středa, 13 září 2023 12:48

Josef Špaček s Tomášem Jamníkem na svatováclavském festivalu. Patálie s iPadem a jak to všechno dopadlo

Autor:

„Cesta z temnoty ke světlu byla ztvárněna bez okázalé výstavby. Skromně a pokorně, snad s určitou dokumentární pravdivostí, jako stenografický záznam prožité bolesti.“

„Občas bylo vidět, že Josef Špaček má plné ruce práce, když musel přepínat jednotlivé stránky během provedení rukou. Na kvalitě a souhře však toto nepohodlí nebylo nijak znát.“

„Zažít dva muzikanty, kteří nejsou zahledění sami do sebe, dokáží publikum potěšit, rozesmát a navíc i nenásilně vzdělávat, je obrovské privilegium.“

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-11

 

Brilantní smyčce – podtitul koncertu se v případě houslisty Josefa Špačka a violoncellisty Tomáše Jamníka naplnil nanejvýš zajímavě. Dva z nejvýraznějších interpretů klasické hudby mladší generace vystoupili na Svatováclavském hudebním festivalu. Moravskoslezský kraj díky tomuto svátku duchovní, staré i multižánrové hudby už zažil mnoho znamenitých koncertů. Vystoupení skvělých hráčů na smyčcové nástroje bylo v něčem klasické, ale i hodně netradiční. O tom, zdali patří do zlatého fondu kostelních zážitků festivalu, přemítá následující reflexe.

Je pár minut po patnácté hodině odpoledne. Dřevěným interiérem evangelického kostela v Orlové prosvítá vlídné podzimní slunce. Kombinace dřeva a zdiva evokuje domáckou atmosféru světla a tepla. Jakoby člověk seděl v obýváku, a ne v sakrálním prostoru. Lidé se začínají ohlížet. Skoro čtvrt hodiny po začátku koncertu a nikde nikdo. Načež se na pódiu objeví violoncellista Tomáš Jamník s širokým úsměvem. Vysvětlí lidem drobné zpoždění koncertu, způsobené ošemetným zjištěním: Pánové hrají z iPadů a Josef Špaček si k němu zapomněl vzít pedál a nemůže tak ovládat otáčení stran. Naštěstí zjistili, že listovat iPadem lze i prudkým otočením hlavy. Adrenalinový začátek koncertu měl mít své pokračování.

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-01

 

Špaček s Jamníkem loni natočili společné album Paths (Cesty), které se pro mě a řadu kolegů stalo jednou z nejzajímavějších nahrávek roku. Je to tím, že jsou tak brilantní smyčcaři? Ó, nikoli! Zdaleka nejen tím. Hlavním důvodem je inteligentně humanitně angažovaná dramaturgie jejich alba, která zaznamenává hudební i lidské stopy autorů násilně vyřazených z běžného života, umučených a zavražděných v nacistických koncentrácích. Pánové ovšem na koncertě v orlovském kostele nezahráli pouze skladby z Paths, ale představili se také v sólových skladbách, jejichž společným jmenovatelem byl Johann Sebastian Bach.

Tomáš Jamník zahrál vybrané části Suity č. 6 D dur pro sólové violoncello, BWV 1012. V první větě ještě sehrál svou roli stres z řešení prekérní situace s pedálem iPadu. V dalších částech suity už violoncellista našel soustředění a klid k bezpečné intonaci a ponořil se do průzračných oceánů Bachovy hudby celý. Nádherné a kantabilní vedení frází a krásná artikulace byly jen zlomky Jamníkova procítěného podání.

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-02

 

Josef Špaček se samostatně představil v proslulé Ciacconě z Partity č. 2 d moll pro sólové housle, BWV 1004. Houslista ji provedl zpaměti. Z jeho hry na mne zapůsobilo dokonalé pochopení Bachova houslového veledíla. Cesta z temnoty ke světlu byla ztvárněna bez okázalé výstavby. Skromně a pokorně, snad s určitou dokumentární pravdivostí, jako stenografický záznam prožité bolesti. Špaček nestaví svůj výraz na vzletné a bombastické vnějškovosti. Jeho autentickým projevem je především nenapodobitelný, překrásný houslový tón. Jím si podmaňuje své publikum, čaruje s jeho témbry a vibrata využívá jen decentně a vždy účelně. Kladu si otázku, zdali jsem slyšel živě sugestivnější provedení této kompozice?

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-04

 

Dosud jsme se nezmínili o společných skladbách. Špaček s Jamníkem spolu zahráli nejprve Smyčcový kvartet č. 1 Leoše Janáčka. Úpravu pro housle a violoncello provedl Jiří Kabát a sluší se říci, že se mu podařila výborně. Kabát se řídil intuicí více než potřebou doslovného přepisu. Jeho úprava neztratila Janáčkovu spalující vášnivost a je pro interprety po technické i výrazové stránce obrovskou výzvou. Zajímalo by mě, jak by tato skladba vyzněla v podání jiných interpretů. Mám totiž pocit, že Špaček a Jamník jí dokázali vdechnout život neopakovatelným způsobem. Podobně přesvědčivě se oběma umělcům vedlo v dalších společných kreacích, z nichž zmiňme především Duo pro housle a violoncello Erwina Schulhoffa. Muzikalita z této kompozice přímo srší a vitální interpretace v některých tanečně rytmizovaných částech přímo sváděla k nestatickému prožitku hudby. Pánové se s publikem rozloučili přídavkovou osvěžující ukolébavkou ukrajinského skladatele Reinholda Glièra. Nešlo o žádnou uspávanku, ale o půvabnou, jemně plynoucí miniaturu, která zajistila decentní tečku na závěr.

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-05

 

Jak vyzněl koncert ohrožený záležitostmi technického rázu? Občas bylo vidět, že Josef Špaček má plné ruce práce, když musel přepínat jednotlivé stránky během provedení rukou. Na kvalitě a souhře však toto nepohodlí nebylo nijak znát. Naopak. Pánové dokázali z prekérní situace vytěžit slovní humor. Zejména Tomáš Jamník využil své přirozené rétorické schopnosti a publikum příjemně bavil vyprávěním o několikerém hledání kostela schovaného na zalesněném návrší a dalšími historkami. Možná, že díky zapomenutému iPadu vzniklo mezi lidmi a umělci bližší pouto. Když se někomu přihodí něco nemilého, není snad normální mu pomoct a fandit?

Ještě několik vět o interpretaci. Slyšet dva takto sehrané muzikanty je velká vzácnost. Slyšet dva báječně sehrané muzikanty v programu, který není konzumní či lacině atraktivní, je ještě větší rarita. Zažít dva muzikanty, kteří nejsou zahledění sami do sebe, dokáží publikum potěšit, rozesmát a navíc i nenásilně vzdělávat, je obrovské privilegium. Je skvělé vědět, že Josef Špaček a Tomáš Jamník se svým darem zacházejí s láskyplným odhodláním, svědomitě a nanejvýš zodpovědně. Jestli vám někdy tito dva borci zkříží cestu, berte to jako svátek. Opravdu stojí za to jít s nimi chvíli společně.

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-12

 

********

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-03

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-07

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-09

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-13

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-10

 

2023-09-13-SHF-Jamnik-Spacek-08

 

Foto: Facebook / Svatováclavský hudební festival

Milan Bátor

Hudební publicista, pedagog, kytarista

Rodák z Opavy, pochází z umělecké rodiny, bratr David je básník, teta Božena Klímová patřila k výrazným polistopadovým básnířkám. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a Filozofickou fakultu Ostravské univerzity, kde završil studia doktorským titulem v oboru Hudební teorie a pedagogika. Dlouhá léta působí jako hudební pedagog, na kytaru a etnické strunné nástroje hrál v kapelách Pearl Jam Revival, Nekuř toho tygra, Nisos, aj. Jako korepetitor a kytarista získal v ústředních kolech soutěží řadu diplomů za vynikající umělecký doprovod. Rád píše a přemýšlí o hudbě a interpretaci, spolupracuje s Českým rozhlasem a tištěnými časopisy a internetovými portály. Na hudbě miluje svobodu, mnohotvárnost a dar spojovat. 
 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.