úterý, 25 říjen 2022 12:12

Česká filharmonie v projektu se žáky ZUŠ

Autor:

Česká filharmonie zahajuje projekt, který spojuje hráče orchestru s žáky základních uměleckých škol, a to pod názvem Společný orchestr. Vrcholem celoročního vzdělávacího programu bude koncert, který se uskuteční 26. června 2023 ve Dvořákově síni Rudolfina a zaznějí na něm skladby Carla Marii von Webera, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského.

 

6002

 

Vstoupit do Společného orchestru žáků ZUŠ a hudebníků České filharmonie je velkou výzvou jak pro začínající generaci umělců, tak pro profesionály. Každý z mladých účastníků tohoto projektu musí mít velké odhodlání a chuť na sobě pracovat, touhu rozvíjet svůj talent a být nadšený ze společného tvoření,“ říká vedoucí oddělení vzdělávacích programů České filharmonie Petr Kadlec s tím, že jedni svůj život hudbě už zasvětili a ti mladší mají jedinečnou příležitost vidět, a především zažít na vlastní kůži krásu hudební spolupráce pod taktovkou vynikajících dirigentů. Prvním z nich byl šéfdirigent Jiří Bělohlávek, který se Společným orchestrem intenzivně pracoval v letech 2014 až 2016. Na jeho práci navázal Petr Altrichter. „Pro některé děti je účast v projektu dokonce osudová a po absolvování Společného orchestru si hudbu vyberou jako svoje budoucí povolání,“ dodal Petr Kadlec.

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol (AZUŠ ČR) už od roku 2014. Každým rokem se ho účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků ZUŠ, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se pak budou všichni potkávat na přípravných zkouškách a nacvičovat společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně. Výběr účastníků projektu je pouze a jen na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků. Některé z účastníků projektu vede později jejich cesta do České studentské filharmonie, Orchestrální akademie, a dokonce i přímo do České filharmonie. V letošní sezóně se Společný orchestr žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie rozhodla podpořit investiční skupina Progresus.

 

Foto: Petr Kadlec

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.