čtvrtek, 28 září 2023 09:25

Violisté ze všech koutů světa soupeří v Praze. Finále soutěže pak s Plzeňskou filharmonií

Autor:

Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala ředitelky a zakladatelky, zároveň renomované violistky, Kristiny Fialové je určena violistům do třiceti let, kteří přijedou již zítra do Prahy předvést své umění. Soutěž se koná ve dnech od 29. září do 1. října v sále Pražské konzervatoře bez české účasti mezi soutěžícími.

 

2023-09-28-Violova-soutez-Oskara-Nedbala-2023-05

 

První kolo se uskutečnilo formou videonahrávky a přihlásilo se rekordních 95 violistů ze 32 zemí světa. V semifinále se představí osmnáct violistů z jedenácti zemí světa (Čína, Nizozemí, Japonsko, Jižní Korea, USA, Německo, Španělsko, Francie, Velká Británie, Finsko, Norsko). Je na ně vyhrazen celý páteční den a umělci soutěžně zahrají za doprovodu klavíru.

V sobotu 30. září ve třináct hodin soutěžící, kteří nepostoupí do finále, čeká v prostorách Pražské konzervatoře Masterclass se členy poroty. Stejný den večer od šesti hodin se posluchači mohou těšit na laureátský koncert loňského vítěze, japonsko-holandského violisty Takehiro Konoe v doprovodu klavíristy Stanislava Gallina. Ten zazní v Pálffyho paláci v pražské Valdštejnské ulici.

 

2023-09-28-Violova-soutez-Oskara-Nedbala-2023-02

 

V neděli 1. října od sedmnácti hodin se opět v sále Pražské konzervatoře odehraje velké finále soutěže, kde vybraní finalisté vystoupí za doprovodu Plzeňské filharmonie s dirigentem Chuheiem Iwasakim. Ve finále soutěže se může zapojit i publikum – bude hlasovat o ceně publika pro jednoho z finalistů.

Odborná porota je pro letošní rok složena opět z předních violistů a pegagogů – Tim Frederiksen (Dánsko), Kristina Fialová (Česká republika), Lech Antonio Uszynski (Švýcarsko/Itálie), Peter Barsony (Maďarsko) a Jan Pěruška (Česká republika). Vstup na všechny kola soutěže, masterclass i koncert je zdarma.

 

2023-09-28-Violova-soutez-Oskara-Nedbala-2023-03

 

Foto: z archivu soutěže / Ondřej Melecký

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.