čtvrtek, 01 prosinec 2022 08:19

Mladí čeští muzikanti ve Virtuosos V4+ na ČT Art

Autor:

Prosincové pátky nabídnou v televizi Mezinárodní hudební soutěž Virtuosos V4+. Během třech pátečních večerů od 2. do 16. prosince budou na ČT Art soutěžit mladí hudebníci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska o titul národního a nově i absolutního vítěze soutěže. Českou republiku budou reprezentovat houslistka Kateřina Švecová, houslisté Roman Červinka a Richard Kollert a klarinetista Ondřej Toman.

 

2022-12-01-Virtuosos-5

 

Soutěž mladých talentů klasické hudby, která každoročně přiláká pozornost až 70 milionů diváků v osmi zemích Evropy, se vrací do České republiky potřetí. Tradičně se jí účastní hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky. Letošním hostem soutěže je Slovinsko. Českou republiku reprezentují houslistka Kateřina Švecová (16 let, Praha), houslisté Roman Červinka (16 let, České Budějovice) a Richard Kollert (14 let, Praha) a klarinetista Ondřej Toman (16 let, Praha). Z každé účastnické země bude vybrán jeden vítěz, který získá peněžní odměnu ve výši 10 000 eur. Budou uděleny také zvláštní ceny a nově titul absolutního vítěze soutěže, kterého si mezi sebou zvolí samotní mladí finalisté.

"Jsem ráda, že renomovaní členové poroty, jako jsou maestro Plácido Domingo, Gabriela Rachidi a HAUSER, jsou stále s námi a pomáhají nám tyto hodnoty tvořit. Navíc se k nám nově připojili další odborníci z oblastí, které jsou pro práci s talenty zásadní. Letošními členy poroty jsou kytarista Pablo Sáinz-Villegas, Harvey Goldsmith, organizátor mezinárodních hudebních akcí, jako benefiční koncert Live Aid, a Guy Pratt, člen legendární kapely Pink Floyd. Je nám velkou ctí, že se do projektu zapojují tak velká jména," uvedla Mariann Peller, zakladatelka a producentka Virtuosos V4+.

 

2022-12-01-Virtuosos-4

 

Violoncellista Stjepan Hauser, profesionálně známý jako HAUSER, který se zasazuje o popularizaci klasické hudby a který byl vloni hostujícím členem poroty, se stal jedním z řádných členů poroty. Produkce a myšlenka pořadu ho nadchly natolik, že letos zasedne v porotě všech mezinárodních kol. Violoncellista, který intenzivně podporuje mladé umělce, také vystoupí společně s Matteem Bocellim, talentovaným tenoristou, synem Andrey Bocelliho.

 

2022-12-01-Virtuosos-3

 

Porotkyní za Českou republiku je už třetím rokem hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Gabriela Rachidi: „Úroveň letošních soutěžících je opět velmi vysoká... Sama se velmi těším, že vítěze ze všech pěti zemí opět přivítáme na koncertu s proslulým houslovým virtuózem v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Festival i organizace Virtuosos tak ukazují, že soutěž není jen o jednom vítězství, ale otevírají mladým talentům koncertní sály po celém světě. Výkony soutěžících navíc pomáhají najít cestu ke klasické hudbě další generaci dětí i dospělých – ať už se hudba stane jejich koníčkem, nebo profesionální kariérou.

Soutěž Virtuosos pomohla prosadit se na mezinárodní hudební scéně také českým vítězům předchozích ročníků, akordeonistovi Martinu Šulcovi a houslistovi Danielu Matejčovi, který se stal i prvním českým vítězem prestižní celoevropské soutěže Eurovision Young Musicians 2022.

 

2022-12-01-Virtuosos-1

 

Letošní semifinálová kola bude uvádět polská herečka a moderátorka Ida Nowakowska, kterou ve finále doplní dánský skladatel, producent populární hudby a autor desítek mezinárodních hitů Remee Jackman.

Soutěž Virtuosos byla založena v roce 2014 v Maďarsku s cílem objevovat talenty klasické hudby, pomáhat jim v kariéře a přivést klasickou hudbu k další generaci dětí i široké veřejnosti. Od začátku soutěže byl u mládeže v Maďarsku zaznamenán 14% nárůst zájmu o hru na hudební nástroj. V roce 2020 se produkce dostala na mezinárodní scénu a otevřela se soutěžícím ve věku od 6 do 19 let ze zemí Visegrádské čtyřky a každoročně jedné další hostující země.

 

2022-12-01-Virtuosos-8

 

Foto: archiv soutěže, Hegedűs Bence

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.