středa, 21 září 2022 11:15

Showcase klasické hudby začíná. Vybraní účastníci zahrají na Dvořákově Praze

Autor:

Cílem projektu Showcase mladých českých interpretů 2022 je podpora studentů klasické hudby na začátku jejich kariéry. Odehraje se od čtvrtka 22. do soboty 24. září v Praze. Vystoupí na něm celkem třiadvacet finalistů vybraných odbornou porotou. Část z nich se bude prezentovat v rámci festivalu Dvořákova Praha, další koncerty se pak odehrají v Sále Martinů na HAMU. Showcase mladých českých interpretů 2022 společně připravují Institut umění – Divadelní ústav (IDU), hudební kancelář SoundCzech, Akademie klasické hudby – organizátor festivalu Dvořákova Praha – a Hudební a taneční fakulta AMU v Praze. Garantem akce je hornista a dirigent Radek Baborák.

 

200

 

Showcase je nesoutěžní přehlídka instrumentalistů, souborů a skladatelů, kterým dáme možnost ukázat to nejlepší z jejich repertoáru a díla v rámci prestižního festivalu,“ uvedl Baborák.

První den Showcasu se odehraje už ve čtvrtek 22. září v Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha, kde vybraní finalisté dostanou příležitost vystoupit jako sólisté na večerním koncertu s orchestrem České Sinfonietty. Koncerty v dalších dnech, které se budou konat na HAMU, jsou pak volně přístupné široké veřejnosti.

Projekt Showcase má za cíl dát prostor také talentům mezi skladateli a soubory. Především těmto dvěma „kategoriím“ je vyhrazen poslední den na HAMU. „V případě souborů bylo podmínkou představit originální projekty, například úpravy známých či méně známých skladeb, fúze souborů nebo stylu, které přesahují standardní koncertní repertoár,“ přibližuje Baborák s tím, že účast na finále slouží i jako pozvání do světa partnerských festivalů, agentur a managementu. Kvalitu finalistů přijedou posoudit také zahraniční delegáti – rakouský hornista a hudební manažer Thomas Heissbauer, ředitel berlínského Sálu Pierra Bouleze Ole Bækhøj nebo Bogdan Sikora, koncertní manažer a organizátor například populárních koncertů v Berlínské filharmonii.

 

201

 

Foto: ilustrační - Fb České Sinfonietty

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.