AktuálněPlus


pátek, 22 listopad 2019 06:46

Benefiční koncert pro Nadační fond Ozvěna

V sobotu 23. listopadu chystá festival Lípa Musica benefiční koncert s podtitulem Beloved Europa. Flamenkové duo kytaristů Cafe del Mundo ve složení Jan Pascal a Alexander Kilian přenese posluchače prostřednictvím španělských rytmů na jih Evropy. Výtěžek koncertu bude věnován Nadačnímu fondu Ozvěna na podporu sluchově hendikepovaných dětí a jejich rodin. Večer proběhne v Jiráskově divadle od sedmi hodin. Festival zveřejnil také program zahajovacího koncertu příštího ročníku. Projekt Teatro d’Amore v podání souboru hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata s Christinou Pluhar spojí baroko a jazz v dílech Monteverdiho a jeho současníků. Uměleckým garantem festivalu je od letošního roku houslista Josef Špaček.


čtvrtek, 21 listopad 2019 06:44

BRASStet chystá nedělní matiné

Žesťové kvinteto BRASStet vystoupí v neděli 24. listopadu v půl jedenácté dopoledne v Sále Martinů na Akademii múzických umění. Na domácí scéně provedou Amor Marsch Johana Strausse, Contrapunctus III Johanna Sebastiana Bacha, Scarlattiho Klavírní sonátu K519 v aranži Jamese DeCorseyho nebo úpravu Barberova Adagia pro smyčce. Zazní také Four movements for brass quintet od Colliera Jonese, Debussyho Golliwogg´s Cake Walk, skladby Mosaics Anthony Ploga a Vuelta del Fuego Kevina McKee. V premiéře soubor zahraje Four-color Suite od Jana Kučery, který skladbu napsal přímo pro BRASStet. Mladý ansámbl hraje pod uměleckým vedením Jiřího Novotného ve složení Walter Hofbauer a Karel Hons - trubky, Daniela Roubíčková - lesní roh, Barbora Kolafová - trombon a Jakub Chmelař - tuba. Letos v srpnu vyhráli ve své kategorii mezinárodní soutěž Jeju International Brass Competition na jihokorejském ostrově Čedžu jako vůbec první český soubor v historii.


středa, 20 listopad 2019 17:00

ČF hraje Čajkovského ve Vídni a v Paříži

Česká filharmonie je na týdenním turné. Dnes večer má už třetí koncert ve Vídni, do neděle pak bude se Semjonem Byčkovem ještě v Paříži. Na programech je výhradně Petr Iljič Čajkovskij, jehož symfonie, klavírní koncerty a další orchestrální skladby filharmonici se svým rusko-americkým šéfdirigentem natočili pro komplet sedmi CD firmy Decca. Do rakouské metropole do Zlatého sálu síně Musikverein, stejně jako pak do sálu Pařížské filharmonie, připravili tři programy: Klavírní koncert b moll se Symfonií Manfred, Houslový koncert Patetickou symfonií a Smyčcovou serenádu a Rokokové variace s Pátou symfonií. Sólisty jsou pianista Kirill Gerstein, houslista Renaud Capuçon a violoncellista Gautier Capuçon.

 


středa, 20 listopad 2019 06:58

Reminiscence na sametovou revoluci v podání zlínské filharmonie

Vzpomínkový koncert k připomenutí sametové revoluce a pádu totality pořádá ve čtvrtek 21. listopadu od sedmi hodin Filharmonie Bohuslava Martinů ve Velkém sále Kongresového centra Zlín. V čistě orchestrálním programu zazní Hudba pro Prahu 1968, kterou Karel Husa zkomponoval na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Skladba patří v zahraničí mezi nejčastěji uváděná díla českých skladatelů 20. století, v Čechách jí premiérovala před dvaceti lety právě Filharmonie Bohuslava Martinů. Další dílo premiéroval orchestr v loňském roce v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Orchestrální suitu Vladimíra Popelky Pamatuj! Písně naděje i beznaděje tvoří populární melodie představitelů československého antikomunistického protestsongu – Karla Kryla, Jaroslava Hutky a Marty Kubišové. Obě skladby doprovodí projekce dobových fotografií Josefa Koudelky a Jana Šibíka ze srpna 1968 a listopadu 1989. Koncert doplní Dvořákova Symfonie č. 9, filharmonii bude řídit její šéfdirigent Tomáš Brauner. Před koncertem se od 18.15 hod. uskuteční krátké Povídání věnované sametové revoluci.


úterý, 19 listopad 2019 11:56

Jakub Hrůša poprvé diriguje Vídeňské filharmoniky

Příští týden převezme Jakub Hrůša za nemocného Marisse Jansonse koncerty Vídeňských filharmoniků. Jde o jeho debut s tělesem. Od čtvrtka 29. listopadu do 2. prosince vystoupí za dirigentským pultem orchestru ve Zlatém sále vídeňské síně Musikverein celkem čtyřikrát. Na programu je Dvořákova předehra Karneval, Bartókův Koncert pro orchestr a Čajkovského Klavírní koncert b moll, jehož sólistou je Denis Matsuev. Hrůša je šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a londýnského Philharmonia Orchestra. Do Vídně zamíří po dvoutýdenní rezidenci s Cleveland Orchestra a již třetím hostování u Newyorské filharmonie. V této sezóně pohostinsky diriguje mimo jiné také Chicago Symphony Orchestra, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě a Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu. V prosinci se také vrací k Berlínským filharmonikům a pro silvestrovský a novoroční koncert k České filharmonii.


úterý, 19 listopad 2019 06:40

Dvojice koncertů v Janáčkově filharmonii Ostrava

Symfonický a komorní koncert připravila pro své posluchače Janáčkova filharmonie Ostrava. První z nich uvede rusko-český program a představí klavíristu Lukáše Vondráčka. V Domě kultury města Ostravy zazní ve čtvrtek 21. listopadu v sedm hodin Glinkova předehra k opeře Ruslan a Ludmila a Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur Sergeje Prokofjeva. Český program bude reprezentovat Symfonie č. 7 Antonína Dvořáka. Koncert zazní v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Leoše Svárovského. Komorní koncert v pondělí 25. listopadu bude ve znamení italských umělců. Soubor složený z předních hráčů orchestru stejnojmenného milánského operního domu La Scala String Quartet přizve ke spolupráci pianistu Federica Colliho. Společně provedou Klavírní kvintet Es dur op. 44 Roberta Schumanna, na koncertě dále zazní smyčcová kvarteta Franze Schuberta a Dmitrije Šostakoviče. Koná se taktéž v Domě kultury od sedmi hodin.


pondělí, 18 listopad 2019 08:22

Konzervatoř v Bratislavě oslaví sté výročí v Redutě

Slovenská filharmonie pořádá ve středu 20. listopadu od šesti hodin slavnostní koncert ke 100. výročí založení Bratislavské konzervatoře. Pěvecký sbor Konzervatoře v Bratislavě provede pod vedením sbormistryně Blanky Juhaňákové hymnický sbor Eugena Suchoně Aká si mi krásna. Naváže Suchoňova Symfonietta rustica v podání Symfonického orchestru Bratislavské konzervatoře. Ve Dvořákově Te Deum se v bratislavské Redutě připojí ke konzervatoristům i jejich renomovaní kolegové, sopranistka Simona Houda - Šaturová a barytonista Dalibor Jenis. Koncert zazní pod taktovkou dirigenta Juraje Jartima, slovem provede Bibiana Ondrejková.


neděle, 17 listopad 2019 19:06

Kristián Mráček na Svátcích hudby

Úterním koncertem pokračuje tradiční cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté. Program má tentokrát podtitul „Můj vzor“ a koná se 19. listopadu v sále Pražské konzervatoře. Spolu s hlavním protagonistou a uměleckým garantem Václavem Hudečkem tentokrát vystoupí houslista a zástupce nastupujících talentů Kristian Mráček. Doprovodí je Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře, dirigovat bude Chuhei Iwasaki. Zazní Mozartova slavní serenáda „Malá noční hudba“, Bachův Koncert d moll pro dvoje housle a smyčcový orchestr, Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ Josefa Suka a Holbergova suita Edvarda Griega. Svátky hudby v Praze se letos konají už po osm-a-dvacáté. Jsou nejen tradiční hudební přehlídkou, ale zároveň platformou, která dává prostor úspěšným mladým muzikantům. Od roku 2013 navíc festival rozvíjí spolupráci s Pražskou konzervatoří. Nejtalentovanější studenti ve spojení s renomovanými umělci tak dostávají příležitost k vystoupení před plnými sály.


neděle, 17 listopad 2019 07:05

Dvě české premiéry světoznámých choreografů v Ostravě

Balet Národního divadla moravskoslezského uvede v české premiéře díla choreografů Juanja Arquése a Maura Bigonzettiho. Večer baletních premiér s názvem Rossiniho karty se koná v Divadle Jiřího Myrona ve čtvrtek 21. listopadu v půl sedmé. Veřejná generální zkouška je naplánovaná o den dříve od 11 hodin. Bývalý sólista Anglického národního baletu a Holandského národního baletu, Ital Juanjo Arqués, doplnil svou existenciálně laděnou choreografii Následky pro ostravský balet o nové prvky. Inspirací je vztah mezi přírodou, člověkem a vliv moderních technologií. Jako podkres zazní živá hudba oscarového skladatele Jóhana Jóhannsona v provedení smyčcového kvarteta. Na hudební stránce se dále podíleli Alva Noto a Rjúiči Sakamoto, autorem videoprojekce je Kesso Dekker, tvůrcem světelného designu Jan Tranta. Druhou choreografii večera, Rossiniho karty, vytvořil Španěl Mauro Bigonzetti na hudbu italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Odkazuje na gurmánskou notu skladatele a na tanečníky klade velké nároky. Balet nastudovala se souborem NDM Bigonzettiho asistentka Béatrice Mille. Inscenační tým doplňuje autorka kostýmů Helena de Medeiros a světelný designér Carlo Cerri. Klavírního partu se ujme Michal Bárta, částečně zazní i reprodukovaná hudba.


sobota, 16 listopad 2019 14:37

Zemřel klavírista, cembalista a pedagog Josef Hála

Člen Sukova tria, klavírista, cembalista a hudební pedagog Josef Hála včera zemřel po krátké nemoci, bylo mu čerstvě 91 let. Josef Hála se narodil v roce 1928 v Písku, klavír studoval u profesora Františka Maxiána, v jehož třídě pak absolvoval HAMU. Stal se členem Sukova tria a působil i v dalších známých komorních tělesech, mezi jinými to bylo například Smetanovo trio nebo soubor Ars Rediviva. Jako sólista i komorní hráč koncertoval v Evropě, Americe, Africe i v Asii, v Japonsku dokonce dlouhodobě působil i jako pedagog. Od roku 1960 pak vyučoval jako profesor na AMU. Na svém kontě má také řadu významných nahrávek. Získal mnoho prestižních ocenění, například cenu francouzské kritiky za soubornou nahrávku cembalových koncertů Jiřího Antonína Bendy, na které je také autorem realizace cembalového partu a kadencí. Na klavír hrál podle rodiny pravidelně do svých posledních dnů.


sobota, 16 listopad 2019 10:44

Festival Martinů Festtage v Basileji slaví čtvrtstoletí

V Basileji se pětadvacátým rokem konají Martinů Festtage – festivalové Dny Bohuslava Martinů. Skladatel strávil několik posledních let života nedaleko města, v usedlosti mecenáše a dirigenta Paula Sachera na Schönebergu. Programy obvykle zasahují do větších i menších obsazení v žánrech klasické hudby, také do jazzu, současného tance a filmu a přidávají i rodinný koncert. Nejinak je tomu letos, kdy se Martinů Festtage konají od 10. do 24. listopadu. Zahájení patřilo houslistovi Gidonu Kremerovi a souboru Kremerata Baltica. Další dva programy, hudební a filmové, se soustředily na terezínského skladatele Viktora Ullmanna. V neděli 17. listopadu následuje jazzový koncert a ve středu 20. listopadu se uskuteční akce pro rodiče a děti založená na „mechanickém baletu“ Bohuslava Martinů s názvem Podivuhodný let. Vrcholem má být 24. listopadu koncert z děl Petra Ebena a dalších českých a evropských autorů, na němž zazní také kantáta Izajášovo proroctví od Bohuslava Martinů. Za pořádáním přehlídky stojí švýcarský pianista Robert Kolínský, jehož rodiče přišli do země v roce 1968 z Československa. Daří se mu soustřeďovat na odkaz českého klasika dvacátého století pozornost řady významných interpretů, a to dokonce tak, že pak o jeho hudbu rozšiřují svůj stálý repertoár. Byly mezi nimi už takové hudební celebrity, jako jsou například houslista Frank Peter Zimmermann nebo pianisté Hélène Grimaud a Vladimir Ashkenazy.


sobota, 16 listopad 2019 08:00

Ozvěny Letní hudební akademie Kroměříž na festivalu Musica Holešov

Koncert letošních úspěšných absolventů Letní hudební akademie Kroměříž nabídne v úterý 19. listopadu festival MUSICA Holešov v rámci své podzimní řady. Koncert se koná na Zámku Holešov od sedmi hodin. V rámci večera se představí šestice nejmladších talentovaných hudebníků - houslisté Matteo Hager a Kateřina Krejčová, klavíristé Eliška Tkadlčíková a Vojtěch Červenka, sopranistka Tereza Maličkayová a mezzosopranistka Jarmila Balážová.  Na programu večera zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta, Roberta Schumanna, Edwarda Elgara, Sergeje Rachmaninova, Bedřicha Smetany a dalších. Mezinárodní Letní hudební akademii Kroměříž založil dirigent Tomáš Netopil. Letošní druhý ročník navštívili mladí hudebníci z osmi zemí světa. „Garanty jejich kvalit jsou přední čeští umělci – lektoři akademie sopranistka Kateřina Kněžíková, houslista Josef Špaček, slovenský houslový virtuóz Dalibor Karvay a  klavíristé Karel Košárek a Zdeněk Klauda,“ připomněla výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová.


pátek, 15 listopad 2019 19:32

Na Dvořákově pěvecké soutěži vzpomněli na dirigenta Drse

Na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech zazněla dnes večer při koncertě laureátů vzpomínka na dirigenta Františka Drse, jehož život se nečekaně uzavřel letos 2. listopadu. Po léta s Karlovarským symfonickým orchestrem připravoval a řídil finálová kola soutěže a dirigoval koncerty vítězů. Byl někdejším zakládajícím člen Pražákova kvarteta, od roku 1974 koncertním mistrem operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni a od počátku 80. let dirigentem – v Hudebním divadle v Karlíně, pak i v Plzni. Byl dirigentem Komorního orchestru ND v Praze, v letech 2000 až 2011 dirigentem Státní opery Praha a v letech 2012 až 2013 dirigentem Opery Národního divadla. Nastudoval také řadu děl symfonické a oratorní tvorby, zejména pro rozhlasové nahrávky, a to převážně z oblasti soudobé tvorby. V roce 1995 společně se svou manželkou, pěvkyní Karolinou Hromádkovou, položil základ hudebnímu festivalu Operní týden Kutná Hora; první inscenací tam byla Smetanova opera Dalibor, situovaná do nádvoří Vlašského dvora. František Drs se narodil 21. 5. 1953 v Kutné Hoře. Vystudoval na pražské konzervatoři hru na housle a na AMU a soukromě dirigování. Při letošní soutěži musel jeho práci narychlo převzít dirigent Jiří Štrunc. 


pátek, 15 listopad 2019 13:21

V Olomouci oslaví 17.11. tradiční i soudobou hudbou

Také Moravská filharmonie Olomouc plánuje mimořádný koncert k oslavám výročí třiceti let od sametové revoluce. V neděli 17. listopadu od sedmi hodin zazní program, který kombinuje známá díla Bedřicha Smetany a nejnovější tvorbu olomouckého rodáka Jana Vičara. Po předehře k opeře Libuše  se k orchestru v kantátě Česká píseň  připojí Komorní sbor Lenky Dohnalové – Mlynářové. Ve druhé polovině večera představí filharmonie kantátu Tempus Iuvenis, neboli Čas mládí, olomouckého skladatele a muzikologa Jana Vičara. Dílo čerpá ve svém zhudebněném textu ze středověké studentské poezie a je jakousi parafrází na Orffovu kantátu Carmina Burana. Účinkovat budou interpreti, kteří dílo premiérovali v březnu tohoto roku, sopranistka Veronika Kaiserová, basista Josef Kovačič a chlapecký sbor Bonifantes sbormistra Jana Míška. Koncert povede bývalý dlouholetý šéfdirigent olomouckých filharmoniků Petr Vronský.


pátek, 15 listopad 2019 07:30

Český filharmonický sbor Brno oslaví demokracii i Anežku Českou

V brněnském Besedním domě se v neděli 17. listopadu uskuteční další z řady abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno. Pod vedením sbormistra Petra Fialy připomene mužská část sboru dvojí třicáté výročí - svatořečení sv. Anežky České a výročí bojů za svobodu a demokracii. Na programu zazní oratorium Petra Fialy Píseň sestry Anežky a bratra Františka, Čtyři krátké modlitby sv. Františka z Assisi Francise Poulenca, výběr z mužských sborů Josefa Bohuslava Foerstera, výběr z Polní mše Bohuslava Martinů v úpravě pro baryton sólo, mužský sbor a varhany, varhanní Vigilie a kantáta Hora tří světel téhož autora. Rolí recitátorů se ujmou herečka Barbora Seidlová a Vítězslav Šlahař, spolu s Českým filharmonickým sborem Brno dále účinkují sopranistka Pavlína Švestková, barytonista Tomáš Badura a varhaník Martin Jakubíček. Koncert se koná od sedmi hodin.


čtvrtek, 14 listopad 2019 22:17

Vítězem karlovarské soutěže Ukrajinec Charlamov, oceněni také Hájek a Kývalová

Absolutním vítězem 54. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se v Karlových Varech stal Ukrajinec Andrij Charlamov, barytonista z Oděsy. V kategorii Opera, určené pro zpěváky do 35 let, získal mezi muži první cenu a první místo zaujal i mezi účastníky v kategorii interpretace písní. Jako druhý se umístil polský tenorista Aleksander Kruczek a na třetím místě skončil český tenorista Jan Hájek, který má také Cenu diváků. Mezi ženami byla nejlepší sopranistka Varvara Fedotova z Ruské federace. Druhé místo obsadila česká sopranistka Eva Kývalová, třetí je ruská mezzosopranistka Anna Nedorezova. V kategorii Junior – ve věku do 25 let – vyhrála Diana Alexe z Rumunska, druhá je Ukrajinka Daria Kolisan, rovněž nositelka Ceny diváků, a s třetí cenou odjíždí do Spojených států sopranistka Chloe Boelter. Mužům porota v kategorii Junior neudělila první a třetí cenu a druhou přiřkla českému barytonistovi Vladimíru Jindrovi. Úspěšná byla v soutěži také Slovenka Zuzana Spót Ballánová, nositelka Ceny Národního divadla v Praze a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Cenu Národního divadla Brno přiřkla porota Evě Kývalové a Cenu plzeňského Divadla J. K. Tyla Janu Hájkovi. Cenu Slovenského národního divadla si odváží Varvara Fedotova. Tato ocenění znamenají příležitost ztvárnit operní roli v profesionálním divadle. 


čtvrtek, 14 listopad 2019 14:31

Koncert k 30. výročí „Nežnej revolúcie“

V Bratislavě oslaví události listopadu ´89 přesně v den výročí. V neděli 17. listopadu zahraje Slovenská filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviče neotřelé tituly - Symfonii č. 8 Alexandra Moyzese a passacaglii pro velký orchestr Mystérium času Miloslava Kabeláče. Zároveň nabídne premiéru skladby Ľubici Čekovské Liberte pro mezzosoprán, sbor a orchestr, ve které se představí Terézia Kružliaková a Slovenský filharmonický sbor vedený Jozefem Chabroněm. Koncert se koná v bratislavské Redutě, v Koncertní síni Slovenské filharmonie, od sedmi hodin. Peter Valentovič je absolventem Pařížské konzervatoře, spolupracoval se Sirem Johnem Eliotem Gardinerem nebo úzce s Editou Gruberovou. Sólistka Opery SND v Bratislavě Terézia Kružliaková je vítězkou Mezinárodní soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech (jejíž 54. ročník právě v těchto dnech probíhá)  a laureátkou soutěže Toti dal Monte. Jozef Chabroň působí jako sbormistr SFZ, spolupracoval s Operou v Curychu, s Vídeňskou státní operou, s Tonkünstler-Orchester či s BBC Singers.


čtvrtek, 14 listopad 2019 10:21

Musica Florea doplní svou sbírku symfonií Antonína Dvořáka

Dvojici koncertů a nové CD s nahrávkou 5. symfonie F dur Antonína Dvořáka chystá dirigent Marek Štryncl s orchestrem Musica Florea. Poprvé zazní Dvořákova Pátá a jeho romantická předehra Othello v dobově poučené interpretaci, kterou se soubor zabývá, a to v sobotu 16. listopadu od sedmi hodin v Besedním domě v Brně. V neděli 17. listopadu pak zazní v Praze, v kostele sv. Šimona a Judy, rovněž od sedmi hodin. Antonínu Dvořákovi a jeho dílu se Musica Florea věnuje pravidelně od roku 2009, kdy nahrála ještě bez výzkumu a realizace autentických hudebních vyjadřovacích prostředků jeho 7. a 8. symfonii. Od roku 2015 navázaly symfonie č. 1, 2 , 9  e moll Z Nového světa a č. 4 (jak už před časem popsal KlasicePlus Marek Štryncl). Všechny uvedené skladby vyšly na CD a posluchači se teď mohou těšit i na nahrávku 5. symfonie.


čtvrtek, 14 listopad 2019 07:18

Pražská konzervatoř a UPM připomenou rok 1989

Slavnostní koncert připravily spojenými silami Uměleckoprůmyslové museum v Praze Pražská konzervatoř. Večer bude připomínkou revolučních událostí roku 1989. Koncert se uskuteční v pátek 15. listopadu od půl sedmé večer v Uměleckoprůmyslovém museu na symbolické adrese, v ulici 17. listopadu č. 2 v centru Prahy. Vystoupí Barokní orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka. Na dobu před třiceti lety zavzpomíná ředitelka UPM Helena Koenigsmarková a pamětník událostí na Pražské konzervatoři Ondřej Lébr. Po koncertě bude možné prohlédnout si výstavu fotografií s názvem Obrazy konců dějin.


středa, 13 listopad 2019 13:01

České doteky hudby a Jiří Bárta v Mladé Boleslavi

K oslavám výročí třiceti let demokracie se připojí svým vystoupením také violoncellista Jiří Bárta a Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho. V ryze českém programu zazní Scherzo z Triumfální symfonie Bedřicha Smetany, Klid lesa a Rondo g moll Antonína Dvořáka a jeho Osmá symfonie G dur "Anglická". Koncert se koná v Mladé Boleslavi, ve Sboru českých bratří v neděli 17. listopadu od sedmi hodin. Pořadatelem je festival České doteky hudby, který proběhne v Praze od poloviny prosince do začátku ledna. Slavnostní zahajovací koncert chystá na 16. prosince do Španělského sálu Pražského hradu. V interpretaci umělců skupiny zemí V4 představí díla autorů středoevropského regionu Henryka Wienavského, Antonína Dvořáka a Ference Liszta. Na festivalu vystoupí například Janáčkova filharmonie Ostrava, violoncellista Václav Petr, mezzosopranistka Eva Garajová, maďarský dirigent Zsolt Hamar, španělský flétnista Claudi Arimany, vídeňský chlapecký sbor Wiener Sängerknaben či popová stálice Dasha. Festival zakončí 6. ledna koncert Pražských symfoniků s houslistkou Tatianou Samouil  pod taktovkou Mariuse Stravinského.


středa, 13 listopad 2019 07:57

Česká filharmonie ke Dni studentstva s účastí Joachima Gaucka a Petra Pitharta

Česká filharmonie a Ústav pro studium totalitních režimů připravili na sobotu 16. listopadu mimořádný Koncert ke Dni studentstva. Od půl osmé vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina nejprve se svými projevy bývalý prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck a bývalý premiér české vlády v rámci federace, bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu ČR Petr Pithart. Na koncertě pak zazní Meditace na staročeský chorál Sv. Václave op. 35a Josefa Suka, dvě věty z Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“, část Janáčkovy Sinfonietty a předehra Můj domov op. 62 Antonína Dvořáka. Českou studentskou filharmonii bude dirigovat Robert Kružík. Průvodcem večera bude generální ředitel ČF David Mareček. Česká studentská filharmonie je orchestr složený z hráčů České filharmonie, mladých hráčů Orchestrální akademie ČF i jejích absolventů. Myšlenku zaměřenou na kvalitní hudební vzdělávání nové generace orchestrálních hudebníků, podpořil při svém návratu do čela České filharmonie šéfdirigent Jiří Bělohlávek.


úterý, 12 listopad 2019 15:13

Oslavy svobody v Pardubicích

Společný projekt pod názvem Studenti za svobodu a demokracii; 30 let od Listopadu 89 chystá Komorní filharmonie Pardubice a Univerzita Pardubice. Koncert se uskuteční v pátek 15. listopadu v Aule Arnošta z Pardubic od sedmi hodin. Připomene významné události z let 1939 a 1989, s důrazem na třicet let od „sametu“. Na programu je směs písní nazvaná Pamatuj – písně naděje a beznaděje. Známé melodie Karla Kryla, Jindřicha Brabce, Jaroslava Hutky a Jaromíra Vomáčky v ní zpracoval Vladimír Popelka. Jako sólistka ve Violovém koncertu D dur Karla Stamice se pak představí Kristina Fialová, Komorní filharmonie Pardubice pak večer zakončí Mozartovou Symfonií č. 41 „Jupiter“. Dirigentem je Stanislav Vavřínek.


úterý, 12 listopad 2019 12:01

Netradiční baletní premiéra v Liberci

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci představí netradičně v baletní podobě hru Sluha dvou pánů italského dramatika Carla Goldoniho. Volně jí zpracovala režisérka, choreografka, spoluautorka scény a kostýmů Alena Pešková. Premiéra taneční komedie je na programu v pátek 15. listopadu v Šaldově divadle od sedmi hodin. Inscenační tým doplňuje Michal Vejskal a jeho jazzově laděná hudba, Luděk Hora jako spoluautor scény a Monika Kletečková jako spoluautorka kostýmů. Půjde o tanečně zpracovanou komedii plnou záměn a nedorozumění. Vše se točí kolem zásnub, které komplikuje mazaný, nahlouplý a věčně hladový sluha Truffaldino. Italský dramatik Carlo Goldoni napsal tuto hru v roce 1745 jako commedii dell´arte – tzv. komedii typů. Liberecká inscenace možná budemtrochu připomínat filmovou grotesku 20. let 20. století. Doprovodí ji jazzová hudba i akrobaticko-komické situace a v představení se dokonce používá stroboskop a kouřostroj. Do konce měsíce plánuje divadlo uvést dvě reprízy v neděli 24. a sobotu 30. listopadu. V Malém divadle také proběhne popremiérová beseda k baletu, a to v pondělí 18. listopadu od 16. hodin.


úterý, 12 listopad 2019 07:09

Koncert proti totalitě a vernisáž výstavy v režii HAMU

Hudební fakulta Akademie múzických umění se připojí k celorepublikovým oslavám svobody uspořádáním Koncertu proti totalitě. Koná se přímo v neděli 17. listopadu v půl osmé v Sále Martinů. Akci zahájí ještě předtím, o půl sedmé vernisáž výstavy Chtíč po svobodě. Dokumentární snímky fotografa Pavla Hrocha zachycují ikonické snímky listopadu ´89 i atmosféru následujících let. Na pódiu své alma mater se setkají studenti HAMU s profesory i s absolventy fakulty a zahraničními hosty. Na programu zazní díla Bély Bartóka, Luboše Fišera, Pavla Zemka Nováka, Klementa Slavického a Bohuslava Martinů. Vstup je zdarma.


pondělí, 11 listopad 2019 13:46

Listopadový koncert festivalu EuroArt Praha patří Bennewitzovu kvartetu

Zásadní díla komorní literatury i nejranější příklad cyklické hudební formy zazní v podání Bennewitzova kvarteta v úterý 12. listopadu v Sále Martinů. Soubor zvolil pro svoje festivalové vystoupení výběr z posledního díla Johanna Sebastiana Bacha Umění fugy – Contrapunctus, Smyčcový kvartet a moll, op. 13 mladého Felixe Mendelssohna Bartholdyho a jedno z nejvýznamnějších děl kvartetní literatury, pozdní Smyčcový kvartet a moll op. 132, č. 15 Ludwiga van Beethovena. Koncert začíná v půl osmé. Bennewitzovo kvarteto patří ke špičkovým komorním ansámblům, které významně reprezentují českou hudbu v zahraničí. V této sezóně bude hostovat v Hamburské Elbphilharmonie, vrátí se do Izumi Hall v Ósace a v Orléans se zapojí do kompletního provedení všech kvartetů udwiga. van Beethovena. Soubor hraje ve složení Jakub Fišer a Štěpán Ježek – housle, Jiří Pinkas – viola a Štěpán Doležal – violoncello.


pondělí, 11 listopad 2019 11:42

Kahánkův Příběh klavíru pomůže handicapovaným

Benefiční koncert klavíristy Ivo Kahánka proběhne ve středu 13. listopadu od sedmi hodin v Sukově síni Rudolfina. Netradiční večer s názvem Příběh klavíru je koncipovaný jako dialog mezi klavíristou a herečkou Jitkou Čvančarovou, která vystoupí v roli moderátorky. V programu zazní díla Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho. Oba účinkující povedou v rámci večera rozhovor na téma klasická hudba, nahlédnou do duše začínajících klavíristů i jejich profesionálních kolegů a přiblíží i moderní technologie. Výtěžek vybraného vstupného putuje prostřednictvím Nadačního fondu Báry Nesvadbové Be Charity skupině sociálních podniků Etincelle, která vytváří pracovní místa pro lidi s mentálním a fyzickým handicapem.


pondělí, 11 listopad 2019 06:44

Dirigent Jakub Klecker si „odskočí“ z Olomouce do Zlína

Program inspirovaný mistry klasicismu a raného romantismu zvolil pro své účinkování s Filharmonií Bohuslava Martinů současný šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker. Ve čtvrtek 14. listopadu od sedmi hodin zazní v podání zlínského orchestru Hindemithovy Symfonické metamorfózy na téma C. M. von Webera a Variace a fuga na Mozartovo téma, op. 132 Maxe Regera. Jako hudebního partnera si dirigent vybral vítěze mezinárodní Kreislerovy houslové soutěže a koncertního mistra České filharmonie houslistu Jana Mráčka. Společně provedou Mozartův Třetí houslový koncert. Koncert se koná v Kongresovém centru Zlín.


neděle, 10 listopad 2019 07:25

Trojice dvořákovských koncertů Filharmonie Brno

Na čtvrtek 14. a pátek 15. listopadu připravila Filharmonie Brno dvojici abonentních koncertů s přitažlivým programem. Kromě Dvořákovy 6. symfonie zazní česká premiéra díla Amelie americké umělkyně Laurie Anderson. Role recitátorky v meditativně laděné skladbě se ujme sama autorka, čerstvá držitelka ceny Grammy. Skladba je poctou Amelii Earhart, která jako první žena přeletěla Atlantik a beze stopy zmizela. Filharmonii Brno bude řídit její šéfdirigent Dennis Russell Davies. Koncerty se konají v Besedním domě od půl osmé. V neděli 17. listopadu pak Filharmonie Brno oslaví výročí sametové revoluce oratoriem Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. V roli Svaté Ludmily se představí sopranistka Pavla Vykopalová, roli Svatavy ztvární altistka Jana Sýkorová. Jako Bořivoj vystoupí tenorista Michal Lehotský, role Rolníka se ujme tenorista Martin Šrejma a obsazení doplní basista Richard Novák jako Svatý Ivan. Kromě sólistů a orchestru se představí také sborové těleso čítající přes sto deset zpěváků  pod vedením sbormistra Jana Ocetka z řad sborů Vox Iuvenalis, Smíšeného sboru Kantiléna a Pěveckého sboru Masarykovy university. Celkového nastudování se ujme šéf Filharmonie Brno Dennis Russell Davies. Slavnostní večer zahájí v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově v šest hodin svým proslovem kněz Marek Orko Vácha.


sobota, 09 listopad 2019 07:22

Manželské dialogy na Břevnovských setkáních

Předposlední z podzimních Břevnovských hudebních setkání nabídne koncert violistky Kristiny Fialové a violoncellisty Petra Nouzovského. Tato manželská dvojice vybrala tradiční díla J. S. Bacha, A. Vivaldiho, L. van Beethovena a A. Dvořáka, ale také kompozice napsané dvojici přímo na tělo od Petra Fialy, Lukáše Sommera a Adama Skoumala. Koncert se koná v úterý 12. listopadu od sedmi hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. "První dáma české violy" Kristina Fialová je zakladatelkou a ředitelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. Náš přední violoncellista Petr Nouzovský se zase může pochlubit pozitivními recenzemi na nejnovější nahrávku Sonát pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů s klavíristou Gérardem Wyssem. Poslední koncert podzimní řady Břevnovských setkání tentokrát už s adventní tématikou pak zazní 11. prosince v kostele Církve československé husitské v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis.


pátek, 08 listopad 2019 11:23

Světová premiéra dlouho očekávané AIVY a Petr Nekoranec v Brittenových Iluminacích

Orchestr PKF – Prague Philharmonia představí na svém abonentním koncertě řady A velmi atraktivní program. Stěžejní kus koncertu, skladbu From the Future World, vytvořila na základě fragmentu nedokončené skladby Antonína Dvořáka umělá inteligence AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist). Systém, jemuž byl jako první umělé inteligenci přiznán status skladatele, dokončil tuto skladbu díky analýze dat ze všech Dvořákových opusů. Víc o ní si můžete přečíst v článku Ivo Kahánka. Leitmotivem orchestrální řady A jsou díla, ve kterých skladatelé různým způsobem navazují na díla jiných autorů. Na programu tak dále zazní Debussyho aranžmá Gymnopédií Erika Satieho, jedna z nejznámějších instrumentací Obrázků z výstavy M. P. Musorgského od Marice Ravela, Mozartova Symfonie č. 37 a Circus Polka Igora Stravinského. Sólistou v  Brittenově písňovém cyklu Iluminace bude tenorista Petr Nekoranec. Koncert povede šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume, ve Dvořákově síni Rudolfina začíná v pátek 15. listopadu od půl osmé a přenáší ho živě stanice Vltava.


pátek, 08 listopad 2019 07:09

Dámské flétnové kvarteto a Miroslav Sekera v Dolních Břežanech

Poslední dva koncerty cyklu Setkávání s klasickou hudbou čekají na posluchače v Dolních Břežnanech. V neděli 10. listopadu se v kapli sv. Maří Magdaleny představí dámské flétnové kvarteto iFlautisti - The London Recorder Quartet. Na programu, který zazní od šesti hodin, jsou připraveny skladby středověku a baroka. Zazní díla Williama Byrda, Guillaume de Machauta, Antonia Vivaldiho, Henry Purcella, Georga Philippa Telemanna nebo Johanna Sebastiana Bacha. Formace v mezinárodním složení Jitka Konečná, Doris Lindner (Rakousko), Ilona Veselovská a Yu-Ching Chao (Taiwan) vznikla v roce 2009 na londýnské Royal College of Music, kde se její současné členky potkaly v rámci studia. Kvarteto flétnistek představuje na svých koncertech nový pohled na svět zobcové flétny jak v oblasti historicky poučené interpretace staré hudby, tak v soudobém repertoáru. Závěrečný koncert cyklu představí na začátku prosince klavíristu Miroslava Sekeru a komorní ansámbl Arti Allegre ve skladbách W. A. Mozarta, J. S. Bacha a L. Janáčka.


čtvrtek, 07 listopad 2019 14:59

Sukova síň se otevře při Pardubickém hudebním jaru

Pardubické hudební jaro v roce 2020 nabídne 26 festivalových koncertů a divadelních představení. První z nich 12. března otevře rekonstruovanou Sukovu síň Domu hudby. Bude to večer Komorní filharmonie Pardubice, Václava Hudečka a někdejších tří žáků jeho mistrovských kurzů, houslistů Josefa Špačka, Marie Hasoňové a Matteo Hagera. Na festivalových koncertech se pak představí mj. Pražský komorní orchestr, operní soubor Divadla F. X. Šaldy z Liberce, Český filharmonický sbor Brno, Wihanovo kvarteto, Smetanovo trio, Jiří Bárta, Terezie Fialová, klavírní duo Florian Koltun & Xin Wang, Escualo kvintet, Pražský synkopický orchestr, dětský sbor Iuventus Cantans, Lukáš Vondráček, Leoš Čepický, Kristina Fialová, Otto Sauter, Marek Zvolánek, Enrico Zanovello, Gustáv Beláček, hobojista Martin Daněk, který je vítězem soutěže Pražské jaro 2019, dále bratři Ebenové, Marek Eben v roli recitátora… a samozřejmě také komorní soubor Barocco sempre giovane, který za festivalem stojí. V programech jsou obsaženy klasika, jazz, tango, mluvené slovo i pohádkový muzikál. Připomene jubilea V. Nováka, B. Martinů, L. v. Beethovena a J. A. Komenského. Novinkou je chystané zvýhodněné abonmá se slevou na pět koncertů Komorní řady a na tři  koncerty Orchestrální řady. PHJ má před sebou už 42. ročník. Odehrává se na řadě míst kraje – od Pardubicka a Chrudimska až po Vysoké Mýto a Svitavy. A hostovat bude dokonce v Hradci Králové.


čtvrtek, 07 listopad 2019 11:41

Český kulturní rok v Lipsku zakončí Janáčkova Jenůfa

Opera Leoše Janáčka zakončí 8. listopadu Český rok kultury, který začal v říjnu 2018. V Opeře Lipsko vystoupí jako host Janáčkova opera Národního divadla Brno s inscenací Její pastorkyňa/Jenůfa. Režisérem posledního brněnského nastudování na scéně Pavla Boráka, které mělo premiéru na podzim roku 2015 u příležitosti 50. výročí otevření Janáčkova divadla, je ředitel divadla Martin Glaser, dirigovat bude Marko Ivanovič. V titulních rolích se představí Pavla Vykopalová jako Jenůfa, Jaroslav Březina jako Laca, Tomáš Juhás v roli Števy a Szilvia Rálik coby Kostelnička. Města Lipsko a Brno spojuje partnerství trvající už 45 let, které výrazně posílilo právě během celého Českého roku kultury. Obě metropole přitom hrály významnou roli v životě skladatele Leoše Janáčka – v Lipsku studoval a v Brně žil. Význam vzájemné spolupráce evropských oper vyjádřil prof. Ulf Schirmer: „Je důležité poslouchat se navzájem a slyšet, jak čeští hudebníci interpretují českou hudbu. Mám velkou radost z toho, že lipské publikum bude mít možnost poslechnout si na naší operní scéně tak výtečnou skladbu, jakou vytvořil Janáček s „Její pastorkyní“, v originálním znění.“


čtvrtek, 07 listopad 2019 06:24

FILMharmonie nabídne sci-fi, romantiku i western

Zahájení koncertní sezóny Filmové filharmonie se ponese v duchu cestování po vzdálených galaxiích. Pod vedením dirigenta Josefa Kurfiřta zazní ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 9. listopadu v půl osmé osvědčené kousky z filmů Blízká setkání třetího druhu, Predátor, Matrix, Jurský svět, Star Trek nebo Star Wars. Program nazvaný SCI-FI nabídne orchestr díky velkému zájmu již potřetí. FILMharmonie zahájila své působení v roce 2014. Tematicky se orchestr věnuje především filmové hudbě žánrů fantasy nebo sci-fi, hraje i oblíbenou hudbu počítačových her. Šéfdirigentem orchestru je Chuhei Iwasaki. Orchestr plánuje ještě na 14. února Valentýnský koncert sestavený z romantické filmové hudby a znělek napříč žánry. V dubnu pak posluchače přenese do světa indiánů, kovbojů a zlatokopů na koncertě s názvem Western.


středa, 06 listopad 2019 06:28

SOČR zahraje s triem jazzmana Cohena

V pražském sále Forum Karlín zahraje v pátek společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu jazzové trio izraelského kontrabasisty, zpěváka a skladatele Avishaie Cohena. Tvoří ho spolu s ním pianista Elchin Shirinov a bubeník Noam David. Koncert řídí švédský dirigent Alex Hanson. Cohen, kterého má tuzemské publikum v oblibě, na svůj další koncert v Česku přiváží dosud nejepičtější projekt. Má název An Evening with Avishai Cohen a je průřezem jeho melodičtější tvorby z posledních dvou desetiletí. Pro orchestr a jazzové trio upravil skladby americký aranžér Robert Sadin. Projekt navazuje na desku Almah z roku 2013. Podle ředitele SOČR Jakuba Čížka má Cohenova hudba neuvěřitelnou energii i duchovní hloubku – aspekty, které symfonický zvuk dokáže umocnit. V jeho typickém stylu písně sefardských židů střídají rozsáhlejší kompozice vycházející z evropských tradic nebo třeba z flamenka; nad vším se vznáší jazzová improvizace. Vydal řadu úspěšných alb na pomezí jazzu a world music, nebrání se ani popu, který prostupuje zejména jeho pozdějšími nahrávkami. „Navíc Cohen čím dál lépe zpívá,“ dodává Jakub Čížek.


úterý, 05 listopad 2019 14:30

Pucciniho Madama Butterfly ve skvělé inscenaci Anthonyho Minghelly

Další premiéru přenosů z MET chystá dvacet českých kin uvést v sobotu 9. listopadu ve tři čtvrtě na sedm. V obnoveném nastudování oblíbené opery Madama Butterfly Giacoma Pucciniho se v roli důvěřivé gejši Čo-Čo-San představí sopranistka Hui He. Amerického námořního důstojníka Pinkertona zpívá Andrea Carè, roli věrné služebné Suzuki ztvární Elizabeth DeShong a brazilský barytonista Paolo Szot bude tentokrát shovívavý Sharpless. V úchvatně křehké inscenaci režiséra Anthonyho Minghelly bude orchestr řídit Pier Giorgio Morandi. Představení reprízují ještě následující čtvrtek a neděli 14. a 17. listopadu tři česká kina. Další premiérou bude 23. listopadu zásadní dílo soudobého repertoáru poprvé na prknech MET, opera Philippa Glasse, Achnaton.


úterý, 05 listopad 2019 13:04

Jiří Bárta vystoupí po 23 letech na Strunách podzimu

Violoncellista Jiří Bárta se vrátí na festival Struny podzimu, a to v repertoáru, který provedl na vůbec prvním ročníku festivalu v roce 1996 v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. V pátek 8. listopadu od osmi hodin tak zazní zásadní dílo violoncellového repertoáru a prubířský kámen instrumentálního mistrovství všech violoncellistů, šestice Suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Koncert se koná v syrových kulisách betonového prostoru Divadla X10 poblíž Národní třídy. „Vzpomínám na chvíle, kdy jsem před lety hrál komplet poprvé. Bylo to jako zjevení: jednotlivé suity se mi zpodobnily v dokonalém tvaru jako symfonie o šesti větách, jako příběh života o šesti kapitolách, naprosto logická a prokomponovaná skladba,“ říká k programu Jiří Bárta.


úterý, 05 listopad 2019 06:42

Collegium Vocale 1704 opět v Italském kulturním institutu

V barokní kapli Italského kulturního institutu bude mít ve čtvrtek 7. listopadu od půl osmé další koncert komorní řady Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704. Hodinu před začátkem navíc program večera poodhalí v diskuzi s posluchači dirigent Václav Luks. Pod jeho vedením pak oba soubory provedou pohřební mši Heinricha Schütze Musikalische Exequien. Dílo pozoruhodné kontemplativní síly vzniklo na objednávku Jindřicha II., saského hraběte z Reuss-Gery, ještě za jeho života. Dílo je doplněno o tematicky příbuzná moteta ze sbírky Geistliche Chormusik a také o duchovní madrigaly ze sbírky Israels Brünnlein, kterou v roce 1623 složil Schützův současník a krajan Johann Hermann Schein


pondělí, 04 listopad 2019 13:39

Koncert dnes večer připomene profesora Thuriho

Speciální koncert dnes večer připomene profesora Františka Xavera Thuriho, který by se letos dožil osmdesáti let. Komorní sbor En arché a Pražský barokní soubor, které vede dirigent a hobojista České filharmonie Vojtěch Jouza, provedou Thuriho Requiem z roku 1968, které je napsáno v barokním slohu. Na programu budou také díla Jana Dismase Zelenky, skladatele, jehož hudbu profesor Thuri miloval a kterou často interpretoval jako cembalista i hobojista nebo jako dirigent s Českými madrigalisty. Sólových partů se dnes večer ujmou sopranistka Lucie Džula Bártová, mezzosopranistka Marta Fadljevičová, tenorista Hasan El-Dunia a basista Petr Svoboda. Koncert začíná v půl osmé večer v Kostele u Salvátora v Salvátorské ulici u Staroměstského náměstí v Praze. Jak už jsme psali, František Xaver Thuri zemřel letos na jaře, 22. dubna, ve věku 79 let. Byl přezdíván "posledním žijícím barokním skladatelem", ale zároveň byl i výborný cembalista, varhaník, hobojista, hudební vědec a pedagog. Od roku 1965 působil ve funkci uměleckého šéfa komorního souboru Čeští madrigalisté, kde hrával také na anglický roh a na cembalo. Do konce života působil jako profesor hobojové hry na pražské konzervatoři, kde vychoval celou řadu významných žáků. Byl považován za experta na raně barokní až raně klasicistní hudbu, a tento styl využíval také jako soudobý hudební skladatel.


pondělí, 04 listopad 2019 07:06

Josef Špaček a žáci ZUŠ Česká Lípa jako epilog festivalu Lípa Musica

Program s názvem Má to smysl!Josefem Špačkem představí nového uměleckého garanta festivalu Lípa Musica v roli inspirátora mladých talentů. Žáky českolipské Základní umělecké školy provede nejen mistrovskými kurzy, ale bude jim i partnerem na pódiu. S žáky bude pracovat na celodenním workshopu a mistrovských kurzech ve středu 6. listopadu na půdě ZUŠ a společný koncert se pak uskuteční v Kulturním domě Crystal ve čtvrtek 7. listopadu od sedmi hodin. Zazní skladby světových i českých klasiků, jako je Verdi, Dvořák, Beethoven, Mendelssohn-Bartholdy či Martinů, ale také hudba filmová z dílny Hanse Zimmera, populárnější skladby od bratrů Gerschwinových, nebo jazzové kusy od Davea Brubecka či Charlese Minguse. „Mám radost, že v rámci své umělecké garance mohu na festivalu Lípa Musica nejen představit celou řadu špičkových muzikantů, které jsem potkal na soutěžích a koncertech v různých koutech světa, ale také že jsem dostal příležitost pracovat s mladou generací, kterou připravuje místní ZUŠ. Edukativní činnosti se věnuju i v České filharmonii a je to velice příjemné, inspirující a obohacující pro obě strany. Věřím, že takový bude i projekt s českolipskými dětmi a koncert zahřeje nás i posluchače u srdce, protože to je tou největší odměnou i smyslem, proč tuto práci děláme a proč hudba existuje,“ říká umělecký garant festivalu Josef Špaček. Právě se vrátil z turné po Japonsku s Českou filharmonií a do Asie zavítá do konce roku ještě dvakrát v roli sólisty. V listopadu provede s Tokyo Metropolitan Symphony první Šostakovičův houslový koncert, v prosinci ho pak čeká důležitý debut s nejvýznamnějším čínským orchestrem Shanghai Symphony Orchestra. Hlavní koncertní řada 18. ročníku MHF Lípa Musica skončila už v závěru října. Posledním koncertem, který pod křídly festivalu do konce roku proběhne, bude Benefiční koncert pro nadační fond Ozvěna v sobotu 23. listopadu v Jiráskově divadle. 


neděle, 03 listopad 2019 07:58

Klavírista Matyáš Novák v cyklu PKO

V kostele svatých Šimona a Judy vystoupí ve středu 6. listopadu v půl osmé mladý klavírista Matyáš Novák po boku Pražského komorního orchestru. Na programu je baletní suita Jeana-Baptiste Lullyho Le triumphe de l´amour, kompozice Franze Liszta Malédiction pro klavír a smyčce a Mozartův klavírní Koncert Es dur č. 14. Klavírista Matyáš Novák je čerstvým držitelem 2. ceny a Steinway Prize na Mezinárodní soutěži Edvarda Griega, studuje na HAMU ve třídě prof. Ivana Klánského a je také studentem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského. V roce 2017 Matyáš debutoval v newyorské Carnegie Hall, v témže roce vydal své první CD. Orchestr PKO povede koncertní mistr Leoš Čepický.


sobota, 02 listopad 2019 17:21

Lapšanského klavírní umění v Ostravě

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila na pondělí 4. listopadu pro své posluchače první koncert svého Cyklu klavírních recitálů. Koncert slovenského klavíristy Mariana Lapšanského se koná od sedmi hodin v Domě kultury města Ostravy. V první polovině večera představí Lapšanský dvě Brahmsova Intermezza, melancholické skladby, kterými se autor loučí s tvorbou i životem. Výběr z cyklu Nálady, dojmy a upomínky op. 41 Zdeňka Fibicha bude pokračovat v podobně melancholické náladě a Janáčkova Sonáta Z ulice 1. X. 1905 pak podtrhne svou silnou tragickou atmosférou dosah tohoto výjimečného klavírního díla. Druhá polovina koncertu se ponese naopak v tanečně zábavnější poloze. Začne Malou suitou s passacagliou pro klavír Eugena Suchoně, exotické inspirace z oblasti Pyrenejí pak určitě zazní ve skladbách Ibéria a Španělská suita Isaaca Albénize. Pianista Marian Lapšanský je zároveň generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál i na housle. „Housle mi šly lépe než klavír, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Lapšanský.


sobota, 02 listopad 2019 07:33

Závěr festivalu F. L. Věka v rytmu swingu

Festival F. L. Věka vyvrcholí v úterý 5. listopadu závěrečným koncertem Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Koncertní večer pod názvem SWING NYLONOVÉHO VĚKU přinese nejznámější skladby z vrcholné éry bigbandového swingu. Nylonovým věkem nazval Josef Škvorecký první tři poválečná léta. Byly to roky všeobecné euforie ze znovu nabyté svobody a jejím symbolem se pro většinu mladých lidí stal právě swing. Vynikající úrovně v té době dosáhly bigbandy Karla Vlacha, Emila Ludvíka nebo Ladislava Habarta. Swingová show proběhne v sále Společenského domu v Solnici od sedmi hodin.


pátek, 01 listopad 2019 07:49

Belfiato Quintet v Olomouci, od klasicismu po avantgardu

Krásným dechem je podtitul pondělního koncertu souboru Belfiato Quintet v olomoucké Redutě. 4. listopadu zahrají od sedmi hodin večer hudbu sahající od klasicismu přes Leoše Janáčka až po italského avantgardistu Luciana Beria. Právě skladba posledně jmenovaného autora, která je založená na miniaturních bajkách o zvířatech, předepisuje hráčům také mluvit. „Nechali jsme si přeložit text do češtiny a věnovali jeho nastudování velkou péči, konzultovali s herečkou, aby byl náš projev srozumitelný,“ popisuje členka souboru Kateřina Javůrková a dodává, že skladba měla při svém prvním uvedení ohlas i u dětí. Kromě té zazní úprava předehry ke Kouzelné flétně W. A. Mozarta a dvě novodobé transkripce, Suita z Janáčkovy Lišky Bystroušky v úpravě Jiřího Pelikána a Náhrobek Couperinův Maurice Ravela. Belfiato Quintet hraje ve složení Kateřina Javůrková – lesní roh, Oto Reiprich – flétna, Jiří Javůrek – klarinet, Jan Souček – hoboj a Ondřej Šindelář – fagot, všichni hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia) a držitelé ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích. Jako ansámbl získali například 1. cenu na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu.


čtvrtek, 31 říjen 2019 11:52

Collegium 1704 se podílí na využití bývalého kina Vzlet

Barokní orchestr Collegium 1704 se podílí na projektu využití bývalého kina Vzlet v Praze-Vršovicích. Originální autorské nezávislé divadlo Vosto5, vršovické Kino Pilotů a Collegium 1704 založily společnost Ústředna, s.r.o., vybranou nyní za provozovatele rekonstruovaného objektu. Jednotliví umělečtí partneři se stanou dílčími dodavateli programu. Jak oznámila Městská část Praha 10, z dřívějšího kina vznikne po znovuotevření produkční dům, který bude svými aktivitami výrazně přesahovat na národní až mezinárodní úroveň. Počítá se s žánrově širší skladbou programů – od kina přes současné divadlo po starou hudbu – které mají ambice stát se významnou součástí pražské kulturní scény. V budově, postavené jako sokolské kino v roce 1921, by se první akce měla konat v prvním čtvrtletí příštího roku. Vzlet chce mísit uměleckou excelenci se vzděláváním, zábavou a komunitním rozměrem. Konat se tam budou vlastní produkce i koprodukce - divadelní představení, koncerty, filmové projekce, festivaly, výstavy, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, významné společenské a kulturní akce, konference i projekty ve veřejném prostoru. Těšíme se nejen na všechny projekty, se kterými ze Vzletu zamíříme do světa, ale zejména na akce, na kterých zde budeme moci přivítat naše stávající i nové diváky, uvedlo Collegium 1704.  


čtvrtek, 31 říjen 2019 07:19

Koncert pro dobříšské varhany posedmé

Už 7. benefiční koncert na podporu projektu nových varhan chystá na víkend Sdružení pro obnovu dobříšských varhan. V neděli 3. listopadu od sedmi hodin večer v Zrcadlovém sále dobříšského zámku zazní proslulé Requiem Wolfganga Amadea Mozarta v nastudování Příbramské filharmonie. K pěveckému sboru Nová Česká píseň se sbormistrem Martinem Červenkou se přidají členové komorního smíšeného sboru Piccolo coro. Koncert bude dirigovat indický dirigent Debashish Chaudhuri, jako sólisté se představí sopranistka Alena Kopecká, altistka Pavla Štěpničková, tenorista Ondřej Holub a basista Petr Sejpal. Dobrovolné vstupné vybrané během koncertu použijí organizátoři na obnovu dobříšských varhan.


středa, 30 říjen 2019 15:59

„Ti nejlepší“, koncert na HAMU společně s PKF

Na Hudební a taneční fakultě AMU vystoupí v pátek v jejím orchestrálním cyklu nazvaném „Ti nejlepší“ PKF-Prague Philharmonia a s ní mladý komorní soubor Quasi Trio, který tvoří houslistka Marie Hasoňová, violoncellistka Judita Škodová a klavíristka Kateřina Ochmanová. Spoluúčinkuje pěvkyně Tereza Smoláková Nováková, diriguje Václav Dlask. Na programu je Beethovenův Trojkoncert a dále Rossini, Mozart a Haydn. Protagonistou dalšího koncertu HAMU je Španělské smyčcové kvarteto, s nímž vystoupí pianista Ivan Klánský, děkan fakulty. Koncert se koná v Sále Martinů 7. listopadu a je připsán 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Španělskem a Československem. Na programu jsou vedle Dvořákovy hudby díla španělských autorů Juana Crisóstoma de Arriagy a Manuela de Fally. O den později se tam uskuteční orchestrální koncert katedry skladby. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín zahraje za řízení Petra Louženského kompozice Tomáše Borla, Vratislava Zochra, Juhaniho T. Vesikkaly Wittmachera a studenta brněnské JAMU Pavla Šabackého. Na 21. listopadu pak HAMU chystá doktorandský komorní koncert skladatele Jana Ryanta Dřízala.


středa, 30 říjen 2019 07:16

Zásadní Xenakis poprvé v Praze v sále DOX+

Vůbec poprvé zažije Praha živé provedení stěžejního orchestrálního díla nanejvýš originálního skladatele 20. století Iannise Xenakise. V úterý 5. listopadu v Centru současného umění DOX v sedm hodin provedou tři mimořádní sólisté Xenakisova orchestrální díla. Trombonista William Lang z New Yorku, barytonista Holger Falk z Frankfurtu a perkusionista Tamás Schlanger z Budapešti za doprovodu osmdesátičlenného mezinárodního orchestru mladých interpretů ONO/Ostrava New Orchestra zahrají Koncert pro trombon a velký orchestr nazvaný Troorkh, kompozici pro velký orchestr ATA a dvojkoncert pro baryton, perkuse a velký orchestr s názvem AÏS. Dirigentem večera bude Petr Kotík, který se s Xenakisem osobně setkal v roce 1962 ve Varšavě, v následujících letech s ním byl v úzkém kontaktu a jeho dílu se coby dirigent věnuje systematicky. Koncert je pokračováním spolupráce mezi Centrem současného umění DOX a Ostravským centrem nové hudby a navazuje na dramaturgickou linku DOXu podporovat a uvádět tvůrce s originálním uměleckým rukopisem.


úterý, 29 říjen 2019 07:31

Soudobé proměny komorní hudby v Olomouci

Od 5. listopadu do 4. prosince se unikátní prostory Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci rozezní premiérami a novinkami. Uvede je 15. ročník přehlídky soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach. Letos je zaměřen na proměny komorní hudby. Program začne v úterý 5. listopadu improvizační dílnou pro pianisty. Ten samý den pak představí klavíristu Ivana Šillera v recitálu uplynulých sta let ze skladeb Arnolda Schönberga, Albana Berga, Martina Burlase a Philipa Glasse. V následujících pěti koncertech provede francouzská violoncellistka Séverin Ballon novinky skladatelek Lisy Lim, Kathariny Klement a Rebeccy Saunders, rakouské experimentální duo kombinující elektronické a akustické nástroje Seppo Gruendler & Josef Klammer představí svůj nový projekt, který posluchači vyslechnou ze sluchátek a budou se pohybovat ve virtuálním 360 stupňovém zvukovém prostoru. A Ensemble Damian uvede celovečerní velmi úspěšné Lamentationes Tomáše Hanzlíka. MoENS pak představí olomouckému publiku novinky Miroslava Pudláka, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Kamila Doležala a Závěrečný koncert bude premiérou nového multimediáního projektu MarISHA mexické vokalistky a autorky Carminy Escobar, skladatelů Sáry Medkové, Ivo Medka, Víta Zouhara, vizuálního umělce Lukáše Medka a slovinského režiséra Rocca ve společné intepretaci s ISHA Trio a Ensemble Marijan.


pondělí, 28 říjen 2019 07:48

Dva nejbližší koncerty pod hlavičkou Slovenské filharmonie

Ryze český program přiveze v úterý 29. října Škampovo kvarteto do Malého sálu Slovenské filharmonie. Na koncertě v rámci cyklu Hudební mozaika zazní Smyčcový kvartet č. 7 Concerto da camera Bohuslava Martinů, Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet č. 13 G dur, op. 106 Antonína Dvořáka. Hned ve čtvrtek 31. října navazuje orchestrální program s nádechem exotiky. Slovenská filharmonie pod vedením ázerbajdžánského dirigenta Ayyuba Guliyeva představí symfonický obraz Karavana dirigentova krajana Soltana Hadžibekova a program sestavený z děl ruských autorů. V Prokofjevově Koncertu pro housle a orchestr č. 2 g moll se představí kritikou oceňovaná houslistka řecko – polského původu Irmina Trynkos. V rámci večera dále zazní suita z opery Pohádka o caru Saltánovi Nikolaje Rimského Korsakova, fantazie pro orchestr Noc na Lysé hoře Modesta Petroviče Musorgského a Borodinovy Polovecké tance. Koncert začíná v osm hodin v Koncertní síni filharmonie.

Strana 1 z 19