Kulturní vyžití s Českými centry Stockholm a New York
Česká centra v zahraničních metropolích jsou již tradičními nositeli nejen hudební kultury. V nejbližších dnech se pod jejich patronátem uskuteční dvě hudební akce – první z nich je stockholmské hudební odpoledne 11. srpna pod vedením houslisty a dirigenta Petera Spišského, druhý, newyorský pořad 13. srpna bude folklórního ražení s cimbalistou Matějem Šípem.

Letní hudební odpoledne v Pavilonu Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu se uskuteční v podvečerním čase dne 11. srpna. „Přijďte si užít letní koncertní odpoledne s českými a slovenskými hudebníky z operního orchestru Confidencen pod vedením dirigenta Petera Spišského,“ lákají pořadatelé. Peter Spišský je houslista, dirigent a pedagog slovenského původu působící v Malmö. Zároveň je uměleckým ředitelem operního festivalu v Confidencen, nejstarším rokokovém divadle ve Švédsku. V programu, který Spišský řídí, zazní výběr barokních skladeb i tradičních česko-slovenských lidových písní.
Za Atlanským oceánem se o dva dny později koná večerní pořad s názvem Matěj Číp a Valachia Cimbalom Quartet. Cimbál obsluhovaný světově uznávaným Matějem Čípem, mezinárodně uznávaným cimbalistou známým jako „The Cimbalom Guy“ a vítězem Mezinárodní soutěže cimbálového umění 2025, se při open air koncertu rozezní 13. srpna na jednom malebných míst New Yorku, na travnaté ploše Hunter’s Point South Park s výhledem na panorama Midtownu. Číp vystoupí s Valachia Cimbalom Quartetem a prezentuje moderní pojetí folklórních kořenů; společně přednesou energický program, který propojuje tradiční moravské a slovenské melodie s moderním hudebním přístupem. „Těšit se můžete na lyrické klasické pasáže, svižné lidové tance, zpěv i spontánní interakci s publikem. Představení nabídne jedinečnou příležitost zažít cimbál v celé jeho výrazové šíři a ukáže Čípovu virtuozitu a charisma,“ avizují organizátoři s připomínkou vhodnosti přinesení deky na sezení v trávě.
Foto/zdroj: Facebook umělce
Příspěvky redakce
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
Více z této rubriky
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové
- Virtuózní housle adventně na Zámku Žďár nad Sázavou