úterý, 05 říjen 2021 09:01

Na violové soutěži O. Nedbala letos neuspěl žádný Čech

Autor:

Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala se po loňské online verzi třetím ročníkem opět vrátila naživo před diváky. Letos ji hostila Pražská konzervatoř. Do soutěže se přihlásilo 65 violistů z 22 zemí světa ve věku do 30 let. Letos ale neuspěl žádný Čech, dokonce se ani jeden nedostal do 2. kola mezi desítku nejlepších. Všechny hlavní ceny tak putují za hranice ČR – s tím, že první nebyla udělena. Soutěž zahájil recitálem loňský laureát a držitel 2. ceny, francouzský violista Sào Soulez Larivière společně s bulharskou klavíristkou Lili Bogdanovou.

 

111

 

V 1. kole se všichni soutěžící představili ve zhruba 15minutovém sólovém programu, ve druhém pak zahráli Sonátu pro violu a klavír libovolného výběru a povinnou skladbu soutěže, Romantický kus op. 18 Oskara Nedbala. Klavírního doprovodu se ujali oficiální klavíristé soutěže Libuše a Radim Pančochovi. Porotě předsedala ředitelka a zakladatelka soutěže Kristina Fialová, usedli v ní renomovaní violisté a pedagogové: Tim Frederiksen (Dánsko), Tatjana Masurenko (Německo/Rusko), Jan Pěruška (Česká republika) a Peter Barsony (Maďarsko).

 

1115

 

„Ačkoliv aktuální situace ještě není v normálním režimu jako v době předcovidové, výkony soutěžících byly na velmi vysoké úrovni a všichni účastníci by si zasloužili nějaké ocenění. Bylo opravdu obtížné vybrat tři laureáty,“ dodává Kristina Fialová: “V letošním roce nám navíc chyběli soutěžící z Ruska nebo z Ukrajiny z důvodu cestovních restrikcí, nicméně doufáme, že příští rok už bude i cestování ze všech zemích bez jakýchkoliv problémů“.

Laureáti soutěže si odnesli kromě finančních cen mistrovský smyčec Luboše Odlase, violové pouzdro Luthier nebo věcné ceny.

 

116

 

Výsledky soutěže:

1. cena: nebyla udělena

2. cena: Weronika Dziadek (Polsko) - 30.000 CZK, violové pouzdro GEWA Luthier, 2 sady strun Pirastro Perpetual a kalafuna Pirastro

2. cena: Ami-Louise Johnsson (Švédsko) - 30.000 CZK, mistrovský smyčec od Luboše Odlase, 2 sady strun Pirastro Perpetual a kalafuna Pirastro

3. cena: Wenhan Jiang (Čína) - 20.000 CZK, 1 sada strun Pirastro Perpetual a kalafuna Pirastro

 

cena za nejlepší provedení díla O. NedbalaAmi-Louise Johnsson (Švédsko)

cena PirastroSebastian Gonzalez Mora (Kanada/Kolumbie)

cena ředitele Pražské konzervatoře pro nejlepšího českého účastníka – Mája Wittová (ČR)

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.