úterý, 16 říjen 2018 09:07

Rafinovaný koncert pro flétnu v Doksech

Autor:

„Ansámbl mnohdy odhaluje méně známou tvář evropské hudby od konce středověku po baroko.“

„Jakub Kydlíček měl skvělý prostor nechat vyniknout svou interpretační ekvilibristiku.“

„Akustika sálu byla pro interprety jistě náročná a neodpustila ani notu.“

 

CEV3436

 

Další z koncertů 17. ročníku MHF Lípa Musica proběhl v pondělí 15. října na netradičním místě. Organizátoři se sice vrátili do města Doksy v Máchově kraji, ale z důvodu oprav na místním zámku zvolili pro koncert prostor Kina Máj. O silný zážitek se postaral soubor CONCERTO AVENTINO v čele s JAKUBEM KYDLÍČKEM.

Už samotné místo je unikátní svým vznikem. Za jeho stavbou totiž stojí architekt Karel Hubáček, který jako jediný z architektů v České republice získal za svůj nejznámější návrh – televizní vysílač a hotel na Ještědu nad Libercem – od Mezinárodní unie architektů v roce 1969 Perretovu cenu.

 

CEV3443

 

Program koncertu představil virtuózní italský repertoár pro sólovou barokní zobcovou flétnu s doprovodem smyčcového ansámblu a bassa continua. Pramenem byly především dvě unikátní sbírky Concerti di flauto, violini, violetta e basso di diversi autori, Napoli z roku 1724 a Sinfonie di varii Autori (Biblioteca Nazionale Palatina) z Parmy. Jistým protipólem pak byly komorní koncerty Antonia Vivaldiho, které se zachovaly mimo jiné i v turínském rukopisu a jsou dedikovány koncertantní zobcové flétně

Interprety festivalového koncertu byli členové souboru Concerto Aventino zaměřujícího se na provozování evropské hudby 15. – 18. století na dobové nástroje, který vznikl v roce 2009. V popředí zájmu ansámblu je uvádění programů a projektů, které odhalují mnohdy méně známou tvář evropské hudby od konce středověku po baroko. Uměleckým vedoucím souboru a sólistou večera byl Jakub Kydlíček, hráč na zobcové flétny a dirigent, specializující se především na hudbu starších stylových epoch.

 

CEV3455

 

Úvod koncertu nabídl Vivaldiho Concerto a moll, RV 108, ve kterém se představil Jakub Kydlíček v prvotřídní formě. Hned v energické první větě (Allegro) ujistil soubor posluchače o jasné a skvěle vyvážené zvukové představě. V závěrečné větě měl skvělý prostor nechat vyniknout svou interpretační ekvilibristiku. Další skladba ukázala tvorbu florentského mistra Francesca Onofria Manfrediniho. V krásném melodickém začátku jeho Sinfonie IV, op. 2 zazněl lahodný duet prvních a druhých houslí. V sólovém kusu boloňského rodáka Alessandra Piccininiho zase skvěle zahrál na theorbu Marek Kubát.

 

CEV3394

 

Před přestávkou proznělo sál Concerto a moll, jehož autorem je nepolský skladatel Nicola Fiorenza. Jakub Kydlíček v díle předvedl nádherně a výtečně vystavěné fráze v úvodním Largu. V poslední větě byly velmi rafinovaně zařazeny také kastaněty.

Další položkou v programu byla skladba, kterou původně napsal Arcangelo Corelli, ale do podoby concerta grossa ji upravil Francesco Geminiani. A aby těch úprav nebylo málo, tak se Jakub Kydlíček rozhodl z díla „udělat“ koncert pro flétnu. A výsledek byl báječný. V jedné ze skladeb večera se představil i cembalista Lukáš Vendl, kdy publiku zaplněného kina zahrál Ciacconu pro cembalo Bernarda Storace, ve které nabídl skvostnou stylovou čistotu a promyšlené ozdoby. Závěrečná skladba patřila opět Vivaldimu. Bylo to Concerto D dur „Il Cardellino“ jehož podtitul „Stehlík“ nechává nahlédnout do stylu hudebního humoru, který byl Vivaldimu více než vlastní. Dokázalo to i vtipné provedení díla, kdy jedna z hráček použila ptačí píšťalku.

 

CEV3441

 

I přesto, že akustika sálu byla pro interprety jistě náročná a neodpustila „ani notu“, tak se členové ansámblu Concerto Aventino s naprostým přehledem s obtížemi sálu vyrovnali a zanechali silnou hudební stopu v rámci letošního festivalového ročníku.

 

CEV3479

 

Foto: Lukáš Marhoul

Marek Šulc

Na HAMU v Praze absolvoval zpěv (prof. Miloslav Podskalský) a hudební management. V letech 2004 – 2018 byl členem souboru Schola Gregoriana Pragensis (um. ved. David Eben). V roce 2016 společně s Martinem Prokešem založil pěvecké duo KCHUN. Už několik let je moderátorem a redaktorem rádia Classic Praha.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.