pondělí, 10 únor 2020 08:09

Vítězem jihlavské soutěže je violoncellistka z Jižní Koreje

Autor:

„Soutěžilo padesát mladých cellistů ze sedmnácti zemí světa.“

„Desítka kategorií pokrývala věk v rozpětí od deseti do šestadvaceti let.“

„Nejlepší účastníky čekají koncertní příležitosti na různých místech republiky.“

 

Jihlava-sout-IMG2618

 

Z Mezinárodní violoncellové soutěže o Cenu Gustava Mahlera, která se o víkendu konala v Jihlavě, putuje titul absolutního vítěze do Jižní Koreje. Pět desítek soutěžících bylo doslova z celého světa, od Evropy po Austrálii. 

V sobotu se k druhému ročníku klání sjeli na Vysočinu mladí violoncellisté ze 17 zemí. Desítka kategorií pokrývala ročníky narození 1994 až 2010, tedy věk v rozpětí od deseti do šestadvaceti let. Absolutní vítězka soutěže Yeeun Kang, která se umístila jako první v kategorii pro osmnáctileté až dvacetileté, získala Cenu Gustava Mahlera 2020 v podobě skleněné plakety a možnost koncertního vystoupení s Filharmonií Gustava Mahlera Jihlava.

 

Jihlava-sout-IMG2700

 

Na nejlepší účastníky čekají koncertní příležitosti na různých místech České republiky i možnost účasti na Visegrad Music Masterclass ve slovenské Modre a na Třeboňských letních setkáváních. Loňský premiérový počin Institutu Gustava Mahlera našel v Jihlavě, kde Gustav Mahler prožil prvních patnáct let života, dobré prostředí.

 

Jihlava-sout-IMG259

 

Spoluzakladatel soutěže a předseda poroty Petr Nouzovský si pochvaloval „velice vysoké“ výkony letošní soutěže a vyjádřil potěšení nad faktem, že zájem projevili cellisté ze tří kontinentů. „V průběhu celé soutěže panovala skvělá atmosféra,“ nechal se slyšet a poděkoval nejen porotcům a organizátorům soutěže – Institutu Gustava Mahlera Praha, Filharmonii G. Mahlera Jihlava – ale i všem dobrovolníkům, kteří se postarali o přátelské zázemí.

Vedle Petra Nouzovského, pedagoga Pražské konzervatoře, usedli v porotě Jan Hališka z Ostravské univerzity, Miroslav Petráš, který je profesorem Hudební a taneční fakulty AMU, Jan Pospíšil z Církevní konzervatoře Bratislava a Jiří Jakeš, šéfdirigent Filharmonie G. Mahlera Jihlava. Soutěž se koná díky finanční podpoře Státního fondu kultury ČR. 

 

Jihlava-sout-IMG2589

 

Jihlava-sout-IMG2613

Foto: Institut Gustava Mahlera Praha

 

Výsledky

 

1. kategorie  (ročník narození 2010 a mladší)

1. cena - Anja Dorušková (CZ), Josefína Kubátová (ČR)

2. cena - Markéta Štenclová (ČR), Petr Fiala (ČR), Vojtěch Hradil (ČR), Anna Petrů (ČR) 

 

2. kategorie  (rok narození 2009)

1. cena – Naďa Strnadová (ČR) + cena Visegrad Music Youth Academy 2020  2. cena - YooEun Boo (Jižní Korea) 

 

3. kategorie  (rok narození 2008)

1. cena - Lukáš Sedlák (ČR)

2. cena – Nela Procházková (ČR) 

3. cena – Klára Bartošová (ČR)

 

4. kategorie  (rok narození 2007)

1. cena - Anna-Tessa Timmer (Německo)

2. cena - Cecilia Chiara Ginevra Alessio (Itálie) 

3. cena - Lukáš Paděra (ČR) 

 

5. kategorie  (rok narození 2006)

1. cena – Natalie Hurníková (ČR), Ekin Dila Demirtas (Turecko) 

2. cena - neudělena

3. cena – Karolína Juráčková (ČR), Borek Kubát (ČR) 

 

6. kategorie  (rok narození 2005)

1. cena – Kajetan Palecki (Polsko), Barbora Ciprianová (ČR) 

2. cena - neudělena

3. cena – Julie Procházková 

 

8. kategorie  (rok narození 2003)

1. cena – Josef Matěj Švec (ČR)

2. cena - neudělena

3. cena – Catarina Maria Jardim Santos (Portugalsko), Lilla Szabó (Maďarsko) 

 

9. kategorie  (rok narození 2000 – 2002)

1. cena – Yeeun Kang (Jižní Korea) + Absolutní vítězka soutěže 

1. cena – Adam Klánský (ČR) + cena Malostranské koncertní večery

2. cena – Johanna Vocetková (ČR), Natálie Trávníčková (ČR), Filip Rufer (ČR), Marcel Petráš (Slovensko), Štěpánka Plocková (ČR), Filip Mikulski (Polsko) 

3. cena – Anna Marie Kadečková (ČR) 

 

10. kategorie (rok narození 1994 – 1999)

1. cena – Marcel Leczky (Rakousko), Karolína Žáková (ČR), Alexandra Kahrer (Rakousko), Yung-Han Cheng (Taiwan), Dolfin Balázs (Maďarsko), Stephanie Stamopoulos (Austrálie/Řecko) 

2. cena – Julia Oberndorfer (Rakousko), Ema Grčman (Slovinsko) 

3. cena – Martin Houdek (ČR), Jakub Wyciślik (Polsko), Cecilia Garcia (Španělsko), Michal Koziński (Polsko), Martin Schubert (ČR), Yanmeng Zhou (Čína), Yi Dong (Čína) 

4. cena – Josef Bartoň (ČR), Maria Coll Torra (Španělsko)  

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.