*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

0

Prodaná nevěsta zahájí po delší pauze provoz v Plzni a Brně. Obě divadla se v neděli vrátí po koronavirové pauze do obvyklého režimu. 9. srpna se tak chystá plzeňská opera i Národní divadlo v Brně uvést nejslavnější operu Bedřicha Smetany. V Plzni zazní premiérově, v hudebním nastudování dirigenta Jiřího Štrunce a režiséra Tomáše Ondřeje Pilaře. V Brně plánují uvést stou reprízu představení režiséra Ondřeje Havelky.

 
0

Život do středověkých sklepních prostor Domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí přinese dnes a zítra poslední z cyklu tanečně-světelných performancí projektu Light Underground. Miniatura s názvem Unfinished System choreografek Hany Polanské Turečková a Marie Gourdain, light designérky Zuzana Režné a hudebníka Jana Bubáka zazní v oba dny vždy od 18:00, 18:45 a 19:30 hodin. Cyklus připravila Galerie hlavního města Prahy.

 
1

Bazilika svatého Jakuba v Praze je od 6. srpna do 24. září dějištěm pětadvacátého ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum. V rámci přehlídky rozezní největší pražské varhany interpreti z Francie, České republiky, Ruska, Polska a Rakouska. Řadu osmi koncertů zahájí francouzský varhaník David Cassan, závěrečný koncert bude patřit ředitelce festivalu Ireně Chřibkové. Ke čtvrtstoletí své existence vydává festival DVD mapující poslední roky festivalových vystoupení.

 
úterý, 04 srpen 2020 09:24

Lesk žesťů a varhan v Jáchymově

PBEMezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera pokračuje v pátek 7. srpna koncertem Pražského žesťového souboru a zakladatelky a ředitelky festivalu, varhanice Michaely Káčerkové. V jáchymovském kostele sv. Jáchyma zazní od půl osmé Sonata Vespertina Pavla Josefa Vejvanovského, skladby Johanna Sebastiana Bacha, výběr z Loutny české Adama Michny z Otradovic, Passacaglia g moll Georga Friedricha Händela, Tři heroické pochody Georga Philippa Telemanna, Serenáda in C Pavla Josefa Vejvanovského a Suita D dur a Chaconne in F Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, rodáka z Krásna nedaleko Karlových Varů. Pražský žesťový soubor slaví v tomto roce čtyřicáté výročí působení na hudební scéně. Soubor tvoří trumpetisté František Bílek a Arnold Kinkal, hornista Jiří Lisý, hráč na tenorový pozoun Jan Votava a basový pozounista Karel Kučera. Následující koncert festivalu bude v Karlových Varech v pátek 21. srpna jako připomínka 300. výročí druhé návštěvy Johanna Sebastiana Bacha v městě. Vystoupí Komorní orchestr Karlovarských symfoniků pod vedením Vojtěcha Spurného, který zasedne i za cembalo.

8

Už tento pátek začíná v Kroměříži sedmý ročník multižánrového festivalu Hortus Magicus. Kromě barokní a klasicistní hudby představí také divadlo, floristické exhibice, edukační programy nebo dobový ohňostroj. S podtitulem Proměna - čtvero ročních dob se bude konat v Květné zahradě od 7. do 9. srpna.

 

 

100

„Tajemno láká. Jistě by se tak našli tací, co namítnou, že život Dvořáka se stal zase o něco všednějším.“

„Kdybychom snad chtěli mezi Dvořákem a farmaceutem Rüdigerem hledat další styčný bod (vedle vzdálenosti místa bydliště a lékárny), mohl by to být jistě cit pro národní smýšlení.“

„Je smyslem ukázat, že skladatelé mohou zůstat tajemní, i když se zdá, že známe vše o jejich životě i smrti.“

Život skladatele Antonína Dvořáka se nedávno ocitl pod drobnohledem vědců. V laboratořích Státního ústavu pro kontrolu léčiv vložili pod mikroskop pár posledních let jeho života s cílem objasnit, čím se Dvořák krátce před svou smrtí léčil. Nebylo jisté, že se vzorek léku, který se dochoval v jeho pozůstalosti, podaří identifikovat. Přes sto let staré bílé krystaly nakonec své tajemství vydaly. Látka byla identifikována jako hexamethylentetramin (jinak také methenamin nebo urotropin). V minulosti se tato sloučenina používala k léčbě infekcí močových cest.

 
pondělí, 03 srpen 2020 12:42

Petr Mádle

Petr-MdleMuzikolog, pedagog a manažer.

Světlo světa jsem spatřil v roce 1952 v Kubelíkově zámku v Býchorách u Kolína, rodišti Rafaela Kubelíka, kde pracoval můj otec jako ředitel chemického učiliště (!). Po sametové revoluci jsme na toto téma jako rodáci žertovali s Rafaelem Kubelíkem ve vzájemné korespondenci. Genius loci tohoto místa totiž zřejmě způsobil, že ač jsem byl později přinucen vystudovat chemickou průmyslovku v Pardubicích s otcovou vidinou chemického inženýra, skončil jsem nakonec na pedagogické fakultě jako student češtiny a hudební výchovy a později jako student hudební vědy (v té době ovšem tzv. Mužíkologie – pamětníci vědí své…). Rigorózní zkoušku jsem pak v následném dálkovém studiu složil v listopadu 1989, takže jsem byl na poslední chvíli ušetřen ponižujícího veřejného čtení děkovného dopisu straně a vládě, které mi bylo v souvislosti s  promocí úředně nařízeno.  Mnoho let jsem pak pracoval jako učitel a později  ředitel „lidušky“ i „zušky“ ve Dvoře Králové nad Labem a věnoval se nejrůznějším hudebním aktivitám.

Těžko by mě při studiu chemie v Pardubicích napadlo, že jednou moje dcera, absolventka JAMU, usedne jako houslistka do Komorní filharmonie Pardubice, druhá dcera bude zdatná klavíristka, i to, že mojí ženou se stane violoncellistka, rovněž absolventka JAMU. Jako důchodce  mám čas věnovat se hudebnímu vzdělávání svých dvou talentovaných vnoučat a spolu se svým bratrem kontrabasistou i rodinné jazzové kapele. Zkrátka někdy je té hudby u nás až příliš…

sirena-2

Nejbližší program Orchestru Berg pokračuje ve středu premiérou skladatele a chemika Petra Cíglera v rámci cyklu Hudba k siréně. Už za deset dní pak představí Berg celovečerní dílo australské skladatelky Lizy Lim, inspirované texty středověkého perského básníka Háfize, a světovou premiéru Hanuše Bartoně Bezčasí.

 
3

Bohatý lidový hudební i slovesný odkaz Moravského Valašska inspiruje v těchto dnech českého folkloristu a cimbalistu Jana Rokytu k právě vznikající skladbě Sonety. Podle autorova vyjádření budou výsledkem čtyři miniatury na milostné texty básníka Josefa Kaluse a další básně z jižního Valašska. Světovou premiéru uvede 10. října na zámku v Mikulově Lednicko-valtický hudební festival. Sólistou večera s názvem Studánky inspirace bude rovněž houslista Václav Hudeček.

 

Epoque-Quartetstudioby-ZuzanaBonisch-3Aktuální koronavirová pandemie, pocity úzkosti a zamyšlení nad budoucností lidstva jsou hlavními tématy nového experimentálního audiovizuálního projektu Altered Mind of 20-20, Part 1. Skladbu Elii Cmírala nahrál český soubor Epoque Quartet, který se objeví i ve výsledném videoklipu, zachycujícím atmosféru osiřelé Prahy. „Kryptický název Altered Mind, obraz Vltavy, která teče pozpátku, lidské stíny v osamělých ulicích města, zvuky elektroniky nebo závěr se třemi melodickými glissandy pocházejí z mých nočních snů. Když na něčem velmi intenzivně pracuji, často se mi stává, že ve snech prožívám s tím související úzkosti a obavy, někdy i v detailních vizuálních a zvukových obrazech,“ vysvětluje vznik projektu hollywoodský hudební skladatel Elia Cmíral. Označení skladby Part 1 napovídá, že projekt bude mít pokračování, již nyní pracuje skladatel na dalších dvou částech. Elia David Cmíral je český skladatel žijící v Los Angeles, kde tvoří hudbu k hollywoodským filmům, k baletu a videohrám. Pracoval tam například s Johnem Frankenheimerem, Wesem Cravenem nebo Johnem Travoltou.

Strana 1 z 162