O Fortuna! Oblíbené dílo filmařů na závěr Hudebního festivalu Antonína Dvořáka
Dne 3. června se Divadlo Antonína Dvořáka Příbram stane dějištěm závěrečného koncertu 56. ročníku příbramského Dvořákova festivalu. Zazní slavná kantáta Carmina Burana Carla Orffa. Toto populární dílo přednesou pod taktovkou Marka Štilce Filharmonie Bohuslava Martinů, sólisté Lucie Silkenová, Daniel Matoušek a Jiří Rajniš, příbramské sbory Canzone a Canzonetta a sbor opery Severočeského divadla. Součástí večera bude i předání Ceny města Příbram a vyhlášení vítěze kompoziční soutěže festivalu pro skladatele do čtyřiceti let.

Orffova kantáta Carmina Burana, dokončená v roce 1936 a poprvé uvedená roku 1937 ve Frankfurtu nad Mohanem, je jedním z nejvýraznějších děl 20. století spojujících klasickou hudbu s dramatickým divadelním projevem. Carl Orff vytvořil toto dílo na základě středověkých textů nalezených v benediktinském klášteře Benediktbeuern, psaných převážně v latině, staroněmčině a starofrancouzštině. Témata těchto básní jsou překvapivě nadčasová – oslavují přírodu, lásku, víno, smyslnost, ale i proměnlivost štěstěny, což se nejvíce odráží v nejslavnější části díla, úvodním a závěrečném sboru „O Fortuna“. Orffova hudba je rytmicky pulzující, melodicky jednoduchá, ale emocionálně silná, s důrazem na perkusivní prvky a sbory. Carmina Burana je komponována pro velký orchestr, sbor, dětský sbor a tři sólisty a i přes svůj středověký text působí moderně a dravě, čímž si získala oblibu nejen na koncertních pódiích, ale i v populární kultuře a ve filmu, kde bývá její hudba často využívána pro dramatický efekt. Slavné je užití ve filmové sáze Pán prstenů novozélandského režiséra Petera Jacksona.

Kantáta se často hraje bez pauzy, tentokrát je přestávka v plánu nejspíše i z důvodu předávání Ceny města Příbram a vyhlášení vítěze jubilejní desáté kompoziční soutěže festivalu pro skladatele do čtyřiceti let. Letošním zadáním byla skladba pro violoncello (s možností doprovodu klavíru). Téma je vázáno na dramaturgii příštího ročníku festivalu. Odborná porota pod vedením Sylvie Bodorové 3. června zveřejní nástupce posledního vítěze Martina Kux-Krále, jehož skladbu nedávno hrál nedávno na festivalovém koncertě klavírista Jan Čmejla.
…
Rozhovor s předposledním vítězem skladatelské soutěže čtěte ZDE.
V téměř shodném uměleckém obsazení Carmina Burana zazní o den dříve také na festivalu Mahler Jihlava. KlasikaPlus.cz informovala ZDE.
Příspěvky redakce
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
Více z této rubriky
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové