Jednadevadesátá sezona Pražského filharmonického sboru s náročnými díly a věhlasnými dirigenty
Ještě pořád jubilující Pražský filharmonický sbor, letos devadesátiletý, představil následující sezonu. Jejími pilíři budou jak programy vlastní koncertní řady, tak spolupráce s orchestry, která ke sboru přivede řadu velmi zvučných dirigentských jmen. Koncertní příležitosti bude mít těleso i v rámci festivalů v Česku a v zahraničí. Sbor přitom nadále povedou hlavní sbormistr Lukáš Vasilek a sbormistr Lukáš Kozubík.

„Čeká nás taková normální sezona,“ uvedl s úsměvem 11. června na tiskové konferenci ředitel PFS David Mareček s tím, že se na letošní jubilejní sezonu daří dobře navazovat. Připomněl také největší úspěchy uplynulé sezony: mezi nimi vystoupení v Carnegie Hall, v Hongkongu, BBC Proms nebo pražské uvedení Honeggerova oratoria Jana z Arku na hranici ve spolupráci s Českou filharmonii.
Hlavní osou 91. sezony bude pro PFS čtveřice koncertů z vlastní koncertní řady, ve které mají evidentně dominantní postavení zásadní díla 20. století. Na zahajovacím koncertě uvede sbor skladby letošního jubilanta Arvo Pärta, Chichesterské žalmy Leonarda Bernsteina a Svatbu Igora Stravinského. „Jedná se o jednu z nejtěžších skladeb sborového repertoáru vůbec,“ přibližuje ji Lukáš Vasilek.
PFS bude letos pokračovat i v tradici adventních koncertů. Uvede pásmo Luboše Fišera a již poněkolikáté také Vánoční kantátu Jana Ryanta Dřízala, která byla zkomponována přímo pro PFS. Bude také nahrána na CD. „Slibujeme si od ní, že se stane novou ,českou vánoční klasikou‘,“ říká generální manažerka sboru Anna Moravcová.
V lednu sbor uvede „sing-along“ koncert Goin‘ Home, který spojuje díla Antonína Dvořáka s americkými spirituály. Posledním ze čtyř vlastních koncertů PFS bude projekt, který management sboru nazývá „jarním gala“: spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu rozezní ve Španělském sále francouzský program, který zahrne i oratorium Král David od Arthura Honeggera, které bude letos v červnu aktuálně uvedeno na festivalu Smetanova Litomyšl.

Podle Davida Marečka bude sbor v následující sezoně pokračovat v nastavené spolupráci s orchestry. Chybět nebude samozřejmě „domovský orchestr“, tedy Česká filharmonie. Spolu s prvním českým orchestrem sbor vystoupí pod taktovkou Sira Simona Rattlea (Nocturna Clauda Debussyho), odborníka na klasicismus Giovanniho Antoniniho (Mozartovo Requiem s Českou filharmonii), nebo Antonia Pappana (česká premiéra Dallapiccolovy opery Vězeň, pro níž sbor připraví hostující sbormistr Simon Halsey). Dále sbor vystoupí se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK nebo s Drážďanskou filharmonií, se kterou bude spolupracovat na uvedení Beethovenovy 9. symfonie.
Zvlášť pak lze vyzdvihnout koncert s Českou filharmonii a se Zubinem Mehtou, napřesrok devadesátiletým, na němž zazní Mahlerova Symfonie č. 2. Jak připomněl ředitel Mareček, ta je pro sbor podle výjimečná přinejmenším kvůli tomu, že v ní s Mehtou účinkovali už na desítkách úspěšných koncertů.
Z festivalových a zahraničních vystoupení lze zmínit účinkování na prestižních českých festivalech (Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Svatováclavský hudební festival), z těch za hranicemi pak Bratislavské hudební slavnosti nebo již patnácté hostování na festivalu v Bregenzi u Bodamského jezera – tentokrát například ve Verdiho La traviatě.

Co se týče počinů v oblasti nahrávek, kromě Vánoční kantáty bude diskografie souboru obohacena i o CD se záznamem z letošního uvedení Jany z Arku na hranici, kterou nastudoval Lukáš Vasilek. Obě CD vyjdou v Animal Music.
Sbor bude i v sezoně 2026/2027 pokračovat ve svých edukačních aktivitách, určených pro nejrůznější věkové skupiny. Dále rozvíjí i vzdělávání profesionálů, v Akademii PFS k poctě Soni Červené, vedené Lukášem Kozubíkem.
foto: Petra Hajská / Česká filharmonie, archiv
Příspěvky redakce
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
Více z této rubriky
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie