středa, 10 červenec 2019 11:27

Varhanní festival u svatého Víta

Autor:

„Markéta Schley Reindlová je velmi muzikální interpretkou.“

„Přirozený temperament ji vede k rychlejším tempům, ale nikdy k přehnaným.“

„Poslední část cyklu – variace na píseň Kristus příklad pokory - ještě vystupňovala sugestivní účinek Ebenova díla.“

 

svatovtske02

 

Mezinárodní varhanní festival v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha probíhá tradičně každý rok v červenci vždy v úterý v 19 hodin. Letošní devátý ročník je posledním, uskutečněným na romantických Mölzerových varhanách v příčné lodi. Příští už by měl využívat napjatě očekávané nové pětimanuálové varhany v západní části chrámu od Gerharda Grenzinga, význačného německého varhanáře se sídlem v Katalánsku, které by měly zvukově ovládnout celý monumentální katedrální prostor.

 

PrahaKatedralakruchta

 

První koncert 9. července převzala Markéta Schley Reindlová. Vystudovala plzeňskou konzervatoř, pražskou AMU a vzdělání si ještě rozšířila na Hochschule für Kirchenmusik v Heidelbergu, kde absolvovala varhany u Martina Sandera a k tomu ještě obor chrámové hudby. Od září bude působit jako ředitelka chrámové hudby a varhanice v luterském kostele Erlöserkirche v centru bavorského Bambergu, kde bude mít na starosti i práci se sbory a výuku varhaníků působících v kostelích.

Letos účinkují na festivalu české varhanice tří generací – po Markétě Schley Reindlové ještě Miroslava Svobodová a Marie Zahrádková. Cyklus uzavře slovenský varhaník Vladimír Kopec. Záštitu převzal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, dramaturgem festivalu je svatovítský ředitel kůru a titulární varhaník Josef Kšica.

Markéta Schley Reindlová je velmi muzikální interpretkou. Pod jejíma rukama hudba plyne naprosto přirozeně, dýchá; v jejím projevu je patrná radost ze hry, která se přenáší na posluchače. Technická jistota je samozřejmostí, svatovítské varhany zněly v jejím podání velmi barevně a zřetelně. Přirozený temperament ji vede k rychlejším tempům, ale nikdy k přehnaným. Zvolila program vhodný pro romantický zvuk nástroje.

 

Marketa-Schley-Reindlov

 

Úvodní Sonáta č. 4 B dur Felixe Mendelssohna-Bartholdyho připomněla cenné varhanní dílo významného Bachova obdivovatele a milovníka varhan, na které často koncertně vystupoval. Klasicky založená čtyřvětá skladba zaujala zřetelností šestnáctinového pohybu v první větě a mohutným zvukem finále, před nímž interpretka půvabně vyzpívala v předcházející větě nadýchanou melodickou linku, vedenou střídavě v sopránu a tenoru.

K nedožitým devadesátinám Petra Ebena uvedla záslužně čtyři části z rozsáhlého cyklu „Job“ z roku 1987, které rozšířila ještě o recitátorem čtené úryvky z biblické knihy Job. Zde byl vrchol vystoupení Markéty Schley Reindlové. Zcela sugestivně působila především „Touha po smrti“ ve formě ciacony s drtivým opakováním hlavního výrazného rytmického motivu, stupňovaného do ohlušujícího plena, po němž zazněla kóda ve vysoké poloze dvou rejstříků. Zde interpretka prokázala vynikající smysl pro výstavbu díla a vystihla adekvátně dramatičnost hudby. Poslední část cyklu „Naplnění života“ – variace na píseň Kristus příklad pokory - ještě vystupňovala sugestivní účinek Ebenova díla.

Drobnější varhanní skladby pozdního německého romantika Maxe Regera nejsou u nás příliš hrány, známy a ceněny. Tři drobnější chorálové předehry z op. 67 ukázaly však jeho umění v nejlepším světle. Využívají diatonický chorál v kontrastu k velmi chromatizujícím ostatním hlasům a interpretka uměla podtrhnout všechny jejich přednosti. Chorálová předehra „Nun danket alle Gott“ Sigfrida Karg-Elerta, profesora lipské konzervatoře a virtuóza na koncertní harmonium, pouze doplnila koncert o závěrečné plenové číslo, aniž by dosáhla Regerovy invenční nápaditosti. Varhanní festival u sv. Víta byl díky Markétě Schley Reindlové zahájen vynikajícím způsobem - a rádi bychom ji opět v Praze slyšeli.

 

svVit1

 

 

Foto: Svatovítské varhanní večery

 

Jan Hora

Varhaník a hudební pedagog.

Vystudoval Pražskou konzervatoř, hudební fakultu AMU ve třídě Jiřího Reinbergera a vzdělání si rozšířil ještě na Franz-Liszt-Hochschule ve Výmaru. Je laureátem bachovských soutěží v Gentu (1958) a v Lipsku (1964). Koncertoval ve všech zemích Evropy, v USA a Japonsku, spolupracoval s mnoha špičkovými orchestry, podílel se mimo jiné na řadě nahrávek Janáčkovy Glagolské mše. Vyučoval v letech 1965 – 2016 na Pražské konzervatoři, v letech 1977-2014 zároveň na AMU, od 1995 jako profesor varhanní hry. V současné době působí na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové. Často je zván do porot mezinárodních varhanních soutěží. Jeho repertoár zasahuje do všech stylových epoch se zvláštním zaměřením na českou varhanní tvorbu. Pro firmu Vixem nahrál varhanní skladby A. Dvořáka, J. B. Foerstera, L. Janáčka, B. Martinů, M. Kabeláče a A. Háby a staré české mistry J. Zacha, K. B. Kopřivu a J. K. Kuchaře.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.