Jana Janků a Musica Poetica se zaměří na ženské skladatelky a polské baroko
Mezzosopranistka a harfistka Jana Janků připravila pro podzimní část sezóny dva tematicky i hudebně odlišné večery, které představí rozmanitost historické hudby napříč epochami i zeměmi. 18. listopadu v Praze zazní program Divotvůrkyně věnovaný ženským skladatelkám minulých staletí, 4. prosince pak v Brně se souborem Musica Poetica uvede koncert Polský barok, zaměřený na tvorbu skladatelů sedmnáctého století.

Mezzosopranistka a harfistka Jana Janků, umělecká vedoucí souboru Musica Poetica připravuje na druhou polovinu listopadu a úvod prosince dvojici vystoupení. První z koncertů, nazvaný Divotvůrkyně, se uskuteční 18. listopadu v kostele sv. Martina ve zdi v Praze. Program nese podtitul Hudba ženy skladatelky napříč staletími a nabídne tvorbu průkopnic duchovní i světské hudby, jako byly Hildegarda z Bingenu, Beatritz de Dia, Isabella Leonarda a další. Janků zde vystoupí nejen jako zpěvačka, ale také jako hráčka na historické harfy, a to společně s Tomášem Najbrtem hrajícím na loutny. Komorní večer propojí duchovní rozměr ženské inspirace s poetickou jemností středověké a raně barokní hudby.
Druhý koncert s názvem Polský barok proběhne 4. prosince v Místodržitelském paláci v Brně. Soubor Musica Poetica, který Janků založila v roce 1999 a s nímž dlouhodobě rozvíjí cyklus Baroko v evropských zemích, představí hudbu Antoniho Milwida, Stanisława Sylwestra Szarzyńského a Marcina Mielczewského. Spolu s Janků vystoupí Martina Macko (soprán), Kateřina Stávková (viola da gamba), Bohdana Hinerová (barokní housle), Kamila Dubská (cembalo) a Lucie Lukášová (traverso). Koncert se zaměří na duchovní i instrumentální skladby polského raného baroka, které odrážejí pestrost a stylovou vyspělost tehdejší střední Evropy.

Jana Magdalena Janků je absolventkou Akademie staré hudby a hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně. Působila v Národním divadle v Praze i Brně, koncertovala s předními českými orchestry a spolupracovala s dirigenty jako Tomáš Netopil či Petr Fiala. Vedle pěvecké činnosti se intenzivně věnuje hře na historické harfy, které studovala v Itálii, Rakousku i Španělsku, a účinkuje také v souborech staré i současné hudby. Soubor Musica Poetica, který Janků vede, se specializuje na autentickou interpretaci staré hudby v dobových obsazeních. Jeho koncertní dramaturgie propojuje hudbu s poezií a kulturním kontextem období baroka a renesance. Vedle tuzemských koncertů vystupuje i v zahraničí a spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.
foto: archiv Jany Janků a Musica Poetica
Příspěvky redakce
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
Více z této rubriky
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka