Melodramfest pokračuje poctou českému melodramu a osmdesátníkovi Josefu Vejvodovi
Po plzeňském uvedení Fibichova Vodníka a Jeremiášovy Romance o Karlu IV. ve spolupráci s tamním Tylovým divadlem a koncertem k poctě stého výročí narození pěvkyně Soni Červené v Praze bude 12. října pokračovat letošní Melodramfest ve Zbraslavi programem zaměřeným na český melodram a osobnost Josefa Vejvody. Akci pořádanou Společností Zdeňka Fibicha, která potrvá až do 14. prosince, doprovází také kompoziční soutěž.

Ve spolupráci s Městskou částí Praha Zbraslav připravila Fibichova společnost jako další položku letošního Melodramfestu pořad s titulem Český melodram a Josef Vejvoda 80. V neděli 12. října si příznivci melodramatu budou moci vyslechnout Fibichova Vodníka, Ostrčilovu Baladu českou, Jeremiášův Raport, Bezděkovu Neznámou ze Seiny a na závěr Vejvodovo dílo Promluv a žasni anděli. Interpretaci zajistí Dita Hořínková a Filip Sychra za klavírního doprovodu Filipa Martinky a v režii Věry Šustíkové. Program připomene osmdesáté narozeniny posledního jmenovaného skladatele, kapelníka a hráče na bicí nástroje, který je nejmladším synem skladatele a kapelníka Jaromíra Vejvody. Josef Vejvoda se věnuje jazzu, ale současně se svojí kapelou a se svým Salonním orchestrem nahrál většinu otcových skladeb, ale i vlastní kompozice. Sám je autorem tří melodramů na Rilkeho básně, na Kafkovy povídky a Vzpomínky na Tonyho Scotta pro smyčcový orchestr a jazzové trio.
Říjnový program Melodramfestu nabídne také Finálový koncert čtvrté Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů. V neděli 26. října zazní v Galerii HAMU deset nejúspěšnějších novinek anonymních autorů. Interprety budou Marta Hrachovinová, Filip Sychra, ke klavíru usedne Daniel Wiesner. O režii se znovu postará Věra Šustíková z pořádající Společnosti Zdeňka Fibicha.
Mezinárodní soutěž Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů se koná v Praze od 8. září do 26. října. Fibichova společnost ji spolu s HAMU pořádá ve spolupráci s DAMU, Pražskou konzervatoří a Vyšší odbornou školou hereckou v Praze. Soutěž je určena pro skladatele bez omezení věku a národnosti, je anonymní, skladatelům je přidělen číselný kód, pod kterým jsou celou dobu vedeni. Každý skladatel se může soutěže účastnit s jednou až třemi novými skladbami určenými pro jednoho recitátora či recitátorku s doprovodem sólového klavíru. Soutěžící si mohou vybrat text z oblasti poezie, prózy či dramatické literatury, a to národní i světové, napsané v češtině, slovenštině, angličtině nebo němčině. Soutěž se uskutečňuje ve dvoukolovém formátu. V prvním kole tříčlenná porota složená ze zástupců organizačního výboru soutěže v čele s ředitelem Jiřím Bezděkem vybírá maximálně osm postupujících skladeb. V druhém kole soutěže vybrané skladby posoudí pětičlenná odborná porota, jež se následně zúčastní živého provedení těchto skladeb na výše zmíněném veřejném Koncertu vítězů. K cenám poroty budou připojeny výsledky ankety diváků a interpretů. Teprve po vyhlášení výsledků poroty před udílením cen budou odtajněni jednotliví úspěšní adepti.

Program Melodramfestu se uzavře 14. prosinci na půdě Pražské konzervatoře, kde bude ve spolupráci s touto institucí uveden pořad Světový melodram a symfonik Fibich. V podání Severočeské filharmonie Teplice řízené Jiřím Petrdlíkem a recitátorek: Marty Hrachovinové a Apoleny Veldové v režii Věry Šustíkové bude uvedena trojice děl: Sibeliův Hraběnčin portrét Griegův Bergliot a Fibichova Druhá symfonie.

Foto/zdroj: ilustrační - archiv festivalu / Martin Myslivec
Příspěvky redakce
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
Více z této rubriky
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka