sobota, 09 duben 2022 09:52

Soutěž Lípa Cantantes vyhrála Lucie Kovářová z jablonecké ZUŠ

Autor:

„Smyslem soutěže je podporovat zájem o klasický zpěv a umožnit první koncertní zkušenosti v širším regionálním měřítku.“

„Soutěž dává možnost kontaktu začínajících zpěváků s profesionální porotou, která mnohdy působí i jako mentor.“

„Porota vedená Magdalénou Hajóssyovou ocenila letos víc než tucet soutěžících.“

 

9999

 

Koncertem se slavnostním předáváním cen skončil v pátek večer devátý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou v České Lípě pořádá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ve spolupráci s tamní Základní uměleckou školou. V sedmi kategoriích sólového a komorního zpěvu změřily síly téměř čtyři desítky malých a mladých zpěváků, žáků základních uměleckých škol v Libereckém a Ústeckém kraji.

Celkové prvenství spojené s oceněním starostky města Česká Lípa obhájila letos s přehledem již dřívější laureátka soutěže Lucie Kovářová ze ZUŠ Jablonec nad Nisou. Získala také cenu za mimořádnou interpretaci české lidové písně. Porota, vedená opět Magdalénou Hajóssyovou, vedoucí katedry zpěvu na pražské AMU, ocenila letos víc než tucet sólistů a pěveckých dvojic.

 

P1010292

 

V kategorii nejmladších zpěváků do devíti let zvítězil reprezentant České Lípy Lukáš Vavřík. V kategorii do dvanácti let porota letos první místo neudělila, na druhém však skončila reprezentantka Liberce Magdalena Jindřichová. Ani ve třetí kategorii nebylo uděleno prvenství, druhé místo obsadila Kateřina Šuríková z Liberce. Ve čtvrté kategorii se představili dva laureáti předchozích ročníků soutěže – Vojtěch Kosnar a Lucie Kovářová.

 

P1010003

 

V komorních kategoriích, které se do soutěže vrátily po covidové pauze, zaujalo v kategorii nejstarších zejména trio Kateřina Cimbálová, Anna Petrýdesová a Barbora Pokorná z Jablonce nad Nisou. Mezi nejmladšími komorními seskupeními si třetí místo svým výkonem vyzpívaly Ema Bělohlávková a Nina Dědková taktéž z Liberce. Smyslem Lípy Cantantes je podporovat zájem začínajících mladých zpěváků o klasický zpěv a vytvářet příležitost pro talentované žáky pro porovnání jejich schopností a umožnit první koncertní zkušenosti v širším regionálním měřítku. Soutěž dává též možnost kontaktu začínajících zpěváků s profesionální porotou, která mnohdy působí i jako mentor a rádce. Důležitá je podpora zájmu o klasický zpěv a motivace k lepším výkonům.

 

P1010191

 

Soutěž je, jako počin společně připravovaný festivalem Lípa Musica a českolipskou ZUŠ, tradičním jarním předznamenáním dalšího festivalového ročníku. Ten se letos na podzim uskuteční již pojedenadvacáté. Program festivalu bude představen 20. května v kině Crystal v České Lípě.

 

P1010170

 

P1010156

 

777

 

P1010152

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.