AktuálněPlus


neděle, 27 listopad 2022 18:57

Doležalovo kvarteto pozve Stanislava Khristenka

2022-11-27-Stanislav-Khristenko Třetí koncert festivalu Qu@rtet+ nabídne v pondělí 28. listopadu v Sále Martinů na pražské HAMU skladby Vítězslava Nováka, Ivana Kurtze, Leoše Janáčka a Johanessa Brahmse. Hlavním hostem pořadatelského souboru Doležalovo kvarteto bude ukrajinsko-americký klavírista Stanislav Khristenko. Po vystoupení v Praze pak bude debutovat ve velkém sále síně Carnegie Hall v New Yorku. Speciálním hostem bude český klavírista Martin Kasík, který svým vystoupením pozve k dalšímu, už třetímu ročníku festivalu Qu@artet+. Záverečný koncert druhého ročníku je na programu 15. prosince od půl osmé v Národním technickém muzeu. Na 21. leden 2023 pak kvarteto plánuje koncert k 50. výročí založení souboru. Festival komorní hudby Qu@rtet+ zahájilo Doležalovo kvarteto v roce 2021 u příležitosti nadcházejícího 50. výročí založení souboru. Hned první ročník nabídl čtyři koncerty, jejichž hosty byli violoncellista Jean-Guihen Queyras a klavíristé Ivo Kahánek a Jan Bartoš.

 


neděle, 27 listopad 2022 08:45

Slavnostní odhalení pamětní desky Kamile Stösslové v Písku

2022-11-27-Kamila-Stosslov-1 Pamětní deska Kamily Stösslové, múzy Leoše Janáčka, bude odhalena v neděli 27. listopadu v 15 hodin v Přemyslově ulici č. p. 17 v Písku. Kamila Stösslová, dívčím příjmením Neumannová, se narodila v roce 1891 v Putimi a zemřela v roce 1935 právě v Písku. Janáček se s ní seznámil v roce 1917 v lázních Luhačovice. Slavnému skladateli byla inspirací pro mnoho jeho skladeb, dodnes se zachovalo několik stovek jejich dopisů. O jejich vztahu natočil Český rozhlas České Budějovice pořad, který si můžete poslechnout zde.


středa, 23 listopad 2022 14:04

Cello Republic představí nové album

2022-11-23-Cello-Rep-1 Soubor Cello Republic chystá koncert, na kterém pokřtí nové album s názvem Freedom. Koná se v sobotu 26. listopadu v Městské knihovně v Praze od půl osmé večer. Na albu se potkává tvorba českých i světových autorů různých žánrů a dob. Další koncerty mají na programu o den později v Městském divadle v Novém Boru, 4. prosince v Divadle Fráni Šrámka v Písku a 16. prosince v KD Svět v Českém Brodě. Cello Republic je crossoverový soubor, ve kterém hrají Ivan Vokáč, Petr Špaček, Jan Zemen a Matěj Štěpánek, čtveřice violoncellistů, vítězů mezinárodních soutěží, sólistů i pedagogů, popularizátorů klasické hudby. Jejich předchůdci byl soubor Prague Cello Quartet, který se rozpadl.

 


pondělí, 14 listopad 2022 15:20

Mahenovo divadlo *140

Mahenovo-140Před 140 lety brněnská německy hovořící komunita otevřela Městské divadlo Na hradbách, po požáru Městského divadla Reduta na Zelném trhu v roce 1870 postavené na novém místě v ulici Basteigasse. Národní divadlo Brno připomíná jubileum jedné ze svých scén e-výstavou Mahenovo divadlo *140, která je přístupná od 14. listopadu 2022 do 14. března 2023 na internetové adrese https://www.ndbrno-evystavy.cz/mahenovo-divadlo/. Nová budova ve stotisícovém městě byla na evropském kontinentě prvním plně elektrifikovaným divadelním domem bez záložních plynových rozvodů, a tak slavnostní akt tehdy přilákal odborníky i zvědavce, příznivce i odpůrce. Rozhodnutí nahradit navržené plynové osvětlení elektrickými žárovkami, zcela novým, pouhé tři roky starým vynálezem Thomase Alvy Edisona, bylo ve své obě smělé. Technická vymoženost proto učinila z otevření divadla 14. listopadu 1882 nejen jedinečnou událost, ale doslova senzaci… Až do postavení Janáčkova divadla v roce 1965 sloužilo divadlo – od stejného roku panesoucí název Mahenovo – převážně opernímu provozu. Měla tam světovou premiéru většina oper Leoše Janáčka nebo balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva.


pondělí, 14 listopad 2022 13:30

Klusymfonie s Cílovou skupinou Tomáše Kluse v Pardubicích

117 Zpěvák Tomáš Klus, jeho Cílová skupina a Janáčkova filharmonie Ostrava v roce 2019 rozjeli turné s projektem nazvaným Klusymfonie po České republice, ale i na Slovensku. Jejich další koncert zazní ve středu 16. listopadu v Enteria aréně v Pardubicích. Diváci tak uslyší originální pojetí písní z alba Spolu. Nových aranžmá se symfoniky se ujal skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek. Ostravské filharmoniky povede dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera. Část výtěžku z koncertu bude věnována nadaci Rebečina Křídla. Peníze budou použity na léčbu Rebeky Čihákové, která se narodila s nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel.


pondělí, 14 listopad 2022 08:57

Zelenka a Bach v Rudolfinu

001 Sezónu komorních večerů pořádaných pod hlavičkou souboru Camerata 2018 zahájí koncert v úterý 15. listopadu. V Sukově síni Rudolfina zazní od půl osmé večer tři Triové sonáty Jana Dismase Zelenky a tři skladby Johanna Sebastiana Bacha, Fantazie a fuga a moll, Hudební obětina: Ricercar a 3 a Canon a 2 Quaerendo invenietis. Účinkovat bude Pražský barokní soubor, ve kterém hrají hobojisté Jana Brožková a Vojtěch Jouza, fagotista Jaroslav Kubita, houslistka Anna Sommerová, kontrabasista Gonzalo Jiménez Barranco a cembalistka Edita Keglerová. Zelenkovy sonáty patří mezi základní díla repertoáru Pražského barokního souboru, který je kompletně natočil i na CD a který letos slaví 40 let svého působení na českých i zahraničních pódiích.

 


neděle, 13 listopad 2022 11:29

Koncert pro Anežku Českou dnes ve Staré Boleslavi

801Zajímavý varhanní koncert se dnes koná ve Staré Boleslavi. Tamní informační centrum a Kapitula sv. Kosmy a Damiána pořádají řadu kulturních akcí. Během letních měsíců se konal ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou AMU cyklus koncertů pro varhany v kombinaci s dalšími nástroji nebo s hlasy – s violoncellem, flétnou, cembalem, houslemi, tenorem a sopránem. Rozezněly se při nich všechny tři varhanní nástroje, kterými staroboleslavské poutní chrámy disponují: nově postavené varhany v barokním stylu v bazilice sv. Václava, restaurovaný barokní pozitiv u oltáře v bazilice Nanebevzetí P. Marie a na kůru této baziliky stojící velké varhany Bohumila Paštiky z roku 1917. Právě na posledně jmenovaný vrcholně romantický nástroj zahraje tuto neděli Marek Vrábel, ředitel Církevní konzervatoře v Bratislavě a přední slovenský varhanní virtuos. Vedle děl Boëlyho, Mendelssohna-Bartholdyho či Vierna zahraje také rozsáhlou Fantazii-Sonátu slovenského skladatele Jána Levoslava Belly. Koncert začíná v 16 hodin a je věnován odkazu sv. Anežky České, jejíž svátek se právě 13. listopadu slaví.


sobota, 12 listopad 2022 20:30

Lieder Company s programem letošních jubilantů

700 Koncert českých skladatelů na texty lidové poezie a významných čes­kých básníků Jaroslava Seiferta a Vítězslava Nezvala uvádí v neděli 13. listopadu spolek Lieder Company. Program navíc připomeneme letošní významná výročí všech uváděných autorů: 50 let od úmrtí Karla Boleslava Jiráka a Pavla Bořkovce, 80 let od úmrtí Erwina Schulhoffa a 100 let od narození Otmara Máchy a Ilji Hurníka. Sólisty budou sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová a barytonista Roman Janál, kteří se systematicky věnují interpretaci méně známé české hudby. Za klavír usednou Bohumír Stehlík a Jan Dušek. Koncert se koná v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí od půl osmé večer. Příští komorní koncert cyklu se uskuteční 11. prosince. Zazní na něm písně a canzonetty významných českých autorů klasicismu a raného romantismu, současně také letošních jubilantů: Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození uplynulo 300 let, a Jana Ladislava Dusíka, který zemřel před 210 lety. Program doplní Canzonetty Josepha Haydna, od je­hož narození si letos připomínáme 290 let. Interpretkami budou sopranistka Irena Troupová a klavíristka Petra Matějová.


sobota, 12 listopad 2022 12:58

Martin Kasík v Dolních Břežanech

10 Předposlední koncert letošního ročníku cyklu Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech nabídne v sobotu recitál, na kterém vystoupí klavírista Martin Kasík. Zahraje několik skladeb Fryderyka Chopina a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského, jedno ze stěžejních děl klavírní romanticko-impresionistické tvorby. Koncert se koná 12. listopadu v Atriu laserového centra ELI Beamlines od 18 hodin. Martin Kasík se mimo svou koncertní činnost věnuje také pedagogické práci na AMU v Praze a na Pražské Konzervatoři a je uměleckým ředitelem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních.


pátek, 11 listopad 2022 08:55

Sobota s vítězi soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons

002 Koncert vítězů 11. ročníku klavírní soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons se bude konat v sobotu 12. listopadu od 11 hodin v Koncertním sále Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. V ten samý den pak budou mít vybraní účastníci soutěže možnost zúčastnit se i masterclass s prof. Ivanem Klánským, a to na stejném místě jako koncert od 14 hodin. Na koncertě vítězů zahraje všech 18 vítězů soutěže z pěti kategorií včetně absolutní vítězky, kterou je Valentýna Ibriqi z 3. kategorie. Koncert vítězů bude k vidění online. Odkaz je uvedený na webu soutěže: www.mladipianiste.cz. 11. ročník klavírní soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons se konal 14. a 15. května, podrobněji jsme psali v rubrice MladíPlus. Do soutěže se přihlásilo přes šedesát mladých pianistů z celé ČR ve věku od šesti do dvanácti let. Porotě předsedal prof. František Malý, dalšími porotci byli Martin Fišl, Renata Fričová, Martina Schulmeisterová, Anna Schwarzová, Jana Šumníková a Hana Dvořáková, která je zároveň i ředitelkou soutěže. Soutěž pořádá Pražský hudební institut.


středa, 09 listopad 2022 08:21

Třináctý ročník Festivalu vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému

002 V termínu 11. až 13. listopadu se v Napajedlích koná třináctý ročník Festivalu vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému. Město věnuje jeden listopadový víkend vzpomínce na tohoto svého slavného rodáka už od roku 2008. Letos v rámci koncertů vystoupí České trio, Duo Absoluto a komorní soubor Camerata Cremsiriensis. Festival se koná v Koncertní síni Rudolfa FirkušnéhoKlášterní kapli, v prostoru centra kultury Napajedel Nový Klášter. Tato bývalá kaple byla v roce 2002 rekonstruována pro kulturní potřeby. Při příležitosti desátého výročí festivalu byly prostory obnoveny, aby jejich genius loci působil ještě silněji.


úterý, 08 listopad 2022 16:30

Pražské jaro 2023 zahájí Tomáš Hanus s orchestrem Velšské národní opery

004Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zveřejní ve středu 9. listopadu program osmasedmdesátého ročníku. Už nyní jsou ale známé některé novinky. V našem RozhovoruPlus ze září tohoto roku dirigent Tomáš Hanus prozradil, že to bude právě on, kdo s orchestrem Velšské národní opery festival zahájí. Už teď na podzim účinkují také na festivalu Janáček Brno, a to 17. listopadu na koncertě a o den později v opeře, s Věcí Makropulos.  Novým ředitelem Pražského jara je od srpna tohoto roku Pavel Trojan, který vystřídal Romana Bělora, a nedávno také vyšla nahrávka Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast, který v roce 2021 na festivalu provedl Václav Luks se svým souborem Collegium 1704.


úterý, 08 listopad 2022 12:32

Závěr festivalu Talichův Beroun patří Plzeňské filharmonii

veb-Beroun-TalichPlzeňská filharmonie sestavila první listopadový koncertní program jako „pohádkový“. Figuruje v něm Předehra ke Snu noci svatojánské od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Concertino pro housle a komorní orchestr Karla Boleslava Jiráka a Sukova Pohádka. Sólistkou je Hana Hložková, dirigentem Chuhei Iwasaki. Než orchestr vystoupí 10. listopadu v Měšťanské besedě, zahraje stejnou sestavu skladeb ještě dnes 8. listopadu večer v berounském kulturním domě Plzeňka – jde o závěrečný koncert 40. ročníku festivalu Talichův Beroun. V berounském Muzeu Českého krasu je ještě do 20. listopadu k vidění výstava Václav Talich & festival Talichův Beroun, která prostřednictvím fotografií, partitur, divadelních programů a dopisů od přátel a obdivovatelů představuje umělecký a osobní život jednoho z nejvýznamnějších českých dirigentů 20. století, který v závěru života bydlel ve vile na okraji města a je v Berouně pohřben. Myšlenka pořádat v Berouně hudební festival nesoucí Talichovo jméno vznikla v místním Kruhu přátel hudby. Záměr se poprvé uskutečnil na podzim v roce 1983. Prezidentem festivalu, který nyní pořádá Talichovo Berounsko, zapsaný ústav, založený městem, je od roku 2013 houslista a dirigent Jan Talich, prasynovec Václava Talicha.


úterý, 08 listopad 2022 09:59

Lubomír Brabec oslaví 70 v Českém Brodě

13 Cyklus Klasika Viva uvede kytarový recitál nazvaný prostě Lubomír Brabec 70. Do kulturního domu Svět v Českém Brodě přiveze umělec 10. listopadu program sestavený ke svému nadcházejícímu jubileu. Zazní skladby z období od renesance, přes hudební romantismus až po Humoresku Antonína Dvořáka nebo vlastní tvorbu Lubomíra Brabce. Koncert začíná v 19 hodin a žáci ZUŠ na něj mají vstup zdarma.


pondělí, 07 listopad 2022 18:20

Jan Skácel a díla současných autorů v kostele svatého Vavřince v Praze

001 V prostorách pražského kostela svatého Vavřince na Malé Straně se propojí světy poezie a hudby v podání houslistky Terezy Horákové, klavíristy Egliho Priftiho a recitátorů Zoji a Pavla Oubramových. Skladby Okamžik předtím Ondřeje Štochla, Tání Jiřího Slabihoudka a Postludium Valentyna Sylvestrova doprovodí vybrané básně, které se svou atmosférou, smyslem pro detail, křehkostí a vystižením nejjemnějších odstínů snoubí s jazykem skladeb. Slovo a hudba se nakonec setkají v poslední skladbě večera, premiéře kompozice brněnského skladatele Pavla Zemka Nováka věnované Janu Skácelovi a napsané pro tento večer u příležitosti stého výročí básníkova narození. Koncert se bude konat ve středu 9. listopadu v 19:30 hodin.


neděle, 06 listopad 2022 09:11

Anna Paulová a Duo Zuzany a Miroslava Ambrošových v New Yorku

00007 Česká klarinetistka Anna Paulová vystoupí spolu s českým klavíristou Davidem Kalhousem a smyčcovým Triem Merz z Bostonu v rámci projektu Czech Serenade v Bohemian National Hall v New Yorku. Umělci společně uvedou díla českých skladatelů, zejména Karla Husy a Bohuslava Martinů, a zazní i hudba Gioacchina Rossiniho. Koncert pořádá Salon de Virtuosi ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku v pondělí 7. listopadu. České centrum New York v ten samý den pořádá ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem New York koncert uměleckého dua klavíristky Zuzany a houslisty Miroslava Ambrošových. Koncert se bude konat v budově Rakouského kulturního fóra a představí skladby Mozarta, Suka, Kreislera, Smetany, Korngolda, Filase a Dvořáka.


pátek, 04 listopad 2022 13:48

Káťa Kabanová v Národním divadle s novými tvářemi. Opera se také představí na festivalu Janáček Brno

001 Janáčkovu operu Káťu Kabanovou v pražském Národním divadle ztvární v některých hlavních rolích noví pěvci. Opera se také představí 9. listopadu na festivalu Janáček Brno. Káťou Kabanovou zůstává Alžběta Poláčková, postavu Tichona vytvoří Jaroslav Březina, který se v této roli představil v létě také na Salcburském festivalu, Eva Urbanová bude Kabanichou, Borise ztvární Magnus Vigilius, dánský tenorista, který má ve svém repertoáru mnoho rolí děl Leoše Janáčka i Richarda Wagnera. Káťa Kabanová zazní pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka a v režii Calixta Bieita, který právě za tuto inscenaci získal Cenu ředitelky Festivalu Opera Lenky Šaldové a nyní je společně s produkcí opery Plameny nominován na prestižní International Opera Award 2022 v kategorii Rediscovered Work. „Myslím, že Káťa je z Janáčkových oper vůbec nejpřístupnější. Jde až o pucciniovský krásný příběh, který je koncentrovaný v 90 minutách, nádherně instrumentovaný. Jde o esenci dramatu hlavní představitelky, i když Janáček každou z dalších postav neobyčejně dobře vypointoval,“ uvedl k opeře Jaroslav Kyzlink. Představení v ND se konají 6., 11., 20. a 25. listopadu. Naši ReflexiPlus z premiéry opery si můžete připomenout zde.


středa, 02 listopad 2022 20:00

Kousek Rudolfina u vás doma! Ze starých pódiových prken jsou šperky

0002 Dvořákova síň Rudolfina během letní odstávky zažila rekonstrukci pódia. Po třiceti letech, kdy na něm defilovali vedle domácí České filharmonie světoví umělci, dostalo pódium nová dubová prkna. A jaký byl osud starého dřeva? „Bylo nám jasné, že prkna nemůžeme jen tak vyhodit nebo jimi zatopit. Vždyť se na nich třicet let hrálo, jsou doslova prodchnuta hudbou!“ říká autorka nápadu Jitka Herčíková. Výsledkem je kolekce vánočních dárků pro milovníky klasické hudby. Pro pány vyrobila firma BeWooden manžetové knoflíčky a dřevěné motýlky, pro dámy zhotovila Marie Poláčková z firmy ko-ra-le náušnice, náramek a čtyři druhy náhrdelníků. Všechny šperky jsou už teď k dostání v Rudolfinum shopu a na e-shopu České filharmonie. Na přelomu listopadu a prosince spatří světlo světa výrobek nejnáročnější: umělecký truhlář Zdar Šorm vyrábí šachovou soupravu s šachovnicí o hraně 35 centimetrů.


neděle, 30 říjen 2022 12:12

Mozartovo Requiem na dobříšském zámku

999 Poslední Mozartova liturgická skladba Requiem d-moll pro sóla sbor a orchestr zazní v úterý 1. listopadu v Zrcadlovém sálu dobříšského zámku. Koncert uvádí Římskokatolická farnost Dobříš v rámci cyklu Dobříšské večery hudby. Jako sólisté vystoupí sopranistka Kateřina Falcníková, altistka Dagmar Drechslerová, tenorista Peter Malý a basista Petr Sejpal, spolu s nimi Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie, který vede sbormistr Pavel Salák, a Příbramská filharmonie, kterou bude dirigovat Veronika Kopecká. koncert začíná v 19 hodin.


sobota, 29 říjen 2022 10:21

Olga Jelínková jako Undine v Lipsku

111 Sopranistka Olga Jelínková ztvární v Opeře v Lipsku titulní postavu pohádkové opery Alberta Lortzinga Undine z roku 1845, podle stejnojmenné povídky Friedricha de la Motte Fouqué. Nová produkce tam má premiéru už dnes, v sobotu 29. října. Posluchači ji ale zároveň mohou sledovat i prostřednictvím živého rozhlasového přenosu na stanici MDR KLASSIK od 19 hodin. „Undine je vodní víla stejně jako naše Rusalka,“ přibližuje Olga Jelínková: „Je to pohádková opera ve stylu raného romantismu.“ Albert Lortzing je hlavním představitelem německého Singspielu, tedy komické opery s mluvenými dialogy. Interpretační nároky tedy nespočívají v extrémních výškách nebo náročných koloraturách, ale spíš ve formě textu. Libreto opery je tvořeno souvislým textem ve zpívané formě, proložené mluvenými dialogy. „Němčina musí být tedy co nejdokonalejší, na úrovni projevu činoherce, což je pro nerodilého mluvčího samozřejmě náročné. I během pěvecké linky si dávám velký pozor na vázaný způsob zpěvu, tedy legato, současně musím ale zřetelně vyslovovat.“ Druhou Undine bude Sarah Traubel, v roli rytíře Huga se budou střídat Joseph Dennis a Matthias Stier. Gewandhaus Orchestr bude řídit hudební ředitel Opery v Lipsku Christoph Gedschold, režie se ujal mladý německý režisér Tilmann Köhler. Olga Jelínková vystoupí v této roli ještě 11. a 27. listopadu a 7. července. Kromě role Undiny ztvární v této sezoně v Opeře v Lipsku také roli Violetty Valéry ve Verdiho La Traviatě, Kleopatru v Händlově opeře Julius Caesar nebo Adinu v Donizettiho Nápoji lásky.


sobota, 29 říjen 2022 09:16

Koncert vítězů 16. ročníku Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila

902 Letošní koncert vítězů Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila se koná tuto neděli 30. října v 19 hodin v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na pražské HAMU. Do soutěže se přihlásilo devadesát účastníků z České republiky i zahraničí. Porotě předsedá Michal Kaňka, dalšími porotci jsou Jiří Hanousek, Tomáš Strašil, Věra Bartoníčková, Tomáš Jamník a Petra Malíšková. Soutěž nese jméno violoncellového pedagoga, ředitele a především zakladatele prvního českého hudebního gymnázia, nynějšího Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy. Pořádá ji Pražský hudební institut.


pátek, 28 říjen 2022 13:45

Sváteční koncert na Vyšehradě

5555 Tradiční koncert k příležitosti státního svátku pořádá v neděli 30. října Královská kolegiátní kapitula v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Letos je hlavním hostem liberecký sbor Ještěd se svým sbormistrem Markem Müllerem. Sóla v Dvořákově Te Deum přenesou mladí ale zkušení pěvci Nikola Uramová, Radka Černíková a Jakub Hliněnský. Harfový doprovod v Janáčkově Otče náš zahraje Bronislava Klablenová. Na varhany bude hrát Ondřej Valenta. Kromě této skladby zazní ještě Čtyři zpěvy o Marii Bohuslava Martinů, Jubilejní předehra Josefa Krejčího a Otče náš Leoše Janáčka.


pátek, 28 říjen 2022 09:32

Druhý ročník festivalu staré hudby Rosa Bohemica začíná

001 Festival staré hudby Rosa Bohemica, který založila Gabriela Eibenová ze souboru Ensemble Inégal, se od soboty 29. října koná podruhé. Cílem festivalu je oživit krásná místa středočeského kraje hudbou v provedení špičkových interpretů a vytvořit koncerty, kde budou moci lidé v této pro mnohé složité době opět naladit tón svého srdce. Gabriela Eibenová zve na nejbližší koncert písní sefardských židů, který se bude konat právě tuto sobotu od 17 hodin v bývalé synagoze v Novém Strašecí v podání souboru Plaisirs de Musique, který reprezentují Eliška Tesařová – zpěv, perkuse, Marta Kratochvílová — traverso, perkuse, Magda Uhlířová — viola da gamba, Marian Friedl — kontrabas, zpěv, Vladimír Třebický — perkuse, zpěv a Jan Čižmář — loutna, barokní kytara, theorba, zpěv. Více informací o koncertu s videoukázkami najdete zde.


úterý, 25 říjen 2022 11:37

Auris Brunensis a Kantiléna k jubileu Ivana Sedláčka

6000 Jubileu významného českého sbormistra Ivana Sedláčka věnují čtvrteční koncert Auris Brunensis a Smíšený sbor Kantiléna. Konat se bude 27. října od 19 hodin v Moravské galerii v Brně, v Místodržitelském paláci. Zazní skladby Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka, Zdeňka Lukáše, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Vstupné je dobrovolné.


pondělí, 24 říjen 2022 11:22

Vzpomínkový koncert na hudební rodinu Kulínských

5000 Ve středu 26. října se bude v Paspově sále na pražském Smíchově od 19 hodin konat vzpomínkový koncert na sbormistryni Blanku Kulínskou, ale také na jejího muže a syna, tedy oba Bohumily. Vystoupí tělesa, která vzešla z řad Kulínčat a která v současné době aktivně působí na české hudební scéně. Čestnými hosty budou Kulínčata z let 1952 až 1965. Na závěr samotného koncertu pořadatelé naplánovali společné zpívání šesti písní jak z pódia, tak ze sálu. „Po skončení oficiální části budeme ve zpěvu volně pokračovat a vzpomínat na sborová léta. Budeme moc rádi, když si s námi tento koncert přijdete užít a společně s námi strávíte čas i po jeho skončení. Těšíme se na vás,“ zvou organizátoři.


neděle, 23 říjen 2022 23:43

Libor Pešek (1933-2022)

veb-PeekVe věku 89 let se uzavřel život dirigenta Libora Peška. Vrcholem jeho dráhy bylo působení ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Královské liverpoolské filharmonie v letech 1987 až 1997. Stal se v Británii uznávaným vyslancem české hudby. Během své kariéry byl předtím také šéfem Východočeského státního komorního orchestru, dnešní Komorní filharmonie Pardubice, a Slovenské filharmonie v Bratislavě. Byl po léta druhým dirigentem České filharmonie, později hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a před koncem aktivní činnosti, v letech 2007 až 2019, šéfdirigentem Českého národního symfonického orchestru. Jeho počátky byly jazzové, hrál mimo jiné na trombon a milovníkem jazzu zůstal po celý život. Na AMU studoval u Karla Ančerla, Václava Smetáčka Václava Neumanna. V 60. letech založil v Praze dechovou Komorní harmonii a Sebastian Orchestr, v 70. letech působil v Nizozemsku. Na vrcholu uměleckého života opakovaně hostoval i u amerických orchestrů. Při příležitosti návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Řád britského impéria. Libor Pešek se narodil 22. června 1933, zemřel 23. října 2022.


neděle, 23 říjen 2022 07:36

Operní festival v irském Wexfordu hraje Dvořákovu Armidu

wexfordNárodní opera ve Wexfordu, ve městě na východním pobřeží Irska, je od 23. října do 5. listopadu dějištěm čtyř představení Dvořákovy Armidy. Tamní operní festival, existující od roku 1951, uvádí poslední operní dílo Antonína Dvořáka v koprodukci s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. Tragický příběh lásky saracénské čarodějky Armidy a křesťanského válečníka Rinalda vychází z eposu Osvobozený Jeruzalém Torquata Tassa – mytizovaného popisu křížových výprav. Autorem libreta byl básník Jaroslav Vrchlický, romantická opera měla premiéru v roce 1904 a patří i v tuzemsku mezi méně uváděné. Za režií a výpravou nyní stojí Hartmut Schörghofer, dirigentem inscenace je Norbert Baxa, působící v plzeňském divadle. Sólisty jsou v hlavních rolích irská sopranistka Jennifer Davis a rakousko-australský tenorista Gerard Schneider, jako další postavy spolu s nimi mimo jiné slovenský basista Jozef Benci, polský barytonista Stanisław Kuflyuk nebo mladý český basista Jan Hnyk. Moderní divadlo ve Wexfordu, zhruba dvacetitisícovém městě ležícím jižně od Dublinu, bylo otevřeno v roce 2008. Plzeňští diváci budou mít možnost vidět Armidu, další z českých děl plánovaných k následnému uvedení v Roce české hudby 2024, ve středu 28. ledna 2023, a to v domácím pěveckém obsazení


čtvrtek, 20 říjen 2022 19:04

Brno a Praha za Řecké pašije a Plameny v nominacích na Opera Awards

51650234624cabf5f5482kČeské operní scény získaly dvě nominace na ocenění The International Opera Awards 2022. V kategorii Nová inscenace ji má Národní divadlo Brno za Řecké pašije Bohuslava Martinů uvedené loni na podzim v režii Jiřího Heřmana a v kategorii Znovuobjevená díla pražské Národní divadlo za letos nastudovanou operu Plameny Erwina Schulhoffa. Vyhlášení výsledků se uskuteční 28. listopadu v madridském divadle Teatro Real, oceněném loni jako Operní scéna roku. Ceremoniál tak bude uspořádán po covidové pauze opět naživo a navíc poprvé mimo území Velké Británie. The International Opera Awards, mapující celosvětovou operní produkci, jsou udělovány od roku 2012. Nominace se letos týkají třiceti různých zemí. Za oceněními, založenými filantropem Harrym Hymanem, stojí londýnský časopis Opera Magazine, existující od roku 1950. V čele odborné poroty je šéfredaktor a kritik John Allison.


čtvrtek, 20 říjen 2022 11:10

Zahájení Mezinárodní houslové soutěže Josefa Micky pod záštitou Václava Hudečka

900 Slavnostní zahájení jubilejního desátého ročníku Mezinárodní houslové soutěže Josefa Micky se bude konat v pátek 21. října od 14 hodin v Koncertním sále Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy na Žižkově. V rámci tohoto zahájení vystoupí absolutní vítěz sedmého ročníku Kristian Mráček a absolutní vítěz devátého ročníku Milan Kostelenec. Soutěž se bude konat až do neděle 23. října a v porotě usednou Václav Hudeček jako předseda poroty, Milan Vítek z americké Oberlin Conservatory of Music, Jiří Fišer z Pražské konzervatoře a Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy, Pavel Kudelásek z Pražské konzervatoře a HAMU, Jiří Panocha, primárius Panochova kvarteta a pedagog HAMU, a jeho kolega z kvarteta a pedagog ZUŠ J. L. Dusíka, Čáslav a ZUŠ Kladno Pavel Zejfart. Více informací najdete zde.


středa, 19 říjen 2022 10:19

Melodram v Dietrichsteinské hrobce

3002Premiéru melodramu světla, tance a hudby Hra světla a temnoty chystá na sobotní večer Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí. Mimořádný program propojí hudbu, tanec a světelný design. Konat se bude v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově 22. října od 19 hodin a nabídne hned tři premiéry, skladbu Lidské vědomí a tajemství smrti Tomáše Pálky, Postskriptum Jiřího Lukeše a dílo Metamorfóza: Vavřín! Michaely Pálka Plachké. Interprety budou varhanice Kateřina Málková a hráč na trubku Petr Hojač, mezzosopranistka Iva Kružíková a basista Josef Škarka a tančit bude Jan Razima. Světelný design připraví Vladimír Burian a studenti JAMU. Na koncert naváže prohlídka hrobky a debata s umělci. Celý letošní ročník festivalu pak uzavře nedělní koncert v kostele sv. Mikuláše v Röschitz. Koná se 23. října už od 17 hodin. Program nazvaný Variace na starý chorál nabídne autory jako jsou Hans Leo Hassler, Mychajlo Verbyckyj, nedávno zesnulý John Tavener, a žijící skladatelé Josep Vila, Daniel Forró, Tomáš Pálka a Lukáš Sommer. Vedle Kateřiny Málkové usedne k varhanám ještě Petr Kolař, na hoboj zahraje Barbora Šteflová a zpívat bude Pěvecký sbor Gaudeamus Brno. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné.


úterý, 18 říjen 2022 13:00

Další Pražská múza na Malé Straně

100 Další koncert z cyklu Pražské múzy se koná ve středu 19. října od půl osmé v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici v Praze na Malé Straně. Program je tentokrát věnován Euterpé, která byla múzou hudby a později také múzou lyrické poezie. Na koncertě vystoupí slovenský basbarytonista Gustáv Beláček, slovenský klavírista Daniel Buranovský a mezzosopranistka Eva Garajová, zakladatelka cyklu. Zazní světová operní a klavírní tvorba, díla M. Müllera, F. Kafendy, E. Suchoně, L. Janáčka, F. Liszta, A. Dvořáka, B. Martinů nebo G. Bizeta.


neděle, 16 říjen 2022 11:20

Karel Paukert koncertuje na nových varhanách v Dobříši

1000 Varhaník Karel Paukert, který přiletěl z Clevelandu a převzal v Praze ve čtvrtek čestný doktorát AMU, vystoupí na koncertě v rámci cyklu Dobříšské večery hudby, a to už v neděli 16. října odpoledne. Rozhodl se věnovat tamní římskokatolické farnosti varhanní koncert na jejich novém nástroji v kostele Nejsvětější Trojice. Na programu jsou skladby od 16. století po současnost, mimo jiné od J. S. Bacha, G. B. Pergolesiho, G. Verschraegena, M. V. Sandresky, Aarona Coplanda, Mikuláše Moyzese, Leoše Janáčka nebo Jaroslava Tůmy. Čechoameričan Karel Paukert se zájmem sledoval práci na stavbě nových varhan v dobříšském kostele a projevil přání při této příležitosti věnovat výtěžek koncertu ve prospěch dobříšské farnosti. Benefice bude použita na zhotovení ozdobné mříže vstupu kostela. O Karlu Paukertovi čtěte ZDE a ZDE a o dobříšských varhanách například ZDE a ZDE.


neděle, 16 říjen 2022 08:31

Životní úspěch Elišky Weissové ve Vídni k vidění na webu

4400 Včerejší představení Janáčkovy Jenůfy ve Vídeňské státní opeře je ještě po dva dny k vidění zde. Vedle Asmik Grigorian, Davida Butta Philipa a Michaela Laurenze kralovala v roli Kostelničky naše dramatická sopranistka Eliška Weissová. Orchestr vedl Tomáš Hanus. Ke zhlédnutí záznamu stačí obyčejná registrace přes e-mail a je zdarma. Reakci na premiéru Weissové, která se konala v neděli 9. října, si můžete přečíst zde a nedávný RozhovorPlus s naší úspěšnou pěvkyní si můžete připomenout tady.


středa, 12 říjen 2022 18:23

Byčkov je podle webu Musical America dirigentem roku

Bykov-foto-FTitul dirigenta roku 2023 získal v soutěži hudebního webu Musical America šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Umělkyní roku je houslistka Hillary Hahn, skladatelkou roku Jessie Montgomery a režisérem roku Yuval Sharon. Ceny budou slavnostně předány v neděli 4. prosince. Musical America vyhlašuje Umělce roku od roku 1960. Mezi laureáty jsou Leonard Bernstein, Benjamin Britten, Yehudi Mehunin, Yo-Yo Ma, Ricardo Muti, Yuja Wang, Daniil Trifonov či Mitsuko Uchida. V roce 1992 přibyly kategorie Instrumentalista, Vokalista, Skladatel a Dirigent roku. V poslední kategorii byli v minulosti oceněni například dirigenti Michael Tilson Thomas, David Robertson, Franz Welser-Möst, Jaap van Zweden, Pablo Heras-Casado nebo Susanna Mälkki. Časopis, jemuž přibyla v roce 1998 internetová podoba, oceňuje talenty, které „svým vlastním jedinečným způsobem posunuly uměleckou formu v uplynulém roce daleko nad očekávání a přinesly zcela nové perspektivy a pohledy na klasicko-hudební umění“.


neděle, 09 říjen 2022 18:14

Eliška Weissová jako Kostelnička ve Vídeňské státní opeře

Screenshot20221009-194631FacebookSopranistka Eliška Weissová dnes debutuje ve Vídeňské státní opeře, a to jako Kostelnička v tamní inscenaci Janáčkovy Její pastorkyně, hrané pod titulem Jenufa. Diriguje Tomáš Hanus, který ve Wiener Staatsoper poprvé pracoval v roce 2017; řídil tam už Dvořákovu Rusalku, Humperdinckovu Perníkovou chaloupku a Čajkovského Evžena Oněgina. Další představení Jenufy jsou ohlášena na 12., 15., 19. a 23. října. Titulní roli zpívá Asmik Grigorian, která ji v tomto divadle ztvárňuje poprvé. Jako Laca účinkuje David Butt Philip, jako Števa Michael Laurenz. Režisérem dvacet let staré inscenace je David Pountney... Tomáš Hanus diriguje v těchto týdnech Janáčka i ve Velšské národní opeře v Cardiffu, kde je hudebním ředitelem. Inscenace opery Věc Makropulos, režírovaná Olivií Fuchs a se sopranistkou Ángeles Blancas Gulin v hlavní roli Emilie Marty, se objeví pod jeho vedením v programu podzimního festivalu Janáček Brno 2022. Welsh National Opera tam hostuje 18. listopadu… Ve Vídni se v říjnu hraje také Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky. V Theater an der Wien je od 15. do 27. října nová inscenace na programu celkem šestkrát. Stojí za ní dirigentka Giedrė Šlekytė a režisér Stefan Herheim, v hlavních rolích se objeví Mélissa Petit, Jana Kurucová a Milan Siljanov.


sobota, 08 říjen 2022 21:30

Ceny Thálie získali v opeře Jana Sibera, Martin Bárta a Libuše Márová

Collage2022-10-08213839V operním oboru obdrželi Ceny Thálie sopranistka Jana Sibera za Massenetovu Manon Lescaut, kterou ztvárnila letos na jaře v Ostravě v Národním divadle moravskoslezském, a Martin Bárta za roli Jaga nastudovanou letos ve Verdiho Otellovi v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Dalšími nominovanými byli pěvkyně a pěvci Petra Šimková Alvarez, Doubravka Součková, Joachim Bäckström a Dalibor Jenis, a to za role v operách Očekávání, Alcina, Peter Grimes a Nabucco. V oboru balet, tanec a pohybové divadlo převzali Cenu Thálie Natalia Adamska za roli Carmen v Národním divadle moravskoslezském a Sergio Méndez Romero za roli v Sólu pro tři v Moravském divadle Olomouc. V oboru muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry to byli Hana Fialová za roli v inscenaci Květiny pro paní Harrisovou v Národním divadle moravskoslezském a Lumír Olšovský za roli Higginse v My Fair Lady v Divadle J. K. Tyla Plzeň. Ceny Thálie přebírali divadelní umělci za konkrétní jevištní výkony, a to kvůli pandemii výjimečně za dva roky, v inscenacích od roku 2020 do letošního června. Předávaly se i ceny za celoživotní mistrovství v jednotlivých oborech – v opeře Libuši Márové, v muzikálu Galle Macků, v baletu Libuši Králové, v alternativním divadle Bolku Polívkovi a v činohře Veronice Forejtové a Františku Němcovi – a ceny mimořádné: Cena za šíření divadelního umění v TV, Cena umělci do 33 let a Cena České akademie divadelníků; tu získal překladatel Martin Hilský. Herecká asociace, která je nezávislou profesní a odborovou organizací výkonných divadelních umělců, vyhlásila v sobotu večer při ceremoniálu v Národním divadle osmnáct laureátů Cen Thálie 2022. Ocenění se udělovala letos podevětadvacáté. 

Zde čtěte červnový rozhovor s Janou Siberou.


čtvrtek, 06 říjen 2022 11:58

Místo Frederiksena vystoupí na festivalu Lípa Musica Markéta Cukrová

MarketaCukrovaDSC8619fotoIlonaSochorovaNa festivalu Lípa Musica vystoupí v pátek 7. října mezzosopranistka Markéta Cukrová s koncertním programem Ty spíš, duše moje (Tu dormi, anima mea), věnovaným italskému baroku, zejména tvorbě pozapomenutých skladatelek. Jde o celkovou změnu původně ohlášeného programu s názvem Cesty ke zbožnosti, a to z důvodu zdravotní indispozice basisty a loutnisty Joela Frederiksena. Za doprovodu theorbisty Jana Krejči tak zazní v Oblastní galerii v Liberci vokální hudba od Barbary Strozzi nebo Francescy Caccini a také od Monteverdiho, Cacciniho, Picciniho a Kapsbergera. Markéta Cukrová přiblíží dobu první poloviny 17. století, o které se dá hovořit jako o počátku moderního artového či klasického zpěvu i jako o počátku opery. Z ansámblových zpěváků se stali sólisté, performeři, objevili se první učitelé pěvecké techniky, ale i první soupisy cvičení, první metodiky... A v rodinách bohatých šlechticů nebyly tehdy výjimkou ani ženy skladatelky. Jejich talent však musel později, ve vrcholném baroku, umlknout – a to na několik staletí.


středa, 05 říjen 2022 09:28

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc ve středu a v neděli

105 Podzimní festival duchovní hudby Olomouc dnes, ve středu 5. 10., v kapli Božího Těla nabídne koncert, kterého se zúčastní Lobkowicz trio (houslista Jan Mráček, klavírista Lukáš Klánský, violoncellista Ivan Vokáč) s klarinetistou Karlem Dohnalem. Společně přednesou Messiaenovo dílo Quatuor pour la fin du Temps. V neděli 9. října pořadatelé zvou na Vaňhalovo Requiem Es dur, jeho Symfonii f moll a Mši C dur, které zaznějí v kostele Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku od 19 hodin. Sólisty budou Sylva Čmugrová, Filip Dámec, Hasan El Dunia, Martin Vacula a všechny doprovodí soubor Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem.


pondělí, 03 říjen 2022 11:06

Trio Aperto ve vile Löw-Beer s premiérou Radima Bednaříka

52 Dechové Trio Aperto vystoupí v Brně s premiérou Radima Bednaříka nazvanou Mikrosvěty X. Soubor ve složení hoboj, klarinet a fagot, se členy Barborou Šteflovou, Janem Charfreitagem a Pavlem Horákem, zahraje i tria Bohuslava Martinů, Vítězslavy Kaprálové, Georgese Aurica a Miloše Štědroně. Program doplní studentky konzervatoře Terezie Graffová, Klára Graffová, Kateřina Kurandová a Linda Ziklová. Zazní tak i první věta Dvořákova Smyčcového kvartetu F dur, který nese podtitul Americký. Koncert se bude konat v úterý 4. října od 19 hodin v brněnské vile Löw-Beer.


pátek, 30 září 2022 11:21

Lubomír Malý (1938 - 2022)

000001287Zemřel violista, pedagog, někdejší národní umělec prof. Lubomír Malý. Začínal původně jako houslista a teprve později studoval hru na violu. V roce 1958 zakončil studium u Václava Zahradníka na Pražské konzervatoři a navázal čtyřletým studiem u Ladislava Černého na Hudební fakultě pražské AMU. V roce 1962 vyhrál mezinárodní houslovou soutěž Jeana Sibelia v Helsinkách. O rok později se stal koncertním mistrem Symfonického orchestru Československého rozhlasu v Praze. V letech 1967-1979 působil jako pedagog na Pražské konzervatoři a v roce 1978 pak nastoupil jako profesor na HAMU, kde působil po zbytek života. Jako interpret byl členem Kvarteta města Prahy, působil také jako sólista Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a vystupoval s řadou renomovaných orchestrů jako Česká filharmonie, Vídeňští filharmonikové, Gewandhausorchester a další. Nahrál téměř čtyřicet desek, získal Cenu Nadace Bohuslava Martinů za soustavnou propagaci jeho díla a od kritiky se dočkal i označení "Paganini violy". Lubomír Malý se narodil 6. března 1938 v Praze. Zemřel ve věku 84 let.


pátek, 30 září 2022 07:24

Filharmonie Brno zahájila sezónu v Salcburku

0087 Ještě dnes bude mimořádně hostovat v Salcburku Filharmonie Brno. Tři večery po sobě, dnes naposledy, hraje ve Velkém festivalovém domě. „Je to pro nás velká čest. Do Großes Festspielhaus jsme se toužili podívat už dlouho. Neskutečně nás těší, že zde hned třemi koncerty zahajujeme salcburskou hudební sezonu,“ řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Orchestr ve středu a ve čtvrtek zopakoval program, kterým otevřel před dvěma týdny koncertní sezonu v Brně, tedy kombinací Martinů Památníku Lidicím s Šostakovičovou Leningradskou symfonií. „Slyšet to relativně krátce po sobě ve dvou různých sálech a moci tak porovnat obě provedení bylo svým způsobem velmi bolestné. A to kvůli akustice. V Salcburku vynikla i ta nejjemnější pianissima, všechny rozdíly v dynamice, gradaci… To v Janáčkově divadle prostě není možné. Byl to úplně jiný zážitek,“ vysvětlila Kučerová. Nadšení byli nejen posluchači, kteří dlouhé minuty aplaudovali ve stoje, ale také orchestr. „Říkali mi, že se jim hrálo velmi dobře, cítili se mnohem svobodněji než v Brně, a to díky tomu, že se vzájemně dokonale slyšeli,“ doplnil šéfdirigent Dennis Russell Davies, který orchestr řídil v Brně i teď v Salcburku. Na dnešní závěrečný koncert je připraven Dvořák, Vaughan Williams, Janáček a Korngoldův Houslový koncert, který přednese Milan Paľa.


středa, 28 září 2022 09:51

Klavíristka Maria Gabryś-Heyke zahraje v Atriu na Žižkově

202 Ve čtvrtek 29. září zavítá do žižkovské koncertní síně Atrium polská klavíristka Maria Gabryś-Heyke, která přednese díla Mozarta, Messiaena a Chopina. Narodila se ve Varšavě v rodině hudebníků. Je ceněna pro svou bohatou hudební zkušenost získanou během studií na Akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě, na Vysoké hudební škole ve švýcarském Lucernu a basilejské Schole Cantorum Basiliensis. Ať už jako sólistka, nebo hráčka v komorních tělesech koncertovala v Evropě, Japonsku, Jižní Koreji, Číně a USA a interpretovala repertoár sahající od osmnáctého století po počátky soudobé hudby. Je laureátkou mnoha významných soutěží a získala četná stipendia, vystupovala na festivalech v Mariánských Lázních, švýcarském Wengenu a Murtenu a japonském Kjótu. Umělkyně je zároveň profesorkou na Akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě, nahrává pro polský a švýcarský rozhlas DRS 2. Za nahrávky premiérovaných děl Mariana Sawy byla nominovaná v roce 2017 na polskou cenu Fryderyk. Koncert začne v 19:30 hodin.


pondělí, 26 září 2022 11:49

Doležalovo kvarteto tentokrát s kontrabasem

400 Druhý z celkových čtyř koncertů 2. ročníku festivalu Qu@rtet+ se odehraje ve čtvrtek 29. září v Obřadní síni Libeňského zámku v Praze 8. Hostem pořádajícího souboru, kterým je Doležalovo kvarteto, bude vedoucí skupiny kontrabasů České filharmonie, Adam Honzírek. Zazní skladby výlučně českých autorů, Ondřeje Štochla, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Zahajovací koncert série se uskutečnil koncem května v Gröbově vile v Praze. Na koncertě se hrály smyčcové a flétnové kvartety. Hostem Doležalova kvarteta byl japonský flétnista Naoki Sato. Psali jsme v ReflexiPlus.


pondělí, 26 září 2022 09:46

Školy Pavla Křížkovského oslaví 30 let

211 Slavnostní koncert a výstavu chystají společně Gymnázium Pavla Křížkovského s uměleckou profilací a ZUŠ Pavla Křížkovského, a to k příležitosti třiceti let výročí existence obou škol. Slavnostní večer se uskuteční 27. září od 18 hodin v Besedním domě v Brně. Na koncertě se představí žáci ZUŠ a studenti gymnázia za doprovodu orchestru Czech Virtuosi. V prostorách foyer se navíc současně bude konat vernisáž výstavy výtvarných děl.


neděle, 25 září 2022 06:25

Grand Prix festivalu Zlatá Praha získal italský film Bohéma

bohema-ZlatPrahaHlavní cenu Grand Prix 59. mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha obdržel film Bohéma z produkce Rai – Radiotelevisione Italiana. Pucciniho operu inscenoval režisér Mario Martone v dílnách Teatro dell'Opera di Roma. Zpracoval ji podle poroty v jedinečném propojení filmového a jevištního umění; jedná se o „odvážný inovativní projekt, který otevírá prostor pro nové zážitky z opery na filmovém plátně“. Český křišťál získaly tři soutěžní snímky. Prvním je film Vivaldiho (nejisté) Čtvero ročních dob; zachycuje symbolický koncert oslavující krásu a křehkost planety Země, ve kterém mezinárodní sestava mladých hudebníků vystoupila živě na řeckém ostrově Délos, aby ukázala, že hudba umí vyjádřit radost i starost o budoucnost našeho bytí. Druhým je film Xenakis: revoluční designér zvuku – poutavý životopis jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století. Třetím je film Alenka, zprostředkovávající taneční inscenaci Alice souboru Opéra national du Rhin, vytvořenou na motivy knížky Alenka v říši divů a s hudbou Philipa Glasse. Cena České televize patří filmu s názvem Chopin. Nebojím se tmy, který klade aktuální otázku, zda nesmrtelné melodie mohou nějak povznést pochmurnost míst poznamenaných válkou a utrpením… Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin si z Prahy odváží dokument Císař Atlantidy o opeře Viktora Ullmanna, na kterém se v koprodukci podílela i Česká televize. Snímek, objasňující ojedinělé okolnosti vzniku díla v terezínském ghettu za druhé světové války, získal také ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97... Na festival přihlásilo své filmy 47 televizních a filmových produkcí z více než tuctu zemí světa. Devět desítek děl mělo celkovou délku přes 7300 minut. Dvaadvacet snímků reprezentovalo Českou republiku. Speciální cenu za celoživotní dílo, tedy za mimořádný přínos hudbě a audiovizuálnímu průmyslu, udělila na festivalu Evropská vysílací unie (EBU) a Hudební a mediální centrum (IMZ) kanadské sopranistce a dirigentce Barbaře Hanniganové jako „jedné z nejvlivnějších umělkyň naší doby“.


sobota, 24 září 2022 18:52

Piccolo coro & Piccola orchestra v Dobříši

18 Cyklus Dobříšské večery hudby pokračuje v neděli 25. září dalším koncertem. Od 19 hodin vystoupí v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši komorní a smíšený sbor a smyčcový orchestr Piccolo coro & Piccola orchestra  založený v roce 1996. Nachystali si program se skladbami G.F. Händela, C. Monteverdiho, J. Rheinbergera, E. Elgara, E. Whitacreho a J.S. Bacha. Soubor vede Marek Valášek, působí v Praze a v současné době má 38 členů. Nezaměřuje se jen na interpretaci děl určitého období, ale snaží se posluchačům zprostředkovat skladby všech hudebních epoch a žánrů.


pátek, 23 září 2022 11:21

Začíná Lednicko-Valtický hudební festival

113 Sedmý Lednicko-Valtický hudební festival začíná v sobotu 24. září a potrvá do 8. října. Jak už jsme informovali, tentokrát pořadatelé v osmi koncertech publikum zavedou k našim balkánským sousedům a hudbě výjimečné chorvatské skladatelky Dory Pejačević. Už tuto sobotu 24. září vystoupí ve Valticích Dalibor Karvay, Vid Veljak a Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka. V neděli se na mikulovském zámku představí Josipa Bainac a Ensemble Illyrica. Na svatého Václava zahrají v kostele svatého Jakuba Staršího v Lednici Cappella Mariana a Goeyvaerts String Trio. Jedinečná příležitost navštívit Zámeček Pohansko bude v pátek 30. září za hudby Aljoši Juriniće a Latici Anić. O den později se k této dvojici přidá v Zámecké jízdárně v Lednici Luka Ljubas. V neděli 2. října se v Dianině chrámu představí Talichovo kvarteto. O předposlední koncert se v pátek 7. října postará Jiří Vodička a Barocco sempre giovane v prostorách Zámeckého divadla ve Valticích. Celý festival zakončí galakoncert v sobotu 8. října v podání Davida Bizice, Niky Gorič a Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće, a to v prostorách Zámecké jízdárny ve Valticích.


čtvrtek, 22 září 2022 14:40

Bludný Holanďan třikrát ve Státní opeře

444 Státní opera v Praze nabídne trojí provedení opery Richarda Wagnera Bludný Holanďan, a to 23. září a 2. a 7. října. Orchestr Státní opery povede dirigent Richard Hein, v titulní roli znovu vystoupí německý barytonista Joachim Goltz, člen ansámblu Národního divadla v Mannheimu, v roli Senty vystoupí také německá pěvkyně – Dorothea Herbert, kterou znají diváci festivalu Glyndebourne nebo Semperovy opery v Drážďanech. Do role Erika vstupuje výrazný slovenský tenorista Michal Lehotský, jako Mary se opět představí Jana Sýkorová a v roli Dalanda Zdeněk Plech. Role Dalandova kormidelníka se ujme Daniel Matoušek. Více informací najdete zde, naši ReflexiPlus z představení v SOP, kde barytonista už Goltz vystupoval, najdete zde a náš RozhovorPlus s ním si můžete připomenout tady.


čtvrtek, 22 září 2022 13:10

Slovenský komorní orchestr dnes v Berlíně

878 Koncert věnovaný 30. výročí podepsání Ústavy Slovenské republiky dnes odehraje v Berlíně Slovenský komorní orchestr. Večer bude řídit jeho umělecký vedoucí Ewald Danel. V Berlínském dómu zazní od půl osmé večer program sestavený z děl Edvarda Hagerupa Griega, Ottorina Respighiho, Leoše Janáčka a Ladislava Kupkoviče. Koncert se koná ve spolupráci se Slovenským institutem v Berlíně pod záštitou velvyslance Slovenské republiky v Německu.


čtvrtek, 22 září 2022 11:11

Premiéra baletu Bolero v Janáčkově divadle v Brně

111 Balet Národního divadla Brno přichystal na pátek 23. září premiéru inscenace Bolero, příznačně s hudbou Maurice Ravela, ale i Arvo Pärta. Tři choreografové a zároveň režiséři Johan Inger, Mário Radačovský a Dan Datcu nastolují tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Zítřejší premiéra je pokračováním úsilí Baletu NdB v uvádění současného baletního repertoáru a původní tvorby, na rozdíl od minulé sezóny nyní v podobě jednoaktových baletů. „Tak jako premiéra Balanchinovské tvorby ukazuje tanec v té nejčistší neoklasické podobě, nabídne večer Bolero současný balet cítěný v choreografickém jazyce tří tvůrců střední generace,“ uvádí NdB.

Strana 1 z 45