pátek, 01 březen 2019 19:06

Nadační fond Magdaleny Kožené a žáci ZUŠ

Autor:

„Happening ZUŠ Open se letos koná v termínu 31. května a 1. června.“

„Mentory pro stipendijní programu MenART budou Kněžíková, Kahánek, Fišer, Hlavenková, Fišarová, Skálová, Gabriel, Kodet a Dočolomanský.“

„V Česku je 492 ZUŠ s 250.000 žáky a 13.000 pedagogy.“

 

ZU-Open-foto-Ji-Slma

 

Až do konce března je ještě možné podávat přihlášky do stipendijního programu MenART organizovaného už druhým rokem Nadačním fondem Magdaleny Kožené pro nadané žáky ZUŠ a jejich učitele. Takto realizovaná podpora a rozvoj mladých talentů a inspirování pedagogů, kteří se jejich výuce věnují, je pro fond jednou z hlavních věcí. Obdobně významným je pak i celostátní happening ZUŠ Open, který letos bude už dvoudenní akcí, a to v termínu 31. května až 1. června. České ZUŠ jsou ve vzdělávacím systému v rámci Evropy jedinečným prvkem.

 

LOGO-ZU-OPEN-2019

 

Unikátní projekt mentoringu uměleckého vzdělávání nabízí intenzivní pracovní setkání s předními osobnostmi české umělecké scény během školního roku 2019/2020 v několika oborech. Role mentorů přijali tentokrát v klasické hudbě pěvkyně Kateřina Kněžíková, pianista  Ivo Kahánek a houslista Jan Fišer;  v autorské tvorbě to bude Beata Hlavenková a zpěvačka Radka Fišarová a ve výtvarném oboru Alžběta Skálová a Michal Gabriel. Nově byl do programu MenART zařazen i tanec, jehož mentorem se stal choreograf a tanečník Jan Kodet. A letos poprvé se vychází vstříc i zájemcům z literárně dramatického oboru, kterým se bude věnovat režisér Viliam Dočolomanský.

 

KaterinaKnezikovam

 

První ročník stipendijního programu MenART ukázal, že spolupráce žáků i pedagogů s profesionálními umělci je nejen žádaná a pro rozvoj a nasměrování mladých talentů důležitá, ale také opravdu inspirativní. Unikátní program propojující „tvůrčí čtyřúhelník“ – to znamená mladý umělec / mentor / pedagog / rodič – je šťastnou symbiózou výuky, veřejného vystoupení ale i přátelského setkání s lidmi, kteří milují hudbu.

 

BeataHlavenkovam

 

Do stipendijního programu MenART, který propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost, se mohou hlásit žáci ZUŠ z celé České republiky. Věkové hranice se liší podle jednotlivých mentorů. První několikadenní pracovní setkání se uskuteční na konci srpna 2019 v Kroměříži. Následovat budou tři konzultace v dvouměsíčních intervalech. Výstupy se prezentují v rámci festivalu Pražské jaro a Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

 

00406851024108

 

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Akce nazvaná ZUŠ Open má a může být setkáním nejen pedagogů, žáků škol a jejich rodičů i všech dalších, kteří mají zájem o umění a kultivaci nejmladší generace. Nabízí také myšlenku společných projektů a setkání uměleckých škol.

V České republice je 492 základních uměleckých škol. Studuje v nich více než čtvrt milionu žáků. O jejich vzdělávání se stará na 13.000 pedagogů. Do druhého ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open se loni zapojilo na čtyři sta škol – o 45 více oproti roku 2017. Letos jich má být na 420 a půjde tak o jednu z největších kulturních událostí u nás, protože obsáhne stovky koncertů, výstav, tanečních a divadelních představení ve veřejném prostoru. Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

 

PK-ZUS-podpora-08012019ex-800x445

 

Foto: ZUŠ Open, Pardubice živě, Jiří Sláma

 

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.