čtvrtek, 22 září 2022 13:40

Nejúspěšnějšími byly v Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka dvě Korejky

Autor:

„V obou oborech soutěže zvítězily mladé Korejky – Seona Mun a Linda Lee.“

„Překvapením byl velmi suverénní a kreativní přístup korejských účastníků a silné zastoupení žen ve finále varhanní části soutěže.“

„Potěšující byla vynikající úroveň domácích účastníků – studentů Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění.“

 

006

 

Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně se letos uskutečnila v oborech varhany a klavír. První cenu a k tomu jako zvláštní cenu možnost vystoupit na Brněnském varhanním festivalu v roce 2023 získala Seona Mun z Korejské republiky. Druhou vítězkou se stala klavíristka Linda Lee z Korejské republiky. I ona má jako zvláštní cenu možnost zahrát si v Česku, a to už na koncertním matiné v rámci festivalu Janáček Brno 2022.

Laureáty 28. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka, kterou pořádá Hudební fakulta JAMU pro mladé hudebníky do 35 let, se stali účastníci z Korejské republiky, České republiky a Japonska. Finále oboru varhan se uskutečnilo v kostele Nanebevzetí Panny Marie a finále oboru klavír v Besedním domě. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh a tuba, letošní rok byl věnován klavíru a varhanám.

 

0

 

V obou oborech soutěže zvítězily mladé Korejky – Seona Mun a Linda Lee. Druhou cenu porota ve varhanním oboru neudělila. Třetí místo a zvláštní cenu – koncertní vystoupení v rámci Festivalu za poklady Broumovska 2023 si odnášejí Daniela Hřebíčková a Jan Kopřiva z České republiky. V oboru klavír druhé místo obsadil Adam Závodský z České republiky, který zároveň získal zvláštní cenu za interpretaci díla Leoše Janáčka. O třetí příčku se podělili In-Ae Ha z Korejské republiky a Kento Satsuma z Japonska. Ve druhém kole oboru klavír byla ještě udělena dvě čestná uznání, a to Anně Gaálové a Evě Strejcové z České republiky.

 

009

 

Letošní soutěž přitáhla do Brna neobyčejné talenty z Evropy a Asie. Překvapením byl velmi suverénní a kreativní přístup korejských účastníků a silné zastoupení žen ve finále varhanní části soutěže, která je klasicky spíše doménou mužů. Potěšující byla také vynikající úroveň našich ´domácích´ účastníků – studentů Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění,“ komentovala hudební klání děkanka fakulty Barbara Maria Willi.

 

007

 

Soutěžilo 17 varhaníků z 24 přihlášených z Česka, Slovenska, Polska, Francie, Chorvatska a Korejské republiky. V oboru klavír bylo v Brně 16 soutěžících z 20 vybraných, kteří prošli předkolem soutěže. Porotě pro soutěžící ve varhanním oboru předsedal Johannes Ebenbauer z Rakouska, předsednictví poroty pro obor klavír se ujal norský klavírista Håkon Austbø.

 

5

 

Foto: Lukáš Mareček, Vojtěch Kába

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.