Kohout, borovice a klavír. Brno Contemporary Orchestra oživí Piňosovu hudbu i humor
V Brně-Kohoutovicích vznikne neobvyklé místo setkávání umění a vzpomínek. Brno Contemporary Orchestra připomene sto let od narození skladatele Aloise Piňose a výtvarníka Dalibora Chatrného. Akce nazvaná Kohout a borovice oživí 15. října Piňosovu ulici i původní Piňosův klavír, a to nejen v rámci sezóny souboru, ale také jako doprovodný program festivalu Moravský podzim.

Hudební i lidský odkaz Aloise Piňose, osobnosti s nezaměnitelným smyslem pro humor a experiment, připomene Brno Contemporary Orchestra netradičním způsobem – „od ulice k tónu“. Akce začne 15. října v sedmnáct hodin na Piňosově ulici odhalením lavičky inspirované Statickou hudbou, která se stane trvalou součástí Piňosovy ulice. Zazní tu i jeho hravá dueta Seznámení na texty seznamovacích inzerátů z roku 1975, v nichž se spojují soprán, bas a kytara v bizarním dialogu. V devatenáct hodin bude následovat koncert v tělocvičně základní školy Chalabalova, kde těleso pod vedením Pavla Šnajdra uvede program složený z Piňosových skladeb i děl jeho žáků a přátel. Symbolickým středem večera bude Piňosův původní klavír, pro který vznikla série nových skladeb od současných autorů, mezi nimiž byl i Piňosův syn Mikuláš (Centum anni transierunt). Vedle Piňosových kompozic (Stella matutina, Ohlédnutí a vyhlédnutí „83“) zazní Nonet Josefa Berga, Tance labilní a nepravděpodobné Josefa Adamíka nebo novinky autorů Iva Medka (ASPIN), Petra Kofroně (ASP) či Miloše Štědroně (AP centanario).
„Piňos byl bytostný srandista, až si myslím, že to někoho mohlo štvát. Tak i vzpomínka na něj nemůže být úplně vážná. Všichni, kteří napsali skladbičku pro Piňosův klavír, si ten klavír skutečně pamatují, důvěrně ho znají, protože Alois Piňos zval své žáky ke svému stolu i klavíru, aby jim laskavě otevíral cestu k jejich osobitému kompozičnímu jazyku,“ uvedl dramaturg Brno Contemporary Orchestra Viktor Pantůček.
Projekt Kohout a borovice vznikl ve spolupráci s městskou částí Brno-Kohoutovice a ZŠ a MŠ Chalabalova. Je součástí sezóny tělesa nazvané Okrajiny, doprovodného programu festivalu Moravský podzim a zároveň připomínkou padesátého výročí školy Chalabalova.
Foto: Jakub Šnajdr
Příspěvky redakce
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
Více z této rubriky
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka