středa, 05 září 2018 16:02

Pardubická filharmonie vystartovala k padesátce z náměstí

Autor:

RE2555"Zahájit tímto způsobem jubilejní sezonu je obdivuhodný dramaturgický počin."

"Připravené židle zdaleka nestačily."

"Co dělat, aby orchestr zaujal nejen pravidelné posluchače, ale i širší veřejnost?"

Přes dva tisíce lidí přišlo v úterý vpodvečer na historické Pernštýnské náměstí. Padesátou sezonu tam open-air koncertem s repertoárem z muzikálů a popu zahájila Komorní filharmonie Pardubice. Vystoupila s ní zpěvačka Dasha.

RF5906Přesná statistika není k dispozici, protože zahajovací koncert jubilejní 50. sezony Komorní filharmonie Pardubice mohl vidět a slyšet každý, kdo měl zájem. Připravené židle zdaleka nestačily, většina posluchačů ale ráda absolvovala sedmdesátiminutovou akci i ve stoje – a ti prozíravější již hodinu předem obsadili zahrádky okolních restaurací. Pořadatelům přálo počasí, a tak se koncert, i když repertoárově poněkud vybočující z tradiční nabídky pardubického hudebního tělesa, stal malým svátkem.

„Jediným receptem je dostat orchestr z koncertního sálu i do jiných prostor. Tam, kam jsou zvyklí chodit posluchači, kteří fandí i jiným žánrům. To znamená, pokud to jde, účinkovat v arénách, na náměstích a na dalších místech města, která jsou něčím zajímavá,“ nechala se slyšet před začátkem jubilejní sezony ředitelka Komorní filharmonie Pardubice Jarmila Zbořilová v reakci na otázku, co dělat, aby orchestr zaujal nejen pravidelné posluchače, ale i širší veřejnost.

Záměr pokoušet se o co nejširší žánrový záběr není samozřejmě typický pouze pro město na soutoku Labe a Chrudimky a ani zde není úplnou novinkou. Koncerty filharmonie a jejích hostů se žánrovými přesahy bývají vyprodány mezi prvními. Nicméně zahájit tímto způsobem jubilejní sezonu je obdivuhodný dramaturgický počin. Ještě jednou Jarmila Zbořilová: „Nebudeme při naší padesátce investovat do upomínkových předmětů, ale do toho, aby Komorní filharmonii zažilo co nejvíce lidí. Pokud je v Pardubicích a v našem regionu někdo, kdo ji ještě nikdy neslyšel, tak aby to stihl právě teď napravit.“

RE2589A koho si pardubický orchestr na zahajovací open-air koncert pozval? Pochopitelně ty, s nimiž navázal spolupráci již před časem a se kterými je hráčům vždy dobře. Pak se uvolnění a spokojenost snadno přenesou i do auditoria. Zpěvačka Dasha, kapela Pajky Pajk a dirigent Martin Kumžák v Pardubicích s místními filharmoniky vystoupili již několikrát, takže se vzájemně dokonale znají. Dasha, mimo jiné držitelka Ceny Thálie z roku 2010 za roli Máří Magdaleny v karlínském nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar, disponuje školeným hlasem fenomenálního rozsahu, jenž jí umožňuje bezpečně zvládat, navíc vždy s bezchybnou dikcí příslušně znějící angličtiny, i nejtěžší kusy muzikálového oboru, o populární hudbě ani nemluvě. Zcela patrná je i její průprava ve zlínském pěveckém sboru, ke klasice má blízko také díky tomu, že v dětství hrávala na housle.

Posluchače ohromila hned úvodní píseň Empire State of Mind (Alicia Keys), při níž Dasha dala najevo, že i pro pardubický koncert na náměstí počítá s plně profesionálním nasazením. To však platilo i pro ostatní na scéně - členové Pajky Pajk se s filharmoniky od samého začátku dobře sehráli, koneckonců všichni byli pod pečlivým dohledem autora působivých a citlivých aranží Martina Kumžáka. Perfektní smysl pro rytmus prokázala Dasha v někdejší hitovce pop-music Sunny (Boney M), českou tvorbu zastupovala kupříkladu píseň Davida Solaře Najednou z jejího alba Konečně; objevily se skladby známé z podání Stevieho Wondera, Stinga, Michaela Jacksona a dalších slavných interpretů. Dohromady bylo všech kousků patnáct, mezi nimi i jeden čistě orchestrální, baroko evokující Palladium, vyhrazené pro Komorní filharmonii. Možná, že někteří posluchači očekávali více českých písní, dostalo se jim však alespoň úžasně provedené verze Řeky lásky napsané Jaroslavem Wykrentem původně pro Marii Rottrovou.

RE2477Začátek oslav jubilejní sezony se tedy Komorní filharmonii rozhodně vydařil, posluchači odměnili vystupující dlouhotrvajícím potleskem, vyžádali si dva přídavky a rozcházeli se ve velmi dobré náladě. Již v příštím týdnu, ve třech řadách od pondělí do středy, čeká na abonenty pardubického orchestru další velký zážitek - večer sestavený z děl W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Dvořákův Violoncellový koncert h moll zahraje Victor Julien-Laferriére a na dirigentském stupínku se vystřídají historicky první šéfdirigent tělesa Libor Pešek s nově nastupujícím Stanislavem Vavřínkem.

Roman Marčák

Novinář a publicista

V současnosti je vedoucím redaktorem regionálního listu Týdeník Pernštejn, od roku 1989 byl v Pardubicích postupně redaktorem a šéfredaktorem několikerých regionálních novin. Je absolventem Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. Nepochází z hudební rodiny, ale vášeň pro svět hudby se u něj začala projevovat od střední školy a od té doby je pravidelným návštěvníkem koncertů v Pardubicích, Hradci Králové a v Praze a objíždí premiéry či představení všech tuzemských operních souborů. Za operou cestuje i do zahraničí. Reflexe koncertů publikuje v tisku od roku 1994. Vedle jiných aktivit je také předsedou Filmového klubu Pardubice.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.