pondělí, 03 říjen 2022 14:38

Finále Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala v doprovodu Karlovarského symfonického orchestru

Autorka:

„Nakonec porotu nejvíce přesvědčil pětadvacetiletý japonský violista Takehiro Konoe, který je už ostříleným soutěžním matadorem.“

„Horkou novinkou letošního roku bylo také zavedení ceny publika, kdy posluchači mohli během finálového večera hlasovat pro svého favorita bez ohledu na mínění poroty.“

„Violová soutěž Oskara Nedbala má už ve světě klasické hudby své nezastupitelné místo.“

 

Kyungsik-Shin

 

V neděli 2. 10. hostil nový sál Pražské konzervatoře finálový večer Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. Poprvé v této soutěži měli finalisté možnost předvést svůj soutěžní výkon v doprovodu orchestru. Úroveň soutěže byla skutečně vysoká, což dokazovaly naprosto mimořádné výkony všech čtyř finalistů. Výjimečný hudební zážitek umocňoval i profesionální výkon Karlovarského symfonického orchestru v čele s koncertním mistrem Jakubem Sedláčkem.

Soutěž Oskara Nedbala za čtyři roky své existence už prokázala, že jí právem náleží stálé místo na poli uznávaných mezinárodních violových soutěží. Dokazuje to nejen fakt, že ji pořadatelé dokázali udržet dokonce i v pro kulturu mimořádně těžkém období covidové pandemie, ale také počet přihlášených účastníků, který v letošním roce dosáhl úctyhodného čísla sedmdesát. Přihlášky obdrželi pořadatelé z celkem čtyřiadvaceti zemí světa.

Porota ve složení Tim Frederiksen (Dánsko), Lech Antonio Uszynski (Polsko/Itálie), Kristina Fialová (ČR), Péter Bársony z Maďarska (kterého v semifinálovém a finálovém kole vystřídal Lars Anders Tomter z Norska) a Jan Pěruška (ČR) vybrala během června ze sedmdesáti videonahrávek čtrnáct semifinalistů, kteří se 30. září utkali o postup do finálového kola, tentokrát už v živém soutěžním vystoupení v krásném novém sále Pražské konzervatoře.

 

01

 

Finálovému kolu předcházel koncert loňské laureátky a držitelky ceny za nejlepší provedení díla Oskara Nedbala Ami-Louise Johnsson ze Švédska, která svůj recitálový program přednesla první říjnový den v inspirativním sále původně románského kostela svatého Vavřince pod Petřínem. Klavírní doprovod zajistili Libuše a Radim Pančochovi, kteří doprovázeli také všechny účastníky v semifinálovém kole.

 

04

 

Finálový večer se nesl v duchu velkých klasicistních mistrů violy – Karla Stamice a Franze Antona Hoffmeistera. Jejich nejhranější koncerty (oba v tónině D dur) si posluchači vyslechli každý ve dvojím provedení s vynikajícím a citlivým doprovodem Karlovarského symfonického orchestru pod vedením koncertního mistra Jakuba Sedláčka. Porota neměla jednoduché rozhodování – každý z finalistů předvedl velice profesionální a osobitý výkon, technická vybavenost a intonační jistota byly u všech naprostou samozřejmostí. Nakonec porotu nejvíce přesvědčil pětadvacetiletý japonský violista, studující v Amsterdamu, Takehiro Konoe, který je už ostříleným soutěžním matadorem – na svém kontě má mimo jiné třetí cenu z jedné z nejprestižnějších světových soutěží – ARD v Mnichově nebo první cenu z Mezinárodní soutěže Johannesa Brahmse. Konoe si kromě zaslouženého vítězství odnesl také zvláštní cenu za nejlepší provedení sonáty Bohuslava Martinů, kterou zahrál v semifinálovém kole. Jeho soutěžní vystoupení bylo po hudební i technické stránce bezchybné a neslo všechny známky vyspělého koncertního výkonu profesionálního umělce.

 

Takehiro-Konoe

 

Horkou novinkou letošního roku bylo také zavedení ceny publika, kdy posluchači mohli během finálového večera hlasovat pro svého favorita bez ohledu na mínění poroty. Tuto cenu nakonec obdržel čtyřiadvacetiletý Kyungsik Shin z Jižní Korey, student berlínské Universität der Künste, který si získal publikum svým bouřlivě emotivním projevem a dynamicky i výrazově barevným provedením. Zároveň mu byla odbornou porotou udělena druhá cena.

 

05

 

Třetí cenu získal nejmladší finalista, třiadvacetiletý Joseph Skerik z USA, který zaujal zejména okouzlující druhou větou Stamicova koncertu. Skerik je studentem Yale School of Music v USA.

 

Joseph-Skerik

 

Poslední finalistka – šestadvacetiletá korejská studentka berlínské Universität der Kunst Hwayoon Lee sice na „medailovou pozici“ nedosáhla, přesto byl její výkon natolik přesvědčivý, že jí porota udělila titul laureáta soutěže.

 

Hwayoon-Lee

 

Soutěž Oskara Nedbala pravidelně oceňuje i nejlepšího českého účastníka. Bohužel se v tomto roce žádný Čech do semifinále neprobojoval, cena byla tedy udělena nejlepšímu českému účastníkovi prvního kola – Bohumilu Bondarenkovi, studentovi pražské HAMU.

Porota udělila také několik čestných uznání nejlepším účastníkům semifinále, kteří nepostoupili do finálového kola. Toto ocenění získali Wilhelm Magner (Kanada), Yibo Cao (Čína), Laura Liu (USA), které byla navíc udělena zvláštní cena Pirastro, a Ilias-Ion Livieratos (Řecko), který získal zároveň i cenu za nejlepší provedení skladby Oskara Nedbala.

Čtvrtý ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala byl mimořádně úspěšný, nejen co do počtu účastníků a jejich vysoké hráčské kvality, ale také díky vynikající práci celého organizačního týmu. Je velmi dobře znát, že ředitelka a zakladatelka soutěže Kristina Fialová je sama laureátkou mnoha mezinárodních violových soutěží a své zkušenosti dokáže v organizaci svojí soutěže dokonale zúročit. Budova Pražské konzervatoře poskytuje soutěžícím skvělé zázemí, sál s výbornou akustikou zase vynikající hráčské podmínky. Přidání finálového vystoupení s orchestrem opět násobně zvýšilo atraktivitu soutěže a cena publika je zase motivujícím prvkem pro posluchače. V neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout i přínos propagace české hudby – povinné nastudování skladby Oskara Nedbala do semifinálového kola významně zvyšuje povědomí zahraničních violistů o tomto skladateli. Právem získává soutěž skutečně světové renomé, což nejlépe dokazuje každoročně vzrůstající počet přihlášek.

 

jurylaureates

 

Nezbývá než popřát organizátorům, aby je jejich tvůrčí energie a invence neopouštěla, protože je jisté, že violová soutěž Oskara Nedbala má už ve světě klasické hudby své nezastupitelné místo.

 

Foto: archiv soutěže, Ondřej Melecký

Barbora Prokopová

Klavíristka a pedagožka

Klavíru se věnuje od útlého dětství, vystudovala plzeňskou konzervatoř (Miroslav Brejcha) a HAMU v Praze (Prof. Ivan Klánský) s roční stáží na Sibeliově akademii v Helsinkách (Ilmo Ranta). Je vítězkou Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěže v Plzni a Mezinárodní klavírní soutěže v Jürmale v Lotyšsku. Během studií získávala pódiové zkušenosti jako sólová a komorní hráčka, absolvovala prestižní klavírní kurzy v ČR i v zahraničí (California Summer Music v USA, ISA Reichenau v Rakousku, Kallio-Kuninkala ve Finsku). Od roku 2019 působí na konzervatoři v Plzni jako pedagožka a korepetitorka. Svou lásku ke komorní hře nadále zúročuje v komorních souborech Czech Philharmonic Virtuosi a Quintetto della Trota. Od roku 2014 působí jako autorka a redaktorka obecních novin v Nebílovech u Plzně.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.