pátek, 15 listopad 2019 13:24

Soutěž Pražského jara zeštíhlí

Autorka:

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro zeštíhlí, organizátoři sníží počet účastníků a následně i finalistů. Zatím zvali většinou asi šest desítek soutěžících. Podle nově nastavených pravidel ale pro první kolo ročníku 2020 počítají jen asi s pětačtyřiceti mladými muzikanty v každém oboru. Zásadnější změnu pak čeká i finále, na jednom koncertu se dvěma přestávkami se utkají jen tři finalisté. Podmínky pro soutěž a on-line přihláška jsou k dispozici na webových stránkách soutěže. Uzávěrka přihlášek je už za necelý měsíc 3. prosince.

 

3

 

"Snížení počtu finalistů umožní lepší a spravedlivější rozdělení cen. Jako vedlejší efekt této změny je možnost vyhlásit diváckou cenu, která je na prakticky všech významných soutěžích vyhlašována a velmi oblíbena," uvedl tajemník soutěže Michal Vencl. Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se příští rok uskuteční v oborech fagot a klarinet. Jak už jsme psali, koná se tradičně od 7. do 15. května v Praze a výsledky výběrového předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna 2020 na internetových stránkách soutěže.

 

3Účast v porotách přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči. Fagotové porotě bude předsedat Carlo Colombo, italský profesor na lyonské konzervatoři. Předsedou klarinetové poroty bude Harri Mäki, finský profesor na Sibeliově akademii v Helsinkách. Pražské jaro také objednalo novou skladbu pro každý obor. Petr Wajsar, který už jednu vytvořil pro obor cembalo, napsal MonoPoly pro fagot Jan Dušek píše povinnou skladbu pro klarinet. Soutěžící přijatí do soutěže je dostanou tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře pak zazní během druhých kol 11. května 2020 v oboru fagot a 12. května 2020 v oboru klarinet. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond.

Letošní 71. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se konal v oboru hoboj a flétna. Vítězi se stali hobojista Martin Daněk a flétnista Jo Če-jon z Koreje. Soutěž Pražské jaro založil v roce 1947 Rafael Kubelík, který rok předtím inicioval vznik stejnojmenného festivalu. 

 

4

 

Foto: archiv Pražského jara, Petra Hajská

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.