středa, 23 prosinec 2020 14:26

V Ostravě se plnila tři přání

Autor:

„Letošní netradiční předvánoční koncert z prázdného sálu Domu kultury města Ostravy se nesl ve znamení povědomých melodií.“

„Chuhei Iwasaki vedl orchestr v jemných tazích, s rozvahou a v umírněné dynamice.“

„Není úplně fér detailně hodnotit sólovou hru bez živého zážitku; nicméně Kowalski hrál velmi dobře, zaujalo hlavně procítěné largo.“

 

043

 

Janáčkova filharmonie Ostrava odvysílala na internetu koncert, jehož program vybrali sami posluchači. Plnila se tři předvánoční přání v podobě Schuberta, Vivaldiho a Prokofjeva a řízení orchestru se ujal Chuhei Iwasaki.

Letošní netradiční předvánoční koncert z prázdného sálu Domu kultury města Ostravy se nesl ve znamení povědomých melodií. Orchestr uskutečnil hezký krok, když umožnil posluchačům na webu hlasovat o programu posledního letošního koncertu. Nepatrná, ale sympatická náhrada za nemožnost sedět v sále a vychutnat si hudbu naživo. Na výběr byla třeba Symfonie „Italská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Symfonie č. 105 „S úderem kotlů“ Josepha Haydna či Concert Românesc od Györgye Ligetiho. Posluchači nakonec vybrali moudře: Symfonii č. 7 „Nedokončenou“ Franze Schuberta, Zimu z cyklu Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho a na závěr skladbu Péťa a vlk Sergeje Prokofjeva.

Koncert začal „Nedokončenou“ symfonií: nejznámějším a pro mě nejosobitějším Schubertovým dílem. Vznikala po roce 1818, v autorově životní etapě, kterou označujeme jako období hledání. A opravdu je plná nezvyklého estetického cítění, vyznívá odevzdaně a tajemně. Byla to také první známá symfonie zkomponovaná v tónině h moll. Český dirigent původem z Japonska, Chuhei Iwasaki, vedl orchestr v jemných tazích, s rozvahou a v umírněné dynamice. Díky neuspěchanému tempu dal hráčkám a hráčům možnost krásně rozvést nejznámější pasáže skladby; ať už to byly klarinety v úvodu první věty nebo violoncella v lyrické melodii ländleru. Stejně tak vyzněla i kouzelná druhá volná věta: orchestr si lehce pohrával s převážně lyrickými plochami, energicky ale dokázal vystihnout i tvrdé rytmické vpády. Zkrátka povedený, hezky procítěný a převážně lyricky pojatý začátek koncertu.

 

101

 

První čtyři houslové koncerty italského mistra Antonia Vivaldiho, známé pod názvem Čtvero ročních dob, není potřeba vůbec představovat. Notoricky známé melodie částí Jaro, Léto, Podzim a Zima patří do základního houslového repertoáru a bezpočet umělců toto dílo využilo i k dalšímu koncertnímu přepracování. Mimochodem, dílo je spojeno i s českými zeměmi: Vivaldi ho věnoval Václavu Humbertu hraběti z Morzinu, českému šlechtici, který ho finančně podporoval. Posluchači vybrali Zimu, kde se sóla ujal první houslista orchestru Jakub Kowalski. Není úplně fér detailně hodnotit sólovou hru bez živého zážitku; nicméně Kowalski hrál velmi dobře, zaujalo hlavně procítěné largo. Jen občas, v rychlých tazích, nebyla čistota hry stoprocentní.

 

2222

 

Na závěr zazněla Prokofjevova skladba Péťa a vlk, Op. 67. Trochu zamrzelo, že nedošlo na Ligetiho koncert, přesto symfonická pohádka, provedená bez vypravěče, byla stejně tak nabitá překvapeními. Svým hravým obsahem se přiblížila vánoční rodinné pohodě. Chuhei Iwasaki, tentokrát s dirigentskou hůlkou v ruce, vedl orchestr znovu směrem k detailu, poetice i dramatice, hravosti i vtipu. Zkrátka opět skvěle zvládnutá skladba se všemi svými charakteristikami. Byla to nakonec příjemná vánoční oslava, kde ani koledy nechyběly. Koncert si můžete přehrát na Facebooku orchestru (a brzo snad i na webových stránkách).

 

2013-10-26-099

 

Co ale chybělo, jsme byly my posluchači v sále. Snad už se brzo naskytne možnost vychutnat si jeden z koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava naživo v sále v Domu kultury. Prozatím orchestr zve na přesunutý „novoroční“ koncert s podtitulem Novoroční koncert ve vídeňském stylu, který se uskuteční 14. ledna 2021 večer se sopranistkou Ladou Bočkovou. Přenášet ho bude ČT art a orchestr bude řídit Vasilij Sinajskij. Pokud chcete pomoci ostravské kultuře, nezapomeňte si koupit symbolickou vstupenku na tento koncert! Veselé Vánoce do Ostravy!

 

045

 

Foto: Ilustrační - ČSFD, Pixabay, Fb JfO

Jan Průša

Hudební publicista

Jan Průša (*1990) pochází ze Soběslavi. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy v Praze a religionistiku v Brně. Pravidelně přispívá svými recenzemi a dalšími texty o klasické hudbě. Mimo portál Klasika Plus spolupracuje s Českou televizí. Zaměřuje se na období pozdního romantismu, expresionismu a autory nové hudby. Jednou by rád interpretoval na klavír Cageovu slavnou kompozici 4’33.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.