-- redakce --
Praha v termínu od 1. do 5. června přivítá už čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu japonské hudby International Shakuhachi Festival Prague. Letos se světové setkání svými koncerty i symposiem bude nejvíce zabývat aspektem hudby jakožto cesty ke změněnému stavu vědomí. Hlavními hosty festivalu budou virtuóz Kinya Sogawa, mistr Genshin Seian, v pořadí dvaačtyřicátý představený chrámu Myoan-Ji, nebo také Saikawa Buntai, autorita ve světě buddhistické liturgie. Akce se konají v prostorách Café V lese, Novoměstské radnice, Divadla Archa a Studia Hrdinů. Spolupráci přislíbil již tradičně i Orchestr Berg. Na koncertech vystoupí bezmála třicet umělců z celého světa.
Při příležitosti zapsání Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO plánuje Národní muzeum – Muzeum Antonína Dvořáka v září zahájit celoroční výstavu, na které bude vždy každý nový měsíc k vidění jeden skladatelův originální notový rukopis. Má postupně jít například o Moravské dvojzpěvy, Slovanské tance, Stabat mater, Biblické písně nebo o operu Armida. Výstavu doplní skladatelovy osobní předměty, faksimile korespondence, fotografie a další dokumenty z úspěšně nominovaného archivního celku. Soubor je ucelený: až na výjimky shromažďuje na jednom místě téměř kompletní sbírku věnovanou Antonínu Dvořákovi; vypovídá o jeho tvůrčích činnostech, mapuje jeho umělecké a osobní kontakty a v širších souvislostech dokumentuje skladatelovu životní cestu. Konkrétně se jedná o notové rukopisy, korespondenci, osobní doklady, nenotové rukopisy, část osobní knihovny, ikonografii, první vydání Dvořákových skladeb, tištěnou dokumentaci jako programy, plakáty, divadelní cedule a podobně, diplomy a četná jmenování. Zapsání do registru je významným mezinárodním uznáním českého hudebního dědictví. Jedná se přitom již o druhý zápis dokumentárního dědictví českého hudebního skladatele – v roce 2018 byl takto oceněn Archiv Leoše Janáčka, který je uložen v Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea v Brně. Z tuzemského hudebního dědictví by podle Veroniky Vejvodové, vedoucí Muzea Antonína Dvořáka, měly šanci v registru Paměti světa uspět ještě archivy Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů nebo Josefa Suka.
V Malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí se koná speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm následuje křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové. Nová publikace o Pavlu Šmokovi přináší souhrnný pohled na jeho choreografické dílo. Klíčové jsou jeho nejslavnější a nejvýznamnější choreografie a proměny jeho rukopisu i přístupu k tanečnímu umění. Akce se koná ve středu 31. května od sedmnácti hodin.
Víc než šest desítek dětí se koncem května zúčastnilo soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons, určené pro děti do dvanácti let z celé republiky. Už podvanácté ji opět hostilo Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy. Absolutním vítězem se stal Oliver Přidal ze ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci, jeho pedagogem je Ludmila Uhlířová. Všech deset nositelů prvních cen vystoupí 11. listopadu na matiné vítězů a pak také na semináři patrona soutěže, profesora Ivana Klánského.
28. ročník festivalu Concentus Moraviae, který dnes otvírá koncert v Kroměříži, rozšiřuje svůj areál do dvou historických zemí, Dolního Rakouska a Moravy, a to nejen ve smyslu koncertních destinací. Vídeň jakožto sídelní město habsburských císařů a Kroměříž, kterou jako své sídlo užívali olomoučtí arcibiskupové, vytyčují prostor, který festival inspiruje. Dramaturgie se ujal trojlístek respektovaných odborníků: děkanka hudební fakulty JAMU a varhanice Barbara Maria Willi, historik a sbormistr Vladimír Maňas a Otto Biba, dlouholetý ředitel vídeňského archivu Gesellschaft der Musikfreunde a muzikologická kapacita.
Tůmovský program v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně představí 1. června soubor Czech Ensemble Baroque. Půjde o poslední projekt jedenácté sezóny cyklu Bacha na Mozarta! Na koncertě, jehož hlavní hvězdou bude mezinárodně uznávaný kontratenorista Andreas Scholl, zaznějí v novodobé světové premiéře moteta českého kapelníka Františka Ignáce Tůmy, s jehož dílem se Scholl setkává úplně poprvé ve své kariéře. Kompozice českého barokního mistra ve stylové interpretaci na dobové nástroje a za řízení Roman Válka vyslechne publikum v Brně den po debutu souboru na festivalu Pražské jaro, kde zazní stejný program. Všechna díla budou natočena pro francouzské vydavatelství Evidence Classic.
Největší sborový festival v České republice Svátky písní Olomouc oslaví půlstoletí své existence. Nebude chybět tradiční soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant a nově se představí soutěž Vocalis Bellus určená vokálním ansámblům. Letošní Svátky písní Olomouc konají ve dnech 31. května až 4. června. Pořadatelem festivalu je spolek OLArt21.
Zemlinského kvarteto pořádá druhý koncert letošní série 4plus. Jako hosta hudebníci tentokrát přivítají španělského klavíristu Daniela Ligoria Ferrandize a společně vystoupí v pražské Ústřední knihovně. Spolupořadateli série 4plus jsou Městská knihovna v Praze a Instituto Cervantes Praha. Koncert se uskuteční ve středu 31. května od půl osmé večer.