pátek, 29 červenec 2022 11:32

Osmý ročník Letních hornových kurzů v Broumově na začátku srpna s rekordní účastí

Autor:

Letošní Letní hornové kurzy, které se budou konat od neděle 31. července do soboty 6. srpna v Broumovském klášteře, přivítají celkem pětaosmdesát účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Portugalska, Japonska a Německa. Největší evropská akce svého druhu nabídne během týdne veřejnosti řadu koncertů přímo v prostorách kláštera a ve středu 3. srpna také v kostele svatého Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Mimo jiné tam zazní i premiéra skladby „Halali“ Kryštofa Marka v podání všech účastníků kurzů.

 

788

 

Letní hornové kurzy se za sedm let trvání staly v evropském měřítku důležitou a oblíbenou akcí. Dokládá to i letošní účast více než osmdesátky mladých hornistů z celé Evropy,“ těší se organizátoři. Kurzy se konají celý týden v areálu národní kulturní památky Broumovského kláštera a nabízejí účastníkům kromě individuálních lekcí také lekce komorní hry, masterclassy zahraničních lektorů, výstavu lesních rohů jejich výrobců nebo mimohudební program jako návštěvu místní biofarmy. V plánu je i prohlídka kláštera spojená s ukázkou aktuálně vystavované Ďáblovy bible nebo aktivní prohlídka klášterního skriptoria.

 

870

 

Lektorskou základnu tradičně tvoří domácí hráči – zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka Pražských symfoniků a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno Jindřich Petráš, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol a pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová a Eva Macková. Vzhledem k velkému počtu účastníků přizvaly kurzy i další lektory – pedagoga Pražské konzervatoře Petra Hernycha a klavíristku Mio Sakamoto.

 

878

 

Přijedou i zahraniční hosté. Letos pořadatelé přizvali sólohornistu Bernského symfonického orchestru a Kammerorchester Basel a profesora na hudebních akademiích v Lucernu a Lausanne Oliviera Darbellayho a německého hornistu Jense Plückera, sólohornistu NDR Elbphilharmonie Orchester a ředitele tamější orchestrální akademie. Oba lektoři mají v plánu zařadit do programu masterclassy s tématy hry na přirozený lesní roh a udržování se v dobré kondici v rámci dlouhodobého působení v symfonickém orchestru.

Veřejnost se může s frekventanty kurzů setkat během celého týdne v rámci koncertů konajících se v Broumovském klášteře, středeční koncert 3. srpna v kostele svatého Michaela ve Vernéřovicích zazní v rámci festivalu Za poklady Broumovska. „Speciálně pro tento koncert vytvořil rezidenční skladatel festivalu Kryštof Marek skupinové ‚Halali‘, které bude následně provedeno i poslední den kurzů, v sobotu 6. srpna, v Broumovském klášteře všemi účastníky,“ říká zakladatelka kurzů Zuzana Rzounková a dodává: „Vytváření nového repertoáru pro tento nádherný nástroj je určitě výzvou pro soudobé skladatele a jsem šťastná, že kurzy již druhým rokem inspirují významné soudobé skladatele a doplňují tak stávající repertoár pro lesní roh.

 

900

 

Foto: Jakub Šleis, Facebook / Za poklady Broumovska

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.