Komorní projekty FOK i se Zlatou Adamovskou
Následující tři koncerty pod hlavičkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK budou rodinného rázu alespoň co do míry zaplnění pódia. Orchestr absentuje – v těchto dnech je na koncertním turné po Japonsku. Tuzemské umělecké povinnosti tak zastanou tři umělecké páry: 9. ledna v kostele sv. Šimona a Judy klavírista Igor Ardašev s houslistou Ivanem Ženatým, o týden později na stejném místě proslulý kontratenorista Andreas Scholl s doprovázejícím loutnistou Edinem Karamazovem a pořad Ullmannová – Proměny obstarají 18. ledna v Divadle Viola mluveným slovem Zlata Adamovská a klavírista Adam Skoumal.

Oba účinkující devátého lednového večera – Ivana Ženatého a Igora Ardaševa – již FOK hostil mnohokrát. Ovšem vždy každého zvlášť. V počínajícím Roce české hudby se rozhodl pozvat je společně. Mezi přinášenými sonátami Beethovenovými, Dvořákovými a Mendelssohnovými zaujímá zvláštní postavení expresivní i nadějeplná Elegie Otmara Máchy z roku 1982.
Německý kontratenorista Andreas Scholl do Prahy tentokrát přijede s písňovým programem a se svým dlouholetým kolegou, loutnistou a kytaristou Edinem Karamazovem 16. ledna představí skladby Dowlanda či Händela, ale i lidové písně.

A hudební výběr (Chopin, Schumann) na motivy života norské umělkyně Liv Ullmannové doplní osobité texty z autobiografické knihy Proměny, v níž herečka líčí své bouřlivé vztahy i uměleckou kariéru, to vše s dalšími úvahami a vyznáními. Texty svědčí o vysoké inteligenci a hlubokém citu, stejně jako o tom, jakou hudbu má Liv Ullmannová ráda. „Propůjčit její hlas ústům Zlaty Adamovské a hudební lásky rukám Adama Skoumala slibuje navýsost skvostný zážitek,“ láká oficiální pozvánka.
Foto: ilustrační - Divadlo na Šantovce, Facebook / Festival Internacional de Música de Espinho
Příspěvky redakce
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
Více z této rubriky
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové
- Virtuózní housle adventně na Zámku Žďár nad Sázavou