středa, 23 říjen 2019 08:30

Niterné rekviem na závěr festivalu duchovní hudby

Autor:

„Na obvykle nepříliš akusticky přívětivé poměry olomoucké katedrály byla dynamická krajina Rekviem mimořádně jasná, kompaktní a zcela čitelná.“

„Lacrimosa bylo provedeno skvěle, s citem, nasazením a působivým vyvrcholením.“

„Hlas tenoristy Martina Gyimesiho se otevíral zejména v nižších polohách, zatímco impozantní bas Gustáva Beláčeka zbytek sólistů příjemně dokresloval.“

 

1

 

Mozartovo Rekviem d moll, KV 626, zakončilo v neděli 20. října ve zcela zaplněném chrámu sv. Václava 26. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc. Závěrečný koncert za účasti arcibiskupa olomouckého, hejtmana Olomouckého kraje a primátora města Olomouce představil Mozartovo vrcholné dílo v interpretaci slovenských umělců pod taktovkou Martina Leginuse.

Již během úvodních – a rozhodujících – osmi taktů bylo zřejmé, že dirigent nastavil vcelku svěží tempo. Vskutku – celková délka tohoto provedení činila 47 minut! Na obvykle nepříliš akusticky přívětivé poměry olomoucké katedrály byla dynamická krajina Rekviem mimořádně jasná, kompaktní a zcela čitelná. Mozart své závěrečné dílo jistě komponoval se znalostí prostorů, v nichž měla být mše prováděna. Svoji zásadní roli v tomto majestátním provedení však sehrály i interpretační kvality Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu a pěveckého sboru Lúčnica.

 

4

 

Jednotlivé části si vždy zachovávaly svůj charakter – především silné, dramatické Dies irae a Confutatis maledictis s bohatým sborem či Rex tremendae majestatis zachycující vnitřní naléhavost Mozartovy hudby v pečlivém, upřímném provedení. V těchto vrcholných pasážích je svižnější tempo nanejvýš účinné, zatímco tišší části by ještě více pozvedlo mírné zvolnění. Lacrimosa bylo provedeno skvěle, s citem, nasazením a působivým vyvrcholením. Úvodní nástup sboru se však mohl připravit ještě o nepatrný okamžik dříve. Podobně Hostias: v těchto částech – na rozdíl od těch exponovaných – nespočívá napětí v energickém dopředném pohybu, ale právě v mírném pozdržení napětí, hromadícího se ve strategických bodech, a jeho katarzním uvolnění. To bylo naopak zadrženo až do opačného extrému v dlouze vystavěném crescendu závěrečného Communia – zde vyvrcholení skutečně čekalo až na samý konec. Je to však jen drobný, takřka podprahový detail, který niternou působivost nedělního provedení nijak nesnížil.

 

3

 

Rozhlasový orchestr plasticky akcentoval dílčí melodie, především zadumanější odstíny Mozartových smyčců a žesťů. Basové žestě pak v exponovaných částech naopak udržovaly hutný, dramatický podklad. Silný, vyvážený sbor Lúčnica nastupoval přesně a bez jakéhokoli zaváhání. Bohaté dynamické kontrasty (Domine Jesu Christe) i komplikované sazby (fugata v Sanctus a Benedictus) tak zafungovaly i s kýženým efektem na nezvykle ukázněné publikum – pokud pomineme dvě „obligátní vyzvánění“ v pauzách.

Výrazný soprán Lenky Máčikové a měkčí alt Aleny Kropáčkové do sebe díky podobným barvám navzájem dobře zapadaly. Mužské hlasy též byly přiměřeně objemné a syté. Hlas tenoristy Martina Gyimesiho se otevíral zejména v nižších polohách, zatímco impozantní bas Gustáva Beláčeka zbytek sólistů příjemně dokresloval. Přibližně šedesátimetrový prostor kostela překonávaly všechny hlasy s až překvapivou jasností.

 

8

 

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, Lúčnica a sólisté v nanejvýš důstojném provedení uvedli skutečnou zádušní mši se vší seriózností, a ne jen tradiční koncertní šlágr. Neobvykle širokou stylovou a výrazovou paletu šestadvacátého ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby s řadou ojedinělých projektů a výkonů tak nedělní program, obracející se ke zlatému fondu duchovní tvorby, završil mimořádně reprezentativním způsobem.

 

9

 

6

 

5

 

11

 

Foto: Jiří Kopač  

Jan Borek

Student olomoucké hudební vědy a filosofie. Bývalý klavírista, současný kytarista, skladatel, překladatel a držitel ocenění z mezinárodní skladatelské soutěže Maurice Ravela 2015. Přispívá mimo jiné do akademického časopisu Musicologica Olomucensia. Věnuje se především progresivnímu rocku a soudobé klasické i experimentální tvorbě, zároveň sleduje mnohé současné avantgardní a okrajové proudy. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.