úterý, 07 září 2021 09:00

Svatá Ludmila Antonína Dvořáka na Nové scéně v Plzni

Autor:

„Petrdlík vedl orchestr naprosto suverénně s jasnou koncepcí.“

„Volba Ivany Veberové do hlavní postavy Ludmily byla naprosto skvělá, její dramatický soprán se nesl celým zaplněným hledištěm.“

„Jistý a čistý tenor Tomáše Kořínka bohužel nemohl v kratičkém vstupu příliš vyniknout.“

 

04Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9123

 

Dalším plodem spolupráce mezi Divadlem J. K. Tyla a Biskupstvím plzeňským bylo koncertní uvedení oratoria Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. Zároveň byl odstartován Týden odložených premiér, kdy plzeňské divadlo od 4. do 11. září uvede na svých třech scénách celkem jedenáct slavnostních premiér inscenací opery, baletu, činohry i muzikálu, které se kvůli pandemii nemohly odehrát v uplynulých dvou sezónách ve svých plánovaných termínech. Na většinu představení je ještě k dispozici dostatek vstupenek.

Antonín Dvořák napsal kromě oper ještě několik vokálních děl. Mše D dur, kantáta Svatební košile nebo Requiem a Te Deum se uvádějí poměrně často. V jejich stínu zůstávají skladby Žalm 149, příležitostná kantáta Americký prapor a Slavnostní zpěv. Oratorium Svatá Ludmila vzniklo letech 1885–1886 pro Anglii, premiéra byla 15. 10. 1886 v Leedsu. V Čechách zaznělo díle poprvé 25. 2. 1887 v Národním divadle. Tyto a ještě spoustu dalších informací se dočetli posluchači v Plzni z programu, který připravil dramaturg opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Zbyněk Brabec.

 

08Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9164

 

Na plzeňském provedení se podílel orchestr opery DJKT, pět sólistů plzeňské opery, sbor opery (sbormistr Jakub Zicha) a Dětský sbor opery Kajetán. Spoluúčinkovaly Pražský smíšený sbor a Pěvecký sbor ČVUT Praha. Oratorium v tomto obsazení zazní i v Praze. Provedení v Plzni řídil šéf opery Jiří Petrdlík. Jeho detailní znalost velkolepého díla, které sám Antonín Dvořák zkrátil, byla znát třeba i na současné deklamaci textu při sborových pasážích. Obrovský aparát účinkujících, čítající 120členný pěvecký sbor, 40členný sbor dětí a orchestr, vedl naprosto suverénně s jasnou koncepcí. Posluchačsky zajímavé bylo, pravděpodobně z prostorových důvodů, umístění dětského pěveckého sboru na konec hlediště naproti jevišti. Dirigent se k dětskému sboru, který byl připraven pod vedením své sbormistryně Anny-Marie Lahodové, choval velmi empaticky. Režijně spolupracoval Michal Lieberzeit.

 

05Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9125

 

Dvořákovo dílo je členěno do třech dějství. V prvním, „Na nádvoří hradu mělnického“, přichází poustevník Ivan (Jan Hnyk) a pohanskému lidu (postavu rolníka ztvárnil Tomáš Kořínek) zvěstuje pravdu o jediném Bohu. Ve druhém, „V lesích berounských“, se s Ivanem setkává kněžna Ludmila (Ivana Veberová). Potkává Bořivoje (Amir Khan), který je ochoten přistoupit na víru, dostane-li ji za ženu. Na jevišti najdeme ještě Svatavu (Jana Foff Tetourová), společnici Ludmily. Ve třetím díle, „V chrámu velehradském“, se pak koná velkolepá slavnost, kde Ludmila, Bořivoj a celý český národ přijímají z rukou biskupa Metoděje křest.

 

07Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9184

 

Dvořákova hudba je v celém díle prodchnuta nádhernou českou melodičností, obsahuje pasáže lyrické i monumentální. Zajímavá je citace nejstarší známé české duchovní písně „Hospodine pomiluj ny!“ na začátku třetího dějství a v závěru skladby. Volba Ivany Veberové do hlavní postavy Ludmily byla naprosto skvělá, její dramatický soprán se nesl celým zaplněným hledištěm Nové scény pro pět set posluchačů. Výborně jí sekundovala svým nádherně zabarveným hlasem Jana Foff Tetourová, a to jak ve svých sólových vstupech, tak v duetech nebo tercetech. Svým dokonale posazeným basem zaujal Jan Hnyk. Role dvěma zbývajícím představitelům bych osobně vyměnil, jistý a čistý tenor Tomáše Kořínka bohužel nemohl v kratičkém vstupu příliš vyniknout. Tenorový hlas Bořivoje Amira Khana jako by ještě čekal na své rozvinutí. Přestože se umělec snažil zpívat doslova celým tělem, v některých exponovaných pasážích s orchestrem se dynamicky ztrácel. Orchestr spolupracoval bezproblémově, bylo cítit, že si svoji roli koncertního provedení na jevišti užívá.

 

09Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9158

 

Veškeré sbory vyzněly kompaktně. Zajímavé bylo, že na začátku nepostřehnutelné přizvučení sborů i sólistů během průběhu díla nabývalo na síle. Poměrně suchá „divadelní“ akustika Nové scény se tak stala posluchačům i účinkujícím milosrdnější.

Plzeň důstojně uctila příležitost 1100. výročí úmrtí svaté Ludmily. Představení, konané pod záštitou plzeňského biskupa Mons. Tomáše Holuba a za jeho osobní přítomnosti, bylo po všech stránkách vydařené. Večer uvedl ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava, svoji řeč pronesl i současný primátor Města Plzně Martin Baxa.

 

01Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9114

 

06Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9131

 

10Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9166

 

02Ludmila1100letdjkt2021fotoirenasterbova-9086

 

Foto: Irena Štěrbová

Petr Novák

Pedagog klavírní hry, sólista, komorní hráč a korepetitor.

Studoval na Konzervatoři Plzeň, na Hudební fakultě AMU v Praze a na Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy v Lipsku. Jako sólista spolupracoval s tuzemskými orchestry a se Symfonickým orchestrem v běloruském Brestu, recitály měl nejen doma v Plzni, v Praze a na festivalu Janáčkův máj, ale i v Německu. Těžištěm jeho činnosti je ale spolupráce s mladými studenty – instrumentalisty, a to jak na půdě Konzervatoře Plzeň, tak při korepetici například na Letních hudebních kurzech v Domažlicích, Letních hudebních kurzech Plzeňského kraje, Třeboňském letním setkávání a jinde. Per Novák spolupracuje nebo spolupracoval s renomovanými sólisty, nahrává pro Český rozhlas, jeho spolupráci s houslistkou Viktorií Kaunzner zachytil Bavorský rozhlas. Účinkoval ve významných sálech, zvláště v Británii - ve Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru nebo v St. David´s Hall v Cardiffu. Po studiích působí už osmnáctým rokem v Plzni. Zapojuje se i do hudebně – publikační činnosti, mimo jiné pro Plzeňský deník.

www.novakpetr.com

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.