neděle, 15 září 2019 10:20

Právě probíhá 28. ročník festivalu Mladá Praha

Autor:

Letošní 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha se koná od 1. do 29. září. V prostorách Smetanovy síně Obecního domu, Dvořákovy síně v Rudolfinu a dalších reprezentativních koncertních síních, jako jsou např. velvyslanectví Polské republiky nebo Valdštejnský palác, ale i mimo Prahu, během září účinkují mladí umělci z osmi zemí. Mezi Čechy je např. i klavírista Jan Čmejla, který zahraje zítra spolu s Danielem Wiesnerem a japonským saxofonistou Kojim Yamamotem.

 

13

 

„Mladí interpreti, kteří letos na festivalu vystoupí, jsou na cestě k profesionální kariéře a tím, že stráví čas v nádherné zemi, jako je Česká republika, získají důležitou životní zkušenost, kterou si ponesou jako vzácný poklad. Až se z nich stanou plně profesionální umělci, vzpomenou si na nezastupitelnost tohoto okamžiku,“ uvádí prezidentka Japonského výboru a klavíristka Shuku Iwasaki. V pondělí v pražském Kolowratském paláci od 19:00 hodin vystoupí klavíristé Jan Čmejla, Daniel Wiesner a japonský saxofonista Koji Yamamoto, který se představí v sólovém partu Suity pro saxofon a klavír slavného tureckého klavíristy a skladatele Fazila Saye. Dále na koncertě zazní hudba japonského skladatele a saxofonisty Ryo Noda, Francouze Reného Corniota, Roberta Schumanna a Sergeje Rachmaninova.

 

14

 

Festival se však nekoná pouze v pražských sálech, příkladem je středeční koncert, který se bude konat v Zahradním domě v Teplicích. Od 19:00 hodin tam vystoupí zpěvačky Dominika Škrabalová a Slovenka Patrícia Smoľáková, klavíristé Lukáš Michl a opět Daniel Wiesner a také tam zahraje znovu Koji Yamamoto. Další koncert tohoto týdne se uskuteční ve čtvrtek v pražském Atriu na Žižkově. Tam například vystoupí maďarští talenti, a sice klarinetistka Erika Varga a klavírista Tamás Bácsi. Dalším mimopražským koncertem bude vystoupení mladých umělců v evangelickém kostele sv. Jana v Bad Schandau v Saském Švýcarsku. Tam vystoupí mj. například česká violoncellistka Dora Hájková nebo klavírista Matouš Zukal. Mladí umělci takké vystoupí ještě v Litvínově (24. září) a v Srbské Kamenici (28. září).

 

05

 

Zajímavý zážitek slibuje jazzové odpoledne, které se odehraje ve čtvrtek 26. září od 16:00 hodin v pražském Aria Hotelu. Vystoupí tam polské Kajetan Borowski Trio ve složení Kajetan Borowski – klavír, Mateusz Szewczyk – kontrabas a Grzegorz Maslowski – bicí. Závěrečný koncert se uskuteční 29. září od 19:00 hodin v Rudolfinu. Severočeskou filharmonii Teplice bude řídit Tomáš Stanček a sólisty budou Yasuko Furumi – klavír, violoncellista Friedrich Thiele z Německa a úspěšný český hobojista Martin Daněk, o kterém jsme psali zde. Ten se předvede v Koncertu pro hoboj a smyčcový orchestr Ralpha Vaughana Williamse. Dále zazní hudba Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Sergeje Rachmaninova.

 

008

 

Letošní festival Mladá Praha zahájil v Obecním domě japonský komorní orchestr Shinagawa Junior String Orchestra s dirigentem Reiji Indou a houslistou Janem Mráčkem, který se zhostil sólového partu v Koncertu pro housle a orchestr č. 3 G dur, KV 216 Wolfganga Amadea Mozarta. Z našich souborů, které na festivalu již vystoupili, je třeba zmínit ještě dechové trio Tria Ligna, které hraje ve složení Kateřina Trumpešová – hoboj, Adam Plšek – fagot a Aleš Tvrdík – klarinet. Dechové trio Tria Ligna vzniklo před pěti lety a jedná se o soubor složený ze studentů Hochschule für Musik Nürnberg a Pražské konzervatoře. Za dobu své existence společně koncertovali na mnoha místech České republiky, mj. v rámci cyklu Festivalových zahrad MHF Smetanova Litomyšl. Všichni členové jsou laureáty mnoha mezinárodních soutěží konaných jak v České republice, tak po celé Evropě. V tomto roce se všichni členové tria účastnili výběrových kurzů ve finském Uusikaupunki pod vedením předních světových pedagogů a vystoupili na tamním Crusellově hudebním festivalu.

 

11

 

100

 

007

 

Foto: archiv festivalu, archiv KlasikaPlus

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.