středa, 19 září 2018 22:58

Zachránci planety

Autor:

unnamed„Ančerlova typologie koncertních návštěvníků obstojí i po padesáti letech.“

„Jeho mobil svítil do tmy, z balkonu to musel být úchvatný pohled.“

„Nagelovaní muži nečekali na přídavek a vyrazili do salonku určeného pro zachránce planety.“

Není daleko doba, kdy si místo papírového programu koupíme licenci k online verzi obohacené o videa, rozhovory a bůhví co ještě. Zdaleka už výjimkou není, že na mobilech můžeme pomocí speciální aplikace sledovat např. titulky k opeře. Nepříjemnou daní moderních technologií jsou ovšem ti, co si chodí na koncerty psát maily či smsky nebo surfovat po netu. Právě nad nimi se zamýšlí ombudsman Českého rozhlasu Milan Pokorný.

V dubnu 1967 vedl hudební publicista Ivan Medek před mikrofonem Československého rozhlasu jeden z rozhovorů s dirigentem Karlem Ančerlem. Obvykle spolu pro rozhlas mluvili o závažných otázkách interpretačního pojetí, o zkušenostech se zahraničními orchestry, ale tentokrát učinili výjimku a povídali si o tom, jak pan dirigent vnímá při koncertech to, co se děje za jeho zády. Ančerlova typologie koncertních návštěvníků obstojí i po padesáti letech: stále se v hojném počtu vyskytují kašlalové, předzpěváci, dirigenti, spáči, staromilci a astronauti. První čtyři netřeba vysvětlovat. Staromilci pan dirigent nazýval lidi, kteří uznávají hudbu napsanou maximálně do první světové války, naproti tomu astronauti podle něj žijí v hudební budoucnosti a uznávají jedině hudební experimenty, čím divočejší, tím lepší.

Řeč byla ještě o znalcích s partiturou, kteří si v ní pečlivě ukazují prstem. Ty dnes už na koncertech nepotkáte. Jejich místo zaujal nový typ, který Karel Ančerl nemohl klasifikovat a zařadit do své sbírky. Jsou to burzovní makléři a náčelníci generálních štábů. Žasnu nad jejich oddaností řemeslu, když do poslední chvíle, než dirigent zvedne taktovku, kontrolují na mobilech aktuální vývoj a dávají svým lidem pokyny, aby dali miliardu do zinku, prodali všechno guáno a zkontrolovali výfuky u mezikontinentálních raket.

Jeden z koncertů Pražského jara jsem spolu s velkou částí pražské burzy strávil v děsu z ekonomického armagedonu. Děkoval jsem bohu, že vnuknul dramaturgům koncertu myšlenku zařadit svitu o řadě částí, protože ti nebozí mladí muži s nagelovanými vlasy využili každé pauzy mezi větami, aby zjistili, kam se svět řítí, a naklepali příslušné pokyny k odvrácení katastrofy. Jejich zachmuřené tváře nevěstily nic dobrého a já se hrozil chvíle, až koncert skončí a začne noc, která změní naše životy. Situace se evidentně zhoršovala každou minutou, protože mnozí z těch mužů odhodlaných zachránit, co se dá, se rozhodli k oběti nejvyšší. Poháněni dramatickou hudbou, která spěla do finále, vytáhli své přístroje a začali řídit svět online. Jednoho z nich jsem měl vedle sebe, jeho mobil svítil do tmy a vytvářel tak v sále článek řetězu, který nás všechny měl spasit. Z balkonu to musel být úchvatný pohled. Navzdory vychování jsem nevydržel to napětí a pohlédl jsem mu na displej. Mohlo mě to napadnout, celá konverzace byla šifrovaná. „Ty vole, pruda, ale zejtra to sdýlujem.“

Koncert skončil, nagelovaní muži nečekali na přídavek a vyrazili do salonku určeného pro zachránce planety. Nevýslovně se mi ulevilo. Sice netuším, co se ten večer hrálo, ale co na tom. Budoucnost byla zachráněna.

Milan Pokorný

Ombudsman Českého rozhlasu, dlouholetý šéfredaktor Týdeníku Rozhlas, vysokoškolský pedagog, bohemista a historik.

Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 2002 ukončil doktorské studium na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.  Po aspirantském pobytu na pražské filozofické fakultě pracoval v několika redakcích, nejdéle v Týdeníku Rozhlas, jemuž jako jeho šéfredaktor určil nový formát a obsah. Působí jako pedagog na Jihočeské univerzitě a Masarykově univerzitě. Je editorem, autorem studií a knih o literární historii a teorii, historii českého rozhlasového vysílání či redakční práci. Od 1. května 2016 je ombudsmanem Českého rozhlasu. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.