pátek, 18 červen 2021 07:55

Pardubická soutěž „Hraj online!“ má své vítěze

Autor:

Pardubická soutěž „Hraj online!“ vyhlásila laureáty letošního ročníku, jména úspěšných mladých hudebníků jsou zveřejněna zde. Přehlídku mladých talentů pořádala Komorní filharmonie Pardubice ve spolupráci se stipendijním programem MenART a přehlídkou neprofesionálních varhaníků Organum regium. Partnerem soutěže je ZUŠ OPEN. Porotě složené z osobností profesionální hudební scény předsedal houslista Václav Hudeček. Dále v ní usedli Pavel Svoboda, Libor Ježek, Vojtěch Podroužek, Michal Chmelař a Jana Turková.

 

201

 

Soutěže se mohli zúčastnit žáci základních uměleckých škol sídlících na území Pardubického kraje. K dispozici měli čtyři kategorie: klavír, dechové dřevěné a dechové žesťové nástroje a smyčce. Každá kategorie navíc byla rozdělena do dvou věkových skupin, do patnácti a do dvaceti let. Celkem se přihlásilo 55 soutěžících z 15 různých škol. První kolo napřed probíhalo distančně, takže zájemci museli pořídit videonahrávku soutěžní skladby podle svého výběru v minimálně délce 3 minuty a tu do poloviny května zaslat pořadatelům. Porota pak vybrala celkem dvacet jedna mladých hudebníků, kteří postoupili dál. Finálové kolo se konalo včera, sice bez publika, ale už prezenčně.

 

200

 

Vítězové jednotlivých kategorií získali 2 x 60 minutový masterclass s hráčem Komorní filharmonie Pardubice zaměřený na přednes skladby určené pro natáčení s Komorní filharmonií a následně s ní také natočí audiovizuální nahrávku, která bude k vidění na sociálních sítích orchestru. Čtyři mladí umělci také vystoupí na komorním koncertu orchestru.

 

203

 

„Hlavním cílem a „hnacím motorem“ k přípravě soutěže byla podpora dětí, které se učí hře na hudební nástroj. V důsledku epidemiologické situace základní umělecké školy vyučovaly s krátkými přestávkami distančně již od loňského března. Jejich žáci se až do poloviny dubna vzdělávali na dálku, což mnohdy způsobovalo obtíže jak jim, tak jejich pedagogům. Sekundárně se pak soutěž snaží o výchovu budoucích posluchačů a možná i hráčů Komorní filharmonie Pardubice. Videa, která nám žáci a jejich učitelé zaslali, byla na vysoké interpretační úrovni. Jsem moc rád, že poroty měly opravdu velmi těžké rozhodování.“ přibližuje Jaroslav Šlais, který vede edukativní projekty Komorní filharmonie Pardubice.

 

202

 

Foto: archiv Komorní filharmonie Pardubice

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.