středa, 14 září 2022 13:52

O vítězi Concertina Praga 2022 se rozhodne už 16. září

Autor:

Ze čtyř sólistů, kteří se probojovali do letošního finále, bude desetičlenná porota v pátek 16. září vybírat vítěze šestapadesátého ročníku Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Finálový soutěžní koncert se bude konat od 19 hodin před diváky ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci festivalu Dvořákova Praha, sólisty bude doprovázet Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou.

 

1003

 

Všichni čtyři finalisté – houslistka Diana Chausheva (Bulharsko), klavírista Victor Vichev (Bulharsko), trumpetista Filippo Lombardi (Itálie) a houslista Richard Kollert (Česká republika) – si pro svá soutěžní vystoupení připravili zajímavý a posluchačsky atraktivní repertoár. Na programu najdeme mimo jiné skladatele Josepha Haydna nebo Sergeje Rachmaninova.

Finalisté se shodli, že vystoupení na pódiu si vždy užívají, dokonce pro ně představuje menší stres než ve studiu připravovat soutěžní nahrávku. Všichni čtyři rádi hrají před publikem, navíc se symfonickým orchestrem. Diváci v Rudolfinu se rozhodně mají na co těšit,“ přibližuje ředitelka Sekce uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu Kateřina Konopásková.

 

1005

 

V mezinárodní odborné porotě usednou veličiny českého hudebního světa – houslista Václav Hudeček, klavírista Ivo Kahánek, violoncellista Tomáš Jamník a klarinetista Irvin Venyš. Nebudou chybět ani porotci ze zahraničí, jmenovitě intendant Bamberských filharmoniků Marcus Rudolf Axt, trumpetista Sergej Nakarjakov, klarinetista Wenzel Fuchs, houslista Boris Brovtsyn a klavírista Pavel Gililov. Porota by nebyla úplná, kdyby v ní nezasedl zástupce Evropské vysílací unie – v letošním roce to bude Jana Orlická.

Historie soutěže už mnohokrát ukázala, že laureáty Concertina se vyplatí sledovat, protože o jejich úspěších člověk nejspíš ještě uslyší. „Napadá mě také jedna zajímavá paralela mezi houslisty Julianem Rachlinem a finalistou z roku 2020 Danielem Matejčou. Oba uspěli v Concertinu Praga, oba následně zvítězili v Eurovizní soutěži. Julian Rachlin krátce poté vyrazil na turné s dirigentem Lorinem Maazelem. Danielovi přejeme, aby se mu přihodilo něco podobného,“ uvádí Jan Simon, ředitel festivalu Dvořákova Praha, která je od roku 2020 s Českým rozhlasem spolupořadatelem soutěže.

 

1002

 

Úspěch v soutěži může stát na začátku příští hudební kariéry, ale laureáti získají ke svému umístění také zajímavé ceny. Odměnou pro vítěze je možnost pořídit profesionální nahrávku ve studiích Českého rozhlasu. Díky podpoře nadace Karel Komárek Family Foundation obdrží výherce stipendium ve výši 5000 eur, soutěžící na druhém místě získá 2800 eur. Třetímu místu náleží stipendium ve výši 1700 eur, které věnuje společnost Bulb.

 

1004

 

Novinkou letošního roku je i stipendium pro držitele čestného uznání prvního stupně od hudebního vydavatelství Bärenreiter Praha v hodnotě 700 eur. Tradičně také Concertino Praga podporují Nadace Bohuslava Martinů a Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, které udělují ceny spojené s finanční odměnou za mimořádné interpretace skladeb Bohuslava Martinů a současných autorů. Stejně jako loni bude také letos udělena Cena publika na základě hlasování diváků bezprostředně po skončení koncertu. Její vítěz obdrží stipendium 500 eur.

 

Foto: ilustrační - Petra Hajská, Fb soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.