Klavírista Karl Eichinger hostem v Olomouci. A přijedou také studenti JAMU
Rok rakouské kultury v Olomouci obohatí hned první klavírní recitál z nově obnovené koncertní řady, kterou letos Moravská filharmonie opět nabízí olomouckému publiku. Karl Eichinger, rodák z dolnorakouského městečka Zwettl, 29. října provede zejména díla svého favorizovaného amerického skladatele George Gershwina. Znovu v Redutě se 1. listopadu představí také studenti Janáčkovy akademie.

Kromě klavírní verze Rapsodie v modrém, od jejíž vzniku a premiéry letos uběhlo přesně sto let, posluchači klavírního umění uslyší také Gershwinova preludia či efektní úpravu proslulé písně Summertime. Začátkem 20. století byla vedle New Yorku dalším důležitým kulturním centrem Paříž. Toto období hudebních dějin koncert připomene pestrobarevnou Bergamskou suitou Clauda Debussyho. Hlubší hudební minulost a vídeňský klasicismus představí v rámci programu Beethovenova Klavírní sonáta č. 8, známá jako „Patetická“.
Koncerty řady JAMU či Klasika na dosah jsou Moravskou filharmonií organizovány ve spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění jako edukační platforma pro budoucí profesionální hudebníky. „Koncerty pro nováčky ve světě klasické hudby i protřelé znalce. Zazní legendární skladby od těch nejznámějších autorů, ale také světové premiéry. Výhodné vstupné umožní poznat krásy klasické hudby opravdu všem,“ anotuje produkce hanáckého tělesa. Začátkem následujícího měsíce před orchestrem stanou klarinetistka Věra Drápelová, hornista Kryštof Koska a dirigenti Marek Rajnoch, Kento Satsuma a Igor Karpilovskij. Na programu jsou Mozartova díla Divertimento F dur, KV 138 a Koncert pro klarinet a orchestr A dur, KV 622 a Haydnův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 1 D dur a také jeho Symfonie č. 100 G dur, Hob. I: 100 „Vojenská“.
Foto: z archivu Karla Eichingera
Příspěvky redakce
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
Více z této rubriky
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové
- Virtuózní housle adventně na Zámku Žďár nad Sázavou