neděle, 12 únor 2023 10:38

Mezinárodní violoncellová soutěž o Cenu Gustava Mahlera má vítěze

Autor:

Pátý ročník Mezinárodní violoncellové soutěže o Cenu Gustava Mahlera, kterou vyhlašuje Institut Gustava Mahlera Praha ve spolupráci s Filharmonií G. Mahlera Jihlava, vyvrcholila 8. února vyhlášením výsledků. Soutěž je určená mladým violoncellistům ve věku od pěti do třiceti let, rozděleným do jedenácti věkových kategorií. Cena Gustava Mahlera 2023 s finanční prémií třicet tisíc korun a titulem absolutního vítěze letos patří Léu Ispirovi z Francie, který studuje u Jérôme Pernoo na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse v Paříži. Vybraní ocenění soutěžící budou mít příležitost vystoupit na koncertech v Jihlavě, Praze, Soběslavi a slovenském Pezinku. Kompletní výsledky a přehled všech udělených cen najdete zde.

 

2023-Soutez-GM-01

 

Do soutěže poslalo přihlášku téměř sto violoncellistů ze sedmadvaceti zemí. Ti zaslali soutěžní nahrávky, na jejichž základě porota vybrala letošní laureáty, formou odkazu na YouTube. Odborné porotě předsedal violoncellista Petr Nouzovský a členy byli šéfdirigent Filharmonie G. Mahlera Jihlava Jiří Jakeš, violoncellista a pedagog Pražské konzervatoře a HAMU v Praze Tomáš Strašil a violoncellista, dirigent a pedagog VŠMU Bratislava Eugen Prochác.

Cenu Filharmonie G. Mahlera Jihlava společně s cenou pro nejlepšího českého účastníka soutěže a cenou Larsen Strings získal Jan Petrov, studující na Pražské konzervatoři ve třídě Tomáše Strašila. Cenu šéfdirigenta Filharmonie G. Mahlera Jihlava získal Joshua Kováč z USA, studující u Daniela Veise. Cenu předsedy poroty získali Yoo Chaewon z Jižní Koreje a Stefan Iordachi z Rumunska. Cenu ředitele Institutu Gustava Mahlera získal Daniel Wang z Číny.

 

2023-02-12-Soutez-GM-03

 

Petr Nouzovský shrnul své pocity ze soutěže slovy: „Za celou porotu musím říci, že jsme velmi spokojeni s vysokou úrovní soutěže. Výkony nejmladších violoncellistů jsou neuvěřitelně dobré a někteří mladí hráči jsou již skutečnými profesionály.“ Následně violoncellista připojil všem soutěžícím i slova povzbuzení a osobní přání: „Mým přáním pro nejmladší umělce je, aby našli nekonečnou inspiraci pro svůj umělecký a lidský růst a překonali těžký věk, kdy budou hledat hudební příležitosti. Mým starším kolegům přeji, aby oslovili své publikum, aby našli své místo v hudebním světě a aby v těžkých chvílích nezapomínali na to, že hudba je to nejkrásnější, co nás kdy mohlo potkat.

 

Foto: Fb Léa Ispira, Fb Jana Petrova

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.