Prezentace Vltavské filharmonie a doprovodný koncert
Smyčcové S.V.A. Trio hráčů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a dva flétnisté ZUŠ v Praze 6 nabídnou 22. června od půl druhé v rámci festivalu Metronome Prague 2024 Koncert pro Vltavskou filharmonii. Akce se koná na pražském Výstavišti v rámci prezentace architektonického projektu.

Trio hráčů hraje ve složení Šimon Marek (violoncello), Vladan Malinjak (viola) a Alexej Aslamas (housle) zahraje v první části koncertu. V druhé části zazní první a druhá věta Koncertu pro dvě zobcové flétny Georga Phillipa Telemanna, které přednesou Daniela Leitermannová a Jakub Řehořek, dva talentovaní hudebníci ze základní umělecké školy v Praze 6. „Česká metropole se pyšní unikátním historickým dědictvím, které obdivuje celý svět. Přemýšlím o tom, co odkážeme dalším generacím my, a jsem ráda, že to bude právě Vltavská filharmonie – nové národní centrum kultury a umění,“ říká Dagmar Pecková, ambasadorka projektu Vltavské filharmonie.

Koncert je součástí prezentace Vltavské filharmonie. Návštěvníci festivalu Metronome Prague 2024 se mohou po celé tři festivalové dny (20. – 22. června) v Křižíkově pavilonu na pražském výstavišti seznámit s projektem Vltavské filharmonie, kde bude instalována prezentace architektonické studie dánského ateliéru BIG.
Vltavská filharmonie, která by měla být otevřena v roce 2032, je koncipována jako národní centrum kultury, a především hudebního umění. Architektonický návrh studia BIG počítá se třemi hudebními sály a prostory pro kreativní hub, jehož součástí bude i hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Budou zde sídlit dva orchestry – Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – které zde najdou odpovídající prostory pro svou rezidenci, tak pro své edukační programy určené veřejnosti. Prostory filharmonie budou moci pro svou výuku využívat také hudební školy nejrůznějších úrovní.
„Je skvělé, že se s projektem Vltavské filharmonie mohou seznámit i návštěvníci Metronome festivalu. Je potřeba zdůrazňovat, že Vltavská filharmonie má v budoucnu sloužit jako hudební centrum nejenom pro vážnou hudbu, ale pro všechny hudební žánry,“ říká náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček. „Kulturně významné budovy byly v Praze odjakživa umísťovány podél řeky. Pozemek, na kterém Vltavská filharmonie vyroste, je poslední volnou kulturně-společenskou parcelou podél Vltavy, která se nachází v centru Prahy, a proto chceme, aby zde vznikl projekt, který vrchovatě naplní svůj potenciál,” podotýká architekt Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie.
…………..
O aktuálním stavu projektu Vltavské filharmonie KlasikaPlus.cz informovala ZDE.
Foto: ateliér BIG, z archivu tria
Příspěvky redakce
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
Více z této rubriky
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie