neděle, 08 leden 2023 13:00

Novoroční koncert Západočeského symfonického orchestru s Ódou na radost

Autor:

„Radek Baborák měl možnost dílo studovat ve spolupráci s mistrem Seiji Ozawou“.

 „Naprosto impozantně vyzněl první sólový vstup basisty Zdeňka Plecha díky jeho skvělé artikulaci německého textu i znělému a nádherně zabarvenému hlasu“.

 „Příjemným překvapením bylo precizní připravení a jistá integrace Pěveckého sboru Čerchovan“

 

2023-01-08-ZSOML-Beethoven-02

 

První z tradičních pátečních abonentních koncertů Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně byl věnován provedení poslední Symfonie č. 9 d moll, op. 125 „S Ódou na radost“ Ludwiga van Beethovena. K provedení byl přizván Pěvecký sbor Čerchovan z Domažlic. Pod vedením šéfdirigenta orchestru Radka Baboráka došlo k provedení, které se minimálně v lokálním měřítku dalo nazvat jako výjimečné.

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně patří k nejstarším orchestrům v českých zemích. Jeho vznik je datován k r. 1821. Za dobu jeho existence jej vedli různí dirigenti, z doby po r. 1989 jmenujme alespoň Radomila Elišku nebo Rostislava Hališku. Osobně jsem s orchestrem spolupracoval jako sólista pod vedením Michaela Roháče a musím říci, že orchestr učinil za vedení dalších dirigentů, zejména současného Martina Peschíka a svého šéfdirigenta Radka Baboráka obrovský posun v umělecké kvalitě. Došlo mj. k podstatnému omlazení členů orchestru. Jeho poslední koncert byl toho důkazem.

 

2023-01-08-ZSOML-Beethoven-04

 

K provedení poslední symfonie L. van Beethovena je třeba minimálně znát obsah předlohy, tedy básně Beethovenova přítele Friedricha Schillera z r. 1785 a mít i jisté zkušenosti udržet více, než hodinové dílo pohromadě. Radek Baborák měl možnost studovat dílo ve spolupráci s mistrem Seiji Ozawou, a to při své práci s poměrně mladým japonským orchestrem Mito Chamber Orchestra, založeným r. 1990. Beethoven nebyl sám, kdo Schillerovu Ódu na radost zhudebnil, nicméně jeho hudební ztvárnění v závěrečné části jeho poslední dokončené symfonie se stalo nejpopulárnějším. Napadá mě, že rovněž použití smíšeného pěveckého sboru v instrumentálním díle není u Beethovena ojedinělé, jeho Fantasie c moll pro klavír, smíšený sbor a orchestr op. 80, kterou napsal r. 1808, tedy jediný rok před tím, než vznikly první náčrtky jeho symfonie, má s 9. symfonií určitou paralelu. I v tomto díle se smíšený pěvecký sbor přidá až v samotném závěru díla. Nutno ale dodat, že Fantasie je dílo nepoměrně kratší, zhruba dvacetiminutové.

 

2023-01-08-ZSOML-Beethoven-01

 

Orchestr pod vedením Baboráka podal od prvních tónů soustředěný výkon. Zprvu se mi zdálo, že asi díky akustice sálu Společenského domu Casino není tečkovaný rytmus s dvaatřicetinovou notou v 1. houslích hned v úvodu díla dostatečně zřetelně artikulován, nicméně při dalších opakováních tématu zněl motiv již zřetelně. Baborák používá poměrně jednoduchá gesta, orchestr mu rozumí a hraje v naprosté nástrojové souhře. Z gest není možné někdy pochopit náhlé změny dynamiky do slabých poloh, ale orchestr ví, jak má hrát a jeho hra je plastická. Velmi dobře byl dirigentem vystavěn v 1. větě nástup reprízy ve fortissimu. Pro druhou část Molto vivace zvolil Baborák svěží tempo, přesto byla každá fráze srozumitelně vystavěna. V naprosté intonační jistotě vyznělo také téma ve skupině dřevěných dechových nástrojů oscilující mezi durovým a mollovým tónorodem. Ve 3. části Adagio molto e cantabile vyznělo bezproblémově unisono 2. houslí a viol, přesvědčila i intonační jistota žestí, jen závěr části možná postrádal určitý spád. Každý z posluchačů zcela zaplněného sálu s napětím očekával nástup závěrečné části Presto. Ještě před nástupem sólových hlasů zaujalo opět mimořádně precizní unisono tentokrát violoncell s kontrabasy. Naprosto impozantně vyzněl první sólový vstup basisty Zdeňka Plecha, především díky jehož skvělé artikulaci německého textu i znělému a nádherně zabarvenému hlasu. Výborně mu sekundoval svým přímočarým hlasem tenorista Martin Šrejma. K vyrovnanému vyznění všech hlasů přispěly i zpočátku zdánlivě nevýrazná sopranistka Barbora Řeřichová či suverénní altistka Alžběta Vomáčková. Příjemným překvapením bylo precizní připravení a jistá integrace Pěveckého sboru Čerchovan. Čerchovan vznikl již r. 1901. Od r. 1997 jej vede Marek Vorlíček. Jeho hlasy jsou v ženské i mužské části vyrovnaně zastoupené. Srozumitelné vyznění sboru orchestr nepřekryl. Posledních 21 taktů Prestissima vyznělo v podání orchestru pod vedením jeho šéfdirigenta strhujícím způsobem, který vyvolal u publika částečné ovace ve stoje.

 

2023-01-08-ZSOML-Beethoven-06

 

Koncerty Západočeského symfonického orchestru navštěvují, vzhledem k těsnému sousedství Bavorska, také posluchači a lázeňští hosté ze Spolkové republiky Německa. Ti, co byli přítomni pátečního provedení Beethovenovy symfonie, si kvalitu nastudování jistě užívali, byť jsou i ze své domoviny zvyklí naslouchat četným lokálním orchestrům (např. Hofer Symphoniker). Ostatně, za zmínku stojí třeba hned příští koncert ZSO, který bude pořádán ve spolupráci s Vysokou hudební školou v Norimberku. Orchestr přijedou dirigovat studenti této školy a jeho termín připadá na 20. ledna roku 2023.

 

2023-01-08-ZSOML-Beethoven-03

 

Foto: Jiří Pužej 

Petr Novák

Pedagog klavírní hry, sólista, komorní hráč a korepetitor.

Studoval na Konzervatoři Plzeň, na Hudební fakultě AMU v Praze a na Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy v Lipsku. Jako sólista spolupracoval s tuzemskými orchestry a se Symfonickým orchestrem v běloruském Brestu, recitály měl nejen doma v Plzni, v Praze a na festivalu Janáčkův máj, ale i v Německu. Těžištěm jeho činnosti je ale spolupráce s mladými studenty – instrumentalisty, a to jak na půdě Konzervatoře Plzeň, tak při korepetici například na Letních hudebních kurzech v Domažlicích, Letních hudebních kurzech Plzeňského kraje, Třeboňském letním setkávání a jinde. Per Novák spolupracuje nebo spolupracoval s renomovanými sólisty, nahrává pro Český rozhlas, jeho spolupráci s houslistkou Viktorií Kaunzner zachytil Bavorský rozhlas. Účinkoval ve významných sálech, zvláště v Británii - ve Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru nebo v St. David´s Hall v Cardiffu. Po studiích působí už osmnáctým rokem v Plzni. Zapojuje se i do hudebně – publikační činnosti, mimo jiné pro Plzeňský deník.

www.novakpetr.com

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.