PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Soubor Alinde Quintet třetí na soutěži Carla Nielsena v Kodani english

Soubor Alinde Quintet uspěl v prestižní Mezinárodní soutěži komorní hudby Carla Nielsena v Kodani. Získal 3. cenu v kategorii dechové kvinteto. Soutěž se konala od 12. do 16. dubna a odborná porota ve čtyřech kolech vybírala ze čtyř desítek dechových ansámblů z celého světa. První cenu získal francouzsko-švýcarský Ensemble Astera, a druhou španělský SenArts Wind Quintet. V kategorii smyčcové kvarteto zvítězil dánský NOVO Quartet, za ním se umístil německý Quartett HANA a třetí skončil britský Kleio Quartet. Oba vítězné soubory navíc získaly i cenu za nejlepší provedení povinné skladby objednané pro soutěž. Alinde Quintet brzy vystoupí i doma v Česku, v úterý 25. dubna v rámci Českolipského komorního cyklu. Koncert se koná v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě a nabídne díla Danziho, Nielsena i letos připomínaného Viktora Kalabise, od jehož narození uplynulo 27. února 100 let.

Máme obrovskou radost, že celý proces naší přípravy vyústil během tohoto soutěžního týdne v krásné ocenění,” reagovala členka Alinde Quintet, hobojistka Barbora Trnčíková.

Mezinárodní soutěž Carla Nielsena se koná od roku 2015 každé čtyři roky a Alinde Quintet je jejím prvním českým laureátem. Předkolo soutěže se konalo na základě zaslaných studiových nahrávek, další tři kola se pak uskutečnila v různých sálech v Kodani. V prvním kole v prostorách Dánského rozhlasu Alinde Quintet představil tradiční repertoár pro dechové kvinteto, skladby Paula Taffanela, Franze Danziho a samozřejmě Carla Nielsena. Druhé kolo v sále Královské knihovny bylo zaměřeno na moderní repertoár. Alinde Quintet provedl díla Paula Hindemitha, Kaleviho Aha a také novou skladbu, kterou přímo pro soutěž vytvořila mladá skladatelka Athanasia Kotronia. Finálové klání se pak odehrálo na Královské dánské hudební akademii, kde Alinde Quintet ve svém hodinovém vystoupení interpretoval hudbu dánských autorů Carla Nielsena a Jørgena Jersilda a také hudbu českou, první větu z „Amerického kvartetu” Antonína Dvořáka v úpravě pro dechové kvinteto.

Jedním z náročných úkolů této soutěže bylo rychle se adaptovat na rozdílné akustiky sálů, protože se každé kolo odehrávalo na jiném místě a na akustickou zkoušku jsme měli jen patnáct minut,” říká člen Alinde Quintetu, klarinetista David Šimeček. „Specialitou soutěže byla také nová kompozice, kterou všechny ansámbly obdržely až necelý měsíc před soutěží. Uchopení díla v takto krátkém čase pro nás bylo výzvou,” dodává.

V porotě zasedli přední světoví hráči a pedagogové z celé Evropy, sólohobojista Londýnského symfonického orchestru Olivier Stankiewicz, profesorka Královské dánské hudební akademie Ulla Miilmann, profesor na univerzitách v Mannheimu a Londýně Ole Kristian Dahl nebo 1. klarinetista Symfonického orchestru Švédského rozhlasu Andreas Sundén.

Soutěžní kola byla přenášena v přímém videopřenosu Dánským rozhlasem a jsou volně k poslechu na webu soutěže.

———–

Soubor Alinde Quintet založili v roce 2019 přední instrumentalisté mladé generace. Za krátkou dobu se stal vítězem řady mezinárodních soutěží (BIMC 2019, ODIN 2020, OPUS 2021, Dvořák mladým 2022) a je zařazen na Listině mladých umělců Nadace Český hudební fond. Jeho současnými členy jsou flétnistka Anna Talácková, hobojistka Barbora Trnčíková, klarinetista David Šimeček, fagotista Petr Sedlák a hornista Kryštof Koska. Vedle komorní hry současně zastávají vedoucí pozice v předních českých orchestrech a jsou i vyhledávanými hráči v zahraničí.