Lada Bočková v Bratislavě opráší sólový part v Mahlerově Čtvrté
Slovenská filharmonie v příštím týdnu nabídne vystoupení komorního souboru Magistri Posoniensi, který se věnuje staré hudbě. V bratislavské Redutě však bude nadvakrát k mání také velký symfonický pořad plující do mladších vod hudební historie. Při koncertech 22. a 23. května z děl Mendelssohna a Mahlera své slovo řekne také česká sopranistka Lada Bočková.

Johann Joseph Fux vstoupil do dějin především jako hudební teoretik a pedagog. Sporadicky se však věnoval také kompozici, přičemž převažovala duchovní hudba. V podání souboru Magistri Posoniensi zazní tři jeho díla: Alma Redemptoris, Vedi che il Redentor a Sonata a Quattro. Jednou z významných hudebních osobností 17. století byl Samuel Capricornus, jehož dílo a existence jsou rovněž úzce spjaty s Bratislavou a Slovenskem. Diváci uslyší opus Laetare Jerusalem in Domino zo zbierky motet Scelta musicale. Giovanni Martino Cesare je historicky prvním skladatelem sólové skladby pro sackbut, předchůdce trombonu. Na programu koncertu je autorova La Augustana. Chiara Margarita Cozzolani tvořila během služby v benediktinském klášteře v Miláně, ale její díla vyšla tiskem také ve Francii a Německu. Z jejího odkazu zazní O Jesu meus Amor. Jedinou vokalistkou koncertu 20. května v Malém sále bratislavské Reduty bude sopranistka Lenka Cafourková Ďuricová.
Větší akce se chystá 22. a 23. května v Koncertní síni stejné budovy. Zvolna dosluhující šéfdirigent Slovenské filharmonie, designovaný vedoucí Janáčkovy filharmonie Ostrava Daniel Raiskin ve společnosti orchestru přivítá dvě sólistky: houslistku Alexandru Conunovu, která ztvární sólový part slavného Koncertu pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho z pozdního období komponistovy tvorby; české zastoupení pak bude pořad mít v přítomnosti sopranistky Lady Bočkové, jež se chopí vokální úlohy v Mahlerově Čtvrté symfonii, jakž učinila relativně nedávno ve společnosti Pražských symfoniků. Poetická Symfonie č. 4 Gustava Mahlera zaujímá v kontextu skladatelovy tvorby výsadní postavení. Mahler ji původně koncipoval jako šestivětý kolos, později se spokojil s tradičními čtyřmi částmi motivovanými básní Das himmlische Leben ze sbírky Chlapcův kouzelný roh.
Foto/zdroj: archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
Více z této rubriky
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové
- Virtuózní housle adventně na Zámku Žďár nad Sázavou