úterý, 25 červen 2019 08:00

Orchestr Akademie komorní hudby a open-air koncerty ve Středočeském kraji

Autor:

Mezi 26. a 28. červnem vystoupí na několika místech Středočeského kraje orchestr složený z českých a německých studentů Akademie komorní hudby pod vedením violoncellisty Tomáše Jamníka a hobojisty Jana Součka. Špičkoví mladí hudebníci se představí v Kostelci nad Černými lesy, v Kutné Hoře a v Ratajích nad Sázavou. Svou čtvrtou sezonu zakončí soubor o víkendu na konci června řadou čtyř koncertů v lázeňských Poděbradech.

 

1

 

„I nadále se chceme věnovat koncertování ve Středočeském kraji a nabízet posluchačům hudební zážitky i tam, kde by je nečekali. V letních měsících rádi využíváme venkovní prostory, a pokud bude počasí přát, s výjimkou jediného se všechna vystoupení odehrají pod širým nebem,” říká umělecký vedoucí Akademie komorní hudby Tomáš Jamník. Koncerty se uskuteční zítra na zámku v Kostelci nad Černými lesy, 27. června na vodním pódiu v zahradách Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, 28. června na nádvoří hradu Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou a o víkendu 29. a 30. června na festivalu Víkend hudby v Poděbradech, který akademie pořádá.

„V rámci festivalu čekají posluchače komorní koncerty, jako jsou například večerní nokturno na kolonádě prof. Libenského, hudební piknik v parku nebo koncert Tria Incendia v Divadle Na Kovárně, ale také nedělní orchestrální koncert na kolonádě,“ uvádějí pořadatelé. Na koncertech zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů a Arvo Pärta.

 

2

 

Akademie komorní hudby se věnuje podpoře mladých talentů z České republiky a vzdělávání v oboru komorní hry. V roce 2018 byl založen orchestr, který působí především na území Středočeského kraje. „Je pro nás důležité, aby v těchto orchestrálních projektech studenty vedli lidé se zkušenostmi z těch nejlepších ansámblů. V loňském roce měl orchestr premiéru pod vedením členů Berlínské filharmonie, letos jsme oslovili z řad českých hudebníků Jana Součka, výtečného hobojistu PKF – Prague Philharmonia a Státní opery Praha,” dodává Tomáš Jamník.

 

Foto:  Akademie komorní hudby

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.