středa, 22 leden 2020 17:55

Děvět domácích želízek na Soutěži Pražského jara

Autorka:

98 mladých hudebníků z 23 zemí tentokrát přivítá Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, pět desítek v oboru fagot a čtyřicet osm v oboru klarinet. Pořadatelé uzavřeli předkolo, ve kterém renomovaní čeští hudebníci vybrali, koho pozvou osobně. Českou republiku bude reprezentovat osm, respektive devět hudebníků, pět českých klarinetistů, tři čeští fagotisté a jeden ze Slovenska, který ovšem studuje na pražské HAMU.

 

1

 

Komise zatím vybírala pouze na základě zaslané videonahrávky a kvůli zachování anonymity poslouchala pouze zvukovou stopu. Naopak pracovník sekretariátu soutěže nezávisle na ní sledoval obraz a ověřoval, že nahrávka není sestříhaná a interpretem je skutečně daný uchazeč. Prosívacími skladbami letos byly Sonáta pro fagot a klavír op. 168 Camille Saint-Saënse, Stravinského Tři kusy pro klarinet sólo – 2. a 3. část a 3. věta Weberova Koncertu č. 1 f moll op. 73.

„Myslím, že jsme měli dobré uši a že soutěž bude zcela jistě velmi kvalitní. Můžeme se všichni těšit,“ zhodnotil první výsledky klarinetista Vlastimil Mareš po výběrovém předkole. V klarinetové komisi vedle něj rozhodovali ještě Igor Františák, Jana Lahodná, Jan Mach a Irvin Venyš. Fagotisty vybírali Jan Hudeček, Jaroslav Kubita, Ondřej Roskovec, Ondřej Šindelář a Václav Vonášek.

 

2

 

Tři kola soutěže se budou konat mezi 8. a 14. květnem. Všechna vystoupení jsou přístupna veřejnosti, i když největšímu zájmu se tradičně těší finálová kola, kde soutěžící vystoupí za doprovodu symfonického orchestru ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

Foto: Petra Hajská / Pražské jaro

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.