*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

001

Novoroční koncerty Vídeňských filharmoniků ve Zlatém sále Hudebního spolku ve Vídni jsou jednou z nejznámějších novoročních hudebních tradic v rakouské metropoli, a to s přesahem do celého světa. I přes probíhající pandemii koronaviru organizátoři oznámili, že s konáním koncertu počítají. Navštívit by ho mohla dokonce i tisícovka diváků. U vstupu jim však budou prováděny rychlotesty na COVID-19.

 
středa, 28 říjen 2020 09:02

Epilog Lípy Musicy až v roce 2021

001

19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica přesouvá Epilog s podtitulem Má to smysl!, na kterém měli vystoupit Josef Špaček​ a Miroslav Sekera​. Původně byl plánovaný na 4. a 5. listopadu, kvůli vládním opatření se ale uskuteční až v roce 2021. Konkrétní termín se hledá a zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Přesouvá se i závěrečný koncert původně plánovaný na dnešek.

 

001U příležitosti dnešního státního svátku Národní divadlo Brno pro diváky zveřejní pracovní záznam z premiéry inscenace Libuše Bedřicha Smetany online, a to od 17 do 24 hodin. V hlavních rolích premiéry, která se konala 7. a 9. září 2018, se objevili Lucie Hájková jako Libuše, Přemysla ze Stadic ztvárnil Jiří Hájek, Chrudoše Pavol Remenár, Šťáhlava Dušan Růžička, Lutobora Jan Šťáva, Radovana Roman Hoza. Krasavy se zhostila Alžběta Poláčková a Radmily Václava Krejčí Housková. Režie se ujal Jiří Heřman a hudebně dílo nastudoval Robert Kružík. O tehdejší premiéře jsme psali zde.

001

Prudké zhoršení pandemické situace si znovu vybírá daň na českém hudebním životě. „Vzhledem k posledním vládním opatřením a po zvážení výhledu na příští týdny a měsíce jsme se s těžkým srdcem rozhodli zrušit slavnostní koncert plánovaný na 21. prosince, na kterém měla být předána Cena Antonína Dvořáka významné operní pěvkyni Gabriele Beňačkové,“ oznámil Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která Cenu Antonína Dvořáka vyhlašuje. Držitelé vstupenek mohou požádat o vrácení vstupného, případně přispět na vzdělávání mladých muzikantů ponecháním vstupného pořadateli.

 
003

Slovenská filharmonie pokračuje v uvádění komorních koncertů, které nabízela příznivcům hudby, abonentům a návštěvníkům prostřednictvím video streamu už během první vlny pandemie, a to pod názvem Komorní koncerty bez publika. I v těchto týdnech se na nich představí členové orchestru v různých komorních seskupeních a těleso přizve i hosty. V dnešním úvodním koncertu vystoupí dva mladí členové filharmonie v netradiční, ale originální a posluchačsky zajímavé sestavě – houslistka Lucia Harvanová a hráč na bicí nástroje Kiril Stoyanov. Koncert můžete sledovat od 19 hodin na webu online archivu filharmonie nebo na jejím facebooku.

 

makropulosGrand Théâtre de Genève má ode dneška na repertoáru Janáčkovu operu Věc Makropulos. Do 6. listopadu je v plánu celkem šest představení, která diriguje Tomáš Netopil. V divadle běžně účinkuje Orchester de la Suisse Romande, ten však v souvislosti s vývojem zdravotní krize nyní nemůže hrát živě. Pořadatelé tuto alternativu předjímali. Dirigent proto už v červenci natočil s tělesem orchestrální part opery, který teď slouží jako základ, do kterého pod jeho vedením sólisté na pódiu živě zpívají své role. Hlavní postavu Emilie Marty hraje švýcarská sopranistka Rachel Harnisch. Řešení s nahraným orchestrem posilují další prvky, zejména kinematografický a sci-fi charakter inscenace. Na 15. listopadu Velké divadlo v Ženevě ohlásilo Rossiniho Malou slavnostní mši, v prosinci chce hrát Bernsteinova Candida, na leden chystá Debussyho operu Pelléas a Mélisanda a Mendelssohnovo oratorium Paulus, na únor Mozartova Tita, na další měsíc Wagnerova Parsifala a do konce sezóny pak ještě Verdiho Traviatu a Purcellovu operu Dido a Aeneas.

JankrnaSvětový den opery, slavený každoročně 25. října, se letos odehrával jen v online prostředí, zejména na platformě OperaVision. Národní divadlo Brno při té příležitosti vyzvalo v neděli své diváky, aby prostřednictvím sociálních sítí dali vědět, co by rádi slyšeli v programu Koncertu na přání. Spustilo lavinu odpovědí a vzkazů. Vedení Janáčkovy opery z navrhovaných árií a scén i zmiňovaných jmen oblíbených sólistů udělá užší výběr a publikum pak bude v druhém kole hlasovat o finální podobě programu. Koncert bude divadlo realizovat online v průběhu listopadu, zveřejní ho na youtube. Světový den opery zmínila na sociálních sítích také Česká filharmonie. Na jaře jí pandemie znemožnila plánované koncertní uvedení Janáčkovy Káti Kabanové. Teď na podzim figuruje v plánech koncertů Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky a opera Ariadna od Bohuslava Martinů. "Stále tiše doufáme...," nechali se slyšet pořadatelé.

Capella-MarianaMezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem 2020 pokračuje i přes nepřízeň doby. Koncert souboru Cappella Mariana se podařilo zachovat v původním termínu, tedy 31. října od půl osmé večer. Vzhledem k vyhlášeným opatřením se ale uskuteční v přímém přenosu bez publika. Soubor vystoupí v kostele Svaté Rodiny v Českých Budějovicích s programem České nebe - Úcta českým světcům ve středověku. Informace k přenosu jsou aktualizovány na webu festivalu a na facebooku Musica ad confluentem. Závěrečný koncert letošního ročníku pak provede soubor Barocco Sempre Giovane. Předběžný termín je stanoven na 7. listopadu, případné změny budou včas oznámeny.

ivanmoravec2004kubicamartin

Ode dneška za čtrnáct dní, 9. listopadu, si připomeneme 90. výročí narození klavíristy Ivana Moravce, který vedle Rudolfa Firkušného patřil k nejvýznamnějším představitelům českého klavírního umění dvacátého století. Studoval na Pražské konzervatoři, Hudební fakultě AMU a na mistrovských kurzech u Artura Benedettiho Michelangeliho. V Londýně debutoval sólovým recitálem ve Wigmore Hall a Prokofjevovým Prvním klavírním koncertem s Philharmonia Orchestra a dirigentem Gunnarem Staernem v Royal Festival Hall. Na základě úspěchu koncertů byl v roce 1962 pozván k natočení prvních desek pro americkou společnost Connoisseur Society.

 
pondělí, 26 říjen 2020 07:50

Nightly Met Opera Streams online zdarma

001Metropolitní opera v New Yorku přichystala sérii záznamů svých představení online. Každý den je na webových stránkách Met k vidění stream ze série Live in HD, přičemž každé představení je k dispozici po dobu třiadvaceti hodin do následujícího dne od publikování videa. Program zahrnuje vynikající kompletní produkce z posledních čtrnácti let kinematografických přenosů, v nichž hlavní role hrají nejvýznamnější operní pěvci z celého světa. Zhlédnutí opera nabízí zdarma, avšak je možné Met podpořit formou peněžního daru či zakoupením virtuálního vstupného na řadu Met Stars Live in Concert, v níž pořadatelé přinášejí přímé přenosy recitálů pěvců z různých koutů světa. Týdenní přehled oper, které Met připravila na tento týden, lze navštívit zde. Řadu pro tento týden pořadatelé nazvali Politika v opeře. Dnes to bude Verdiho Don Carlos, zítra Händelova Agrippina, ve středu Verdiho Simon Boccanegra, čtvrtek bude patřit opeře Nixon in China skladatele Johna Adamse a v pátek opera nabídne Musorgského Borise Godunova. Na víkend dramaturgie vybrala moderní díla, a to The Ghosts of Versailles Johna Corigliana a Glassovu operu Satyagraha.

Strana 1 z 189