoffova opera podle jeho slov dýchá absolutní svobodou představ, které se zjevují v našich snech. Je o temnotě a lidské prázdnotě, o přechodu ze života ke smrti, o svádění, touze a lásce. S eroticky dráždivou scénickou poémou Don Juan literáta Karla Josefa Beneše seznámil devětadvacetiletého skladatele Max Brod. Právě na jeho překlad libreta Schulhoff, jehož mateřskou řečí byla němčina, komponoval. Na díle pracoval do roku 1929, tedy v období silného okouzlení jazzem a prvky dada, které se do Plamenů zákonitě promítlo. V českém debutu se v titulních rolích představí ukrajinský tenorista Denys Pivnickij, norská mezzosopranistka Tone Kummervold a ukrajinská sopranistka Victoria Korosunova. Opera bude vedle šesti představení ve Státní opeře v červnu a v listopadu 2022 uvedena rovněž na Mezinárodním hudebním festivalu Janáček Brno. Národní divadlo uvádí dílo v rámci cyklu Musica non grata.

 


sobota, 11 červen 2022 09:58

Pražský barokní soubor s Vojtěchem Jouzou v pondělí v Sukově síni Rudolfina

100 Pořadatelé zvou na koncert Pražského barokního souboru, který se bude konat v pondělí 13. června v 19:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Titul koncertu je Anglický roh a baroko. Tento hudební nástroj byl v baroku využíván v různých podobách, nejčastěji jako tenorový hoboj v souborech dvouplátkových nástrojů (tzv. taille) nebo ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha jako oboe da caccia. „Jakožto dlouholetý hráč na anglický roh jsem se rozhodl na tomto koncertě představit tento nástroj v koncertantních i komorních skladbách barokního období. Jako doprovodný ansámbl bude se mnou spoluúčinkovat Pražský barokní soubor, který letos oslaví již 40 let koncertní činnosti,“ uvádí Vojtěch Jouza. V pondělí v Sukově síni zaznějí díla Antonína Reichenauera, Tomasa Albinoniho, Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha.


sobota, 11 červen 2022 07:02

Koncert pro Evropu v Litomyšli navštíví vláda s kolegiem Evropské komise

SL-FialaR68930První červencový den se na festivalu Smetanova Litomyšl uskuteční Koncert pro Evropu. Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou zahraje v auditoriu na zámeckém nádvoří Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu symfonickou báseň Praga a s Lukášem Vondráčkem Brahmsův První klavírní koncert. V Litomyšli se ten den při příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie uskuteční setkání vlády České republiky s kolegiem Evropské komise. Účastníci navštíví i večerní koncert. Potvrdil to ve čtvrtek na zahajovacím večeru festivalu premiér Petr Fiala. Litomyšlský zámek bude také místem, kde se sejdou zástupci evropských operních domů ze sdružení Opera Europa. Festival navštíví v rámci své letošní pražské konference a budou jednat o přípravě oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany v roce 2024. Smetanova Litomyšl letos během 27 dní od 9. června do 5. července nabízí 44 pořadů hlavního programu, který doplňují doprovodné programy ve Festivalových zahradách a výstavy Smetanovy výtvarné Litomyšle. Na pokrytí více než padesátimilionového rozpočtu 64. ročníku Národního festivalu se podílí jednou třetinou výnos ze vstupného, třetinu tvoří dotace z veřejných zdrojů a zbývající třetinu dary sponzorů, mecenášů a výnos z poskytovaných služeb v rámci vedlejší činnosti obecně prospěšné společnosti.


čtvrtek, 09 červen 2022 13:09

České centrum v New Yorku připomíná výročí vyhlazení Lidic

445f1ad0f50f12f5dc934fd2d8ce989aViolloncellista Štěpán Filípek dnes v newyorské Bohemian Hall v premiéře provede s americkou klavíristkou Katelyn Bouska svou skladbu inspirovanou lidickou tragédií. Kompozice s názvem Lidické ženy vznikla k 80. výročí vyhlazení Lidic. Jde o rozsahem drobnější, ale po obsahové stránce expresivní kompozici vyjadřující podle autorových slov smutek, vztek a bezmoc, ale i zločinnou preciznost nacistů a osudovou neodvratnost událostí mimo čas a prostor. Prvotní inspirací pro vznik skladby byl autorův dojem ze stejnojmenného obrazu brněnského výtvarníka Eduarda Kostrhona. Zazní také Odyssea lidického dítěte, skladba pro klavír od Miloslava Ištvana. České centrum v New Yorku připomene výročí i dalšími akcemi – mimo jiné projekcí dokumentárního filmu In the Shadow of Memory s panelovou diskusí s autory, jimiž jsou Čechoameričanka Jerri Zbiral a Alan Teller. Štěpán Filípek a Katelyn Bouška vystoupí pak v New Yorku také v pátek, kdy zahrají hudbu Jana Václava Huga Voříška, Vítězslavy Kaprálové, Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů


úterý, 07 červen 2022 09:55

Český filharmonický sbor Brno a jubilant Václav Hudeček

0004 Houslistovi Václavu Hudečkovi, který právě dnes 7. června slaví významné životní jubileum, věnuje svůj závěrečný abonentní koncert 31. koncertní sezóny Český filharmonický sbor Brno. V neděli 12. června od 19 hodin  rozezní sál brněnského Besedního domu tóny předehry k opeře Wolfganga Amadea Mozarta Figarova Svatba, Mozartovy Koncertantní symfonie Es-dur pro housle violu a orchestr a skladby Pietra Mascagniho Messa di Gloria. Václav Hudeček přijme na pódiu Besedního domu gratulace nejen od Českého filharmonického sboru Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů, ale také od spoluúčinkujících sólistů, kterými budou violistka Kristina Fialová, tenorista Tomáš Černý a barytonista Jiří Brückler. Dirigentem koncertu bude Robert Kružík.


úterý, 07 červen 2022 07:49

Musica Aeterna v úterý, Slovenská filharmonie ve středu v Bratislavě, ve čtvrtek v Litomyšli

100 Soubor Musica Aeterna s uměleckým vedoucím Peterem Zajíčkem vystoupí dnes od 19 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie. Zazní výhradně stará francouzská hudba, a to od Jeana-Marii Leclaira, Jacquesa Auberta, Jeana-Féryho Rebela a Antoina Dauvergnea. Ve středu 8. a ve čtvrtek 9. června zahraje Slovenská filharmonie ve svém sále a na Zahajovacím koncertě Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Pod taktovkou Daniela Raiskina s ní vystoupí pěvci Jana Kurucová a Adam Plachetka. Program koncertů je sestaven ze skladeb Bedřicha Smetany, Gustava Mahlera a Antonína Dvořáka. „64. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl otevírá slavnostní koncert, na němž po čtvrt století opět s radostí vítáme Slovenskou filharmonii. Na program jsme dle tradice zařadili samozřejmě dílo našeho rodáka, ale také nádherný Mahlerův písňový cyklus a snad nejen symbolicky i Novosvětskou symfonii, která se stane předzvěstí nových, lepších časů,“ zvou pořadatelé. Čtěte také rozhovor s Danielem Raiskinem.


neděle, 05 červen 2022 07:09

Cena OSA in memoriam pro Juraje Filase

DSC7951Sedmnáctým rokem uděloval Ochranný svaz autorský Výroční ceny OSA. Ocenění za propagaci a šíření české hudby získal in memoriam skladatel Juraj Filas. V oblasti klasiky byli oceněni Jan Zástěra jako nejúspěšnější skladatel, Daniel Chudovský jako nejúspěšnější mladý autor a Petr Wajsar za Zlínské linie jako skladbu roku. Nejúspěšnějším autorem vážné hudby v zahraničí se stal Varhan Orchestrovič Bauer. Ocenění, vyzdvihující nejúspěšnější hudební tvůrce a textaře i v jiných žánrech než v klasice, vycházejí ze statistik OSA; zohledňují tedy úspěchy ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provádění, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby. Zlatou cenu za celoživotní přínos převzal Zdeněk Svěrák. Udělila mu ji dozorčí rada OSA. V populární hudbě chtějí Ceny OSA upozorňovat, že česká scéna přináší obsáhlý playlist nově vznikajících písniček, které se přitom nehrají v rádiích... Ochranný svaz autorský od roku 1919 zprostředkovává uživatelům hudby licenční smlouvy na užití autorsky chráněných hudebních děl. Jde o téměř čtyř milionů autorů všech žánrů z celého světa, z čehož je více než deset tisíc domácích.


sobota, 04 červen 2022 10:07

Dvořákův festival v Příbrami zakončí Petr Nekoranec

0002 Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram pomalu uzavírá právě probíhající 53. ročník. Slavnostní závěrečný koncert se uskuteční 7. června v příbramském Divadle A. Dvořáka.  Nese název Petr Nekoranec – operní galakoncert a s hlavním protagonistou na něm vystoupí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou renomovaného dirigenta Roberta Jindry. Součástí koncertu bude také vyhlášení Ceny města Příbram a vyhlášení vítěze 7. ročníku kompoziční soutěže festivalu. Na programu jsou Bizet, Donizetti a Rossini. Ještě předtím na festivalu v neděli hostuje Karlovarský symfonický orchestr. Sólistou je mladý akordeonista Martin Kot, diriguje Debashish Chaudhuri a v programu Amerika po Dvořákovi zazní díla jeho tamních žáků a následující generace skladatelů.   


středa, 01 červen 2022 16:38

Ze Strun podzimu se stal festival Prague Sounds, oslaví Stivína

STIVIN-80-1Prague Sounds, to je nový název festivalu známého dosavadních pětadvacet let jako Struny podzimu. Jde podle jeho ředitele a zakladatele Marka Vrabce o název stejně kosmopolitní, jako je současný program, evokující žánrovou otevřenost a akcentující genia loci Prahy. Není navíc vázán na konkrétní roční období roku. Vrabec věří, že nový název umožní další rozvoj na domácí scéně i získání většího povědomí v mezinárodním měřítku. Na 19. listopadu připravil festival do Rudolfina hudební poctu multiinstrumentalistovi Jiřímu Stivínovi, legendě domácí hudební scény. „Slavit budeme jak jinak než hudbou – starou, novou i jazzovou. A především pak improvizací, bez které si život nedokážu představit,“ nechal se slyšet Stivín, který se dožívá osmdesáti. Letos se na festivalu od 23. října do 24. listopadu během devíti hudebních večerů vystřídají klávesový mág Nils Frahm, charismatická zpěvačka Laura Mvula, svébytný vládce slova Ghostpoet, jazzové all-star kvarteto Redman – Mehldau – McBride – Blade, bubeník Makaya McCraven, průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, ansámbl Snarky Puppy a mandolinista Chris Thile, v jehož recitálu zazní bluegrass, blues i Bachovy sonáty a partity. Festival Prague Sounds je navíc 2. září pořadatelem Koncertu pro Evropu, na kterém na plovoucí scéně na hladině Vltavy mimo jiné zazní v podání Pražského filharmonického sboru, České filharmonie a Semjona Byčkova Janáčkova Glagolská mše.


středa, 01 červen 2022 11:18

Wranitzky Kapelle a Boni Pueri s dirigentem Markem Štilcem v pátek v Nové Říši

400 V pátek 3. června od 19:30 hodin se bude v kostele svatých Petra a Pavla v Nové Říši konat zajímavá hudební událost. Vystoupí tam český chlapecký sbor Boni Pueri a orchestr Wranitzky Kapelle s dirigentem Markem Štilcem. Hlavní skladbou bude Missa Sancti Aloysii Leopolda Hoffmanna, rakouského skladatele, který mimo jiné působil u svatého Štěpána ve Vídni. Dále zaznějí díla Giulia Cacciniho a Georga Friedricha Händela.


středa, 01 červen 2022 10:19

Slovenská filharmonie – Koncert solidarity a Den dětí

300 Slovenská filharmonie zve na čtvrtek 2. a pátek 3. června do bratislavské Reduty, kde se budou konat dva koncerty. Zazní Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll v podání Mariana Lapšanského a dále Mozartovo Requiem se sólisty a Slovenským filharmonickým sborem. Dirigovat bude Martin Leginus. Čtvrteční koncert se navíc koná ve spolupráci se Slovenským Červeným křížem. Víkend bude zase patřit dětem. „V sobotu 4. júna pozývame do Slovenskej filharmónie všetky deti. V bratislavskej Redute spoločne oslávime Medzinárodný deň detí,“ zvou pořadatelé na koncert od 16 hodin. Znít bude hudba taneční napříč staletími a to v interpretaci členů Slovenského komorního orchestru. „Nebudú chýbať profesionálni tanečníci – Karol Brüll a Viktoria Bolender. Hudobno-tanečným popoludním vás bude sprevádzať moderátor Martin Vanek,“ uzavírá svou pozvánku Slovenská filharmonie.


středa, 01 červen 2022 08:37

Festival ZUŠ Open zaplní v pátek Opavu

201 Opavská verze celostátního festivalu ZUŠ Open se koná v pátek 3. června téměř po celém městě. Akce nazvaná Colours of ZUŠ IV se rozprostře od 14 do 18 hodin od Dvořákových sadů, kolem Obecního domu až k Ptačímu vrchu. Představí se všechny obory Základní umělecké školy Opava a také její absolventi. Nabídnou program složený z koncertů, tanečních, dramatických i literárních vystoupení, výstav a výtvarných workshopů pro veřejnost. Představí se největší školní orchestry, dechový, smyčcový, kytarový, bubenický, akordeonový,  pěvecký sbor s Kapelou, sólisté i tanečníci a také cimbálová muzika. „Cílem ZUŠ Open je představit veřejnosti činnost základních uměleckých škol, která jinak bývá skryta,“ říká o festivalu ředitel školy Lukáš Poledna.


pondělí, 30 květen 2022 23:11

Lenka Šmídová (1961-2022)

Lenka-mdovVe věku šedesáti let se uzavřel život operní pěvkyně Lenky Šmídové, od roku 1990 sólistky pražského Národního divadla. V poslední době zastávala také roli asistentky režie a nápovědy. Na pražských operních scénách zpívala stěžejní role svého oboru – Bizetovu Carmen, Verdiho Eboli v Donu Carlosovi, Amneris v Aidě, Azucenu v Trubadúrovi, Preziosellu v Síle osudu a Mrs. Quickly ve Falstaffovi, Mascagniho Santuzzu v Sedláku kavalírovi, Mozartovu Dorabellu v Così fan tutte, Janáčkovu Varvaru v Kátě Kabanové, titulní roli ve Dvořákově opeře Čert a Káča nebo Hraběnku v Čajkovského Pikové dámě…  a také menší role ve Smetanově HubičceProdané nevěstě, v Janáčkově Její pastorkyni, v Mozartově Figarově svatbě, v Šostakovičově Lady Macbeth Mcenského újezdu, v Glassově opeře Kráska a zvíře nebo v Ivanovićově Čarokraji. K jejím posledním úlohám patřily postavy v komorních dílech Miloše Orsona Štědroně a Petra Wajsara. Koncertní úkoly ji zavedly do řady evropských zemí, do Jihoafrické republiky i na Blízký a Střední východ. Na Pražské konzervatoři Lenku Šmídovou učila Helena Tattermuschová, na Akademii múzických umění René Tuček. Studium si pak prohloubila ročním pobytem v Itálii. V Národním divadle na ni vzpomínají jako na obětavou kolegyni, která přinášela humor, neutuchající zájem o milované divadlo a o jeho další směřování i o pracovní podmínky umělců, které hájila v Umělecké radě sólistů s obdivuhodným nasazením. Narodila se v Praze 15. 12. 1961, zemřela 27. 5. 2022.


pondělí, 30 květen 2022 11:08

Stanislav Macura (1946-2022)

SMacuraVe věku 76 let se uzavřel život Stanislava Macury, v letech 1986 až 1991 šéfdirigenta Moravské filharmonie Olomouc a v následujících dvou sezónách šéfdirigenta tamního Moravského divadla. Byl také spoluzakladatelem a dlouholetým uměleckým garantem a dramaturgem olomouckého Podzimního festivalu duchovní hudby. Na začátku 80. let působil u Orchestru Slovinského rozhlasu a televize. Během své umělecké dráhy hostoval pak u desítek českých i zahraničních orchestrů, dirigoval ve většině evropských zemí, na Kubě a v Japonsku. Na svém kontě měl na tisíc koncertů, více než sto rozhlasových nahrávek, přes třicet televizních přenosů a nejméně sedm stovek provedených hudebních děl. V 70. letech se zařadil mezi laureáty dirigentské soutěže v Besançonu a Karajanovy soutěže v Západním Berlíně. Stanislav Macura se narodil v Karviné 6. března 1946, zemřel 26. května 2022. Jeho manželka Jana Macurová byla hobojistkou Moravské filharmonie.


pátek, 27 květen 2022 19:48

Opera pod litomyšlským májovým nebem

Lito-opera-mjovPoslední květnová sobota je v Klášterních zahradách v Litomyšli dějištěm koncertu nazývaného už třináctým rokem Opera pod májovým nebem. Letos je koncipován jako benefice pro Ukrajinu. Za doprovodu Orchestru Moravského divadla z Olomouce nabídne operní galaprogram Mozartovu, Pucciniho, Rossiniho a Dvořákovu hudbu. Účinkovat budou mladí pěvci Eva Esterková, Václava Krejčí Housková, Edgaras Davidovičius a Jan Hnyk, kteří stojí na pomyslném prahu slibné umělecké kariéry. Dirigentem je Jiří Habart. Výtěžek ze vstupného, stanoveného na 350 Kč, věnují pořadatelé na konkrétní potřeby neziskových organizací, které pomáhají lidem z Ukrajiny v začlenění do pracovního a společenského života v Litomyšli. V případě nepříznivého počasí bude koncert přesunut do Smetanova domu.


čtvrtek, 26 květen 2022 10:39

Jana Šrejma Kačírková v předměřickém kostele

00004Výhradně český písňový program s tématem láska zazní na nedělním koncertě 29. května v kostele sv. Jakuba většího v Předměřicích nad Jizerou. Vystoupí na něm sopranistka a držitelka Thalie Jana Šrejma Kačírková a klavíristka Šárka Knížetová. Na programu budou písně Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a dalších domácích autorů. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude použit na obnovu kostela. koncert je od 17 hodin.


pondělí, 23 květen 2022 23:01

Jaroslav Smýkal (1938-2022)

SmkalVe věku nedožitých 84 let se uzavřel život klavíristy Jaroslava Smýkala, dlouholetého profesora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Provázela ho pověst skvělého komorního hráče, špičkového muzikanta a noblesního člověka. Souběžně s pedagogickou činností byl vynikajícím sólistou i doprovazečem a partnerem v komorní hudbě. Realizoval stovky nahrávek, včetně natočení kompletního klavírního díla Franze Schuberta, koncertní cesty ho zavedly do většiny evropských zemí. Byl absolventem brněnské konzervatoře a pak JAMU, kde studoval ve třídě Františka Schaefera. Na konci studií získal několik soutěžních ocenění, mimo jiné v Praze, v Mariánských Lázních a v duu s houslistou Bohumilem Smejkalem v Budapešti. V roce 1962 se stal na JAMU odborným asistentem, v roce 1996 profesorem. Po léta tvořil duo s houslistou Lubomírem Čermákem. Narodil se 30. října 1938 v Nahošovicích na Přerovsku, zemřel 16. května 2022. Jeho otec Jaroslav Smýkal st. vyučoval v Brně hru na varhany, ale také na trubku, klavír a akordeon a v letech 1945 až 1960 vedl chrámový sbor katolické farnosti u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Právě tam se ve středu 25. 5. od 13:00 uskuteční obřad posledního rozloučení.


pátek, 20 květen 2022 12:10

Slovenský komorní orchestr dnes zahájí Kežmarské hudební jaro

0009 Festival Kežmarské hudební jaro dnes zahájí Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem. Koncert se koná v Dřevěném artikulárním kostele v Kežmarku od půl sedmé večer. Na programu budou díla Antonia Vivaldiho, Astora Piazzolly, Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Suka a na závěr Hymna Kežmarok Vítězoslava Kubičky, ve které se představí i pěvecký sbor ECAV Kežmarok pod vedením Romana Porubäna. Slovenský komorní orchestr si v loňském roce připomněl 60. výročí od svého založení. Houslista a dirigent Ewald Danel působí na postu uměleckého vedoucího od roku 2001. Stal se nástupcem profesora Bohdana Warchala, zakladatele orchestru.


středa, 18 květen 2022 11:03

Velký jarní koncert Kühnova dětského sboru v Rudolfinu v pátek

2000 Kühnův dětský sbor zve na svůj Velký jarní koncert, který se bude konat v pátek 20. května ve Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 hodin. V první polovině koncertu se představí nejstarší přípravné oddělení DSD se skladbou Jaro z cyklu Český rok Jana Hanuše a koncertní oddělení s Otvíráním studánek Bohuslava Martinů s barytonistou Ivanem Kusnjerem a hercem Jaromírem Medunou v roli vypravěče. Ve druhé části koncertu zazní Díkůvzdání Jiřího Gemrota a Hymnus Cedant arma togae Otmara Máchy pro varhany a tympány. Vrcholem koncertu bude provedení Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka a Směsi národních písní Otakara Jeremiáše v podání současných i bývalých členů sboru za doprovodu Českého noneta. Koncert povedou sbormistři Jiří Chvála, Světlana Tvrzická a Petr Louženský.


úterý, 17 květen 2022 07:52

Koncert k jubileu skladatele a emeritního ředitele Pražské konzervatoře Pavla Trojana ve čtvrtek

222 Jednota pro zvelebení hudby v Čechách a Pražská konzervatoř zvou na koncert, na kterém zaznějí vybrané skladby z nového CD Pavel Trojan – Poetický akordeon. Koncert se koná opožděně ke skladatelovým pětašedesátinám, a sice ve čtvrtek 19. května od 19:30 hodin v Koncertním sále konzervatoře. Vystoupí tam Apollon Quartet, akordeonisté Ladislav Horák, Josef Hřebík a Jiří Lukeš, klarinetista Milan Polák a kytarista Jaroslav Novák.


pondělí, 16 květen 2022 07:39

NDM – Edith a Marlene v pondělí na ČT art. Na webu bude ještě týden

550 Soubor operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského uzavřel úspěšnou, téměř desetiletou éru představení Edith a Marlene. Derniéra muzikálu Évy Pataki byla na začátku května už stým dvacátým uvedením inscenace a ani jednou se nestalo, že by diváci neaplaudovali vestoje. Inscenace stála na výkonech Hany Fialové, která má za roli „pařížského vrabčáka“ Cenu Thálie, a Evy Zbrožkové – Marlene Dietrich. Dílo si před lety vybral režisér Janusz Klimsza, hudební nastudování je dílem Marka Prášila. Česká televize Ostrava inscenaci natočila v prosinci minulého roku a v pondělí 16. května příběh dvou hvězd světového šoubyznysu dvacátého století od 20:15 hodin odvysílá stanice ČT art. V iVysílání bude záznam dostupný celý týden.


sobota, 14 květen 2022 23:55

Klarinetovou soutěž Pražského jara vyhrál Lefebvre, Sysová je druhá

kalrinet-vtzVítězem klarinetové soutěže Pražského jara se stal Francouz Lilian Lefebvre, student Pařížské konzervatoře. Získal také Cenu Českého rozhlasu a Cenu hlavního města Prahy. Druhou je mezi laureáty šestadvacetiletá Anna Sysová z České republiky, studentka Ostravské univerzity a členka souboru Slavic Trio. Třetí místo obsadila Yung-Yuan Chiang z Tchaj-wanu, studující na Sibeliově akademii v Helsinkách. Rozhodla o tom po sobotním třetím kole mezinárodní porota, které předsedal Harri Mäki. Soutěžním repertoárem byla ve finále Debussyho Rapsodie a Klarinetový koncert Rudolfa Kubína. Ve Dvořákově síni Rudolfina tři finalisty doprovázela PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Chuheiem Iwasakim. Do prvního kola přijelo začátkem května do Prahy 29 kandidátů. V 73. ročníku soutěže se utkali také fagotisté. O výsledcích jsme psali ZDE.


sobota, 14 květen 2022 12:48

Teresa Berganza (1933-2022)

Teresa-BerganzaVe věku 89 let zemřela španělská mezzosopranistka Teresa Berganza, proslulá zejména jako Bizetova Carmen a jako představitelka rolí v Mozartových a Rossiniho operách. Od konce padesátých let vystupovala na nejvýznamnějších světových scénách. Koncertní debut měla v Madridu v roce 1955, v divadle debutovala jako Dorabella v Mozartově opeře Cosi fan tutte na festivalu v Aix-en-Provence v roce 1957. Objevila se hned také v milánské Scale a na festivalu v Glyndebourne. O rok později zpívala poprvé v USA, a to v Rosiniho Italce v Alžíru a pak i po boku Marie Callasové v Cherubiniho opeře Medea. Debut v Metropolitní opeře měla roku 1967 jako Cherubín v Mozartově Figarově svatbě. Jednou z jejích erbovních rolí byla Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském. V devadesátých letech účinkovala v Seville při otevření výstavy Expo a v Barceloně při zahájení letních olympijských her. Stala se první ženou zvolenou do madridské veřejnoprávní instituce Real Academia de Bellas Artes de San Fernando. Vyučovala zpěv na Escuela Superior de Música Reina Sofía. Její jméno figurovalo v programu festivalu Pražské jaro v roce 1984. Teresa Berganza Vargas se narodila 16. března 1933 v Madridu, zemřela 13. května 2022 v San Lorenzo de El Escorial. 


sobota, 14 květen 2022 10:51

Ve fagotové soutěži Pražského jara zvítězila Minju Kim

fagot-lauretiVítězkou fagotové soutěže Pražského jara se stala šestadvacetiletá Minju Kim z Korejské republiky. Získala také Cenu Nadace Český hudební fond, Cenu Českého rozhlasu a Cenu hlavního města Prahy. Druhým laureátem je Japonec Kenichi Furuya, třetí místo obsadila třiadvacetiletá Minju Kim z Korejské republiky. Rozhodla o tom po pátečním třetím kole mezinárodní porota, které předsedal Carlo Colombo. Soutěžním repertoárem byl ve finále Koncert g moll „per Marchese de Morzin“ Antonia Vivaldiho a Koncert pro fagot a 11 smyčců Jeana Françaixe. Ve Dvořákově síni Rudolfina tři finalisty doprovázel Haydn Ensemble pod vedením dirigenta Martina Petráka. Do prvního kola přijelo začátkem května do Prahy 34 kandidátů. Cenu pro nejlepšího českého účastníka letošní fagotové soutěže si odnáší Petr Sedlák, student Royal College of Music v Londýně, člen českého souboru Slavic Trio a orchestrální hráč se zkušenostmi mimo jiné v BBC Symphony Orchestra a v Orchestru mladých Evropské unie.


pátek, 13 květen 2022 12:05

Vinohradský symfonický orchestr v Dobříši

4000 Neděle nabídne další z Dobříšských večerů hudby. V Zrcadlovém sále dobříšského zámku vystoupí v neděli 15. května od 19 hodin Vinohradský symfonický orchestr a nabídne ryze český program. Na úvod zazní symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany, pod taktovkou Matěje Vody a pak Symfonie č. 8 G-dur "Anglická" Antonína Dvořáka, kterou bude dirigovat Viktor Hruška. Vinohradský symfonický orchestr začal působit na hudební scéně v roce  2009. Jeho repertoár zahrnuje díla klasické hudby všech období, od baroka po skladby soudobých autorů. Hlavní náplň ale tvoří symfonická díla klasicistních a romantických skladatelů a sólové koncerty s doprovodem orchestru. Členy VISYO jsou zejména mladí hudebníci, a to jak amatéři, tak i absolventi a studenti konzervatoří. Díky tomuto složení orchestr dosahuje výsledků téměř profesionální úrovně hry, která je velmi pozitivně hodnocena laickou i odbornou veřejností.

 


pátek, 13 květen 2022 09:34

Premiéry Zprávy o stavu neživém v pražském Disku v neděli a v pondělí

300 Pořadatelé zvou na premiéry projektu Zpráva o stavu neživém, který vznikl jako spolupráce posluchačů a posluchaček Katedry zpěvu a operní režie, vybraných kateder HAMU, DAMU a FAMU a profesionálního orchestru NeoKlasik pod vedením Václava Dlaska a Jana Máry. Představení je složené z třech krátkých, humorných i krutých oper pro devět postav – The Telephone Giana Carla Menottiho, Slzy nože Bohuslava Martinů a A Hand of Bridge Samuela Barbera. Premiéry se konají v Divadle Disk v Karlově uličce v neděli 15. května v 19:30 hodin a v pondělí 16. května v 18 a ve 20 hodin. Více informací najdete zde.

Strana 1 z 43