Lenka Kobzová

Lenka Kobzová

Rodačka z Písku, studovala konzervatoř, Sdružená uměnovědná studia a Hudební vědu. Během svých studií pobývala ve Vídni. Několik let působila v rodném městě jako pedagog a pořadatelka koncertních akcí. V Karlovarském symfonickém orchestru pracovala jako archivářka.

101

„Zatímco v první větě vynikla nádherná měkká barva violoncella dokreslená skvostnými trylkovými pasážemi klavíristy, v následující větě se projevila druhá tvář tohoto nádherného nástroje.“

„Jako přídavek zvolilo duo Dvanáct variací na téma Ein Mädchen oder Weibchen z Mozartovy opery Kouzelná flétna.“

„Kromě nádherného zvuku klavíru a violoncella nesmíme zapomenout na nádherné detailní záběry kamer, které zprostředkovaly pohyby i mimiku obou interpretů. “

V neděli 27. prosince 2020 se v rámci 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby uskutečnil komorní koncert, věnovaný 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Klavírista Bertrand Giroud a violoncellista Bledar Zajmi si pro svůj projekt zvolili nádherné prostředí Zrcadlové kaple Klementina. Jelikož koncerty v rámci festivalu byly vládním nařízením od 12. října 2020 pro veřejnost zrušeny, vybrané pořady mohli posluchači sledovat na Facebooku a YouTube festivalu České doteky hudby.

 
201

„Provedení samotné skladby bylo naprosto fantastické. Vynikly zde nejen dynamické i technické pasáže, ale i nádherný sytý tón violoncella doplněný měkkým zabarvením klavíru.“

„Když dozní poslední tóny skladby, které uzavírají celý koncert, z řad obecenstva se obvykle ozývají bouřlivý potlesk či slova obdivu. Obojí by si violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová zasloužili.“

„Přestože přímé přenosy nemohou nahradit atmosféru v sále, která vytváří jakýsi náboj mezi interprety a posluchači, podporujme takovéto projekty dál!!!“

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová, společně se svým týmem, ve středu 25. listopadu zprostředkovali koncert věnovaný 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Pro svůj projekt si duo zvolilo prostředí koncertního sálu Pražské konzervatoře. Živě jej mohli posluchači sledovat na Facebooku a YouTube Pražského komorního orchestru. V rámci hodinového pořadu zazněly dvě Beethovenovy sonáty.

 
1

„Díky Bennewitzovcům jsem se tak stali svědky nádherného, emotivního, mnohdy i pocitově chaotického zážitku.“

„Ti, kteří se těšili na Beethovenův večer, si v druhé polovině koncertu přišli opravdu na své.“

„Přestože ručičky na hodinkách ukazovaly už docela pozdní večerní čas, určitě by se v sále nenašel nikdo, kdo by pustil Bennewitzovo kvarteto bez přídavku.“

Zahajovací koncert 126. sezóny Českého spolku pro komorní hudbu kvůli koronavirové nákaze doznal značných změn. Původně měl být tento večer věnován 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, zaznít měly tři smyčcové kvartety, které si pro nás přichystal rakouský soubor Hagen Quartet. Současná situace jim ale neumožnila přicestovat do České republiky. Namísto nich vystoupilo špičkové tuzemské Bennewitzovo kvarteto. Jakub Fišer (první housle), Štěpán Ježek (druhé housle), Jiří Pinkas (viola) a Štěpán Doležal (violoncello) společně připravili náhradní program.

 
sobota, 26 září 2020 18:00

SOČR slavnostně s Beethovenem

3

„Klobouk dolů před výkonem orchestru i dirigenta Alexandra Liebreicha. Společně se snažili věrohodně vyjádřit Hosokawovy pocity.“

„Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 v podání Albana Gerhardta doslova překypoval emocemi.“

„Díky Bohu, že navzdory této divné době kultura žije dál.“

Zahajovací koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu se i přes veškerá zpřísňující se opatření kvůli koronavirové nákaze nesl v duchu oslav 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Večer měla původně zaznít Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“, op. 125. Vedení se ale rozhodlo, že koncert bude pouze instrumentální, a proto Meditaci, kterou složil umělec asijského původu Toshio Hosokawa, nově doplnilo o Beethovenovu Symfonii č. 1 C dur, op. 21 a Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 v podání Albana Gerhardta.

 
7

„Čím rychleji se blížila sedmnáctá hodina, tím více atmosféra v sále houstla.“

„Bylo úžasné sledovat Jana Schulmeistera, s jakou chutí a radostí se s námi snažil podělit o své pocity, kterými Griegovo dílo naplnil.“

„Posledním soutěžícím byl Vsevolod Zavidov, který celý večer korunoval technicky mimořádně obtížným čtyřvětým Klavírním koncertem č. 1 Es dur, S. 124 Franze Liszta.“

Ve Dvořákově síni Rudolfina vyvrcholil čtyřiapadesátý ročník Concertina Praga, které mělo letos poprvé napínavou atmosféru bezprostředního koncertního klání. Čtyři mladí finalisté – klavírista Jan Schulmeister (Česká republika), houslista Daniel Matejča, (Česká republika), trumpetista Aleksandr Rublev (Rusko) a klavírista Vsevolod Zavidov (Rusko) se utkali nejen o přízeň mezinárodní hudební poroty, ale také o srdce publika. Partnerem jim byl Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s mladým a talentovaným dirigentem Jiřím Rožněm.

 
0

„NeoBarock je mladé seskupení, které se nesnaží přenést dnešní posluchače zpět do barokní doby, ale naopak barokní hudbu do současnosti.“

„Tento, pro mne až heroický výkon Stanislava Grese byl publikem oceněn nejen dlouhým potleskem, ale i obdivnými slovy chvály a úžasu.“

„Po posledních tónech barokních nástrojů, které se nesly sálem, následoval bouřlivý potlesk.“

Barokní sál zámku Troja se v pondělí 7. září stal svědkem neuvěřitelného hudebního zážitku. Jednadvacátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby se s námi rozloučil barokním koncertem, který byl věnovaný královně Kristýně I. Švédské, která byla jednou z nejvzdělanějších žen baroka. Milovala svět tak, že se ve svých osmadvaceti letech vzdala panovnického trůnu. Opustila rodné Švédsko a přes celou Evropu putovala do Říma. Po jejích výrazných múzických stopách jsme se vydali s vynikajícím německým souborem NeoBarock, který nám nabídnul známé mistry jako Alessandra Scarlattiho, Johanna Heinricha Schmelzera nebo Arcangela Corelliho, ale také skladatele neznámé, ovšem pozoruhodné, jakými jsou například Vincenzo Albrici, pochovaný v Praze, který pracoval přímo pro královnu Kristýnu I. Švédskou, nebo Johann Schop z Hamburku, jehož skladby se hrály během oslav Vestfálského míru 1648.

 
2

„Smyčcové kvarteto českých filharmoniků připravilo hodinový koncert doslova nabitý hudebními lahůdkami. “

„Mnohé úpravy pro smyčcové kvarteto svou barevností vyzněly lépe než v původní variantě pro klavír. “

„Hudba má mnoho stylů a rytmů, s tím vším se soubor dokázal výborně vyrovnat.“

Příjemným zpestřením posledního nedělního srpnového odpoledne se stal koncert ve Dvořákově síni Rudolfina, kde vystoupilo Smyčcové kvarteto českých filharmoniků. V podání Magdaleny Mašlaňové, Milana Vavřínka, Jana Šimona a Josefa Špačka staršího  zazněly opravdové hudební lahůdky, vybrané od baroka až po 20. století.