Kategorii klávesových a strunných nástrojů soutěže Concertino Praga opanovala Yeonah Kim
Vítězkou letošního devětapadesátého ročníku Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga se v kategorii klávesových a strunných nástrojů stala jedenáctiletá jihokorejská houslistka Yeonah Kim. Jedinému českému finalistovi akordeonistovi Viktoru Stockerovi patří druhá příčka a Cena publika.

V kategorii klávesových a strunných nástrojů soutěže Concertino Praga, jejíž finálový večer se uskutečnil v rámci festivalu Dvořákova Praha v sobotu 13. září ve Dvořákově síni Rudolfina, soutěžilo kvarteto mladých talentů. V podání lotyšského klavíristy Matvejse Fokinse, jihokorejské houslistky Yeonah Kim, bulharského violoncellisty Darina Lambreva a českého akordeonisty Viktora Stockera zazněly skladby Saint-Saënse, Čajkovského, Lala a Zolotaryova s doprovodem Pražských rozhlasových symfoniků vedených Tomášem Braunerem. Výkony obdobně jako v kategorii dechových nástrojů hodnotila mezinárodní porota ve složení: trumpetista Martin Angerer, hobojistka Jana Brožková, klavírista Ian Fountain, klarinetistka Andrea Götsch, akordeonista Ladislav Horák, violoncellista Wolfgang Emanuel Schmidt, houslisté Milan Šetena a Dmitry Sitkovetsky, flétnista Henrik Wiese a zástupkyně EBU Octavia Galescu.

Ta rozhodla o tom, že vítězné vavříny patří teprve jedenáctileté houslistce Yeonah Kim, která přesvědčila výkonem v Čajkovského Houslovém koncertu a současně získala i možnost pořízení profesionální nahrávky ve studiích Českého rozhlasu. Druhé místo obsadil český zástupce Viktor Stocker. První dva účastníci obdrželi dle svého umístění různě vysoké stipendium od rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation určené na další hudební rozvoj, případně na zakoupení nového nástroje. Třetí příčka spolu se stipendiem od společnosti Bulb náleží Darinu Lambrevovi. Čestné uznání prvního stupně se stipendiem od hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha si odvezl Matvejs Fokin. Cenu publika si na základě hlasování diváků v sále spolu se stipendiem odnesl český zástupce, akordeonista Viktor Stocker.

Finalisté a další vybraní soutěžící se ještě představí v sérii koncertů Jihočeského festivalu Concertino Praga, a to od 15. do 19. září v koncertních sálech Písku, Bechyně, Tábora a Jindřichova Hradce.
***
Podrobnosti z druhého finálového večera čtěte v rubrice ReflexePlus.
foto: stream ČRo
Příspěvky redakce
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
Více z této rubriky
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Jan Dušek (1942–2025)
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Valentýna Ibriqi ovládla ústeckou klavírní soutěž
- Nejen dvouplátkový advent na Konzervatoři Brno
- Zlatá ladička roku pro Janáčkovy filharmoniky i pražské rozhlasové symfoniky
- Zbyněk Srba (1961–2025)
- JAMU udělila čestný doktorát scénografce Pamele Howard
- Archeologové na místě Janáčkova kulturního centra našli dům. Bydlel tu Přemysl Otakar II.?